Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

6 Bisiklet, 1 Kano, 1 Kiralık Bot: Pertek Kalesi'nin Fethi

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bütün hafta boyunca hafta sonunu bekleyip de cumartesi gününü televizyon karşısında geçirenlere şaşırıyorum. Keşfedecek o kadar çok yer var ki, ne zaman kendime "Bu hafta sonu nereye gitsem?" desem beş dakika sonra elimde uzun bir listeyle boğuşuyorum. Bu hafta sonu listenin başında Pertek Kalesi vardı. Feribot iskelesinden Pertek'e geçerken uzaktan baktığım, hem çok yakın, hem de çok uzak bir kaleydi. Kanoyu suya indirmiş olmanın heyecanını şu yazıda aktarmıştım:

Kod:
    http://www.turcubaba.com/2014/02/uc-bisiklet-bir-kano-gemiyi-karadan.html
    Aynı heyecanı hala muhafaza ediyordum. 3 kilometre kürek çekmek için o kanoyu 50 km (25 km gidiş, 25 km dönüş) çekmeye razıydım.

Plan yapıldı, her şey hazır.

Cumartesi gecesi, 22:30

Hala hayalini kuruyorum Pertek Kalesi'nin. Uyumam ve 6:00'da kalkıp kahvaltı yapmam lazım. Yok. Sabah Gemide filmini indirmiştim. Onu izleyeyim bari.

Müthiş bir film. Güzel bir 100 dakika geçirmek isteyenlere tavsiye edeceğim. Hele bir uyuyalım da...

Telefona mesaj gelmiş: Hocam ben Burak, yarın Yunus ile gelmeyi düşünüyoruz, beni arayın.

Arıyorum, iki dakikalık konuşmanın sonunda 3 kişilik bir tur organizasyonuna dönüşüyor tek kişilik tur fikrim. Hayırlısı.

Pazar sabahı, 6:00

Ne uyumuşum. Duş alıp hazırlanıyorum. Sandviçleri hazırlayayım. Her ihtimale Kadıköy, bol bol hazırlayayım. 3 aç adam. Ne zaman acıkacakları belli olmaz.

Hazırlanmak kolay olmasına kolay da, bunlar aşağıya nasıl inecek? Sabahın körü, sağa sola çarptırıp da konu komşuyu uyandırmayalım. Zaten ailelerin sitesindeki tek bekar olarak göze kaçan kirpik gibiyim. Haydi Yusuf, terleme vakti!

Anahtar, kimlik, fotoğraf makinesi, piller... Her şey tamam. Kale bizi bekliyor, feribottan ona bakarken anlamıştım bunu. Beni bekliyor. Öyle özlemle bakmıştım ki ona, kesin beni bekliyor. Hava günlük güneşlik. Tam da gününü bulduk.

Buluşma yeri kampüsün girişi. Aslında bizim gezimiz korsan. Aynı gün FÜBİT'in (Fırat Üniversitesi Bisiklet Topluluğu) Cip barajına bir gezisi var. O turda bisiklet kiralayıp gelecek olan çok kişi olacak, sorun çıkması için en müsait ortam, birbirine yabancı insanlar, binicisini tanımayan bisikletler... Biz yolumuza bakalım. Kampüsün girişine varıyorum, Üç kişi beni bekliyor. Olduk mu benimle beraber 4 kişi? Onlar feribotla Pertek'e geçecek, ben kanoyla kaleye geçeceğim. Plan hazır.

Sayının artması sorun değil, yiyecek miktarı da sayıyla aynı oranda artıyorsa tabii. 9:15'te yola çıkıyoruz. Aslında rota acımasız. ilk 7 kilometre tırmanıp, son 17 kilometre iniş. Dönüşte sorun olmasa bari. Ara yollarda giderek yolu kısaltıyoruz. Bu sırada Yunus haberi veriyor: İki kişi daha yolda. Olduk mu 6 kişi? Durmak yok, hava tam bisikletlik. İnişin başladığı noktaya vardığımızda 5 kişi oluyoruz, Sait de gelince. Şimdi Osman hoca kaldı. Kampüsün girişindeymiş.

İniş başlıyor. Yol bomboş. 50 km/h'den aşağıya düşmüyoruz. Ağaçlar çiçek açmış. Bahar gelmiş. Karşıda bembeyaz Mercan Dağları göz kırpıyor. Daha onların zamanı değil, havalar biraz ısınsın da, Mazgirt yollarına düşeceğiz.

Hozat da bizi bekliyor. Ovacık'ı unuttuk mu? Belki yine Çemişgezek... Off, liste yine uzamaya başladı. Sabret Yusuf, her haftanın bir de sonu vardır.

Kale uzaktan göz kırptı, biliyorum, o da beni bekliyor:

İşte, sonunda bir tabela! Pertek'e 10 km kalmış. Az ötede durup Osman hocayı arıyoruz. Geliyormuş. Zaten bir-iki dakika sonra görünüyor uzakta. Hızlı adam. İki dakika sonra 6 kişiyiz.

Plan değişiyor, herkes kaleye çıkacak. Tekne kiralayabilecekler mi? B planları var, olmazsa Pertek'e gidecekler.

Feribot iskelesine varıyoruz. Balıkçı tekneleri kenarda yolcu bekliyorlar. Asıl işleri balıkçılık. Yoksa kaleye insan taşımakla kışı atlatamazlar. Pazarlık kısa sürüyor, gidiş-dönüş kişi başı 10 lira.

Bense o sırada kanomu hazırlıyorum. Su ütüden yeni çıkmış gömlek gibi. Ayağım suya bir değiyor ki! Brrrr! Ütüden yeni çıkmış gömlek sıcacık olur be! Benzetme konusunda başarılı değilim pek.

Gps'i bacağıma bağlıyorum. Kanodaki hızıma göre senelik izinde uzun bir kanolu tur planlarım. Ortalama hızımızı bilelim.

1.5 km mesafe. Hızım ortalama 4 km/h ve sıfır rüzgar. Su sesi, güzel hava, karşımda kale. Bana "Hoşgeldin!" diyordur belki de. Eee, onun adasını cips paketleriyle, pet şişelerle kirletmeyeceğim ki! Bunu hissetmiştir. Hoşgeldin demekte haklı yani. Bizimkiler beni uzaktan görmüşler.

Az kaldı. Kalenin dibindeyim. Ne kadar da yüksekte! Su seviyesi metrelerce düşmüş. Sanki adanın iç çamaşırı görünüyor. Düşük belli pantolon. Üff, kötü espri, bari Pertek Kalesi'ne yapma bunu be!

İşte, adadayım. Sonunda. Kanoyu karaya çekip can yeleğimi çıkartıyorum. Polarımı giyip yola düşüyorum. Patikayı izleyip kalenin girişine çıktığımda kalenin aydınlatılması için gerekli enerjiyi sağlayan güneş hücrelerini görüyorum.

Her adımın tadını çıkar Yusuf. Birkaç saatliğine buradasın. Bizimkilerin yanına varıyorum. Onlar da az evvel ulaşmış adaya, beni beklemişler. 6 kişi, kaledeyiz.

Galiba biraz hazırlıksız gelmişiz. İnsan açıp bakar, nedir, ne zaman yapılmıştır diye. Hale bak!

Yolu tırmanıyoruz, güzel bir giriş kapısı karşılıyor bizi.

Detaylı bir restorasyondan geçmiş Pertek Kalesi. Pek anlamam, sadece kötü restore edilmiş birkaç cami görmüştüm. Ehil kişiler yapmalı bu işi, yoksa restorasyon adı altında rezil etmek de mümkün. Bu adayı kimler restore etti acaba? Bu konudan anlayan bir çift göz hata bulabilir mi burada? Bilmiyorum.

Yemek zamanı gelince sofrayı kuruyoruz. Hiçbir çöpümüzü kalede bırakmadan ayrılmak niyetimiz. Bunda galiba başarılı da olduk. O zaman bir poz verelim, değil mi?

Osman hoca karşıya kürek çekerek geçmeyi düşünüyor. Biz biraz önden iniyoruz. Osman hoca yapabilirse karşıya geçecek. Yapamayacağını düşünürse ben kanoyu alacağım, onlar tekneyle devam edecek.

Osman hoca kuşanıyor. Kanoya binip uzaklaşıyor Gözden kaybolana dek arkasından bakıyorum. Oradan da dönecek değil ya! Bizimkiler beni arıyor, balıkçı teknesi gelmiş. Haydi Osman hoca, geçiver feribot iskelesine.

Tekneye ilerliyorum. Yemek yerken artan dalgalar beni korkutmuyor değil. Osman hoca karşıya geçebildi mi?

Osman hocayı arıyoruz, varmış karşıya. Bir oh çekip motorun sesine kaptırıyoruz kendimizi. Beş dakika sonra karşıdayız. Dalgalar iyice azdı. Tekne alabora olur mu? Yavaş Yusuf, çok film izliyorsun bu ara.

Dönüş yolu kafa rüzgarına. Anlatmasam daha iyi. Bitmek bilmeyen tırmanışlar. Akşam 7:30'da bölümdeyim. Bazen hiç bitmeyecekmiş gibi geliyor o yokuşlar. Ama bitiyor hepsi. Hepsinin sonu iniş. Zigana'nın bile, Kuskunkıran'ın bile...

Her yokuş biter. Önemli olan sağlık.

Şimdi de birkaç bilgi vereyim:

Yazının kaynağı:
    Kod:
    http://www.turcubaba.com/2014/03/6-bisiklet-1-kano-1-balkc-teknesi.html
    Yazıyı sosyal paylaşım ortamlarında hunharca paylaşabilirsiniz. Bu sayede hem bir amatör bisikletçinin gezilerini daha çok insana ulaştırmış hem de Doğu Anadolu'nun turizm odaklı tanıtımına dolaylı da olsa destek vermiş olacaksınız.

TurcuBaba logosu olan fotoğraflar bana, olmayan fotoğraflar ise Osman hocama ait. Hani telif hakkı derdinde filan olduğumuzdan değil, öyle bir belirtelim dedim.

Yusuf Kargınoğlu, 2014

2. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ne dersek diyelim giderek kısırlaşan, sıkıcılaşan, yavanlaşan, çoraklaşan şu turculuk ortamına turcubaba yeni bir soluk yeni bir mana kattı. Yeni tur konsepti için turcu babayı tebrik ederim. Uçan turcu çıkana kadar çıtayı epey yükselten turcubaba yı konuşmaya devam edeceğiz.

3. Selahattin Aydın

Selahattin Aydın sadece talip

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tebrik ederim. Guzel bir tur olmus. Anlatiminiz ve fotograflar cok basarili.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Pertek Kalesi fethedilmiş ve bayrak göndere çekilmiş. bana da bu güzel yazıların sahibi arkadaşımı tebrik etmek düşmüş
    okurken ben de kendimi bu maceranın içinde buldum doğrusu. nice yeni gezilere

5. yusuf dağ

yusuf dağ Üye

Seviye:
    Tebrik ederim çok hoş bi gezi ve yazısı resimleriyle içine dahil ediyor okuyanları nice güzel gezilere tekerinize taş değmesin ins.

6. Yiğit Türkben

Yiğit Türkben Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Daha önceki turlarınız gibi yine harika bir tur olmuş tebrikler :alkis:

7. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yusuf kardeş. Her ne kadar forma tasarımı konusunda tek rakibim olsan da :) Sezar'ın hakkı Sezar'a.
    Akşam akşam güzel bir gezi yaptırdın bana.
    Gezin kadar sunumun, fotoğrafların da harika.
    Tebrikler ve selamlar...

8. Bilal K.

Bilal K. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    bak tur falan mükemmel hacı ona lafım yok. beni çekeceksin oralara az kaldı. o da tamam. ammaa hala kıramadığın bişey var: 3 tane aç adam, bol bol hazırlayayım deyip de 6 tane tost ekmeğine sandviç ne olm? 50 km yol yetmez ki o.uçmakdere ye varamadan ekmeksiz ton balığı yedirdi bana bu zihniyet.doluyum kusura bakma.:confused:
    bu arada sosyal medyada da paylaşayım bari.

attila k. bunu beğendi.
  9. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Gene Yusuf'tan nefis bir tur yazisi.

10. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Fiziksel olarak aramızda binlerce km olsada kafa olarak aynı noktada olduğumuzu şu 2 satırından anladım.Haftasonları genellikle çalıştığımdan turları azaltmak zorunda kaldım fakat sen ve birkaç turcu sayesinda şu şu kısır günlerde hem memlekete hem de yazıya doydum.Hay sen çok yaşa.

11. M.Nuri TEKE

M.Nuri TEKE Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Öncelikle tebrikler çok güzel bir tur gerçekleştirmisiniz. Kanoya römorku siz mi yaptınız. Bu fikri bende kafamda planlıyordum , birde kano ve römork kaçar kilo? Bağlantıyı nasıl yapıyorsunuz?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

12. henrygale

henrygale Yeni Üye

Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş, tebrikler.
    Ben de güzel memleketimin yıllar önce çektiğim, konuyla alakalı bir fotoğrafını paylaşmak isterim.

13. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Ha-ha :) Çok teşekkür ederim

Çok teşekkürler

Devamı gelecek Mehmet Ali abi, aramızda kalsın, yakın zamanda Mazgirt Kalesi'ni de fethedeceğiz :)

(Buraya Mazgirt Kalesi'nin güzel bir fotoğrafını koyacaktım, adam gibi bir fotoğrafı bile yok!)

Çok teşekkürler, amacımıza ulaştık desenize!

Teşekkürler, yarın bir gün ortalıktan kaybolsam, turlarımla hatırlanaağım demek ki :)

Teşekkür ederim Oktay abi, hem kıyasıya rekabetin için, hem de güzel sözlerin için :) Forma anketinde kötü olan kazansın :)

Şikayetinizi bize, memnuniyetinizi dostlarınıza bildirin ulan canım abicim !!11!1 Şarköy'e kadar dayanaydın da köfte piyaz yapaydık!!1!1

Palu Kalesi'nin müjdesini de size vereyim, çok yakında onu da fethedeceğiz ;)

Çok teşekkür ederim Soner abi, gün gelir de beraber pedallarsak, planlarımızı anlatırız birbirimize :)

Teşekkürler :) Bisikletforum'da bir başlığını açmıştım ama eski bloguma yönlendirdiği için yenisini vereyim:

Kod:
    http://www.turcubaba.com/2013/10/bisikletle-kano-tasmak-bir-yap-denemesi.html
    Bağlantıyı nalburlarda satılan karabinlerle yapıyorum, biraz ağır ama, son derece sağlam. Kano takılıyken bisiklete binen düşey yük 18 kg civarı. Yüklü bir heybe taşımaktan pek farkı yok.

Üniversite tumblr'ı engellemiş, eve gidince bakacağım fotoğrafınıza :) Çok teşekkürler.

14. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    valla tam benlik :) süpersiniz :alkis:

15. NEVRES KME

NEVRES KME Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

16. eness

eness Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çok hoş tur olmuş.

17. AHMET_ÖZTÜRK

AHMET_ÖZTÜRK Yeni Üye

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Bu geziyi buradan paylaşan arkadaş;

Kim bilir bu konuyu inceleyip fotolarina bakıp yazılarını okuyan kaç kişinin, içindeki kaybolmaya yüz tutmus, doğa tutkusunu , yeni yerler görüp keşfetme arzusunu tekrar şu yüzüne çıkardın.

Ellerine ayaklarına sağlık, devamını ihtiyaç sahipleri bekliyor...

HTC Vision cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

18. Levent EROĞLU

Levent EROĞLU Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Daha önce blogunuzu keyifle okuduğumu söylemiştim, yine aynı keyifle okudum. Gelecek turlarınızı bekliyorum :) şimdiden yolunuz açık olsun.

19. attila k.

attila k. Yeni Üye

Seviye:
    Mizah ve maceralı tur olmuş:)

20. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar süpersiniz... Süper tur... Paylaşım için teşekkürler... :)