Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

6 ve 8 yaslarındaki cocuklarıma bisiklet sürmeyi öğretmek

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında lindemann tarafından paylaşıldı.

1. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Bu 2 potansiyel velespitciye en kısa yoldan nasıl bisiklet sürmesini ögretirim.
    Henüz desteklerden kurtulamadık. Var mı bunun bir püf noktası, kolay yolu?
    Acil yardım ...!

2. heisenberg3910

heisenberg3910 Forum Bağımlısı

Seviye:
    öncelikle bisikletin yanındaki desteklerin ikisini de sökün.bir elinizle seleden, diğer elinizle de gidondan tutun ve çocuğunuz bisikletin üzerinde iken 10km/h-15km/h arası hız yapın.başlarda kontrol sizde olsun.sonra gitgide kontrolü delikanlıya bırakın.unutmayın ki 2 tekerli araçlarda dengeye en büyük yardımcı olan şey hızdır.çocuğunuz ne kadar yavaş sürerse o kadar dengesi bozulur ve zorlanır.bü yüzden mümkün olduğunca hızlı ve seri sürmeye teşvik edin.

7 yaşında olan bir kız çocuğuna bu yöntemle abartısız 5 dakikada bisiklet sürmeyi öğretmiştim 3 sene önce :)

kolay gelsin

Tahir Keskin ve lindemann bunu beğendi.
  3. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Tavsiyeler icin tesekkürler. Su an en büyük sorunumuz denge. Büyük olanda birkac kez cıkardım destekler, fakat ayagını yere koymuyor ve bisiklet yavaslayınca armut gibi devriliyor. Bunu ona anlatamıyorum nedense :) Destekler artık yamuluyor ve cocugu tasımıyor :) Düsmesinden korktugum icin de fazla hız yapamıyoruz.
    Sanırım daha cok çalışmamız gerekecek.

yaboga bunu beğendi.
  4. heisenberg3910

Seviye:
    önemli değil.bir bisikletçinin yetişmesine birazcık katkım olacaksa ne mutlu bana :)

o zaman bir iki gün kadar kontrolü elinizden bırakmayın.bir eliniz sürekli gidonda olsun.kalkışı da duruşu da siz yapın.bir süre sonra bu işlem çocukta refleks haline gelecektir ve ileriki günlerde farkında olmadan kendisi öğrenecektir.

lindemann bunu beğendi.
  5. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Sanırım daha sabırlı ve daha uzun çalışmalar meyvelerini verecektir :)
    Bir an önce yetişsinler ve camiaya katılsınlar istiyorum ...:)

6. heisenberg3910

Seviye:
    başarılar..... :)

7. punkermanmania

punkermanmania Forum Demirbaşı

Seviye:
    bence arkadakı destek olan ıkı tekekerı bırazcık havaya kaldırın ,yere degmesın fakat denge kaybında (saga yada sola dusus olayı olacagında ) destek tekerlekler yere değebilsin .sonra gun gectıkce arka destek tekerleklerını ıyıce yukseltebılırsınız .bende bole ogrenmıstım.

umarım yardımcı olabılmısımdır .

8. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle tesekkürler.
    Destekler pek kalıteli bir malzemeden olmadığı bir için kaynak yeri ayrılmış, ben onu sağlamlaştırdım. Ancak kızın kilosundan :) destekler ayrılıyor ve o şekilde dengesini sağlayamıyor. ben düzelttikten 100-200 m sonra gene eski halini aliyor. Haftasonu tepem attı, cıkardım atacaktım (iyi ki atmamisim) ama baktım kızın şevki ve cesareti kırıldı ben de gene taktım. Sanırım gene en güzeli azimli ve istikrarlı çalışma... O da biraz çaba harcasa olacak bu iş aslında :) Ama ne derseniz deyin, cok yorucu bir iş :eek:

9. basri

basri Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Merhaba,

Maalesef baştan yanlış yapılmış, desteklerle hiç tanışmayacaktı. Ben şahsen kendi çocuğum dahil hiç denge tekeri takmadan kısa zamanda öğreniveriyor veletler...

Herkes güzel yazmış, hemen denge tekerlerini çıkartın, sadece selenin altından tutarak biraz sabırla, destek vererek 3-4 günde dengede kalmayı öğreneceklerdir. Ayrıca şunlara dikkat ettirin:

- Hız denildiği gibi çok düşük olmamalı.
    - Sadece ileriye bakmayı öğretin.
    - Direksiyonu baskı uygulamadan tahat tutması gerektiğini ve ufak sağ-sol
    hareketlerle dengede kalmasını kolaylaştırabileceklerini öğretin.
    - Düşmekten korkmamasını, düşeceğini hissettiği anda kendisini hızlıca
    bisikletten koparmasını öğretin.
    - Fren kontrolünü öğretin
    - Trafiğin nasıl aktığını, araçların yollarda neler yapabileceklerini öğretin.
    - Duran araçların yanından geçerken kapı açılmaları veya arabanın aniden
    harekete geçebileceğini öğretin.

Sadece bir süre daha yanında koşmanız gerekecek, bu da sizin için güzel bir antrenman olacak. Aman bu aşamalarda sakin yollarda veya mümkünse müsait parklarda çalışın zira her yer trafik canavarı :) Kolay gelsin...

lindemann bunu beğendi.
  10. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Çok teşekkür ederim, çok faydalı bilgiler verdiniz. Trafiğe tabii ki henüz çıkmayacak. Çalışmaları apartmanın arkasındaki otoparkta gerçekleştiriyoruz, ama orası da biraz eğimli :(

11. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    +Kesinlikle denge tekerleklerini sökün.
    +Yere veya pedallara değil, gittiği yola bakmaları gerektiğini söyleyin ve uyguladıklarından emin olun.
    +Fren kolu hakkında bilgi verin ve seleyi ayakları yere yarım basacak şekilde (her ikisi de aynı anda) ayarlayın.
    +Kesinlikle yanlarından giderken bisikletten tutmayın, omuzlarından veya sırtlarından çocuğu tutun.
    +Dengelerini kaybettiklerinde düzeltmeye çalışmayın, sadece düşmelerini engelleyin.
    +Ara ara onlara çaktırmadan bırakın fakat tutuyormuş havası verin ;)
    +Sonra tutmadığınız gerçeğini söyleyin ve kendilerine güvenmelerini sağlayın :)
    +MUTLAKA KASK TAKIN! Bunu bir alışkanlık haline getirmelerini sağlayın. Dizlik ve dirseklikten (özellikle dizlikten) uzak durun.

basri ve lindemann bunu beğendi.
  12. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    Halil abi neden dizlik ve dirseklikten uzak durmalarını öneriyorsunuz.bence özellikle dizlik çoook lazım bişey eğer bir dizliim olmasaydı şimdi ayak bacaklarım ayın yüzeyi gibi olacaktı :D

13. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Tabi farkı belirtmek gerek :)

Çocukların ki "First Ride"
    Senin ki "Free Ride" :) Bu iki kavram arasında çoook uzun bir yolculuk var ve Free Ride'a yaklaştıkça işler ciddileşiyor, orada gerekirse tam korumalı formalar giymek gerek ;)

Dizlik neden olmasın, çünkü çocuklar için çok rahatsız edici. Aynı zamanda minik dizlerinden aşağı kayıp zincir, pedal vs sıkışma, takılma riski var. Dirseklik olabilir ona pek bir sözüm yok. Ancak mümkünse eldiven de mutlaka olsun.

lindemann bunu beğendi.
  14. gültekin

gültekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Gültekin Gültepe
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bir çocuğa bisiklete binmeyi öğretmek büyük bir onur ve gurur kaynağı olmalı :D

lindemann bunu beğendi.
  15. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Hocam sen ne diyorsun, oglanı gelmiş geçmiş en büyük yol bisikletcisi yapcam.
    Biz profesyonel olamadık, o olsun bari. çekirdekten yetiştirip, bisikleti genç yaşta aşılamak lazım. Benim için büyük bir guru olur onu uluslar arası yarışlarda görmek.. bakalım, kısmet.... :) Inşallah bizden görüp özenir :in:

16. gültekin

gültekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Gültekin Gültepe
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İleride çocuğum olursa bende isterim.

lindemann bunu beğendi.
  17. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    3 sene önce benim büyük oğlan 5 yaşındayken 16'' tekerli bisikletine binmeyi öğretmiştim. Tabii bisikleti alır almaz yaptığım ilk iş arkadaki destek tekerlerini sökmek oldu. Bir hafta on gün peşinde koşturmak gerekiyor. Belki daha çabuk da olabilir.
    Şimdi ise hafta sonu aldığım 20'' bisikletiyle çok keyifli ve hızlı turlar atmaya başladı. Artık beraber geziyoruz. Bu gerçekten çok keyifli bir şey.
    Ona trafikte nasıl gitmesi gerektiğini öğretmeye çalışıyorum. Çekirdekten yetiştirmek lazım. Bisiklet sevmeyen çocuk belki de yoktur. Hemen hepsi bisikletle büyüyorlar onları bu bağdan koparmamak bizim işimiz.
    Size de kolay gelsin.

Hayrettin ve lindemann bunu beğendi.
  18. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
  19. ahmet emin aydın

ahmet emin aydın Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Banada dedem 4-5 yaşlarında öğretmişti ilk selenin altında tuttu ve ben pedal çevirmiştim pedal çevirmeye devam ederken bırakmış haberim yok bi baltım gitmişim