Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Satıldı 6 Power Led'li Far... Lupine Nightmare ayarında (El Yapımı)

Konu, 'Yol Bisikleti İlan Arşivi' kısmında Serhatb55 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Serhatb55

Serhatb55 Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar...

Madem meslek lisesindeyiz ve bisikletlede uğraşıyoruz hobilerimi birleştireyim dedim ve bunu yaptım...İlk olarak şunu söyliyeyim... Lupine Nightmare farı bilen vardır (mtbtrde karşılaştırmadada var) Fiyatına bakacaktım ama bulamadım tahminim en az 70£ vardır. Ben 6 Power led kullanrak yaptığım bu far ondan daha iyi aydınlatıyor. Herşey bir yana gece sürüşlerinde inanılmaz faydasın gördüm.Nakit gerektiğinden satıyorum yoksa asla satmam:( ...

Teknik detaylar...
    *6 power led
    *Girişte 270ma çeker... tüm ledlere 310ma verir..
    *Led driver kullanılmıştır... Akünüz azalsa bile hep aynı parlaklıkta yanar...
    *12V-26v Arası en az 1Amper akü ile çalışabilir.
    *Yağmurdan etkilenmez. (ancak suya soktuğunuzda ne olur bilmemm :))
    dışı Karton üstüne asetat kağıdı ile yapılmıştır...
    *3 switch vardır. 1- Far, 2- Neon, 3- Farı 3 yada 6 ledle kullanmak için switch
    *Yaklaşık 6-7 saat kullanılmıştır. ledlerin ömrü toplamda 100.000 saati bulabilir.(Halojene üstünlüğü)

Dış görünüşü için
    Arkadaşlar ilk olarak gerçekte fotoraflardaki kadar göze batmıyor pürüzler... şu anda gümüş renke boyalı haldedir. Ancak dışında fotoraftaki gibi pürüzler vardır. bunları silikonla yaptım... isterseniz siyaha boyayıp daha az görünür hale getireilirim ancak bu şekilde güneşte daha parlak duruyor...

Aydınlatma açısı..
    Her bir lens farklı yerleri aydınlattığı için önden bakınca yamuk yumukdur lensler... ben oldukça geniş bir aydınlatma istediğim için ona göre ayarladım. ancak sizin kurcalamamnız içinde soğutucudan termal macun ile yapıştırdığım için ayrılmaması için faydalı olur :) Dışarda hiç aydınlattığı alanı çekmedim ama ev içinde 3 led açıkken bir iki fotoraf çekmiştim onlara bakıp fikir edinebilirsiniz.

Ağırlık.. yaklaşık bir su bardağı kadar :)

Not: Aküyü sattığım için sadece farı vereceğim en az 1amper ve 12volt tüm akülere bağlanabilir. Ayrıca resimlerden birinde altta neon görünüyor isteyene 5 lira karşılığında mavi 15 ledli olan neonuda verebilirim.

Fiyat: 60 Lira. Pazarlık gelenektir ama öğrenciyim anlayın lütfen :)

Resimler

Dış görünüş

Switchler

3 LED yanarken (lenssiz)

6 LED yanarken (lenssiz)

Ev içinde 3LED ile aydınlatması

Ev içinde 6LED ile aydınlatması

Uzaktan görünüş (Kedilerin vay halide)

Evde bisiklete takılı halde (neonla birlikte 6LED)

ALANA ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN...

2. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:
    Güzel yapmışsın ellerine sağlık.Mümkünse devre şemasını koyabilirmisin? Yada devreyi nasıl yaptığından biraz bahsedermisin? Bildiğim kadarıyla bu power ledler sürücü entegresiyle çalıştırılıyor buda maliyeti artırıyor,sürücü entegresi kullanmadan direkt olarak besleme verilerek çalıştırılamazmı? ( Devre şemasını koyarsan bu soruların hepsi cevaplanmış olur :D )

3. Serhatb55

Serhatb55 Aktif Üye

Seviye:
    Evet power ledler sadece dirençle çalışmaz (çalışır ama başındaki power tabirinin anlamı kalmaz uygun akım/voltaj oranını tutturamazsınız tuttursanız bile verim çok düşer). Bu nedenle sürücü entegresi kullanıyoruz... 1W ledler 350ma ile max. ışık sağlar. ancak benim yaptığım devre aşırı ısınmasın ve karşıdan gelenin gözünü almasın diye 320ma verecek şekilde ayarladım. girişte ise 270ma çekiyorki buda step-up mantığıyla çalıştığını göstergesi.. Ben bu entegreyi SMD olarak hazırladım 2 entegre 1 bobin 2 kondansatör 2 transistör ve 7 direnç var. toplam 12 liraya mal oldu ancak 12V 2 Amper Akü ile 4 saate kadar yanıyor Devre şemasını tabiki gösterirdim... bir osram bayisinden armatürlerde kullandıkları bir şema istemişdim ağabey sağolsun hemen kağıda çıkardı devreyi ancak scanner olmadığı ve fotoraf makinesi bozulduğu için foruma aktaramiyacağım :)

Ayrıca ilan Güncel

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.