%65 Şehir %35 Tur Fuji-Merida-Trek

Tepki
134
İsim
Aytaç Ö.
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Öncelikle herkese selam.
Daha önce benzer konular açılmış olduğunu yada olabildiğini biliyorum ki çok büyük bir kısmını incelemiş okumuşumdur. Sadece affınıza sığınarak nihai kararımı vermeden önceki son düzlükte kendi alternatiflerim hakkında yardımınızı rica ediyorum.
Yaklaşık 4 ay kadar önce kondisyon salonuna başladım. Koşuyor ağırlık idmanı yapıyor kondisyon bisikletinde pedallıyorum. Derken çocukluk yıllarım, harcanan enerjiyle olsa gerek üstündeki baskıdan yada üstüne yığdıklarımdan sıyrılıp "hadi bakalımmm" diye egoma seslenmeye başladı. Eh hemen ilk tepkiler kaşımda gözümde oynaşmaya başladı. Yerimde duramaz oldum. Tüm bisikletliler gözüme batmaya başladı (kötü anlamda değil) Tamam dedim zaman geldi.
İzmir evka-4 te yaşıyorum. İzmirde ikamet eden arkadaşlar belki bilir, küçük çaplı bir dağın tepesi. Velhasıl kelam bir ton yokuşuda umursamıyor, inadına kendimi bisiklet sahibi yapmak istiyorum.
Bir spor mağazasında çalışan arkadaşıma danıştım önce. Abi kaçırma iyi fiyat harika komponent dedi. Önerdiği ürün B'Twin 8.1 di. Başladım incelemeye. İşte o 4 aydır hala okuyorumda okuyorum. Arkadaş "hah tamam bu" diyorum, der demez aksi istikamette yazılmış bir yorum... hoppaaa hemen karar yine sıfırlanıyor baştan araştırmaya başla.
Bu araştırma sürecinde ilk bölümü ağırlıkla mtb ye vermiştim. Sonra manyak mıyım dedim içimde yıllardır yüzlerce turcu pedallıyor. Yeni köyler, kasabalar, beldeler keşfedilmeyi bekliyor. Lafı daha dolandırmayayım sevgili dostlar. Bilginize, tecrübenize, önerilerinize ihtiyaç duyuyorum.

Yaşım 35
Boyum 1.85
Kilom 96
%65 Şehir içi - %35 şehir dışı - Dağ tepe merakım yok ama haftasonu gruplarıyla turlara çıktığımda beni dağa bayıra taşlık yolsuz yolculuklara salarlar mı, şehir tur bisikletleri bu duruma nasıl tepki verir bilemedim.
Ayırabileceğim bütçe : 2000 (+) (-) - çok oynamaz yukarı yada aşşağıya :)

Artık son araştırmalarım sırasında forumdaki gezileri, tur hikayelerini kitap okur gibi okumaya başladığımı, araştırma kısmını atlamaya başladığımı fark ettim. Malumunuz bisikleti şehir içinde ve kısa - orta mesafeli turlarda kullanmak istiyorum. Bir dönem cyclocross modeller ilgimi çekti. Ancak turlarda rahat edemeyeceğimi düşünüp (en çok da fiyatının aşırı yüksek olmasından) rotamı tamamen tur - şehir bisikletine çevirdim.

Fuji touring 965$
(link)

Merida speeder T2 D 920$
(link)

Trek FX 7.3 2288 TL.
(link)

İlgimi özellkle çeken Fuji touring oldu. Ancak nihayetinde tecrübesiz bir yolcunun muhakeme yeteneği nedir ki diyor ve alternatiflerle ilgili sözü size bırakıyorum. Okuyan, hakkında düşünen, yorumlayan, cevaplayan, cevaplamayan herkese şimdiden kucak dolusu sevgi....

Scudo

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlk olarak merida speeder t2 fitness bisiklettir.Fuji'de drop bar var,hiç kullandınızmı bilmiyorum.En mantılısı trek gibi duruyor.

Tepki
134
İsim
Aytaç Ö.
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam cevabınız için teşekkür ederim ve lütfen bilgisizliğime verin merakımı; drop bar ın tur da ne gibi bir eksisi olur? Dar olması mı sorun, yoksa sürekli yatık gitmeye teşvik eden dizaynı mı?

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
Bende uzun uzun düşündüm Trek Fx 7.3 ile Fuji Touring arasında, sizin dediğiniz gibi çoğunlukla şehir içi ve günlük turlarda kullanacağım için gidip trek fx 7.3 aldım
detaylı inceleme yazısımı buradan okuyabilirsiniz (link)

Fx 7.3 geniş dişli aralığı veren, belli bir seviye üzerinde parçaları (jant, lastik, kadro, çekiş sistemi) bulunan kolay kullanımlı bir şehir/tur bisikleti. Sizin istediğiniz gibi çoğunluğu şehir içi kullanılacak uzun yola çıkıldığında da yüzünüzü kara çıkarmayacak seviyede bir bisiklet. ama tur bisikleti olarak becerisi fuji kadar olmayacaktır, bu durumu bilerek tercihinizi yapın.

Fuji Touringden vaz geçme sebebim şehir içinde trek kadar pratik bir kullanım sağlayamaması, yol bisikletinden drop bar alışkanlığım var fren ve vitesler 2 farklı konumda da el altında tutuluyor ama fujideki vites değiştiricileri frenlerden farklı yerde, bu şekilde de kullanılır mutlaka ama işin özeti şu düz gidonun verdiği pratik kullanımı sağlamasına imkan yok. tabi uzun tur yaparken drop barın sağladığı rahatlık da düz gidonda yok :)

işin içinden çıkmanız için kendi kullanımınıza göre bisikleti seçin başlıktaki %65 şehir%35 tur orantısını size sadece trek verebilir fujide bu oran %30 şehir %70 tur olur.

merida için 2 satır yazmak gerekirse vites oranları biraz ağır görünüyor ve kadrosu yol bisikletinden çevirme zaten kendisi düz gidonlu bir yol bisikleti kıvamında

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çoğu arkadaşım 2-3 saat dropbar kullanımından sonra boyun ağrısı çekiyor.

Tepki
5
Merhaba dostlar, özellikle forumda çok yere yazıyorum ama pek cevabımı alamıyorum gibi hissettim. Ben de birebir sizin gibi bir bisiklet arıyorum. 80% şehir 20% yol diyebilirim belki.

Bunun için ön amortisorlu olması benim yararıma mı olur sizce? Örneğin merida crossway 100 gibi modeller.

Şu sıralara carraro sportive 330 modeline de bakıyorum, donanımları çok yeterli gibime geldi. Ne düşünüyorsunuz?

(Ayrıca dropbar sevmiyorum ben:)

(link)

eyupozturk

Roadie
Tepki
316
İsim
EyoO
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Maalesef bu cevabı herkes için farklı olan bir soru. Sonuçta zevk meselesi, deneyerek alman en iyisi..

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@Ozan Güneri

Yol bisikleti aldığım zaman ilk 10 km çok boyun ağrısı çektim ne zaman ki alıştım ve 75 km'lik turuma çıktım ağrım kesildi o ağrının sebebi boyundaki kasların alışamaması ve eğik bir durumdayken öne bakmamız.

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tolga Çelebi

Mecbur öne bakacağız :)

sedatozer

Üye
Tepki
37
Bisiklet
Trek
trek 7.3 kullanmış biri olarak alternatifler arasında en mantıklı seçimin trek olacağı kararındayım ben. Sizin beklentilerinizi karşılayacaktır kesinlikle.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Hafta içi veya cumartesi Küçükyalı tarafına gelebilirsen. Bizim buradaki bir Fuji bayiisine götürürüm. Fuji Tourning 1.800 TL ye veririm demişti. Beni tanımadığı müşteri olarak fiyat verdi. Belki hala aynı fiyattan verebilir. İstersen götürebilirim oraya seni. Konuşur anlaşırsın.

Otto_man

Üye
Tepki
151
Bisiklet
Dahon
Trek 7.3 öneririm. Ben de kullanıyorum ve tavsiye ediyorum. Güldürür ağlatmaz...

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi