Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

6-7 Temmuz 2013 Kapıdağ Yarımadası Turu

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında five tarafından paylaşıldı.

1. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    6-7 Temmuz 2013 Kapıdağ Yarımadası turu
    Genç tur arkadaşım Uğur ve ben, planladığımız büyük tur için antrenman yapmak amacıyla 6-7 Temmuz günlerinde Kapıdağ Yarımadası’nın çevresini dolaşmaya karar verdik. Hızlı feribot ile Cumartesi sabah gidip Pazar akşamı dönmeyi düşünürken, bilet bulamamız sebebiyle, Bandırma’ya araba ile gidip dönelim dedik.
    Cumartesi sabah 05:00’te yola çıkıp, Bandırma’ya 09:30’da varıp, arabayı otoparka park edip, 10:00 civarı yola çıktık. Bandırma’nın Kapıdağ çıkışındaki hafif yokuşta bizi Sülfürik Asit fabrikası karşıladı. Hemen arkasından da Bağfaş (Gübre fabrikası). Sanayi tesislerinin denize sıfır olan konumu bizi dehşete düşürmüştü. Herhangi bir problem hem kara hem de denizde ciddi bir çevre felaketine sebep olabilirdi.
    Kapıdağ Yarımadası, öncelerde bir adayken, akıntılar sayesinde biriken kum ve alivyonun, kara ile arasını doldurması sonucunda oluşmuş. Bu tür coğrafi şekillere ‘Tombolo’ adı veriliyor. Bandırma’dan Yarımada’ya doğru yaklaştığınızda her iki kıyıyı da aynı anda görebiliyorsunuz.
    Yarımada’yı, saat yönünün tersine, doğudan batıya doğru turlayacağımız için, Bandırma-Erdek yolundan ayrılarak Tatlısu istikametine doğru pedal basmaya başladık. Yarımada’nın doğusu rüzgara en açık bölgeydi ve sürekli karşıdan rüzgar alıyorduk. Tatlısu köyünde küçük bir çay molası verip yola devam ettik. Deniz manzarasıyla devam ederken, kıyıdan ayrılıp içerilere girdikten sonra ayrımdan doğuya devam eden yol bize ana yoldan ayrıldığımızı haber veriyordu.
    Öğle yemeği için durduğumuz Karşıyaka köyü Bandırma’yı tam karşıdan görüyordu. Küçük bir köy kahvesini gözümüze kestirip yakındaki bakkaldan bir şeyler alalım dedik. Bu görevi Uğur hallederken ben de bisikletleri kahveye götürüp Uğur’u beklemeye başladım. Bekle bekle Uğur görünmeyince tekrar bakkala gittim. Uğur kocaman iki ekmeğin arasına hindi salam (hindi olması önemli :) ), kaşar, beyaz peynir koyarak devasa iki sandviç yapıyordu. Gözlerime inanamadım. “Uğur kim yiyecek bunları ?” dedim. Cevabı kısa ve netti :”Bize enerji lazım.” :)
    Tabi bu büyüklükteki sandviçleri bitirme şansımız yoktu. Kalanını yanımıza aldık. Yol artık asfalttan toprağa dönmüştü. İlk kilometrelerde neredeyse kayalar üzerinde ilerlemeye çalışıyorduk. Aynı zamanda yokuş çıkarak… Rüzgara karşı olduğunu söylemiş miydim ? :)
    Kestanelik köyü Yarımada’nın kuzey doğu köşesine en yakın köydü. Yol, poyrazı direkt karşılayan koylara bir inip bir çıkıyordu. Bu bölgenin dokusunu birkaç sene önce tek başına turladığım Gökçeada’ya çok benzetmiştim. Ağaçsız, bitkilerin kısacık kaldığı, sürekli rüzgarlı bir ortam. Hatta rüzgar öyle güçlü ki bir su birikintisi kenarındaki ağaçlar, üzerinde yürünecek derecede yere paralel olmuştu. Uğur da fırsatı kaçırmayıp üzerinde yürüdü bu ağaçların.
    Adanın etrafında dönmeye devam ettikçe rüzgarın azalacağını düşünürken hiçbir değişiklik olmuyordu. Yarımada’nın kuzey yüzüne dönünce önce Kestanelik sonra da Çayağzı köylerinden geçtik. Bu rotanın en uzun yokuşlarını Ballıpınar köyüne yaklaşırken çıktık. Uzun ve bol virajlı yokuştan sonra köye inip hemen ardından tekrar tırmanmaya başladık. Artık ortalık daha yeşildi.
    Yeşillikler içindeki piknik alanından geçerken birden ileriden gelen bir havlama sesi duydum. Sesin geldiği yere bakınca toprak yolun tam ortasında duran irice bir kangal gördüm. Bu pek iyiye işaret değildi. Uğur’a dönüp hemen bisikletten inmemiz gerektiğini söyledim. Bu arada, sağ tarafta piknik masalarında oturup yemek yiyenlerin de bizim tarafa doğru baktıklarını fark ettim. Ve yine fak ettim ki yanımızda başka bir köpek var ve kangal da ona havlıyor. Hedefin biz olmamamız beni rahatlattı. Yine de kangalın yanından bisikletler elimizde geçtik. Pek de oralı olmadı biz geçerken ama tedbiri de elden bırakamazdık.
    Akşama doğru Ormanlı’ya vardık. Burası ilk günün son durağı olacak küçük bir köydü. Yazın yazlıkçılar sayesinde nüfusu artıyor kışın ise neredeyse in cin top oynuyordu. Önce yemek yiyelim deyip uygun bir yer aradık. Biraz sonra kıyı kesimdeki bir evin bahçesindeki masalardan birindeydik. Menüde salata ve köfte vardı. Karnımızı doyurduktan sonra kalacak bir yer arayışına girdik. Uygun bir pansiyon bulmak isterken, bir tek oda yerine yazlık amaçlı kiralanan bir ev bulabildik. Bisikletlerimizi de eve koyduktan sonra duş alıp tozlu yollarda geçirdiğimiz günün kirinden kurtulduk ve Ormanlı köyünde yürüyüşe çıktık. Biraz aburcubur ve içecek alıp rüzgarın uçurduğu kıyıda gece karanlığında zaman geçirdik.
    Ertesi sabah, akşam yemek yediğimiz yerde kahvaltı yapalım dedik. Bisikletleri hazırlayıp kaldığımız evden ayrıldıktan sonra Ormanlı’nın ortasındaki yolda ilerlerken kasklı bir bisikletliye rastladık. Biraz sohbetten sonra kahvaltıda beraber olduk. Bursa’da yaşayıp Ormanlıdaki yazlığa gelen ve burada ve Bursa’da turlayan bir bisikletçi arkadaş. Vedalaşıp ayrıldıktan sonra, sabahın erken saatinde –ki tabi pek erken olamadı o kadar sohbetten sonra- yokuş çıkmaya başladık. Neyse ki çok kırıcı değildi. Bir sonraki durağımız Turan köyüydü. Burası Ormanlı’ya göre daha büyükçe bir yerleşim. Durmadan Doğanlar köyüne doğru devam ettik. Burada deniz manzarasına karşı küçük bir çay molası verdik. Ana yol buradan içeri girerek direkt Ocaklar’a iniyordu. Yaklaşık 9 Km.’ydi. Ama kıyıdan devam ederseniz yol 25 KM.’ye uzuyordu. Kıyıdan devam ettik. Yarımada’nın kuzey kıyılarının sonunda yol Limanköy’den itibaren bu sefer güneye doğru dönerek Narlı’ya ulaşıyordu. Bu kesimlere rüzgar türbinleri yerleştirilmişti. Uzaktan beyaz renkleri ile çok güzel görünüyordu. Yol, birinin yanından geçerken o derinden gelen pervane uğultusunu duymak oldukça ilginç bir tecrübeydi.
    Narlı yakınlarında artık yazlık bölgeleri başlıyordu. Bu da o bakir kıyıların gerilerde kaldığını hissettiriyordu bize. Artık trafik de yoğunlaşmıştı. Malum Pazar gününün yazlık trafiği oldukça hissediliyordu. Ocaklar’a vardığımızda yemek vakti olmuştu bizim için. Sahilde uygun bir mekanda yemek yiyip biraz dinlendikten sonra tekrar yola düştük. Daha bir sürü de yol vardı önümüzde. Bandırma’ya kadar değil tabi. İstanbul’a kadar…
    Yolun bundan sonrasına ana yoldan devam ettik. Dolayısıyla Erdek’in içine girmedik. Bandırma istikametine devam ederken bir gün önce ayrıldığımız Tatlısu ayrımının yanından geçip o bakir kıyılara tekrar baktık. Tam Bağfaş’ın önündeki yokuşa çıkıyorduk ki Uğur’un arka lastiği patladı. Benzin istasyonuna kadar olan mesafeyi bisiklet elde çıktı Uğur. İç lastiği değiştirirken suçlunun küçücük bir tel parçası olduğunu gördük. Lastiği hallettikten sonra Bandırma’ya inip turu başladığımız yere geri dönmüş olduk. Bisikletleri arabaya yükledik ve İstanbul’a doğru hareket edip gece yarısı vardık.
    06.07.2013 Bandırma-Ormanlı : Çıkış : 10:00, Varış : 18:00
    07.07.2013 Ormanlı- Bandırma : Çıkış : 09:30, Varış : 18:30
    VDO 2.0 verileri
    Toplam Mesafe : 133,51 km.
    Toplam Yolda geçe süre : 10:25
    Ortalama Hız : 12,80 km/s
    Max hız : 49,61 km/s
    Ortalama eğim çıkış : %4
    Maksimum eğim çıkış : %19
    Ortalama eğim iniş :-%4
    Maksimum eğim iniş : -%15
    Kapıdağ rotası – MapMyRide linki
    http://www.mapmyride.com/routes/fullscreen/237930075/
    Kapıdağ Rotası
    Benim telefonumdan kareler
    Bandırma'dan hareket zamanı
    Bandırma'nın Doğu kıyılarına bakış
    Ballıpınar yönüne ana yoldan ayrılış
    Turlarımızın klasiği : Çay + gazete
    Arka planda Bandırma sahilleri
    Uğur rüzgardan yere paralel olmuş ağaçlar üzerinde
    Kapıdağ’ın Doğu kıyısının ucundaki fener
    Artık yollar stabilize
    Batı Karadeniz benzeri kıyılar
    Oğuzhan’la bisiklet sohbeti :)
    Kestanelik köyü
    Hava o kadar sıcak ki Uğur üstü açık moda geçti. Termometre 36 dereceydi.
    Ballıpınar Köyü
    Uğur’u yokuşlarda pedallamak kesmedi
    Yarımada’nın ortası çok daha yeşil
    Ormanlı’da akşam Uğur’un sandal sefası
    Ormanlı’da kaldığımız pansiyon evin içi
    Ormanlı’da bisikletçilerin buluşması
    Sabah yokuşlar başladı :)
    Turan Köyü
    Kamping alanında su ve tuvalet molası
    Yine yokuşlar yine yokuşlar
    Doğanlar köyü sahilinde çay keyfi
    Kapıdağ’ın alametifarikası : Kırmızı soğan
    Kapıdağ’ı yalnız başına bırakıyoruz
    Yeşil enerji ve 0 karbon salınımı
    Narlı üzerinden Ocaklar
    Ocaklar’da yemek molası
    Kapıdağ’ın batısındaki körfez
    Son kilometrelerde Uğur’un lastiği patladı
    Uğur'un telefonundan kareler

Uğur'un telefonundan kareler
    Uzaktan Bandırmaya bakıyor Uğur'un P2'si

Bandırma'ya tepeden bakış

Kapıdağ'ın Doğu kıyılarında

Rüzgar o kadar yoğun ki ağaçlar yere paralel olmuş.

Doğu tarafın yolları toprak…

Konum belirleme çalışmaları

Toprak yolun topraksız kısımları

Güzel manzara eşliğinde sandviç molası

Ballıpınar'a doğru inişler yokuşlar

Ormanlı'ya gelmeden orman yollaırı başladı

2. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Güzel gezi olmus ama ugur abinin fotograflarını link olarak koymasaydınız daha güzel olurdu neyse yinede cok güzel olmus

five bunu beğendi.
  3. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Şimdi düzeltiyordum :) Düzeltirken yazmışsınız. :)

Çok teşekkürler.

4. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz... Rotada çok güzel... Ayaklarınıza sağlık :)

five bunu beğendi.
  5. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Güzel bir tur olmuş. Şu ana kadar çevreyi dolaşmamıştım. Size tavsiyem bu turu ( bu tempoya göre) 3 güne çıkarın. Erdek'te 1 gün kalın ve fazladan kalacağınız o 1 günde Erdek Bandırma arası Düzler mevkisinden Kapıdağ'ın ortasına doğru tırmanışa geçin. Kyzikos ve baraj gölünü ve manastırı da görmüş olursunuz. O zaman tam kapıdağ fatihi olursunuz :)
    Paylaşım için teşekkürler.

five bunu beğendi.
  6. M.Cevat Bayhan

M.Cevat Bayhan Forum Bağımlısı

Adı:
    Cevat Bayhan
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Çok güzel bir coğrafyada eşsiz bir tur olmuş. Hiç görmediğim bir bölgeyi fotoğraflarınızda da olsa görmüş olduk.Ayaklarınıza sağlık...

five bunu beğendi.
  7. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

"Kapıdağ'ın ortası" konusunda çok haklısınız. İçerilere giren yolların ayrımdan itibaren görünüşü bile çok güzeldi. Hevesimiz çevresini gezmekti ama iç kesimlerin de çok güzel ve yeşil olacağını görmüş olduk. Kısmet olursa bir de içerilere giren bir gezi yaparız.
    Bir rota da tam karşıdaki Marmara adası...

Kazasız ve keyifli turlar

five

emir arıca bunu beğendi.
  8. Emrah Pektaş

Emrah Pektaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba
    Geçtiğimiz Temmuz ayı sonunda, hayatımın en güzel turlarından biri olan bu rotayı birkaç arkadaş ile birlikte soldan sağa doğru izleyip iki gece çadır kamp yaptık.Bahsettiğiniz Bandırma-Erdek arasındaki fabrikaların gazlarından dönüşte yokuş çıkarken nasibimizi baya aldık.Günümüz endüstrisine:evil: karşı biri olarak bende gerekli sözleri eksik etmedim.Turun tek olumsuzluğu bu endüstri idi.
    Sürekli iniş-çıkışların olduğu, bir tarafta deniz diğer tarafta yeşilin hakimiyetindeki rotayı, rampa meraklılarına kesinlikle tavsiye ederim.:in:
    Yerleşim alanlarından geçerken (birkaçı haricinde) yerleşim yerinin adını belirten hiçbir tabela olmaması fotoğraflarda yerin ismini hatırlama açısından moral bozucu bir durum.Köy yerleşik alanlarında belli aralıklarla yola dik olarak, araçların hızını kesmek için sabitlenmiş kalın gemi halatından ibaret doğal kasis fikrini çok beğendim.
    Güzel paylaşımınız için teşekkürler.:alkis:

Bu arada VDO Mc 2.0 Wl hakkında bir inceleme yazısı yayınlarsanız memnun olurum.

Rehavet ve five bunu beğendi.
  9. ilker21

ilker21 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    yahu bu yollarda tekerleriniz nasıl patlamıyor hayret doğrusu... ya da patlasa ne yaparız korkusunu hiç yaşamıyor musunuz? :)

10. Burak Üzeyr SARI

Burak Üzeyr SARI Yeni Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    tebrikler fotoğraflar çok güzel özellikle orman yolu çok hoş duruyor. :)

five bunu beğendi.
  11. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çok güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz.
    ayaklarınıza sağlık...

five bunu beğendi.
  12. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,
    Lastikleri bu sene yeniledim. Bu turda benim lastiklerim patlamadı ama tabi ki patlıyor. Dönüş yolunda, asfaltta Uğur'un arka lastiği patladı. Genelde lastik tamiri ile zaman kaybetmemek için yeni iç lastik takıyoruz ve devam edip durduğumuz yerde iç lastiği tamir ediyoruz.

five

13. Ufuk Bal

Ufuk Bal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    biz de haftaya bu günlerde kısmetse eğer, ocaklar'dan turanköy'e doğru sürüyor olacağız. sanırım ocaklar'a kadar asfalt var bandırma'dan. ancak ocaklar turanköy arası muamma. hiçbir yerde de yolun durumunu bulamadık. siz nasıl olduğunu biliyor musunuz acaba?

14. alp değer tanrıverdi

alp değer tanrıverdi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İmrendiriyorsunuz böyle güzel gezi ve fotoğrafları paylaşınca. Daha güzel turlar nasip olur inşaallah.

five bunu beğendi.
  15. niyazi akarken

niyazi akarken Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    tebrikler turunuz çok güzel ama daha güzel olan bisikletleriniz son derece kaliteli seçim yapmışsınız ikinizde...

five bunu beğendi.
  16. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    "tebrikler turunuz çok güzel ama daha güzel olan bisikletleriniz son derece kaliteli seçim yapmışsınız ikinizde... "

Merhaba,

Evet seçim aşamasında oldukça detaylı çalışmıştım. :) Ne istediğimi bilerek aldım. Ama alabilmem ayrı bir hikayedir. :)
    Uğur da bisikletine bizim yönlendirmelerimiz sayesinde karar verdi.

Teşekkürler

five

17. ERKAN ÇAVUŞ

ERKAN ÇAVUŞ Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Çadirlarinizi kurduĞunuz yer sanirim koca kum olarak geÇen Çakil kÖyÜnÜn sinirlarinda bulunan yer .azmi plaj futbolu oynadim da ayak tirnaklarimi kirdim ,yalniz o zaman bu kum genİŞlİĞİ İkİ katiydi İdo ferİbotu kumlari kazimaya baŞladiktan sonra 3 de 2 sİ denİze kariŞmiŞ...Çok gÜzel bİr gezİ ve paylaŞim.

five bunu beğendi.
  18. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Kapıdağ'ın yol kalitesi açısından en bozuk kısımları doğu kıyılarıydı. Hatta bazı yerlerde toprak yolda toprak dahi kalmamış altındaki kayalar ortaya çıkmıştı. Batıya doğru yol kalitesi giderek artıyor. Fakat yine de asfaltın sıklıkla bozulduğunu, bazı yerlerde asfalt demeye şahit gerektiğini söylemeliyim. Narlı ile Ocak'lar arası yol asfalt. Biz geçerken İlhanköy civarında yol yapım ve asfaltlama çalışmaları vardı. Yokuş muhabbetine girmiyorum zaten biliyorsunuzdur ama kısaca (siz ters istikamette gideceğiniz için) Narlı'dan itibaren yokuşlara hazır olun. Yine de Turanköy ve Ormanlı sonrasını daha uzun yokuşlara sahip olduğunu, Turanköy'e kadarkı sizin geçeceğiniz kısmın nisbeten daha yumuşak olduğunu da söylemeliyim.

five

19. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.
    Bu turu antreman olsun diye yapmıştık asıl büyük tur için. Kısmet olursa Uğur'la birlikte 2 hafta sonra Yunanistan için pedallara basacağız.
    İnşallah onu da yazı ve resimlerle paylaşırım burada.

five

20. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    cok hos bir tur olmus (sıcak hariç) :)

five bunu beğendi.