Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

6-7Kasım 04 Soğucak Yaylası turu yazısı

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Fatih Buzgan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    6 Kasım sabahı Soğucak gezimizi yapmak için Haydarpaşa garında Cem’le buluştuk.Bisikletlerimizi trene koyduk, Kerim’i de Maltepe istasyonundan aldık, Bindiğimiz Adapazarı treninde bisikletlerden de 1 milyon ücret alıyorlar aklınızda olsun, hatta çoğu görevli 2 istiyor da, bir defa 1 i duyduk fazla verir miyiz J

Adapazarı treniyle Sapanca istasyonuna vardığımızda iniyoruz, dışarıda sıcak ve güneşli bir hava bizi karşılıyor, hevesimiz daha da arttı.Sapanca merkezinden bir iki ufak yiyecek ihtiyacı karşılandıktan sonra yola devam.Soğucak yaylasına ayrılan ilk yol asfalt ve hafif bir eğim var, yolun iki tarafı da sürekli ağaçlı bahçelerle doluydu.Nihayet Soğucak yaylası’na 13km yazan tabelayı gördüğümüz yerden sapıyoruz, ama ne sapma.Deli bir yokuş, hem de zemin aşırı sert toprak ve sivri taşlar, kırık küçük kayalarla sürekli tırmanışa başlıyoruz.

Sırtında en çok yükü taşıyan Kerim arkadaşım haliyle bu deli yokuşta bisikletinden inmek zorunda kalıyor, ama yükü de öyle böyle değil, dağcıların kullandığı şu bilmem kaç litre olan J çantalardan ayrıca bisikletinde de büyük bir uyku tulumu ve matı da var.Ama ben yine de onu bisikletinden inmişken basıyorum deklanşöre.Yerler kaygan ve hafif bir çamur var, buraya güneş hiç düşmüyor gibi.

Bu ilk deli rampadan sonra yol sürekli sağlı sollu çıkışlarla devam ediyor ama bundan sonraki zemin kuru çünkü güneş alıyor ama yine de aralarda sivri taşlar ve sert çukurlar mevcut.Tırmanmaya devam ediyoruz, hava soğumasına rağmen, biz yüklü şekilde sürekli tırmandığımız için terlemeye başladık, 13km tabelasından bir süre sonra sol tarafta bir çeşme var.Orada durup mataralarımızı doldurup trende de bir şey yemediğimiz için ufak bir yiyecek atıştırması yapılıyor.Kerim’in ikram ettiği kuru üzüm bize yolda enerji olarak geri dönecek.

Yola devam, aslında yola değil de sürekli tırmanışa devam da denilebilir, çünkü yokuş hiç bitmiyor, sanırım yolun %90’ı tırmanmayla geçti.Ama yükseldikçe manzara çok güzel olmaya başlıyor, yolda sadece bir iki sefer birkaç araç görüyoruz.Aralarda durup dinlendik, birbirimizi bekledik ve fotoğraflar çektik, Kerim’in lastiğinde çok küçük patlak varmış, arada hava basıp devam ediyoruz.

Ve sonunda yaylaya ulaştık, mükemmel bir görüntü, yeşil çimenlerle bezenmiş tepecikler, ortada bir dağ evi, toprak patika yolları ve sonbaharın simgesi dökülmüş kuru kahve-kırmızı tonlarındaki yapraklar...

Tren istasyonundan yaylaya 20-21km ise, yayla yolu da 15km sanırım, 2 saat 20dakika pedal çevirme süresiyle yaylaya ulaştık.

Önce biraz keşif tarzı bisikletle bir tur atıyoruz yaylada, yüksek bir tepeye hemen çıkıp inmek istiyorum oradan.Çıkışı zor olan tepenin inişi de bir o kadar zevkli oluyor, inişinde birkaç küçük tümsek aklıma kros bisiklet yarışlarını getiriyor.O tepeden inişte 55.5km ye çıkmışım, tahmini 50-60metre mesafe için iyi bir hız.

Gece soğuk geçeceği için birkaç ağacın bir arada bulunduğu zemininin de düz ve sadece yapraklı olduğu bir yere çadırlarımızı kuruyoruz.Akşam ateş yakmak için çok miktarda dal ve kuru otlar topladık.Kerim çaydanlığını yaktığımız ateşe koydu, Cem yiyecekleri çıkardı, kupalarımıza sıcak suyu doldurup hazır çorba içtik, şişlere geçirdiğimiz sucukları ateşe verdik, odun ateşinde de sucuk ekmek bir başka güzel oluyor.Cem’in ilk defa denediği soya eti pek de keyif vermiyor, ağzımızın tadı bozulunca çorba ve çaylara devam, Kerim’in getirdiği Avusturyalıların punch dediği bitki çayı yaylanın soğuk ortamında içimizi ısıtıyor.Ben de yemeğe bisküvi ve küçük çikolatalarımla tatlı sponsorluğunu ele geçiriyorum.

Hava o kadar soğuk ki, ateş başında otururken ateşin aksinde olan sırtımız donuyor, arada bir piliç çevirme gibi döne döne her yerimizi sıcak tutmaya çalıştık, ve alev ne kadar azalırsa o kadar yetersiz kalıyor sık sık kesik ağaçları ateşe atmamız gerekti.

Benim matım olmadığı için gece baya üşüdüm, ilk defa uyku tulumumun içinde başımda kulaklarımı da örten bere, üstümde boğazlı iç giyim, üstüne uzun kollu sweat shirt üstüne bir polar elbise, ellerimde yün eldivenlerle bile üşüdüm, gece en sonunda ayaklarıma naylon geçirdim, biraz daha iyi oldu ama yerden alınan soğuğa karşı mat gerçekten iyi bir araç.

Sabah tüfek sesleriyle uyandık, çünkü avlananlar vardı, biz de uyanıp tekrar ateş yaktık ve kahvaltımızı yaptık, Kerim’in patlak lastiğini değiştirdik, Çadırları, eşyaları ve çantaları toplayıp kuytu bir yere bıraktık keyifle yüksüz dolaşmak için.Kartepe’ye gitmeye niyetlendik fakat ormanda farklı yollara girdiğimizden orman gezisi yapmış olduk, ama gerçekten bu bize yetti, sürekli kuru yapraklar üzerinde iniş çıkışlarla dolandık, zemin kuru toprak fakat bazı güneş almayan/az alan yerlerde küçük gölcükler oluşmuş, etraflarından geçerek ilerledik, buraya gitmek isteyen olursa mutlaka geçtiği yerlere belirleyici işaretler koymalı, çünkü biz dönerken birkaç defa nereden geçtiğimiz şaşırıp yanlış yollara girdik.

Bu gezimizden sonra kamp yerimize dönüp eşyalarımızı topladık ve dönmeye başladık, yani artık önümüzde 18-20km sadece iniş var.Hava yavaş yavaş kararmaya başlıyordu ve biz yüklü olmamıza rağmen hem trene yetişmek hem de zevk alabilmek için en düşük 20-25 en fazla 50km hızla Soğucak yaylasından indik.İnişimiz tahmini olarak yarım saat, 40 dakika sürdü.Ellerimiz sert ve bozuk zeminde küçük ve sivri taşlı yollarda hızla ve sürekli indiğimiz için çok acıdı, neredeyse ellerimi bırakacaktım bir ara.

Toprak zemin bittikten sonra da asfaltta da iniş vardı, çok zevkli bir tur olmuştu, bu turda her türlü dostane yaklaşımla bu turu zevkli kılan, o anları unutulmaz ve eşsiz kılan Cem ve Kerim arkadaşlarıma çok teşekkürler.

2. TREK

TREK Üye

Seviye:
    eyvalla dostum..yine imrendirici bir gezi yazını okuduk...tşk ler..

3. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    sağolasın asıl dial up olmayacaktı ki 90 fotoyu da yollayacaktım o zaman herkes pişman olurdu gelmediğine :)

4. specialagent

specialagent Forum Demirbaşı

Seviye:
    eeheh...yine de sağolasın athletic dostum...gerçekten ilgiyle ve merakla okudum...

5. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    Merak etmeyin Fatih'ten alıp Fotoğrafları ben koyacağım :)

6. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    fatih ellerine sağlık dostum.;)

7. tikky

tikky Yeni Üye

Seviye:
    merakla bekliyoruz

8. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    İşte resimler :)

9. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    .............................

10. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    ...................................

11. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    Yakında Ayvalık - Didim turu resimleri de gelecek.Beni takip edin anacıım :D

12. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    .....................................

13. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    ................................

14. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    ..............................

15. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    ...................................

16. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    .......................................

17. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    ....................

18. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    ...............................

19. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    Veeeee son parti

20. specialagent

specialagent Forum Demirbaşı

Seviye:
    ellerinize sağlık abi..teşekkürler resimler için.