Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

5 maddede dönüş püfleri...

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Mesut Dursun tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Dursun

Mesut Dursun Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisiklette yüksek sayılabilecek bir hızla giderken nasıl dönülmelidir?

Bu gerçekten mühim bir konu,zira;dar açılı bir kavşak v.s yerlerden dönerken çok dikkatli olunmalıdır.Pedalı,gidonu v.s şeyleri iyi ayarlayamassanız arzu edilmeyen olaylarla karşı karşıya kalabilirsiniz, ve biz bunları tabii ki istemeyiz.Bende bunun için genelde bisiklete binmeye yeni başlamış ve biraz daha orta seviyede olan arkadaşlarımız için bir konu açayım dedim umarım beğenir ve günlük yaşantınızda uygularsınız.

1)Pedallar:Dönüş yönünüzdeki pedal daima yüksekte olmalıdır.Aksi taktirde yüksek hızla giderken bisikleti yatırmak zorunda olduğumuzdan pedal yer ile temas edebilir ve kırılabilir,bundan daha önemlisi dengenizi kaybedip ciddi yaralar alabilirsiniz.

2)Gidon:Gidon'u dönerken fazla çevirirseniz lastik yolu kavrayamaz ve dengeniz kaybolup düşebilirsiniz.Bu tür düşüşlerde özellikle dirsek ve dirseğin alt kısımlararı ciddi yaralanmalara mağrus kalabilir ve acil müdale yapılmassa mikrop kapıp iltahaplana bilir...

3)Ayak:Dönüş tarafındaki ayak bisikletten 15-20 cm uzaklıkta olması hepimiz için daha iyi olur, zira;olurki düşersek dengemizi bir nebze olsun düzelte bilmek ve daha ağır yaralanmaları engellemek için oldukça sağlıklı olabileceğini söylebilirim.

4)Parmaklar:parmaklar dönüş esnasında her ihtimale karşın frenlerin üstünde olmalıdır ki ani tepki göstermeniz gereken durumlarda bisikleti kontrol edebilesiniz.Bu parmaklar özellikle işaret ve ortaparmak olursa daha iyi olur...

5)Frenleme:Dönüş esnasında frenlemeyi bilmek olmassa olmazlardandır, zira;ani
    fren yapmanız gereken durumlarda frenlemeyi bilmiyorsanız ciddi yaralanmalara mağrus kalabilirsiniz.Dönerken freni sonuna kadar sıkarsanız teker durur ve bu sizin dönerek düşmenizi sağlar.Bunun için sadece bisikleti yavaşlatacak kadar sıkılması gerekir, bu şekilde daha dengeli bir şekilde durulabilir.

Tabiki bunları bilmek yaralanmaları en aza indirmek için kesinlikle gerekir ama bunun yanında herzaman kask,eldiven,gözlük v.s eşyaları giymemiz hepimiz için daha sağlıkı olacaktır.

Umarım beğenmişsinizdir ve size bir şeyler katabilmişimdir...

Herkese bol pedallamalar.

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    1. maddedeki olay virajda pedal çevirirken başıma gelmişti. Pedal yere vurunca arka teker havalanmıştı ve sele darbesi o durumdayken kötü olmuştu. Hayati önem taşıyor, aman dikkat.

Mesut Dursun bunu beğendi.
  3. Mesut Dursun

Mesut Dursun Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun bu konuya çok dikkat etmemiz lazım...Ama maalesef konum yeteri kadar ilgi görmüyor...

Serden Us bunu beğendi.
  4. Mesut Dursun

Mesut Dursun Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu arada yazı bana aittir...ALINTI DEĞİLDİR...

5. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    yararlı bir yazı.teşekkürler.

6. Mesut Dursun

Mesut Dursun Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu hepimizin günlük yaşantısında bilmesi gerekenler...Bu en iyi şekilde dönüş için gerekli bilgiler..

serkan yıldız bunu beğendi.
  7. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bence, dönerken ayağın bisikletten kaldırılması, denge kaybına yol açar.

Mesut Dursun ve Ahmet Teoman ÇON bunu beğendi.
  8. goker sancak

goker sancak Yeni Üye

paylasim icin tesekkurler,son derece yararli bir yazi oldugunu dusunuyorum

9. Ozan GÜMÜŞŞ

Ozan GÜMÜŞŞ Yeni Üye

Seviye:
    Bilgilendirme için teşekkürler

10. burak kürkçü

burak kürkçü Üye

Seviye:
    bir de kontra dönüş tekniği var tabi.onu da bilmek önemli.Döneceğimiz yönün aksine çok ufak bi hamleden sonra dönüşü yaparak daha etkili dönüşler söz konusu.youtube da videoları var.ilgilenenler bakabilir.

11. Özcan Avcı

Özcan Avcı Forum Bağımlısı

Seviye:
    paylaştığınız bu yararlı ve bir o kadar da önemli bilgiler için teşekkürler :)

12. Mesut Dursun

Mesut Dursun Kıdemli Üye

Seviye:
    Tatilden yeni geldim cevaplayamadım...Hepinize teşekkür ederim.

13. Ahmet Teoman ÇON

Ahmet Teoman ÇON Aktif Üye

Seviye:
    ben de katılıyorum, düşük hızlarda tamam yapılabilir ama biraz da olsa hızlı dönüyorsak bence ayak pedaldan ayrılmamalı

bir de pedalları yere paralel şekilde tutmak da daha dengeli geliyor
    7-8 yaşımdan beri bisiklet sürüyorum kendi kendime kazandığım görüşler bunlar
    ama tabiki bu kesin böyledir diye idda etmiyorum hepimiz öğrenmek için burdayız
    bu iki görüşüme göre bi yorum yapabilirseniz sevinirim :)

14. Mesut Dursun

Mesut Dursun Kıdemli Üye

Seviye:
    kaldırmaktan astım ayağı pedaldan az da olsa ayırmak tetikte tutmak ve düşüş anında dengemizi sağlıyacak kadar tedbir almak...

Ahmet Teoman ÇON bunu beğendi.
  15. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yazı ile uğraşmışsın, ellerine sağlık ancak viraj tekniği konusunun daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Mesela gidon kısımında, "Gidon'u dönerken fazla çevirirseniz lastik yolu kavrayamaz ve dengeniz kaybolup düşebilirsiniz." demişsin ancak nasıl doğru tutuş sağlanabileceğini yazmamışsın.

Paylaşım yapman güzel ancak, gerek içerik gerek yazım hataları olarak ( mağrus,iltahaplana bilir, olmassa vs.) üzerinden geçmen lazım. Lütfen yapıcı bir eleştiri olarak al yazdıklarımı. İyi sürüşler.

16. Mesut Dursun

Mesut Dursun Kıdemli Üye

Seviye:
    Tabii ki görüşleriniz benim için çok önemli.Ben şu ana kadar tecrübelerimden ve birikimlerimden yola çıkarak, nacizane bir yazı hazırlamak istedim.Bunlarda sizin öneri ve tespitleriniz.

17. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bu konuda cok haklisiniz.. Malesef teknik konularin uyelerimizce paylasim, takip ve ilgisi cok cok dusuk seviyelerde..
    Gonul ister ki, 'ikinci el ilanlar', 'forum cafe' ve 'bisiklet fotograflari' na olan ilgi ve alaka, bir gun bu konularda da tecelli eder:rolleyes:

Paylasim icin tesekkurler:in:

18. Buğra Celayir

Buğra Celayir Kıdemli Üye

Seviye:
    Yüksek hızda viraj dönüşlerinde ayağınızı pedaldan kaldırmadan, döndüğünüz yöndeki pedalı en yukarı alarak dizinizi biraz bisikletten açarsanız ( motorsiklet yarışlarında yarışçıların viraj alırken yaptığı hareket gibi ) bisikleti dengeli bir şekilde daha fazla yatırabilirsiniz. Buda daha yüksek hızla daha dengeli virajlar dönmek demek. Tabi bu dediğim asfalt yollar için geçerli ve tabi diğer ayağınızıda bisikleti dengelemek için kullanmanız gerekiyor.

Birde yine yüksek hızda viraj dönerken ön frenden daha çok arka freni sıkmak büyük ölçüde işinize yarar. Bu sayede arka tekerlek virajın daha çok dışına atılır ve daha dengeli bir dönüş sağlarsınız.

Yazdıklarım tecrübe sonucu oluşmuş bilgilerimdir :)

19. orhan mammadov

orhan mammadov Üye

Seviye:
    paylasim icin tesekkurler

20. Peccimist

Peccimist Yeni Üye

katılıyorum kesinlikle ağırlık dengesi bozulacağından sağa doğru bir viraja girdiginizde sag ayagınızı pedaldan ayırırsanız bisiklet kendini sola dogru toplar ve virajda dışarı açılırsınız. tehlikeli bir durum.

motor kullananların "özellikle racing kullananlar" rutin olarak yaptıkları bir teknik ters açı zor bayağı ama çok mantıklı.. virajları daha hızlı daha rahat alabiliyorsun :in: