Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

601 ve 610 Sedona

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Savaş SAK tarafından paylaşıldı.

1. Savaş SAK

Savaş SAK Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Yaşımın biraz geç olmasına rağmen yeni başlayacak biriyim :) Tüm arkadaşlar sağolsun formdaki çoğu yazıyı okuyarak kendime yol bisikleti almak konusunda baya bir tecrübe edindirdiler. Sedona 601 almayı planlıyordum ki 610 çıktı renk zaten muhteşem ama teknik özellik açısından 610 çok mu gelişmiş yoksa ortalamamı? (Fiyat performans anlamında) Dediğim gibi yeni olduğumdan araştırma yapsam dahi sağlıklı bir sonuç elde edemedim. Şimdiden teşekkürler.
    601
    Kadro : SEDONA 601 6061 ALU.
    Maşa : ALU-RIGID
    Arka Vites : SHIMANO, RD-2300
    Ön Vites : SHIMANO SORA, FD-3500
    Fren : TEKTRO 312
    Zincir : YABAN S8C
    Ayna Kol : SHIMANO, FC-2350, 50X34
    Pedal : WELLGO
    Jantlar : SDN 2800
    Lastikler : SCHWALBE LUGANO 700X23
    Furş : NECO
    Ruble : SHIMANO, CS-HG50-8 11-25T
    Gidon : SEDONA
    Gidon Boğazı : SEDONA
    Sele : SEDONA
    Sele borusu : SEDONA 31,6 400mm
    VİTES SAYISI : 16
    SELE KELEPÇESİ : TRANZ-X
    Ön göbek : SHIMANO, HB-2200
    Fren_Vites Kolları : SHIMANO, ST-2300 8X2
    Arka göbek : SHIMANO, FH-2200
    Gidon Bandı : VELO
    610 http://sedonabisiklet.com/sedona_bisiklet-610.html
    KADRO: 6061 ROAD ALUMINIUM
    BEDEN: 50/53/56
    RENK: TBD
    VİTES SAYISI: 16
    MAŞARIGID ALLOY
    ORTA YATAK: Shimano BB-ES25 Octalınk
    AYNAKOLS: himano Claris
    VİTES KOLU: Shimano Claris STI
    FREN: TEKTRO 312
    ZİNCİR: YBN S8C
    VİTES / ÖN: Shimano Claris
    VİTES / ARKA: Shimano Claris
    KASET: Shimano CSHG50-8
    GİDON BANDI: VELO GEL
    GİDON: SEDONA ROAD 31.8 DROP
    BOĞAZ: SEDONA 31.8
    SELE BORUSU: SEDONA 31.6
    JANT ÇEMBERİ: SEDONA DA40
    HAZNE / ÖN: Shimano Claris
    HAZNE / ARKA: Shimano Claris
    FURÇ TAKIMI: NECO 142
    PEDAL: WELGO C21
    SELE: SEDONA 1091
    LASTİK: SCHWALBE LUGANO 700X23

2. Mert-Demir

Mert-Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    2013 model 601 zor bulursunuz :) 2014 ler gelince esamesi okunmaz ama ben sizin yerinizde olsam karbon maşa bisiklet alırım 640 çok şık bence bütçeniz el veriyorsa 640 derim :)

3. Savaş SAK

Savaş SAK Yeni Üye

Seviye:
    601'i zor oldu ama buldum :) Bütçe biraz kısıtlı arada 400 dolar kadar bir fark var ve bunun kaskı montu aksesuarı var. Kısmetse kışında binmek istiyorum. Eski bir motorcuyum 1150 GS'im vardı yağmurda tutkuyla biniyordum :) Hayırlısıyla BİSİKLET'ede bineceğim :) Pendik - Kozyatağı

dgntkn bunu beğendi.
  4. doğan_69

doğan_69 Kıdemli Üye

Seviye:
    hiçbirşey için geç değil savaş bey..hayat bir şekilde insanların içindeki yapmak istediklerine engel olabiliyor ama bu bisikletten zevk almanıza mani değil..zaten kışında bineceğim dediğinizde ne kadar istekli olduğunuz anlaşılıyor..gelelim bisiklet konusuna bisiklette bence hep biraz daha iyisi vardır yani sonu yok gibi birşey..onu için alabildiğiniz bisiklet en iyi bisiklettir :alkis:

5. Savaş SAK

Savaş SAK Yeni Üye

Seviye:
    Doğan bey içimdeki hevesi yazdıklarınızla 10 kat daha arttırdınız :) Teşekkür ederim :alkis:
    Kısmet bayiye geldiğinde kendimi yollara atacağım :) Tabi dikkatli şekilde :)

6. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    sedona 610 ne yahu diyordum :D 2014 modelmiş meğer

fakat üzerinde shimano claris denen bir sistem var ve tahminime göre soradan alt seri bu.. şuan tamamen sallamaktayım :D

640'ı bence direk eleyin, çünkü 1050 dolarlık bir durum göremedim ben o bisiklette. karbon maşa, r500 jant seti bide selle italia slr koydular diye sora donanımlı alüminyum kadrolu bisiklete 2bin lira veren çıkacağını sanmıyorum. renk biraz cafcaflı evet, fakat kavisli üst borunun altından kablo geçirmek tam bir facia olmuş :D borunun içinden neden geçirmemişler anlamadım. gitar gibi olmuş

601 vs 610 derseniz, muhtemelen 601 dicem size. neden, bu 2 bisiklet %95 oranında aynı performansı vericek muhtemelen.. :eek:

üstelik 100 dolar daha ucuz, hatırladığım kadarı ile 570 dolar gibi bi liste fiyatı var 601'in
    Siz kaç liraya buldunuz bilmiyorum ama^^ kiz zaten artık nesilleri tükendiği için, ellerindeki eski seri bisikletleri bitirmek için sezon sonu da yaparlar.. yani 1000 liraya bile alabilirsiniz bence 601i

sedona 610, 675 dolar yapıyormuş.. 1350 lira.. aradaki 250-300 lirayı neden vereceksniz biliyor musunuz? boya için..

601 bulduysanız kaçırmayın. ayrıca nasıl bulabildiniz tebrikler :D kimse bulamıyor

7. Savaş SAK

Savaş SAK Yeni Üye

Seviye:
    Biraz zor oldu ama buldum :) Boya demişsiniz 601 ve 610 boya aynı ama teknik özellikler farklı :) Bende daha iyi bilmediğimden siz ustalara danışayım dedim, 601 660$ 640 ise 675$ sadece 15 dolar fark var :) Biraz araştırdım geçen sene 611 2013 modelinde malzemeyi iyi yapacaklarına dahada düşürmüşler. Acaba yine aynı işimi yapmışlar yoksa vites pedal gibi parçalar gerçekten bir tık üste çıkmışlarmı? Birde 610'u 610 dolara yetkili servisten buldum 1 ay içinde gelir 610$ veririm dedi :) Tabi bir tanıdık sayesinde gittiğim biryer yani biraz şanslıyım diyelim :) Taze ota sinek çok konarmış :D

8. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Savaş bey, malesef daha iyi yapmıyorlar. maliyetten kısmak için sele,jant,gidon gibi ufak parçaları daha ucuzlarından takıyorlar yeni serilere..
    örneği kendi bisikletimden vereyim.
    benim bisikletim 2013 model..
    aynısının 2012 modelini alacaktım. onun rengini daha çok beğenmiştim.
    tam olarak aynı fiyattı. ayrıca 2012 modelinde kullanılan grup set (bisikletin vites ve fren sistemi komple) daha iyiydi.. sele daha iyiydi.. jant, daha iyiydi..
    yani kısaca, 2012 model olan bisiklet 2 lira edecekse, 2013 lira olan model 2 lira etmezdi. çünkü daha ucuz malzeme kullanmışlardı. 1.7 lira falan ederdi etse etse..
    ama ikisi de aynı fiyattı :)

bunu tüm bisiklet firmaları yapıyor gördüğüm kadarıyla.
    yeni sezon modellerinde fiyatı sabit tutmak için malzeme kalitesinden kısıyorlar..

bence 601i alın.. üzerlerindeki malzemeleri hiç kullanmadığım, görmediğim için detaylı yorum yapamıyorum ama muhtemelen daha iyiler 601 modelinkiler..
    çünkü 2014 serisinde maliyeti düşürmek adına daha ucuz parçalar kullandıklarına eminim... her firma bunu yapıyor

9. Savaş SAK

Savaş SAK Yeni Üye

Seviye:
    Sedonaya özgü bir iş değil yani :confused:
    Bu bizim Ülkemizdemi hep böyle! Bir fiyat belirliyorsan belirle ama üst model komponentini tak 50$ daha fazla yap! Neyse ön yargılıda olmayayım tam bilmiyoruz belki bi tık üst modeldir :)

10. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kavisli üst borunun altından "gitar teli gibi" geçen fren kablosu sanki şurdan esinlenmiş:
    http://specialized.com/tr/en/bikes/road/allez/allez-elite
    Sırf üst boru değil, geometri genel olarak oldukça yakın Allez'ye (dolayısıyla Tarmac SL3'e)

Claris, Shimano'nun 2300 yerine çıkardığı yeni bütçe serisi. 2300'deki baş parmakla kullanılan vites kolları yerine daha üst serilerdeki gibi fren kollarına entegre vites kolları mevcut.

11. Gökhan Çim

Gökhan Çim Yeni Üye

Seviye:
    kesinlikle öyle 1200 lira max diyerek başladım bir baktım 3 hafta sonra 2000 liralık bisikletlere bakıyorum. :D içinize sinen bir model varsa fazla kurcalamadan alın derim :)

12. ali bal

ali bal Aktif Üye

Seviye:
    aynısını bende yaşadım. fiyat şu an 2000 de 1.300 tl lik tur bisikletleri ile başlamıştım halbuki. şimdi 2000 tl lik kron ve mosso ya (Yol) bakıyorum inşallah daha fazla fiyatımı yukarı çekmeden alırım ))) ne diyim.

13. mehmetkeskin

mehmetkeskin Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  14. hamzaŞİMŞEK

hamzaŞİMŞEK Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    1600 tl cok değilmi ? Sıfırını 1100 tl ye almıştım.

15. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    601 le 610 arasında çok uçurum bir fark göremedim ben. Sadece claris sistem 601 deki 2300 den biraz daha şık ve üst serilere göz kırpar şekilde. 610 un güzel yönleri biraz daha iyi bir donanıma sahip olacak olması. birde sıfır bisiklet olacak olması. Bu arada üst borunun altından geçen tel haricinde tasarımı ve renk uyumu da gerçekten hoş. Kırmızı siyah olan modeli benim hoşuma gitti renk olarak. Ancak bence sıfır 610 alabileceğiniz fiyata alabileceğiniz diğer marka ve modelleri de seçenekleriniz arasına katabilirsiniz sıfır yada ikinci el. Benim görüşüm çok bir uçurum olmayacaktır ikisinin arasında ancak takdir size kalmış.