600-700 liraya tur ve ulaşım için bisiklet önerisi

Tepki
0
merhabalar , sitenize yeni üye oldum ve bisiklet almaya karar verdim . kendime göre bir bütçe hazırladım 600 700 tl civarı.
bisiklet kullanacağım yer ankara kızılay trafiği ve arada sırada turlar oda 100 km yi geçmez çünkü daha yeniyim . alacağım bisikleti her gün kullanacağım .
benim için güvenlik ve sağlamlık herşeyden daha önce gelir :in: kazadan beladan korkarım ve geç olsun güç olmasın mantığına sahibimdir.:)

şimdi gelgelelim bisiklet önerilerine markaları araştırdım .Trek,whistle,giant,sedona gibi markalar bende daha ön plana çıktı .whistle mivok sedona 701 kronxc250 gibi modellere baktım ama açıkcaı özelliklerinden hiç bir şey anlamaıdm;) emin olduğum tek şey v fren istediğim :) .

şimdi dostlar abiler ablalar, bana ne marka bir bisiklet almam gerektiğini ne gibi bir modele yönlenmem gerektiğini söylerseniz yardımcı olursanız çok memnun kalacağım . tekrar belirtmekde yarar var en önemli kriterler sağlamlık, güvenlik ve trafikte arabalara uyum sağlayabilmek

şimdiden teşekkür ederim

Scudo

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
şehirde kullanacaksan mtb alma incelediklerin ve listendekilerin hepsi mtb...

28 jant şehir - hybrid senin ihtiyacın. bunlarda V fren var genellikle. her markanın şehir-tur bisikleti var. dikkat et aluminyum kadrolu olsun.

cannondale quick
trek fx
gt traffic
drag marathon
drag great canyon
sedona 331
salcano city sport
scott sub serisi

bunun gibi markalar var. bütçene uygun olanını araştırabilirsin. kızılayda mtb nin gerçekten gereği yok boşa yorulmaktan başka... Şehir-tur bisiklet bölümünü de incelemende fayda var...

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sizin için MTB uygun değil, Şehir/Tur bisikleti almanız en iyisi. Şu modellere de bakabilirsiniz;

(link)

(link)

(link)

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Salcano city sport modeli şehir içi kullanım için uygundur.Ayrıca o fiyata alabileceğiniz fiyat&performans oranı en yüksek bisikletlerdendir.Sıkıntı yaşamadan uzun süre kullanırsınız.Şiddetle öneriyorum :)

Tepki
27
Konuya dışarıdan dahil olup kirletmiş oluyorum, o yüzden özür dileyerek soruyorum ama, MTB tam olarak niye uygun değil? :)

Ankara'ya yerleşme ihtimalim var. Konya'da MTB kullanıyorum, bir sonraki bisikletimin de MTB olmasını planlıyordum. Bunun sebebi başım sıkışınca hoplayıp kaldırıma çıkabilmek. Ankara'ya taşınırsam özellikle Kızılay gibi yerlerin trafiği çok beter olduğu için MTB'ye ihtiyacım olur diye düşünüyordum -babamın Carraro Shako şehir bisikletini sürdüğümde sürekli olarak bir kısıtlanmışlık hissim var.

Deneyimsiz olduğumu belirteyim, gerçekten öğrenmeye çalışıyorum yoksa tartışma açacak bilgim yok. :)

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşımız Ankara Kızılay'da yani şehirde kullanacğını ve ara sıra 100km lik turlara katılacağını söylemiş. O nedenle uygun değil derken MTB yerine şehir/tur bisikleti almasının daha doğru olacağını kasdetmiştim. Şehir/tur bisikletleri daha ince lastikleri ile hem hızlanma olarak daha atiktir, hemde uzun turlarda MTBye göre daha az yorar. Ankara Kızılaydaki trafiği de düşünürsek MTB ile sürekli dur-kalk yapmalar hızlanması daha ağır olduğu için yorar. Ama MTB alırsa olmaz mı? olur tabiki, eğer arada dağ bayır da yapacaksa MTB de alabilir.

Mesela bende hem şehir içi hemde yazın yazlıkta araziye çıkarım diye MTB aldım. Fakat bisikleti şu an itibari ile İzmir Bornova'da hep trafikte kullanıyorum ve dua ediyorum iyiki MTB almışım diye, yollarımız o kadar berbat ki, dediğiniz gibi daracık yollarda arabalar sıkıştırıyor mecburen kaldırımlara hopluyoruz, iniyoruz çıkıyoruz, çukurlar desen futbol topu kadar, ne kadar dikkat etsek te bazen hızla farketmeden bu çukurlara giriyorum, mazgallar desen 3-4cm aralık var ve yola paralel, benim lastiklerle bile tırsıyorum. Neyse yani ben MTB kullanıyorum ve memnunum diye herkese MTB tavsiye edersem yanlış olur ve zaten forum da da buna tepki gösteriliyor ve de haklılar. Benim MTB ile tecrübelerimi burdan paylaşmamın nedeni, alacak kişi bu bilgileri alıp bizim sürüş dinamiklerimizle kendi sürüş dinamiklerini harmanlayıp bi karar varabilsin diye.

Tepki
27
Teşekkürler, fizik kurallarına vakıf olsam da gerçek hayattan deneyimleri yeni ediniyorum. :) MTB'yi sadece rüzgar direnciyle dezavantajlı olarak algılamış, şehir içinde çoğu kez yüksek hızlara çıkamayacağımız için sorun yok diye düşünmüştüm. Dur-kalk gibi durumlarda dezavantajlı olduğu aklıma gelmemişti.

Şehirlerimizin durumundan dolayı "MTB kullanıp biraz fazla mı yorulayım yoksa tur bisikleti alıp tehlikelere karşı daha tedbirli mi davranayım?" tercihi yapılabilirmiş belki ama 100 km'lik turlar MTB'yi seçimden biraz çıkarıyor evet.

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@emirhan.dongel

bence 100km lik bir turda MTB nispeten yorar ama çok da fazla sıkıntı yaratmaz. Tabi bu kadronun yapısı, bisikletin kompanentleri ve kullanan kişinin performansı ile doğru orantılı. Ben Cannondale SL4 kullanıyorum geçenlerde 60-70km yaptım ,bisiklet çok fazla karşı rüzgar olmadığı zamanlar, düz asfaltta tereyağ gibi akıyor, bazen boşuna pedal çeviriyormuşum gibi hissediyorum, düşünün 2.1 lik lastiklerle...

Bu benim kendi düşüncem, herkes kendince farklı düşünebilir ama; MTB alıp gerektiğinde asfaltta, gerektiğinde patikada, gerektiğinde zorlu arazi şartlarında da kullanmak mı? Yoksa %20-30 daha fazla enerji tasarrufu edeceğim veya hemen aniden hızlanıvereyim diye sadece asfaltta kullanabileceğim şehir/tur/yol vs mi? Ben kendi kullanım şartlarımı göz önünde bulundurarak, %20-30 enerji kaybetmeyi ve sıkışık trafikte birden fırlamaktansa ağır ağır kalkmayı tercih ettim. Dediğim gibi, bu tercih meselesi, siz diğer seçeneği tercih edebilirsiniz.

Automathx

Daimi Üye
Tepki
80
Bisiklet
Salcano
Salcano City Sport veya Salcano Astroyu öneririm Carroroda ideal bir seçim olur.

Tepki
27
Özellikle de kullanan kişinin performansına ağırlık vermeli bence. Kendi adıma, 100 km'lik yol benim gözümü korkutur çünkü öyle bir yolda, hele ki rampa çıkışları varsa, kondisyonum yetersiz gelecektir. Bu yüzden benim için MTB ile 100 km tartışılmaz bile. :) Soruyu soran arkadaşımızın foruma yeni girdiğini beyan etmesinden dolayı bana yakın bir performansı olduğunu varsaydım açıkçası. Belki de normalde zaten böyle yollar yapıyordu foruma yeni geldi onu da bilemeyiz tabii.

Tepki
0
yok yok amatörüm bende :) kondisyonum iyi değil . ben 100 kmyi ilerdede kullanabilmek için yazmıştım . tabiki su anda 100 km yapmam olanıksız ama birazda ileriki adımı düşüneyim dedim :)

Tepki
0
Bugün biraz dağ bisikleti sürdüm gerçekten zor ya boşa çevirdiğimi hissetdim pedalı . yol bisikleti ve tur bisikleti arasında kaldım verdiğiniz önerileri inceledim bakalım ne olacak daha başka önerileri olan arkadaşlar yazarlarsa çok sevinirim . tur bisikletinin sağlamlığıyla ilgili şüphelerim var yersiz şüphelermidir?

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@osmanşevkisevinç

Sağlamlık bisikletin türüne göre değişmez, markaya göre değişir. üst sınıf markalara yönelirseniz, hangi tür bisikleti alırsanız alın kalitesi aynı olacaktır. Nike'in basket ayakkabısı, tenis ayakkabısı veya Cross ayakakbısı arasında kalite farkı var mıdır? Veya BMW nin 1 kasa, 3 kasa, 5 kasa arasında kalite farkı varmıdır? sadece donanım ve şekilsel olarak farklar vardır.

O yüzden, gerçekten kalteli ve uzun yıllar size sorun çıkarmayacak bir bisiklet (türü ne olursa olsun) almayı istiyorsanız; Trek, Scott, Cannondale, Merida, Specialized vs gibi markalara yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Tepki
0
evet bende bu markalardan birine yönelmeyi düşünüyorum. sedonayıda bu markaların arasına alabilirmiyiz yoksa bir basamak daha mı aşağıda olacaktır?

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@osmanşevkisevinç

Her bisiklet markasının kendi içerisinde giriş - orta ve üst düzey modelleri vardır. Sedona'nın en üst modeli, Trek, Scott, Cannondale in giriş modellerinden tabi ki de iyi olacaktır. ama genellemey bakıldığında Sedona bu markaların klasmanında değil. Trek, Scott, Merida, Cannondale, Specialized gibi markalar tüm dünyada bilinen, bu işe yatırım yapmış, dünya çapında yarışlar ve organizasyonlara katılan anlayacağınız "Marka" olmuş bisikletlerdir. Sedona ise yerli bir markamızdır. Kötü demiyorum, yanlış anlaşılmasın.