Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

5 yıldan sonra ilk turum

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Erkin Karagoz tarafından paylaşıldı.

1. Erkin Karagoz

Erkin Karagoz Üye

Seviye:
    5 yıldır bisiklete kullanamadım. Artık yeter diyerekten bir bisiklet edindim kendime.

KTM Life Cross.

Magura 11 Hidrolik V frenleri, SLX ve Deore karışımı donanımı, şık tasarımı ile beğenerek aldığım bir bisiklet. Tek sorunu kadrosunun bana göre büyük olması.

Tam 52km yaptım. Suadiye'den Moda'ya.. Moda'dan Pendik Marina'ya.. Ordan Suadiye'ye dönüş.. Hamlanmışım, 5 yıl olmuş dile kolay.. Kilo fazlamda var epeyce. Düz yol olmasına rağmen çok yoruldum. Ama yinede ilk gün için iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Zamanla kondisyonumu arttırarak fazla kilolardan da kurtulacağım.

İzlenimlerime gelince:

Suadiye - Moda arası bir kaç insan dışında bisiklet yolu ihlali görmedim. Bisiklet sayısı istenilen kadar olmasa da eskilere göre çok fazlaydı. Bu beni sevindirdi. Bu sevincim çok uzun sürmedi. Fenerbahçe orduevinin yanındaki asfaltta ayrılan bisiklet yolunda ilerlerken bir kaç otomobil bilerek üzerime sürdü.

Bostancı'dan Maltepe, devamında Kartal ve Pendik'deki manzara ise kokunçtu. Bisiklet yolunda yürüyen insanlar, balık tutanların park ettiği arabalar, balık tutanların 2 adım fazla atmamak için bisiklet yoluna çektikleri beton çöp kutuları. Bir tane de mangal gördüm bisiklet yolunda. Üzerinde köfteler pişiyordu =) Yine bu bölgede İBB'nin kiralık pembe bisikletlerinin çoğunun alınmış olduğunu gördüm. Önce sevindim ama sonra yolda bir tane bile pembe bisiklet görmeyince durumu anladım. Yüksek ihtimal hepsini çalmışlar.

Belediyenin işaretlemelerini beğendim. Otomobillerin geçtiği kavşaklarda BİSİKLET YOLU, YOL VER gibi yazılar sevindirdi. Ancak kanuni eksiklik var. Bisiklet ihlalinin suç sayılıp, cezası olmalı. Bisiklet yolları yaygınlaşmalı. Bisikletler için de trafik ışıkları olmalı göz hizasında.

2. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Ayağınıza sağlık, yalnız turunuza dair bir kaç fotografta olsa fena olmaz mıydı?

Erkin Karagoz bunu beğendi.
  3. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    İyi bir tercih yapmışsınız,bisiklete tekrar dönerek.

gözlemlediğiniz bazı olaylara açıklık getirmek isterim. daha çok subjektif bir bakış açısı olacak.

1- başlangıç için 52 km fazla olabilir.çünkü uzun yol yorucu olduğu için daha sonra bisiklete binmek istemeyebilirsiniz.(bugün yorgunum binemem)
    daha az kilometre ile başlayıp zamanla istemesenizde o mesafe artacaktır.
    2- suadiye ile moda arasında bisiklet yolunun ihlal edilmemesinin iki nedeni var. birincisi havanın soğuk olması ve insanların daha az olması (pazar hariç) ikincisi ise kadıköy bölgesinde ki insanların bisiklete karşı duyarlılığı.kadıköy de %55 diğer bölgelerde %10 gibi bir oranla bisiklete karşı duyarlılık var.
    3-ordu evinin orada ki bisiklet yolu fiilen bisiklet yolu değil.sadece çizgiden ibaret. araçlar bisiklet yolunun ne demek olduğunu bilmiyorlar ve o yolu muhtemelen park alanı,pazar kurulacak alan gibi şeyler sanıyorlardır.
    4-maltepe pendik arasını halen çözmüş değilim.
    bir keresinde insan görünümlü bir nesne (odun) çocuğunun fotoğrafını bisiklet yolunun üzerinde durmuş çekiyordu. bisiklet yolu diyerek bir hata yaptım :) neyse o odunluğuyla kaldı sadece.
    bisiklet yolu üzerine arabalar park eder.yayalar bisiklet yolundan ,bisikletler yaya yolundan gitmek zorunda kalır. orada kural yok, bisiklet yolu burası diyerek uyarı yapmaya da gerek yok, anlamıyorlar çünkü.
    maltepede park yapılıyor diye bisikletlileri yoldan geçmeye zorladılar.bunun için yalandan araçların görmesinin imkansız olduğu şekilde "biskletliye yol ver" yazdılar.
    üzerinden geçerken ben okuyamıyorum,hızla geçen araç uzaktan nasıl okuyabilir ki ?
    ışıklı tabelayla uyarmaları gerekir,kuru tabela da yetmez.

kısace türkiyede bisiklete binmek istiyorsanız kaskınızı eldiveninizi takıp. olabildiğinden fazla dikkatli olmanız gerekiyor.
    kurallara neden uyulmuyor,şu insan bana niye laf attı vs düşünüp takılırsanız kısa sürede bisikletten soğursunuz.

bu arada pembe ispark bisikletlerine gelince.onlar bisiklet değil ki.sevgililerin aşklarını pekiştirmek için kullandığı bir araç.ben henüz göremedim alıpta evine gidip gelen :)
    ispark gözlemledi ,sahilde bisiklet kiralamak iyi para getiriyor. bende bi el atayım şu sahili.yer sorun değil, babamın maı nasıl olsa :)

Saygılar.

4. halil fatih akbaş

halil fatih akbaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bisikletiniz çok güzel güle güle pedallayın ayrıca 5 yıl aradan sonra 52 km çok güzel bir rakam tavsiyem sahil yolunu fazla kullanmamanız insanlar bezdiriyor çünkü umarım uzun turlara devam edersiniz İstanbul'a uğradığımda bisikletinizi görmek isterim:)

5. Kadir Altuntaş

Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    :) Süper dönüş,kutlarım.Yorumlarınız için Teşekkürler.

6. erdemis

erdemis Kıdemli Üye

Seviye:
    Tebrikler ayaklarınıza sağlık daha ii turlar yapmanız dileğiyle :)

7. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    52 km iyi yapmışsınız. Ayağınıza sağlık.
    Bisiklet de çok güzel bu arada. Güle güle kullanın.
    Bostancı'dan sonraki sahil yolu gerçekten insanı bisikletten soğutacak cinste.
    Sahili yapılandırıyorlar. Bilmiyorum o bisiklet yolları değişir mi, güzelleşir mi. Ama hiç umudum yok.

8. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bisiklet güzelmiş ama tur hakkında da resim bekleriz

9. bülent samsunlu

bülent samsunlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    bundan sonra turlarda görmek isteriz..

10. Erkin Karagoz

Erkin Karagoz Üye

Seviye:
    Motive arttıran güzel mesajlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Bu forumda ilçeler arası, şehirler arası, uluslar arası o kadar güzel tur yazıları ve fotoğrafları var ki, benim bu küçük turumun fotoğraflarının ilginç olmayacağını düşündüm ve fotoğraf çekmedim. Anadolu yakasında oturan bir çok İstanbullunun alışageldik rotası olmasıda cabası. Yine aynı güzergahta tura çıktığımda fotoğraf çekip burada paylaşırım.

Tur davetleriniz için teşekkür ederim. Ancak öncesinde kondisyonumu yükseltmem, turlarda size pedal uydurabilecek duruma gelmem lazım.

11. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Tebrikler Erkin Bey. Benim de bisikleti aldıktan sonra Ankara-Polatlı arası gitme hayalim var. Yaklaşık 75 km ve genelde iniş şeklinde. Sizin gibi uzun zamandır bisiklet kullanmıyorum ve idmansız uzun yol gitmekten korkuyorum. Ama sizin 52km'lik performansınız beni oldukça motive etmiş durumda :)

12. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Bisikletiniz hayırlı olsun. Kazasız belasız sürüşler dilerim. 5 yıldan sonra ilaç gibi gelmiştir.