Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

5 yaşındaki oğlum için çocuk bisikleti seçmeye çalışıyorum.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında S.Paker tarafından paylaşıldı.

1. S.Paker

S.Paker Aktif Üye

Seviye:
    Selamlar, yıllar öncesinden şöyle bir konu açılmış (http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=97684) ama pek ilerleyememiş o yüzden yeni başlık açmaya karar verdim.
    Bu benim kararsızlığım yüzünden çocuk güzelim baharı bisikletsiz geçirdi ve böyle giderse daha uzun süre bisiklet alamayacağım. 16" bir bisiklet arıyorum ve denge tekerleklerini bu yaz söküp iki tekere geçişi yapabileceğimiz bir bisiklet arıyorum.
    Çok fazla seşenek var ama öncelikle şu bisikleti mahalledeki parkta sık sık görüyor ve BAYILIYOR Kuzey (oğlumun ismi Kuzey) ve zaman zaman ödünç alıp biniyor.
    Bagajını açıp kapamayı ve üzerindeki resimleri falan seviyor ama aynisini alamayız (Sanırım. Aslında emin de değilim, ayni parkta oynayacaklar ondan görmüş de almış gibi olur mu yoksa daha çok mu sever onu da tam bilemiyorum.)
    Özellikleri de şöyle:
    Bense hiç sevmedim bu bisikleti, çok plastik ve çok telmaşa görünüyor gözüme.
    Alternatiflerden çok pahalı olmakla beraber (460 TL) şu bisiklete bayıldım ama eşim sadece birkaç sene kullanacağı bisiklete bu kadar para vermeyelim diyor, o da haklı.
    http://www.bianchi.com.tr/urunler.aspx?kat=2&akat=4&urunid=427
    bir de 20" zorlar mı çocuğu diye endişeleniyorum. 16" ile daha rahat öğrenebilir ama bu bisiklet vitesliye geçiş için de uygun bir seçenek olur mu diyorum.
    Bir diğer alternatif de şu
    http://www.bianchi.com.tr/urunler.aspx?kat=2&akat=4&urunid=431
    Zinciri komple kapalı, kullanışlı görünüyor,300 TL ama Kuzey fotoğraftan pek hoşlanmadı. Bayide fikri değişir büyük ihtimalle. Alalım mı desem almayalım demeyecektir. Belki bir bagaj isteyebilir arkasına.
    E tabi birde BIM'de satılan kullan-at bisikletler var çok ucuza. Bu seneyi onla geçirip seneye 20" mi alsam.
    Bu gidişle Kuzey yazı da bisikletsiz geçirecek. Ne zormuş çocuk bisikleti seçmek.

2. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hocam selamlar,

Hatırlıyorum da ben küçükken (6-7 yaşlarındaydım) bisiklete binmeyi koskoca bir bisikletin üzerinde öğrenmiştim. Benim için seleyi indirmişlerdi, ayaklarım pedala zor yetişiyordu. Yan tekerler falan da yoktu, direkt iki tekerdi. Biraz pratik yaptırdılar, düşe kalka öğrendik. Elbette düşüp kalksın istemezsiniz ama bu işler biraz da böyle öğreniliyor :) Bence gösterdiğiniz Alpago bisiklet uygundur. Diğer bisiklete nazaran, vitesleri falan da ilgisini çekebilir diye düşünüyorum. Tabii siz daha iyi bilirsiniz.

3. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Oğlunuz kaç yaşında ?

4. S.Paker

S.Paker Aktif Üye

Seviye:
    4.5 yaşında. 3 Ekim 2009 doğumlu. Yaşına göre irice bir çocuk.
    bu da parktaki çocuğun bisikletinde Kuzey :)

5. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    S.Paker bunu beğendi.
  6. Hüseyin Külcüoğlu

Hüseyin Külcüoğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Kuzey büyümüş adam olmuş. :) Böyle cafcaflı bisiklete bence de gerek yok. Ama ne yazık ki çocuklar bizler gibi görmüyor. Bisikletten soğutmaya gerek yok. O yüzden istediğini alın derim.

Bu arada gösterdiğiniz Alpago modeli çok hoş bence. İlerde alınabilecek güzel bir alternatif.

7. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben olsam cocugumun hosuna gideni alirdim. Sonucta bu bir cocuktur ve sizin aldiginiz hosuna gitmese o bisikletten sogar ve kullanmaz ama bisileti görür sevinir oda baska bir konu.
    5 yasindaki bir cocuga 20" bisiklet büyük gelir ve yardimci tekerleride olamaz. Viteslere gelince bir 5 yasindaki bir cocuk pek vitesden anlamaz, onun gayesi sadece o bisikletle, bisiklet kullanmasini ögrenmek ve oynamaktir. 16" ve daha kücük bisikletlerde zincirler genellikle güvenli olmasi icin kapali olur.
    Bir cocuk bisikleti kullanmiyorken de onunla oynar ve yerdeyken elleri ile pedal cevirmeye ugrasir ve o durumda parmaklari zincir ve dislinin arasina girmesin diye o korumalar yapilmistir.
    Simdi sen ogluna onun hosuna gideni yada 3. resimdeki bisikleti al ama yinede ona alirken hangisi hosuna gitdigini sor, o bisikleti 7-8 yasina kadar kullansin ve iyce alissin, sonra yine ortayollu bir 20" alirsin onuda 11-12 yasiankadar kullanir ve oyasdan sonra 24" yada 26" cocuk/genc kadrolari oluyor böyle bir bisiklet alirsin, belirli bir boya gelene kadarda onu kullanir. Buraya kadar pahali ve iyi bisiklet almak dogru olmaz.
    Artik belrli bir boya gelince iyi ve ona uygun bir bisilklet alinir. Sen de böylece kendi parakazanakadar babalik görevini yapmisolursun, kendi para kazaninca ister 2000TL'lik ister 10000TL'lik bir bisiklet alsin.
    Basarilar dilerim:in:

S.Paker ve Birhan K. bunu beğendi.
  8. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Pedalsız olanlardan alabilirsiniz. Ayaklarıyla süreyere basarak denge kurmaya çalışıyor ve hızlıca bisiklet kullanmayı öğreniyor. Soner Sarıhan tavsiye ediyordu.

9. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:

Pedalsiz olanlar 2-3 yasindaki cocuklar icin iyidir 4 yasindaki bir cocuga kücük gelir ve bu yasdan sonrada öyle bir bisiklete bosuna para vermis olunur.

10. emre_cevahir

emre_cevahir Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ah ben suan 18 yasindayim bisiklete binmeyi kucuk yasta abilerimin bisikletini surerek ogrenmistim sonra guzelceden 15 viteslik bisiklet almistik ikinci el sonrada 1 ay sonra abimin bisikletini kapmistim 18 vites castello ydu

Gene hurdacilara mahalle bisikletcilerine bakin derim temiz guzel bisikletler var

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

11. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Fotoğrafları şu anda göremiyorum ( benim bağlantımdan dolayı )
    Fakat percentil tablosuna göre üst gruptaki bir çocuk için
    pedalsız alıştırma bisikleti için artık geç diye düşünüyorum.

2 farklı boy alıştırma bisikletinden sonra oğluma aldığımız ve
    şu anda kullandığı bisiklet aşağıda;

http://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,4986,OdesisMc

Biz yan tekerlekleri hiç takmadık.

S.Paker bunu beğendi.
  12. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhaba,
    Oglum Kuzey :) su anda 6'yi bitirip 7 ye girmek uzere su anda boyu 115 cm. Ufak tefektir dogdugundan beri ama hareketlidir. Kendisine 4 yasindayken bir marketten denge tekerlekli linktekine benzer Ocean marka bir bisiklet aldik. 5 yasinda iki tekere gecti. Koltuk gidon ayari yukseltilerek hala biniyor. Seneye 20 jant bir bisiklet almayi planliyoruz. Lastik havalari dogru oldugu, zinciri yagli tutuldugu, frenleri ayarli oldugu icin sorun yasamiyor bisikleti ile ve keyifle geziyoruz bahcede birlikte. Ilk basta kiymetini cok bilemeyecegi icin butceniz musait degilse cok pahali modellere yonelmesenizde olur bence.

http://www.ucuzu.com/bisiklet-c104/umit/concord-16-p163243607/

S.Paker bunu beğendi.
  13. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Konuyu takipteyim. :in:

Hafta sonu 3 yaşındaki oğluma küçük Vectra marka bir bisiklet denettim. Hemen üstüne oturup pedal çevirmeye başladı kerata. Nasıl mest oldum anlatamam. :p Seleden düşüp ciddi bir darbe alacağına çekinmesem hemen alırım. Acaba sadece kask takması yeterli bir güvenlik önlemi olur mu? (Bu soruyu bu konuyla da alakalı olarak soruyorum, konuyu kaynatmış değilim yani :) )

14. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Cocuktur duser ve dusmelere karsi bizden daha dayaniklilar. Kucuk cocuklar cok hizli kullanmayacagi icin sadece kask yeterli olacaktir. Cunku en tehlikeli darbeyi kafasina alma riski var. Dizlerinin, ellerinin cizilip kanamasi sizi cok tedirgin etmeyecekse kask yeterlidir. Kisin uzun giysileri bir miktar korur ama yazin onun yasina ve boyuna uygun dizlik dirseklik eldiven bulma imkaniniz varsa edinebilirsiniz.
    Fakat soyle bir sorunda var; rahat edemedikleri icin bu ekipmani takmak istemiyorlar. Ne kadar ugrassam kask disindakileri ben taktirmayi beceremiyorum. Ben yokken bisiklete bindiginde veya onu bisikleti ile birakip birseyle ugrasmaya basladigimda cikarip atiyor korumalarini.
    İlk baslarda bolca dusuyor kucuk morluklar, cizikler olusuyordu ama yinede dizlik dirseklik ve eldiven takmamakta direniyordu. Su anda pek dusme sorunu yasamiyoruz artik :)

Tahir Keskin bunu beğendi.
  15. Ahmet F.ELBİR

Ahmet F.ELBİR Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Özendim walla size O duyguyu düşünebiliyorum şu anda oğlum 16 aylık arada sırada bende biiskletmi alsam diyorum(Yeni yeni yürüdü daha :) ) bineceği günü görebilmek için sabırsızlanıyorum.

S.Paker abimizin sorusuna gelince ben çocuk için alınacak bisiklete çok para verilmesinden yana değilim, hatta 2.el süper olur ama malesef çocuk işte sıfır almak gerekir,
    o yüzden decathlondaki bisikletleri görmüştüm inş. oğluma allah nasip ederse 3 yaşında falan bende onlardan alacam

Bu arada bende çok sorunlu bir bisikletle başlamıştım bisiklet olayına ama hiç bisikletten falan soğumadım , insanın içinde yoktur o sevgi ben sevginin arıza ve problem çıkaran bir bisikletle biteceğini düşünmüyorum.

16. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
  17. S.Paker

S.Paker Aktif Üye

Seviye:
    Aldık bu akşam. Önce gittik Ümit'in "yetkili bayii" olan bir halıcıya. Elinde ümit kalmamış ama çin malı markasız çok sayıda çocuk bisikleti vardı. 150 lira civarında 16" bisikletlere baktık ama almak mümkün değil. BERBATTTT şeyler gösterdi. Hediye olarak arkasına kedi gözü önerdi falan. Alamadık. Oradan SUNDU bisiklete telefon ettik dedik kapatmayın geliyoruz.
    Aslında ben Bianchi'yi çok beğendim ama bu Carrero marka bisiklete benim oğlan arkasındaki uyduruk plastik bagaj yüzünden vuruldu. Hatta başka bisikletlere bakmayı reddetti. Sadece bagajı var mı diye sordu, yoksa bakmak istemedi. Bagaja dair de hayal kuruyor. Su koyacakmış ben susarsam babasına da çıkartıp su verecekmiş.
    Bisikletin özellikleri şu sayfada yazıyor (fotoğraftaki bagaja dikkat): http://www.carrarobisiklet.com/urunler.aspx?urunid=179
    Nasıl mutlu nasıl mutlu. Yolda kaskını kafasından çıkartmadı, şimdi evde kask kucağında oturuyor uykuya direniyor. Arkasında kırmızı çakarı olduğu içinde babasının kaskından daha iyi olduğuna inandı kaskının. Öyle dedim ben de. Daha iyi elbette.
    Daha ilk geceden iki kere de düştü yere. Fren olayını kavrayamadı henüz. Alışır.
    Öneriler ve yardımlar için çok teşekkürler. Valla kuzey gülümsedikçe ben de gülüyorum, sanki bana alınmış gibi sevindirdi bu bisiklet beni. Umarım diğer kullanıcılara da faydası olur bu başlığın.

18. Ali Sırıklıgil

Ali Sırıklıgil Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhabalar. Aldığınız bisiklet hayırlı olsun. Ben 47 aylık oğluma 16 inch Geotech Igniter aldım. Ağırlığını kendim tarttım; 11,5 kg geldi. Kontra fren olması da oğlum açısından kolaylık oldu. Elleri henüz küçük ve güçsüz olduğu için el frenlerini kullanamıyordu. Biraz da igniteri tercih etme sebebim budur.

http://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,2398,OdesisMc

Soner Sarihan bunu beğendi.
  19. Mert TÜLÜMEN

Mert TÜLÜMEN Yeni Üye

Seviye:
    Ümit Bisiklet'ten Hello Kitty Model 16 jant bisiklet aldım. Süslü püslü diye bir de Türk markası diye kandık.
    Bisikletin heryeri dökülüyor. Arkada sepeti var, jant sepeti taşımıyor sürekli gevşiyor ve fren pabuçlarının arasına giriyor. Ayrıca beyaz lastikleri çok uyduruk ufalanıp duruyor, 1 sezon anca dayanır. Hello Kitty Lisanslı ürün diye fiyatı piyasaya göre yüksek ama malzemeler hep çin malı ve çok kalitesiz. Kendi servisleri bile lisanslı ürünlerin kalitesinin düşük olduğunu itiraf ediyor.
    Bir de benim aldığım bisikletin iç lastiği yamalı çıktı firmaya söylüyorum gelin yeni iç lastik verelim falan diyorlar ancak ayıplı mal olmasına rağmen iadeye yanaşmıyorlar.
    Özetle yine yerli malı aldık yine mağdur olduk. Kimseye tavsiye etmiyorum.

20. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben de Tunca forması Torrini modelini aldım oğluma. Kendisinin boyu 1 metre olduğu için 12" aldık.
    Hiç karışmıyorum kendi halinde düşüp kalkıyor eşek sıpası.
    Bu arada, kask benim kaskım; heves etsin diye için taktırmıştım. Örümcek adamlı kask istedi ama henüz bulamadım.

Ali Sırıklıgil bunu beğendi.