Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

56cm mi 58 cm mi

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında emir ünver tarafından paylaşıldı.

1. emir ünver

emir ünver Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    merhabalar

aklıma takılan birşeyi sormak istiyorum. Boyum 188 cm ve alacağım bisiklet ölçüsü 58 cm olmak zorunda evet.Peki 56 cm aldığım zaman yaşayacağım ciddi sıkıntılar olabilir mi? Sıkıntıları aslında biliyorum fakat 58 yol bisikleti kadroları çok fazla yol bisikleti şeklinden çıkıyorlar değişen oranlar ve ölçülerden dolayı. Araştırdığımda bazı makinaların 58 cm lerinde ciddi deformasyonlar görmedim ama bazıları cidden resimleri bilgisayarda orasından burasından çekiştirisinizde saçma sapan bi şekle bürünür kafanız uzaylı kafası gibi olur ya aynen öle gözüküyor:) Tereddütlerimi giderecek içimi rahatlatacak önerilerinizi bekliyorum.

2. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ciddi bel,boyun ağrıları çekebilirsiniz yada gayet rahat edebilirsiniz anatominize bağlı biraz bu. Şekline pek bakmadan rahat edeceğiniz kadro boyunu seçmenizi tavsiye ederim,diğer türlü bisikletinizden soğuyabilirsiniz şekil uğruna :) Kadro boylarını imkanınız varsa deneyip almanız daha iyi olacaktır..

3. emir ünver

emir ünver Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    cevabınız için öncelikle teşekkürler. Meslek icabı tasarım altyapısına sahip biri olduğum için ne yazıkki şekil çoğu şeyde ön plana çıkıyor ister istemez fakat 58 kadrolar zaten çok zor bulunan kadrolar olduğu için deneme şansım oldukça az. Aslında aklımda bu sorunun oluşmasındaki neden Tom Bonnen in bisikletlerinin 56 cm olması ve daha uzun gidon boğazı kullanması.Yarışçı olması çoğu şeyi değiştiriyor evet fakat zat 192cm boyunda olunca 56 cm kullanması neden olmasın sorusunu aklıma düşürdü.

BySuvari bunu beğendi.
  4. Murat.T

Murat.T Yeni Üye

Seviye:
    Ben 56 cm Merida Speeder T2-D sürüyorum, boyum 189. Türkiyede daha büyük boy olmadığı için 56 cm aldım. Seleyi yatayda maksimum geriye aldım. Boyun 110 mm idi 130 mm taktım. Furçlarla da oynadım. Problem yaşamıyorum.

5. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    56 kadro sizin için küçük. Bende sizinle aynı boydayım 58 kadro kullanıyorum ki 60-61 olsa çok daha uygun olacaktı. 58 kadro da seleyi mümkün olduğunca geriye alarak diz pedal açısını en iyi bu şekilde ideal duruma getirebiliyorum. 56 kadroda bunu yapabilme imkanınız dahi olmayacak. 58 - 61 arası ideal ölçüler.

ihtiyar bunu beğendi.
  6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Yaklaşık aynı boydayız(187) 52 kullandım 56 kadro kullandım şu an 61 kullanıyorum.Eğer ki 56 kullanmak istiyorsanız uygun gidon boğazı uzunluğu ve açısıyla kullanabilirsiniz çok sıkıntı çekmezsiniz sonuçta yüzlerce kilometre yarış koşmuyor Fransa turuna katılmıyorsunuz.

58 den büyük kadroların görüntüsü hakkında yazdıklarınıza ise katılamayacağım bu tamamen kadronun markası ve açıları ile ilgili.Aksine bizim boylarımızdaki insanların altında 58 den ufak kadro çok küçük kalıyor fotoğraflarda komik duruyo :) Ben şahsen scoot addict R1 kadro elime geçtiğinde pasta cilasını yapıp yarım saat izlemiştim o kadar güzeldi. 61 cm olmasına karşın furş takımı dahil 1350 gr ağırlığı da işin cabası :)

Uploaded with ImageShack.us

Aşağıda da yakın zamanda elime geçecek 58 kadro bisiklet var bunun neresi bir yerinden çekilmiş gibi duruyor ki :) resmen sanat eseri gibi :)

7. emir ünver

emir ünver Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    açıkcası şaft borusunun olduğu kısım colnago da sizce uzun değil mi? bence uzun duruyor. Belkide sizin dediğinize şu yönden bir cevap verebilirim. Old school racer tipi olan klasik kadrolu bisikletlerin 58 cm leri çirkin duruyor olabilir ama allah kaza bela vermesin cidden scott ınız çok güzel görünüyor. Colnago da çok güzel fakat sanırım daha ayrodinamik; doğrumu yazdım bilemedim:) olması benim için daha güzel duruyor.. Bu yüzden 58 cm olan her iki bisikletten scott ı seçerdim. oran orantıları bakımından.

Ferhat Köse bunu beğendi.
  8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu mevzular görsellik olduğundan kişiye göre değişkendir sırf o sizin rahatsız olduğunuz kısım uzun diye scoot kadroyu satın almak isteyen arkadaşım var o arkadaşım da o kısmın uzun olmasını çok seviyor.İlk mesajımda belirttiğim gibi 52-56 ve 61 kadro kullandım dışarıdan bakıldığında altımda en şık duran kadro 61 olan .

9. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba boyum 183 ve bisikletim 58 kadro. Aslında uygunu 56 diye düşünüyordum. Ancak yol bisikletinde kendinize uygun boy ve geometriyi saptamak, sadece total boy ile hesaplanamayacak kadar karmaşık. Profesyonel yarışçılar için adeta "houte couture" bisikletler tasarlanıyor diye biliyorum. yarışların, özellikle sprint finişlerin cm ile kazanıldığı düşünüldüğünde şaşılacak bir şey değil. İki yıl önceydi yanlış hatırlamıyorsam, Giro d'Italia'da bir sprint etabında, Pettachi ile Cavendish fotofinişinde Petacchi'nin sadece cant ve lastik kalınlığı kadar önde girerek kazandığı görünüyordu. Bedeninize uygun yol bisikletinin belirlenmesi için, sadece boy ya da bacak arası boy değil, -kusura bakmayın hepsinin türkçelerini tam bilmiyorum- Inseam, Trunk, Forearm, Arm, Thigh, Lower Leg, Sternal Notch gibi çeşitli vucut bölümlerinin ölçüsü alınıyor. ınternette bu tür hesaplama motorları mevcut, girip size uygun boy ve geometriyi bulabilirsiniz. Ben ölçtüğümde, sportif için 56,5 - konfor için 57,5 gibi bir ölçü çıkmıştı. 58 kullanıyorum, rahatım. Estetik görünüm içinse ferhat bey'e katılıyorum. benim bisikletimin oturma borusu (seat tube CT) ve üst boru (head tube) boyları aynı 58 cm, ve gayet şık durduğu kanaatindeyim. Ama, sele borusu, yarışçılarınki kadar uzun durmuyor, o da onların performans ve aerodinamik zorunluluklarından kaynaklanıyor sanırım.

Ferhat Köse bunu beğendi.
  10. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba ,

Benim boyum 1,89 bugünlerde bir focus sahibi olmayı planlıyorum 58 cm alıcam , optimal kadro boyu diye birşey yok malesef size uygun/yakın kadro boyu var geri kalan ölçü farklarınıda boğaz ve sele ayarlarıyla hallediyorsunuz , marka ve geometriye görede değişiklik gösteriyor pazar o yüzden bu işin optimali yok malesef.
    Aşağıdaki link de ilgili ölçüleri girdiğinizde size uygun kadro boyunu bulabilirsiniz ama terzi işi üretim yapan bir marka olmadığı sürece dediğim gibi bu işin optimali yok.
    http://www.frogworks.de/hobbies/rennrad/rahmengroesse/

11. emir ünver

emir ünver Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    serkan bey siz hangi Focus' u almayı planlıyorsunuz acaba? Bende focus sahibi oluyorum yakında hayırlısıyla:D

12. Serkan.Ç.

Serkan.Ç. Team Sky

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bende 58 cm kullaniyorum suan ama aklim 56cm de boyum da 1.83 hani ne yapsam bilemedim