Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

500-800TL Arası MTB Yardım (İkinci El İlan Karşılaştırmalı :)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Mustafa Mus tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar. Forumu uzun süredir takip ediyorum. Standart seviye bilgiye sahip oluncaya kadar forumda araştırma yapmaya çalıştım ve sizlerin yorumlarını okudum ve sıra ilk mesajıma ve ilk tavsiye isteğime gelmiştir:D

Başlıkta da belirttiğim üzere sabit olmayan bir bütçeyle (henüz kesinleştiremedim bütçemi) şehirde bazende arazide kullanmak amaçlı MTB almayı düşünüyorum (%90 şehir olacak ama genede MTB:D ). Asıl amacım monoton iş hayatı nedeniyle iyice hareketsizleşmeye ve göbeğimin alıp başını gitmesine bir dur demektir :D (spor salonları beni bunaltıyorda) Eskiden (üniversite ye kadar) sürekli binerdim ama son 5 yıldır binmiyorum diyebilirim. Neyse çok uzatmayalım sadede geliyorum.

Netten yaptığım araştırmada bir kaç MTB buldum. Marka model ve fiyatları şu şekilde:

SCOTT VOLTAGE (YZ 0 Heralde) 700TL (24 Vites, Ön arka disk. Başka bilgi yok)

Scott aspect 45 XL 800TL (Kadro: Aspect Hydroformed Alloy 6061 Performance geometry Integrated headtube, maşa:Suntour XCR with Lockout 100mm travel, vites deore)

Kron Zeon 19" 600TL (Deore arka vites takımı ve frenleri vardır.Ön maşası Rockshox Judy,)

Kron XC 4000 Full Deore V 820TL (maşa: SUNTOUR XCR Lockout, geri kalan tüm aksamlar SHIMANO Deore LX )

TREK 4300 DISC DAĞ BİSİKLETİ 16" 800TL (kadro:Alpha Black Aluminum, maşa: Spinner 300 w/coil spring, remote lockout, 100mm )

Geotech Neon 475TL (KADRO: GEOTECH ALLOY ULTRA LITE, ÖN AMORTİSÖR: ZOOM, ARKA AKTARICI:SHIMANO ACERA, ÖN AKTARICI: SHIMANO FDFZ50)

Giant Terrago 800TL (Aluxx gövde,ST suntour maşa,MPH hidrolik dis fren,Shimano Alivio vitesler)

EPICON'lu DEORE'li Amoeba HUSSAR 600TL (MAŞA: Suntour EPICON Lockout(Havalı maşa 90prs hava basılı, fren vites aksamı Shimano DEORE, KADRO: 7005 Alüminyum)

İlan sahipleriyle henüz konuşmadım ve bisiklet durumları ve fiyatlarının son hali henüz belli değil. Ayrıca bazı ilanlarda kadro boyu belirtilmemiş. Bu nedenle ilanlardaki bisikletler için kesinlik söz konusu değil. Boyum 175, kilom 75. Sanırım M veya L kadro almam gerek. Ama tercihim L den yanadır:cool:

Bu ilanlar dışında birde whistle 1162-1163 ve 1164 modellerine baktım. Ama genelde sıfırları var ilanlarda. Bu nedenle kıyaslamaya dahil etmedim.

Sizce bu modellerden hangisi fyatına göre alınabilir kondisyondadır. Kadro boyuna bakmadan bu kıyaslamayı yaparsanız sevinirim. Dediğim gibi asıl öncelik model ve fiyat bakımından bisikletleri bir kıyaslama sınıfına oturtmak. Bunu yaptıktan sonra biraz daha araştırma veya pazarlık ile hayırlısıyla bisikletimi alırım diye düşünüyorum:D

Not: bu forumun ikinciel kısmından örnek veremedim zira ilanlarda parça ve komple bisiklet satışı iç içe. Ama sizlerden gelen tavsiyelere açığım

Selim Esener bunu beğendi.
  2. aliyilmaz

aliyilmaz Aktif Üye

Seviye:
    TREK 4300 DISC DAĞ BİSİKLETİ 16" 800TL (kadro:Alpha Black Aluminum, maşa: Spinner 300 w/coil spring, remote lockout, 100mm )
    Valla benım tavsıyem yok ben bunu begenmedım dersen ameoba hussar oda olmazsa kron xc4000'dir..
    Ve son olarak whistle dusun derım ama once bu 3 bısıkletın 2.elde saglamlık durumlarına bakmanı tavsıye ederım yok kafamı yatmadı dersende whistle'nin modellerınden whistle niwok 1162 modelını onerebılırım verdıgın paranın hakkını verır sıfır fıyatıda sıtesınden sıtesıne degısmek uzere 750-950 tl arasındadır bi sitede gordum 800 tl ıstıyorlar kafana yatarsa soyle ozel mesajla sıtenın ısmını gondereyım...
    Kolay Gelsin...

3. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkürler Ali bey. Sanırım sıralamanız şu şekilde:
    1-TREK 4300
    2-Ameoba hussar
    3-Kron xc4000

Trek oldukça temiz. Sorunu yok. Yanında ekstra olarak Selle Italie - Lady Gel Flow (80 Euro değerinde), Karbon barent-ler (20 Euro değerinde) var ama kadro 16". Bu biraz aklımı karıştırdı.

Ameoba Hussar da çok temiz bisiklet. Sorunsuz ve ekipman olarak diğer hussar lardan oldukça farklı. Fiyat ve donanım açısından şuan için ilk tercihlerim arasında.
    Kron XC4000 de gene donanım olarak güzel fakat disk fren yok.Gerçi bu dezavantajmı avantajmı tartışılır. 12.1Kg mış ve temiz duruyor.

Sıfır ve taksit düşünürsem whistle güzel bir alternatif aslında. Dediğiniz modeli de biliyorum. Gözüme takılan bir modeldi zaten. Bu arada Scott Voltage sizce işe yaramaz mı? Ben en çok onu beğenmiştim aslında

4. aliyilmaz

aliyilmaz Aktif Üye

Seviye:
    Dogrudur tam sıralama boyle dıyebılırız.Ancak Scott Voltage hakkında cok olumlu dusuncelerım yok desem yerıdır ve ayrıca size disk fren ihtiyacı yok yanı yok ben dag tepe camur buralar benım mekanım olucak dıyorsanız tabı olur ama sız sanırım ara sıra sehır ara sıra dag bısıkletı olarak kullanıcaksınız o yuzdn v fren onerırım...

5. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    Aynen dediğiniz gibi arada haftasonları arabanın arkasına atıp ormana götürmeyi planlıyorum. Bundan 5 -6 yıl önce 200tl lik bisikletle bile downhill girişimlerim olmuştu. Güvenlik açısından çok tehlikeliydi bu yaptığım ama inanılmaz zevkliydi. bu nedenle %10 dediğim arazi kullanımı daha da artabilir aldığım zevke göre:)

Disk fren takıntım yok ama kim ne derse desin sağlamlık ve işlevsellik çok önemli olsa da hafiften görünüş te önemli benim için. Bu nedenle disk (hidrolik) frenli modeller hep daha göz doldurucu geliyor bana. Ama dediğim gibi özel bir takıntı değil bu.

Şuan için fiyat olarak hussar bir adım önde gibi. Ama aklım gene de scott voltage da

6. Volkan Bilirli

Volkan Bilirli Bisikletkolik

Seviye:
  7. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    Volkan Bey ilanınızı inceledim fakat havalı maşa ile fiyat yüksek geldi. yaylı maşa ile sanırım 500tl.

Bu arada evet ciddi alıcıyım. Nakit olarak güzel bir bisiklet arayışındayım.

8. Volkan Bilirli

Volkan Bilirli Bisikletkolik

Seviye:
    Havalı maşa ile düşünürseniz mail adresimden görüşelim?

9. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    özel mesaj sorunum var. malum yeni üyeyim :) sen bana teklifini yazıp yollayabilirsen sevinirim. yada mustafasau@gmail.com

Volkan Bilirli bunu beğendi.
  10. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    @: SeLiM ESENER
    Arkadaşım teklifin için teşekkürler ama verdiğin linkte ben bisiklet göremedim. Sanırım yer uçağı satıyorum demek istediniz :D Cidden çok güzel bir bisikletiniz var ama bütçemi 3e 4e katlamam gerekiyor karşılayabilmem için. Maalesef o fiyatlara çıkmam mümkün değil. Genede teşekkür ediyorum ilginiz için. iyi satışlar dilerim size :)

(pm lere cevap yazamıyorum, çünkü henüz çaylağım :) )

Selim Esener bunu beğendi.
  11. Alper Üste

Alper Üste Aktif Üye

Seviye:
    Volkan bey msn'e ekledim bekliyorum. eğer giremiyorsanız e-mail atayım?

Volkan Bilirli bunu beğendi.
  12. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    Şubat 1den itibaren açıklanan zam oranıyla tam bütçemi belirliycem. O tarihe kadar bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olmaya devam ederse mutlu olurum :)

13. A.Taha TERCAN

A.Taha TERCAN Aktif Üye

Seviye:
    hocam al "0" bir bisiklet kafan rahat etsin ya hu. Sedona olur, geotech olur, kron olur... ;)

14. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    geotech ve kron ların sıfırı pahalı gibi :( Aklınızda dediğim bütçeye yakın modeller varsa paylaşır mısınız?

15. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar böyle bir teklif geldi. Sizce nasıl bu fiyata göre? (Satıcının bilgisi dahilinde eklenmiştir.)

kadro: sedona sd 771 18"
    masa:rst gila t 5
    aynakol:acera aynakol
    frenler:seridısı m 495 hıdrolık
    vites kolları:slx vıtes kolu 9 lu
    arka vites: deore
    zıncır:Lx
    ruble: sram p980 11-32 kombınasyon
    on vites:shımano c50
    cemberler:WTB speeddisk (yüzüklü)
    göbekler:shımano m495
    lastikler:bontrager acx jones 2.20
    gidon:bongrager
    boğaz:amoeba vitra
    sele:selle royal
    teller paslanmaz 2.0, paslanmaz tel basları
    rotorlar:Lx
    barend:woodman
    furs takımı:rulmanlı furs takımı
    FİYAT: 800 TL

(PM hakkım olmadığından soramadım, burdan soruyorum; plamen dostum resimleri eklemen mümkün mü?)

16. A.Taha TERCAN

A.Taha TERCAN Aktif Üye

Seviye:
    Bende sizinle aynı durumdayım aşşağı yukarı. Bütçem 600 TL civarında sıfır taksitle Sedona 711 V tercih ettim. Yukarıdaki bisiklet bence fiyatına göre iyi.Tabi üstadlar iyisini bilir...
    Disk freni görünül olarak çok seviyorum. Müthiş bir doğa aşkıyla orman toprak çamur bisiklet sürmek istiyorum ama çok mümkün olmayacak hep hep. O yüzden V fren sistemi tercih ettim.
    Diğer marka ve modellere de baktım ama nedendir bilinmez Sedona'ya çok kanım kaynadı :).
    (tabi bütçem fazla olsaydı eminim Kron,Giant ve Trek le de çok samimi olabilirdik :) ) Saygılar :)

17. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    Benimde aklım buna kaymıyor değil taha dostum ama şu da bir gerçek ki sıfır alıp ormana götürdüğüm bir bisiklet ile yaptığım ufak bir kaza bile çok canımı yakabilir (manevi olarak :D). Bu nedenle çok hırpalanmamış, sorunsuz, ufak tefek kabul edilebilir çizikli bir bisiklet almak daha avantajlı olacak benim için. Ama bunun için de iyi bir araştırmaya ve tavsiyelere ihtiyaç duyuyorum :)

18. Uğur Demirtaş

Uğur Demirtaş Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisiklet toprak görecekse v freni tavsiye etmem.Kuru havalarda çıksanız bile 3 metrelik çamur bazen bisikleti kitlemeye yetiyor.Oğlumla bir gezi sırasında çamur bir bölgeden ayağımızı yere deymeden tüm gücümüzle geçmeyi denedik.Ben geçtim, Yunus'un vfreni tüm çamuru tuttuğu için yapışıp kaldı.;)

19. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    Haklısınız V fren'in ucuz bakımı ve hafif olmasına karşın böyle bir handikabı var. Uygun fiyatlı hidrolik disk frenli bulmayı amaçlıyorum. Haliyle bu bütçeyle iyi bir marka için anca ikinci el ve en az 1 yıl kullanılmış bir bisiklet olabileceği anlamına geliyor bu :)

20. Uğur Demirtaş

Uğur Demirtaş Kıdemli Üye

Seviye:
    Hiç sorun değil ben 4.ikinci el bisikletimi aldım.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=78285