Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

5 maddede korunma püfleri...

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Mesut Dursun tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Dursun

Mesut Dursun Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisiklete binerken güvenlik herzaman ön planda olmalıdır...Zira;bu mühim konu ikinci veyahutda üçünçü plana düşerse kimsenin istemeyeceği ve başına gelmesinden korktuğumuz olayların gerçekleşmesi işten bile değildir.Bunun için kask,eldiven,gözlük v.s araçları yanımızdan eksik etmemeliyiz...

1)Kask:Kask bisikleti alırken bisikletin yanında almamız gereken belki de en önemli koruma aracıdır.Bu sizin en değerli bölümünüz olan beyin ve kafatasını korur.Bisikletten düştüğümüzde çok yüksek bir oranla kafamızı vururuz ve bu olay esnasında başımızda ciddi morluk,şişlik ve ezilmeler ile karşılaşmamak için kask'ı her zaman takmamız gerekir.
    dn.kask başkalarının ağzına alay konusu olabilir ama kaza sırasında sizi koruyan başkalarının sözü değil kask olacaktır...

2)Eldiven:Ellerimiz bisiklet sürmek için olmassa olmazlardandır.Düşerken kendimizi korumak amacıyla refleks olarak ellerimizi kendimize sper yaparız.Sert düşüşlerde ellerimizde ciddi kızarıklar,yaralar ve kemiğimizde ezilmeler oluşabilir.Bunu bertaraaf edebilmek için eldiven kesinlikle önemlidir...

3)Gözlük:Önemli organlarımızdan olan gözlerimizi korumak gerçekten çok önemlidir...Düşüşlerde gözlerimizi çarpa biliriz.Veyahut,özelliklede uzun turlarda ve mıcırlı yollarda araçların arka tekerinden çıkan ufak çakıltaşları gözümüze isabet edebilir.Ve bu kör olmamıza kadar gide bilir...

4)Dirseklik:Düşüş anında dirseklerimiz yere temas edebilir.Ve yaralanmalara sebebiyet verebilir, bunu engellemek için dirseklik işlevini en üst seviyede gösterecektir.

5)Dizlik:Düşüş anında dizlerimiz yere temas edebilir.Ve yaralanmalara sebebiyet verebilir, bunu engellemek için dizlik işlevini en üst seviyede gösterecektir.

Bu maddeler güvenliğiniz(miz) için oldukça önemlidir.Bu maddeleri günlük yaşantınızda uygulamanız dileğiyle...

Hepinize bol pedallamalar...

Alıntı değildir...

KONU DAHA ÖNCE AÇILDIMI BİLMİYORUM BU NEDENLE KONU İTİRAZSIZ BİR ŞEKİLDE SİLİNEBİLİR YADA TAŞINABİLİR...

2. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    1- Kask gerçekten riskleri azaltsa da tam koruma sağlayamıyor. Kulakların arkasındaki kemikler beyin kanamasına yol açan kafatası kemikleri arasında en yaygınlarıymış.

2-Eldiven kaza'dan önce gidonu daha rahat kavramayı sağlar. Nasırlaşmayı önler ve titreşimden-darbelerden oluşacak bilek rahatsızlıklarını azaltır

3- Gözlük ise kaza anından çok yüksek hızlarda gözümüze çarpacak cisimlerden korur. Böcekler de bunlardan en risklileridir.

pınar kacakkiz bunu beğendi.
  3. Barış Karapınar

Barış Karapınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Kask için müsadeniz ile bir ekleme yapiyim: "Vücutta hasar alan her yerin geri dönüşümü vardır. Kafa tası hariç ! "

yusuf samet yaraş bunu beğendi.
  4. pınar kacakkiz

pınar kacakkiz Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel paylaşımlar
    teşekkürler

5. yusuf samet yaraş

yusuf samet yaraş Aktif Üye

Seviye:
    Zaten yüzde yüz koruma diye birşey yoktur, alınan bütün önlemler olası bir kaza sonucu oluşabilecek hasarı minimize etmek ama daha önemlisi olası bir kaza riskini azaltmaktır.
    Heşeyden önce dikkatli olmak, trafikte siz hayaletmişsiniz hiç kimse sizi görmüyormuş gibi davranmak en öenmli kural bence, devamında kesinlikle ve kesinlikle kask şart, çünkü en değerli ve arkadaşın da belirttiği gibi geri dönüşümü olmayan organ başımız, gözlük gerek sürüş sırasında size hem rüzgardan hem de güneşten gözünüzü koruyarak maksimum görüş rahatlığı sağlar zira biraz hızlanınca gözler yaşarmaya başlar ve yolu doğru dürüst göremezsiniz. Diğer yandan , böcek, sinek, taş gibi olası zararlardan ve kaza anında gözünüze zarar gelmesini engeller. Eldiven de, yine sürüş konforunu ve bisiklet üzerindeki hakimiyetinzi arttırdığı gibi yine düşüş anında avuç içini ve dışını korur.
    Örnek olarak, iki ay önce arkadaşımla bisiklet sürmeye çıkmıştım ve bir kaza yaşadım, eldivenlerimi arkadaşıma vermiştim ve avuç içim feci şekilde yaralandı ve yaklaşık 2 3 haftada ancak iyileşebildi, kazada baş üstü düşmüştüm ama allahtan kask vardı ve hiç bir zarar gelmedi.
    Dizlik ve dirseklik maalesef, sadece bazı mtb ve downhill sürücüleri tarafından kullanılmktadır.
    Son olarak,
    Önce kendinizi ve bisikletinizi çok iyi tanıyın, hem kendi hem de bisikletinizin limitini iyi bilin, çünkü sağlığınız herşeyden önemlidir!

Ahmet Uluışık bunu beğendi.
  6. berkay iriyarı

berkay iriyarı Kıdemli Üye

Seviye:
    kask sız eldivensiz yola çıkamam...takmayınca eksik varmış gibi geliyor içim rahat olmuyor ama takınca hem güven hemde karizma geliyor:D

7. pınar kacakkiz

pınar kacakkiz Forum Bağımlısı

Seviye:
    karizmam mı :D:D:D:

8. victory

victory Kıdemli Üye

Seviye:
    gözlük takmazdım .. taki ormanda bir kaç yüz tane sinek butun gün gözüme girmeye çalışana kadar :D

ne sinek kovar ne de of yaşasın X-loop :d

9. Mesut Dursun

Mesut Dursun Kıdemli Üye

Seviye:
    Tatilden yeni geldim cevaplayamadım...Hepinize teşekkür ederim.

10. osman yalçın

osman yalçın Kıdemli Üye

Seviye:
    :DD:Dkatılıyorum

11. osman yalçın

osman yalçın Kıdemli Üye

Seviye:
    gözlükde babamın direklere çivi çakma gözlüğü süper bişey:D

12. Mesut Dursun

Mesut Dursun Kıdemli Üye

Seviye:
    İşe yaradığına sevindim...:D