500 TL ye önerebileceğiniz dağ ve şehir bisikleti

Scudo

Deneme yanılma

Daimi Üye
Tepki
128
sedona borla var o fiyata. kron xc 500 var. salcanonun bi kac modeli daha var. yerinde ben olsam borla alırım. niye diye sorarsan bende son 1 aydır bisiklet arıyordum ve cok arastırıp tavsiye aldım. cogu arkadas borlayı tercıh ettıgını soyledi.

Cihat Özinan

Aktif Üye
Tepki
40
kışa doğru acaba 500TL ye sedona 711 V alamazmıyım.malum kışa girereken bisiklet menvsimi bitimi ve fiyatlar ucuzlaycaktır.kampanyalar felan yaniii.

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@Cihat ÖZİNAN

evet ucuzlar
donanım düşürüp ucuzlatıyorlar
şimdi almazsan ne zaman bineceksin
ikinci el al
görerek al

tavsiye ederim

Tepki
3
bana kalırsa 500 tl varsa 2008 xc 1000 almaya çalış yada bulabılırsen 2000 xc1000 donanımı ufak sıkıntılar çıkartabilir ama sedona borla kron xc1000 in eline su dökemez kron herzaman 1 adım öndedir sağlamlık bakımından

Cihat Özinan

Aktif Üye
Tepki
40
sedona donanımlarında problemde yok galiba.ben çok hırçın kullanmayacağımdan donanım birinci planda.kadro sağlamlığı sedona krona göre daha zayıf olsada bana yetecektir.

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Sedona ve Kron arasında sağlamlık yönünden bir fark belirtmek çok doğru değil, çünkü Kron daha sert fakat daha az esneme payına sahip alü olan 7005 alü kullanır. Sedona ise daha az sert fakat daha fazla esneme payına sahip olan 6061 alü kullanır kadro imalatlarında. Sertlik kırılganlık getirir, esneme kabiliyeti ise aşırı esnekse güç kaybı yaratır. Ama Sedona nın kadrolarında kullandığı boru tipleri bu esneme katsayısını minumuma indirmiştir. Şöyle bir karşılaştırma yapabiliriz, kron kadrolarıdan alınan bir üst boru örneğini bükmeye başladığımızda, maksimum erişebilceği stress değeri sedonanınkinden daha yüksektir. Ama bu aşamada kronun üst borusu darbeyi sertliğiyle absorbe etmeye çalışır ve gerilim hat safaya çıkabilir, sedona da ise daha fazla esneme payı olduğu için burkulma enerjisinin bir kısmı esnetmeye gider. Yani genel bakıcak olursak 2 boru arasında ki farka; kronunkinde max. stress dayanımı 270 newton/mm2 ise sedonanındaki 210 newton/mm2 olabilir, ama bu sedonanınkinin hemen kırılacağını göstermez, sedo.ki daha esnek olduğu için elastik deformasyon süreci daha uzundur ( yani eğilir yük bırakıldığında boru tekrar eski halini alır) buna karşın yüksek stress dayanımına sahip olsa bile 7005 alü boru daha kısa elastik deformasyon sürecine sahiptir yani esenekliği azdır. Bu söylediklerimin hepsini kadronun borularını imal ederken ki üretim süreci, tasarım, boru çapları ve kullanılan işlemler, genel anlamda kadronun rijitliğini ve esnekliğini etkiler.
Kısaca;
Sedona, genel itibariyle daha az sert fakat daha esnek kadrolara sahipken
Kron, genel itibariyle daha sert fakat daha az esnek kadrolara sahiptir.
6061 ve 7005 alu dan yani sedona mı kron mu diye düşünen Bisiklet tutkunu arkadaşlarıma ikisi de iyi markadır derim, kullanım sahanıza uygun olanı alın derim :) Mesela ben kronu 7005 aludan olması dolayısıyla daha iyi biliyordum, fakat sedona nın alt ve üst çeki borularında ki çeki borularının tasarımı ve xc serisindeki üst ve alt boru tasarımı, krona göre olan zayıf yanı sertliği belli bir miktar bertaraf ediyor olduğunu fark ettim :) Bol pedallar.

Tepki
16
sedona kullanıyoruım,bu paralaar göre oldukça başarılı,tavsiye ederim

Tepki
3
herkes kron dendıgı zaman aman ne ugrasıyosun toplama baska bisey al gibilerinden konusuyo ama kron gayet saglam ve güzel donanım olarak ben 2008 kron kullanıcısıyım 2010 kullanıcısı arkadaşlarım var ve gayet memnunlar bi tercih yapıcaksan kron al derim sedona kötü demiyorum ama kron benim için herzaman bi adım öndedir