Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

6066 T6 Aluminyum ve Aluminium 700 malzeme karışımı ve birbirine göre avantajları

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında lalamustafa tarafından paylaşıldı.

1. lalamustafa

lalamustafa Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar Rotwild c1 kadro almayı düşünüyorum. fakat piyasadaki 6066 T6 Aluminyum ve Aluminium 7005 T6 karşılaştırması nedir, hangisini almalıyım. çok fazla dağda bayırda giden biri değilim. downhill filan okadar ağır şartlarda yapmıyorum.

yardımcı olabilirmisini?

2. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    6000 serisi alüminyum, okside olma yüzdesi daha düşüktür, hydroform ile işlenmesi daha kolaydır, darbeleri emme yüzdesi veya darbe karşısında gösterdiği elastik deformasyon eğrisi daha yüksektir, kısaca daha esnektir. T6 treated, ısıl işlem gördüğünü belirtir, mukavemet değerleri arttırılmıştır bu sayede (oluşan nano parçalar yüzünden grain boundry artmış ve potansiyel dislakasyon yükselmiştir, bu sayede çatlak ilerlemesi engellenmiş olur). 7000 serisi alüler, okside olma yüzdesi biraz daha yüksektir, daha serttir ve dolayısıyla esneme kabiliyeti daha düşüktür, mukavemet değerleri biraz daha yüksektir, ısıl işlem gördüğü zaman mukavemet değerleri aynı sebepten artmıştır. İkisi içinde 6000 den 6069 a doğru giderken ve 7000 den 7075 doğru giderken sertlik göreceli olarak artar. Malzeme özellikleri başlıca bunlar, ama kadroda ki malzemede biri için avantaj olan tasarımdan dolayı dezavantaja dönüşebilir. 2 sinin arasında çoook belirgin bir fark göremezsiniz, bir ihtimal 6000 serisi size daha rahat gelebilir. O yüzden hangisi hoşunuza gidiyorsa onu tercih edin. Markanın alüminyumda ki başarısına göre hareket edebilirsiniz bu noktada.

kasapogluu, Barış TURAN ve lalamustafa bunu beğendi.
  3. lalamustafa

lalamustafa Yeni Üye

Seviye:
    Harun bey çok teşekkürler. Marka olark rotwild düşünüyorum. 26 inc bir kadro buldum ebay da 600 dolar civarında Aluminium 7005 T6 diyor malzemesine. rotwild in yine c1 serisi türkieyede ve bizim sitede baen görüyorum aynı fareme 6066 T6 serisi 1000 euro . şimdi, burda ne seçmeliyim :)

4. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Zor bir soru :D, ebay den alacağınızın garantisi olacak mı, gümrük vs takılma ihtimali var mı, kadro kaç model ve kullanılmış mı? Eğer bunların hepsi olumlu ise ebay den almamanız için bir sebep görmüyorum.