533 km hız

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
AA
Güncelleme: 15:20 TSI 14 Şubat 2007 Çarşamba

Fransız hızlı treni 553 km hıza ulaştı

PARİS - Fransız Le Parisien gazetesinin haberine göre, Paris ile Strasbourg hattında özel olarak oluşturulan iki lokomotifli ve üç vagonlu TGV Doğu treni, Mayıs 1990’daki saatte 515,3 kilometrelik hız rekorunu saatte 553 kilometreye çıkardı.

Gazete, trenin saatte 553 kilometre hıza dün öğleden sonra Paris’in 190 kilometre doğusundaki Passavant-en-Argonne ilçesinden geçerken ulaştığını yazdı.

TGV’yi üreten Alstom Transport şirketinin yetkilileri Aralıkta yaptıkları açıklamada, 2007’deki hedeflerinin saatte 550-570 kilometre civarında bir hıza çıkmak olduğunu belirtmişler, resmi denemenin Nisan başında yapılmasının planladığını söylemişlerdi.

Fransa’da 10 Haziran’da hizmete girecek TGV Doğu, Paris-Strasbourg seferini 2 saat 20 dakikada tamamlamak üzere saatte ortalama 320 kilometre hızla yol alacak. Trenin bir diğer versiyonu daha sonra Paris-Frankfurt seferine konacak.

Kaynak:(link)

2000'li yıllarda olmamıza rağmen ülkemizde TCDD yollarının hala kurulduğu ilk yıllardaki alt yapıyı geliştirememesi ve gerekli atılımları yapamamış olmasına toplu taşımacılık adına üzülüyorum.Gönül isterki ülkemizdede hiç olmazsa İstanbul-Ankara-İzmir arasında hızlı tren altyapı çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yapılarak hizmete girmesi gerekir diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ginger Fergus
Scudo

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Manyetik trenler geliyor yakın gelecekte, şuanki resmi olmayan hız 650km, bu hızın 800km üstüne çıkması bekleniyor 2015 yılında.

heng

Forum Demirbaşı
Tepki
296
ben de zannettim başlıktan bi bisikletli 553 yaptı zannettim.öyle teknoloji gelişirse neden olması adamlar 1000 e bile çıkarır bunu

msconfig

Forum Bağımlısı
Tepki
780
mach1 hizinda gidende olur yakinda ucak gibi :)
cok sessiz bir yolculuk olur super birsey olmali

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
@msconfig

Mach 1 e cikildiginda ses duvari asildigi icin pek sessiz olmayabilir ama.

En azindan cevre icin:D

msconfig

Forum Bağımlısı
Tepki
780
@scorpion99

gurultu kirliligi olur gercekten :) zaten yasak kitalar ustu mach 1'e cikmak

Ginger Fergus

Aktif Üye
Tepki
65
@H.Can DEMİREL

Fransada TGV ye bir kaç defa binmiştim hatta hızlı trenle Amsterdama geçmiştim 4 saatlik bir yolculukla... İnsanın neredeyse trenin o metal soğuk yüzünü öpesi geliyor sağladığı güven ve konfordan dolayı.. Parise 225 km mesafeden gelip çalışan insanlar var .. Çünki trenle sadece 1 saat sürüyor... Bizde bu sürede toplam 10 kmlik köprü geçişini bile yapmak mümküm değil ... Medeniyet böyle birşey demek... Toplu taşımanın büyük yükünü demiryolları çekiyor avrupa ülkelerinde .. hemde sonderece konfolu ve güvenli bir şekilde ... keşke ülkemizdede sizinde dilediğiniz gibi en azından büyük şehirler arası böyle bir imkanımız olsa ..

msconfig

Forum Bağımlısı
Tepki
780
bizdede yaparlar umarim, torunlarim rahat rahat yolculuk ederler
bizim icin zor! malesef

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
bisikletle ses hızını aştığınızı bir düşünsenize.Acaba nereye gitmek isterdiniz?