Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

50 yaş üstü bisikletçilerin İznik-Bursa gezisi... (1. gün...)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:
    26 Kasım Pazar günü, 50 yaş üstü bisikletçiler grubu olarak birkaç kere niyetlendiğimiz ama, sürekli ertelediğimiz Yalova - İznik - Yenişehir - Bursa gezisini Fikret Albay'ın telefonuyla ani bir kararla gerçekleştirmeye karar veriyoruz... Hava sisli, kapalı, sıcaklık 10-12° civarında... Oysa meteoroloji, havanın güneşli ve 18° civarında olacağını açıklamıştı...

Tur arkadaşlarım, 75 yaşındaki Emekli Deniz Albayı Fikret Kaplanoğlu, 57 yaşındaki Emekli Makine Mühendisi Bülent Yamaner (ABY) ve aramıza yeni katılan 60 yaşındaki Emekli Matematik-Fizik öğretmeni Lütfü Tekinşen'le, saat 08:30'da Sirkeci'deki Adalar vapur iskelesinde buluşmak üzere sözleşiyoruz... Yalova'ya gidecek vapur 09:00'da hareket edecek...

Aslında bu tura, Necati Bilgen, Hakkı Terzibaşıoğlu, Alaattin Engel ve Kemal Tecimen de katılacaktı ama, işleri yüzünden gelemediler... Ama Kemal Bey, iskeleye kadar gelerek bizi uğurladı... Vapur hareket ettikten sonra, neredeyse 3 saat süren yolculuk, samimi ve koyu sohbet sırasında çabucak bitiverdi... Vapurun, ön tarafında uyuklayan birkaç yolcu dışında bizden başka kimse yoktu...

Saat 12:00'de bisikletlerimize binerek hiç oyalanmadan Yalova'dan Bursa yönüne ilerliyoruz... Hava burada da kapalı ama, ne soğuk, ne de sıcak... Bursa'ya doğru emniyet şeridinden yol alarak ilerliyoruz.. Ama trafik çok yoğun... Tırmanan kamyonların, otobüslerin, otomobillerin gürültüsü, rahatsız edici... 5. km'den sonra yolun eğimi de artmaya başlıyor... Ama ekip arkadaşlarımın maşallahları var; bu sıkıntılı yolda vallahi sıkı pedal basıyorlar... Hepsi de çok mutlu...

Emniyet şeridi bazen var, bazen de yok gibi... Bazı yerlerde, kamyonlar ve otobüsler yanımızdan teğet geçiyorlar... Saat 13:15'de tepedeki benzin istasyonuna ulaşıyoruz... Çay içmek ve biraz dinlenmek için, buradaki tesislere giriyoruz... Tepeye ulaştıktan sonra, güneş de yüzünü gösteriyor ve keyfimiz biraz daha artıyor...

20 dakikalık çay molasından sonra sathı pürüzsüz asfalt yolda, 40'lı, 50'li km hızlarda kayıyor gibi ilerlemeye başlıyoruz... Saat 14:00'de Orhangazi şehir merkezine giriyoruz (23. km)... Burada yemek yedikten sonra rotamızı İznik yönüne çevireceğiz... Biraz acele ediyoruz, çünkü hava 16:30'da kararıyor...

2. Süleyman Şatır

Seviye:
    14:30'da Orhangazi'den çıkıyoruz. Önümüzde 40 km'lik bir yol var... Hava kararmadan bu mesafeyi katetmek istiyoruz... İznik Gölü'nü sağ tarafımıza alarak ilerliyoruz... Gölü ağaçların arasından zaman zaman görebiliyoruz... Geçtiğimiz yıl İznik'ten İstanbul yönüne doğru pedal bastığım için yolu biliyorum... İznik'e kadar Boyalıca'ya doğru önemsiz bir çıkış dışında yol dümdüz...

Yoldaki sözünü etmeğe değer şeylerden biri de, İznik'e doğru giderken yolun sol tarafındaki sıcak su kaynağı... Birkaç metrelik yüksek bir yerden şelale gibi akan suyun sıcak olduğunu, yanına geldiğinizde yüzünüze vuran sıcaklıktan anlıyorsunuz (38. km, saat 15:26)... Oysa geçen yıl buradan geçerken, buhardan birbirimizi göremiyorduk... Ama o zaman hava yağmurlu ve oldukça soğuktu...

Birkaç fotoğraf çektikten sonra, yola devam ediyoruz... Yolun sol tarafında Yalova'dan sonra tırmandığımız Samanlı Dağları'nın yamaçlarındaki, İznik Gölü manzaralı köyleri görüyoruz... Sonradan haritaya baktığımda bunların Yeniköy, Üregil, Çakırlı ve Keramet köyleri olduğunu görüyorum... Yolun iki tarafındaki zeytin ağaçları da bu köylere ait olmalı...

Dümdüz yol, git git bitmiyor... Bu arada benim arka lastiğim patlıyor... Biraz hava basıp, yola devam etmek istiyorum ama, mümkün değil... Lastik kısa süre sonra tekrar iniyor... Fikret Albay'la, Lütfü Hoca'ya devam etmelerini söyleyerek, Bülent Bey'le patlak lastiği çabucak değiştiriyoruz...

Boyalıca

Boyalıca'daki benzincide patlayan lastiğe hava takviyesi yaptıktan sonra, hiç durmadan devam ediyoruz... Kaçıncı km'de olduğumuzu, saat kaçta Boyalıca'ya geldiğimizi yazmamışım.... Güneş batmak üzere olduğuna göre saat 16:15 gibi olmalı diye düşünüyorum... Çakırca'ya geldiğimizde ise, km saatim 56,87 km'de olduğumuzu gösteriyordu... Saat 16:45'ti ve artık hava kararmıştı... Ön farlarımızı ve arka flaşörlerimizi yakıyoruz ve artık karanlıkta ilerliyeceğiz...

Bu şekilde bir süre daha yol aldıktan sonra, 62. km'de İznik tabelasını görüyoruz... Şehir merkezine iki kilometre daha ilerledikten sonra ulaşıyoruz... Öğretmenevi'nde yer varmış, ama önce yemeğe gidiyoruz... Bu arada İznik Belediye Zabıta Bürosu'na bisikletlerimizi bırakabileceğimiz güvenli otopark gibi bir yer soruyoruz... Çünkü Öğretmenevi'nde bisikletleri koyacak bir yer yok...

Bir yerlere telefon ediyorlar ve bisikletleri 24 saat nöbette olan İznik İtfaiyesi'ne bırabileceğimizi söylüyorlar... İtfaiye, şehrin Doğu çıkışında neredeyse şehir dışında bir yerde... Oraya kadar pedal bastıktan sonra, bisikletleri İtfaiye araçlarının arkasına park ediyoruz. Bizi de bir arabayla Öğretmenevi'ne bırakıyorlar... Sabah 110'a telefon edersiniz, bisikletleri Öğretmenevi'ne arabayla istediğiniz saatte bırakırız' diyorlar... Kendilerine buradan bir kere daha teşekkür ediyoruz...

Turun Yalova - İznik bölümünün hikayesi bu kadar... Ertesi gün, 27 Kasım Pazartesi, Yenişehir üzerinden Bursa'ya doğru pedal basacağız...

Devamı var...

3. Süleyman Şatır

Seviye:

4. izumi

izumi Aktif Üye

Seviye:
    Harikasınız!
    Gerek nice 50 yas grubu üstüne gerekse daha bu yasında dogru beslenmeyip sigara dumanı ile ciğerlerini dolduranların karşısında ne güzel bir duruşunuz var.
    Bizlere ilham olup örnek teşkil ediyorsunuz.Ben de Albay'ı ,sizi böyle turlarda gördükçe ileriye bisiklet kondisyonumu taşıyacağım diyorum.
    Nice turlara

Süleyman Şatır bunu beğendi.
  5. bedo

bedo Bisikletkolik

Seviye:
    abi helal olsun benim gözüm yemez o kadar yolu valla kendimden utandım

6. candede

candede Bisikletkolik

Seviye:
    Yüreklerinize saglık.Bu güzel seyre ne denilebilir ki Süleyman abi.İçten kutluyorum siz güzel insanları.Sizlerin bu güzel seyirlerinizi etrafımızdaki dostlarımıza anlatmak teşhir etmek bizleri ayrıca mutlu ediyor.

'''Dolu dolu solmayan yüzlerle hayata gülümseyenlere...'''

7. TheflyingfalcononTEM

TheflyingfalcononTEM Aktif Üye

Seviye:
    Gerçekten harikasınız.. :)
    Bugün İntiba Lokantasında da andığımız gibi, Fikret abi ile turunuzun ilk resimlerini gördüm..
    50 yaş üstü demişsiniz, benim de katılmak için yaklaşık daha 20 sene kadar beklemem gerekecek herhalde.. :) :p

8. Mustafa_Temizel

Mustafa_Temizel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bursaya geldiğinizde inşallah sizleri görebiliriz.Sizleri görmeyi gerçekten bursalı bir bisikletçi olarak çok istiyorum.

9. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Sevgili Abilerim harika bir tur. Dönüşünü de merakla bekliycem. Bu yaşta, bu kondisyon, bu yol ve bu arkadaşlık.. Harikasınız abilerim... İnanın çok hevesleniyorum böyle grup grup gezmelere.. İnşallah sizlerle bir yerlerde pedallamak nasip olur.
    Paylaşımın için çok teşekkürler Süleyman Abicim.

Sevgiler...

10. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık ilerde sizin gibi olabilmeyi çok isterim tebrikler pedalınıza kuvvet

11. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    süleyman abi sen ve ekibiniz önünde eğilerek sayğı duyuyorum azminiz hiç bir zaman kaybolmasın biz gençlere çok büyük örneksiniz paylaşım için teşekkür ediyorum :)

12. basri

basri Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Merhaba Gençler!

İşte bisiklet aşkının farkı yaş filan dinlemez. Bacakta gönülde olursa gider insan.

İnşallah ben de sizin yaşlarınıza geldiğimde hala biniyor olurum.

Ayaklarınıza sağlık, güzel turlara...

13. M.Ergun GÖZET

M.Ergun GÖZET Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Sayın Şatır; sizi ve arkadaşlarınızı kutlarım. Çok güzel bir düşünce bu 50 yaş gurubu. Eğer izin verirseniz 15 Nisan 2007 tarihinden sonra ben de aranıza katılabilirim. O zaman yaşım bu guruba dahil olmaya müsait olacak.
    Sağlıklı, bol pedallı, uzun ömürler dileğimle hepinize saygılar sunuyorum...

14. A.Bülent Yamaner

A.Bülent Yamaner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sevgili Süleyman Şatır kardeşim herzamanki gibi büyük bir özveriyle bizim resimlerimizi çekerken kendisi tabiki bu karelerin dışında kalıyordu.
    Bende bu eksikliği giderebilmek için özellikle onun bulunduğu resimleri ekliyorum.

15. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Sevgili Süleyman abicim merhabalar.

Hepiniz mükemmelsiniz ellerinize ve ayaklarınıza sağlık 50 yaş gurubunu saygıyla selamlıyor ve gezilerinizin devamını bekliyorum...

Kemal Tecimen ve A.Bülent Yamaner bunu beğendi.
  16. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    benimde pepalladığım yollarda sizleri görmek ayrıbir mutluluk keşke ben iznikten taşınmadan gelmiş olaydınız

17. rahmankarataş

rahmankarataş Bisikletkolik

Seviye:
    selamlar
    tek kelimeyle harikasınız
    süleyman abi 41.5 maşallah:in:
    böyle giderse yaza bayagı bir anteremanlı olarak
    cıkacaksın
    görüşmek üzere ...

Kemal Tecimen ve Süleyman Şatır bunu beğendi.
  18. Süleyman Şatır

Seviye:
    Çok teşekkürler... '50 yaş üstü bisikletçiler' sadece yazının başlığı... Her zaman birlikte pedallayabiliriz...

19. Süleyman Şatır

Seviye:
    Sizlere örnek olabiliyorsak, ne mutlu bizlere... Çok teşekkürler...

Sevgili Mustafa, gezinin ikinci günü akşamı Bursa'daydık... Keşke görüşebilseydik... Yoğun trafikte ve akşam karanlığında Terminal'i bulmakta biraz zorlandık... İnşallah bir başka sefere...

50 yaş grubunda olmanız önemli değil... Bize her zaman katılabilirsiniz... İyi dilekleriniz için çok teşekkürler...

M.Ergun GÖZET, Kemal Tecimen ve hdeveci bunu beğendi.
  20. Süleyman Şatır

Seviye:
    Sevgili Can çok teşekkür ediyorum... İnşallah yolumuz Muğla'ya düşer de, Muğla ve çevresinde birlikte pedallarız... İlkbahar, çok iyi bir zaman gibi geliyor ama, artık kısmet...