Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

5 TL'ye Bagaj Üstü Çanta ( KendinYap / DIY )

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında GiciK eRay ADALI tarafından paylaşıldı.

 1. GiciK eRay ADALI

  GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Nisan 2009
  Mesajlar:
  829
  Beğeniler:
  731
  Şehir:
  Ankara (Eryaman) || Edirne (Merkez)
  Seviye:
  Merhaba arkadaşlar, son zamanlarda bisiklet mevsiminin iyice kendini hissettirmesi, okulların tatile girmesi, işlerin yogunlugunun bitmesi derken forumda bagaj, heybe, bagaj üstü canta, sele altı canta konuları acılır, canlanır oldu. Birkaç başlık altına cevap olarak bunu yazmıştım. Birçok benzeri uygulama da yer alıyor forumda. Fakat yine de sorular gelmeye devam ediyor.. Bu sebeple, kullandığım çantamı sizlere de fikir oluşturması açısından paylaşıyorum..
  .
  2 yıldır kullandığım bir çanta, bu sebeple adım adım fotograflarla anlatamayacagım yapımını fakat, anlatılacak cok da şey yok zaten =)
  .
  "Ayakkabı Çantası" olarak tabir ettiğimiz çantalar, benim ana malzememdi. Ben Kipa'dan 3.90TL gibi bir fiyata almıstım. Pazarlarda da 5TLye benzerleri hatta daha güzelleri satılıyor.. Tabii mağazalardan alırsanız biraz daha farklı oluyor durum =)
  .
  Ben baglamak için eski yırtık atık bir cantanın tokalarını ve kayışlarını kullanmıştım.. Bu tercihe göre ya da eldeki malzemeye göre degişebilir. Elde Cırt varsa o da kullanılabilir.. Ben tokayı daha cabuk cıkarılabildigi ve takılabildigi icin tercih ettim. Böylece durdugumda cantamı yanıma almak icin cıkarmam birkaç saniyemi alıyor.. Çanta genelde takılı olmuyor zaten..
  .
  Bu kayış ve tokaları, çantanın alt tarafından dikişin bir kısmını dikkatlice "ilik açıcı / ip sökücü" ya da falçata yardımı ile kayış genişliginde açıp kayışı içe dogru yerleştirin. Bu ilikleri açarken bagajınızdaki demirleri baz alın ki, bagajınıza taktıgınızda ileri geri kayma yapmayı en az seviyeye getirecek durumda olsun..
  .
  Çantayı ters yüz ederek bu kısmı tekrar dikin.. Hatta dikmek zor geliyorsa zımba da kullanabilirsiniz =) ama dikiş daha dayanıklı, bunu soyleyeyim.. (Not: naylon ip ve varsa cuvaldız kullanın cok daha saglam olur ve rahat dikersiniz)
  .
  Ben kayışı her ihtimale karşı uzun tutmustum. fazla kısmı da eski bir iç lastikten keserek yaptıgım lastiklerle tutturdum. ileride baska bir yere de tutturmam gerekebilir, ya da bagaj üstüne koydugum başka birşeyin (örnegin mat ya da heybe) üzerinden tutturmam gerekebilir diye..
  .
  Bagaj üstü cantanız hazır =)
  .
  Aynı şeyi farklı cantalarla da yapabilirsiniz fakat, ayakkabı cantalarını bagaja yerleştirdiğinizde gercekten güzel durdugunu ve sırıtmadıgını söyleyebilirim. Fotografları yakından cekmek zorunda kaldıgıma pek göstermedi kendini, fakat o egimi güzel bir hava katıyor. Hatta hazır sanıp nereden temin ettiginizi dahi soruyorlar.
  .
  Simdi de fotoğraflara gelelim.. Az önce de dedigim gibi daha önceden yaptıgım icin adım adım paylasamıyorum ama fikir vermesi acısından buyrun;
  .
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  Umarım sizlere de işe yarar bir fikir verebilmişimdir..
  .
  Bol Pedallı Günler..
   
  cashsta ve Emrah Pektaş bunu beğendi.
 2. #2
  GiciK eRay ADALI

  GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Nisan 2009
  Mesajlar:
  829
  Beğeniler:
  731
  Şehir:
  Ankara (Eryaman) || Edirne (Merkez)
  Seviye:
  Bu çantaların boyu yaklasık 15cm x 30 cm oluyor. Benim kullandıgımı içi doluyken baktıgımda 16cm x 33cm gibi cıktı. Genişlik olarak bagajdan 1-2cm kadar geniş, bu da baglarken aslında avantaja dönüyor. uzunluk olarak sa neredeyse tam oturuyor diyebilirim.
  .
  Bir ara içine mukavva koymayı düşünmüştüm şekli düz dursun diye ama sonradan gerek duymadım. Yine de bir fikir olabilir =)
   
  burhan çetin ve tekkir bunu beğendi.