46 yaş üstü ...

Deniz Duman

Daimi Üye
Tepki
154
@mmehmedd bisikletiniz tura pek uygun değil. Biraz daha hafif bir bisiklet almalısiniz. Şöyle bir örnek vereyim. Yaşım 42 bu arada. 2 arkadas ve ben kusadasinda aksam gezisi yaptik. Bianci dag bisikleti kullanan arkadas 20km lik bir gezi sonunda kan ter icinde kaldi. Yasi 43. Diger arkadasta salkanonun ön amortisorlu kris tipi bisiklet vardi. O turu kolayca tamamladi.yasi 44. Bende triban 520 yol gidonlu bisikleti vardı. Terlemedim bile. Demek istedigim tura yatkın bir bisikletle alacaginiz yol neredeyse 2 kat artacaktir. Daha onceden mosso sehir bisikletim vardi. Onunlada benzer mesafeleri rahatlikla aliyordum. Amortisorsuz bir bisiklet almanizi oneririm. Tabi hafif bir bisiklet olmali bu. Mosso 11 kg civarindaydi. Su an kullandigim 9.9 kg. Arada cok fark yok gibi gozuksede ayni 25km lik bir parkurda 10 dk gibi bir sure kisaldi. Kullandigim bisikletin oturus pozisyonu dik bir oturus sagliyor. Sagkan bir yaris bisikleti olmasada onun surus keyfini veriyor. 25km lik suruslerde hic bir yerimde agri olmadi. Daha uzunda zaten tum bisikletler ya selede ya basta vs. Zorlamaya baslar. Ilginctir karbon masadan sanirim kullandigim sehir bisikletinden daha konforlu. Kendinizi fazla zorlamadan yolda bol bol su ve limonata icerek bahsettihiniz agirliklarla 50 60 km lik inisli cikisli bir mesafe alabilirsiniz bence. Ben 25 km yi 1 saat gibi bir zamanda aliyorum yuksuz. Yuk su sadece. Parkur duze yakin. 75 m lik bir inis cikis oluyor. Eger yokus olursa tabiki mesafe oldukca dusecektir. Merakiniz varsa dik oturuş pozisyonlu camurluk ve sele takilabilen yaris gidonlu bu bisikleti onerebilirim. Bisikletten keyif alirsiniz. Duz yolda 40 45 km arasi hiza ulasabiliyorum. Yokus asagi gitmeye korkuyorum:) inisler cikistan daha tehlikeli. Fujinin tur busikletide guzel ancak arada fiyat farki var.

Scudo

mmehmedd

Aktif Üye
Tepki
211
İsim
mehmed çelebi
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Deniz Duman sedona 331 düşünüyorum sizce nasıl, fiyatını uygun bulduğum bu model nasıl.

• Beğen
Tepkiler: Volg

Deniz Duman

Daimi Üye
Tepki
154
@mmehmedd sanırım eski seriden bir bisiklet. Amortisörlu kilitli maşalı bisiklet buldum onun için konuşuyorum. Bu bisiklet treking bisikleti tarzında. Yani asvaltta toprak yolda mıcırda patikada kullanıma uygun. Yapısı gereği manevra kabiliyeti yüksek. Disk fren kullanılmış inişlerde bisikleti kolayca durdurmak için. Amortisör biraz daha konforlu bir sürüş saglayacak eller için, titreşim az olur elde. Bunlar bisikletin bence artıları. Eksileri. Amortisör ağırlık yapacak. Buda gidilen mesafeyi azaltacak. Amacınız uzun kilometreler yapmaksa biraz daha fazla enerji harcayacaksın. Ben amortisor sevmiyorum bisiklette ama seven insanlarida anlayisla karsiliyorum. Sehir bisikletim vardi bahsettigin bisikletle benzer ozelliklerdeydi. Amortisor yoktu. Duz masaydi. Girmedigim yol gecmedigim patika yok. Derede taslar uzerinde bile kullandim. Hicte amortisor aramadim. Yillarcada amortisorlu bisiklet bindim bu arada. Ne zaman ben mosso aldim o vakit bisiklet buymuş demistim. Alacaginiz bisiklet sehir tipi olucaksa yada sehir icinde kullanacaksaniz duz masa oneririm. Aldiginiz km onemli olcude artacak ve bisikleti bir ulasim araci olarak gorecek ve kullanmaya baslayacaksiniz. Ikinci begenmedigim yani fisk fren. Bu disk fren modelinden kullanmadim. Baska bir marka disk fren vardı on tekerde. Ariza yapmadigi gun olmadi. Arka frenle idare ettim hep. Ucuncu begenmedigim yani yorumdan ibaret olacak. Degerlendirmeyi siz yapin. Bu tur treking bisikletlerde manevranin daha fazla olmasi gerekiyor. Bunun icinde duze yakin bir gidon oluyor ve gidon ile sele arasi mesafe daha az oluyor. Bunun sonunda dik bir oturus pozisyonu saglaniyor. Bu bana gore olmasi gerekenden daha dik bir durus. Bunun sonucunda ruzgari fazla yiyorsunuz. Buda daha fazla efor demek. Ben bunu pek sevmiyorum. Hiz arttigi zaman daha dikkatli gitmeniz gerekiyor. Bisikletin kontrolu zorlasiyor. Pedala yuklenirken bile bisiklet sag sol yalpa yapma egilimine gidiyor. Bunu ben pek sevmiyorum. Sehir bisikletim mossoda da benzer bir durum vardi. Bu tip bisiklet arkadasimda da var. Onda biraz daha fazla bu soyledigim. Surat bu tip bisikletler icin tehlikeli bir hal aliyor. Yol bisikletine gectim bu soyledigim neredeyse yok. Bu surus tarzi daha cok hosuma gitti. Alacaginiz bisikletin hafifligi cok onemli. Ne kadar hafifse kat edilen mesafe artacaktir. Sehir bisikleti icin 12 kg uzeri bence gerek yok. Tur bisikleti icin olabilir bu agirliklar tabi bu benim gorusum. Yerinizde olsam ve sehir bisikleti alicaksam meridanın t serisi yada daha yeni serisine bakardim. Butceniz araliginda 0 olarak triban 520 eger asvalt yolda kullanim yapacaksaniz kagit ustunde cok iyi bir bisiklet. Triban 520nin yol gidonlu olanini kullaniyorum. Duz gidonlu modeli ile ayni ozelliklerde ama duz gidon biraz daha ucuz. Bahsettiginiz bisiklet guzelde olsa kullanim amacinizi bilmedigimden onerilerim bunlar. Fuji markasininda guzel sehir bisikletleri var. Sedona kullanmadım. Genelde selenin rahatsizligi uzerine yorum okudum. Tabi ne derece dogru bilmiyorum. Hafif bir bisiklet alın sonradan ne demek istedigimi anliyacaksiniz. 12 kg ustu almayin sehir ici asvalt kullanimi icin. Amac arada stabilize yol patika falansada amortisorsuz masa ben gitmem burda demiyor haberiniz olsunm test edildi cunku tarafimdan. Tekerin yarisi suda dere yatagindan gitmisligim var arkada fuji de ayni gelmem demiyor pedallar suya gire cika hoplaya ziplaya gittik. Akord falanda 1 kez bile bozulmadi. Fujinin alexrim v tipi janti saha saglam bir yapida benim mossoya gore.Topragin gevsedigi yerlerde dag bisikleti sart ama. Patikadan cikip surulmus toprakta gitmiyorlar. Oda denendi:) batiyo ince teker:)topraga. Biraz uzun oldu ama kullanim amacinizi bilmedigimden. He son bir not. Yokus cikma performansi olarak mosso fujiden iyiydi. Nedenini bilmiyorum. Dag bisikleti cok gerilerde kaliyordu ki 8000 tl lik bisikletti. Full karbon. Uzerindeki arkadasta bizden cok daha iyi kondisyonluydu. O yorulunca bisikletleri degiselim dedim inanamadi. Ben cok gerilerde kaldim cunku. Oda ghost marka bir sehir bisikleti aldi sonra amortisorsuz. En az 30 yildir bisiklet binerim. Yorumlar bular. Coook uzun oldu simdide:)

• Beğen
Tepki
12
Bisiklet
b'Twin
@mmehmedd btwin triban 500 lere bakabilirsin . Bu işlerden pek anlamıyorum fakat çelik maşası dışında hakkında kötü bir yorum görmedim.

• Beğen

mmehmedd

Aktif Üye
Tepki
211
İsim
mehmed çelebi
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlara teşekkür özellikle deniz kardeşime. Arasak bu kadar bilgiyi elde edemezdik. Tur ağırlıklı düşünüyorum. Ama tabi bütçe meselesi de var. Sedona 331 buldum ikinci el. İyi durumda aksesuarları dahil bin lira altı. Diğer tavsiye bisikletlerede bakacağım.

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

vetihsan

Üye
Tepki
41
İsim
ihsan
Bisiklet
Cannondale
Cannondale Badboy 9 urban cycling kullanıcısıyım,

İlk başta bir performans ve urban karışımı gibi görünse de esasında safkan bir urban sadece performans isteyene taddırsın diye fabrika çıkıp performans gibi yapmışlar ama urban bu :D

Çamurluk, ön arka çanta bağlantı aparatı eklediniz mi bildiğiniz bir tur bisikleti oluveriyor, böyle naked kullanırsanızda yol bisikleti gibi alüminyum malzemeden yapılmış süper hafif ama şehirde çukurlarda jant lar çabuk sorun çıkarıyor.

Schimano Spd sl pedal ekledim ben birde aerobar ve biraz performans a kaydı ama bakalım kışın urban a çevirme niyetindeyim.

alacak arkadaşlara fiyat bakımından öneririm ama trek durukende bu alınmazki :D

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Deniz Duman
Haklisiniz, yas ilerledikce biraz daha hafif ve akici bikeler kullanmaliyiz.
Agirlik takintisi olan ve 7-8 kiloluk bisikletlere kafayi takan 20lik arkadaslarimiz 40li yaslara gelince ne kullanacaklar cok merak ediyorum :) 20 yil sonra bisikletler 3 kiloya falan dusmez herhalde :)
Valla duserse de 80 yasina kadar bisikletten inmem herhalde :D

vetihsan

Üye
Tepki
41
İsim
ihsan
Bisiklet
Cannondale
@babaorhan

Vala amcacım tebrik ve teşekkür ediyorum sizler sayesinde daha ne kadar çok fırın'ın önünden geçmem gerektiğini anlıyorum. Süpersiniz.
Ama düşünüyorumda acaba sizin bulunduğunuz yerler düzlük mü? Yoksa km saatinizde teker ayarını tam yapamadınızmı? Bana çok geliyor ama belkide kondisyon eksiğim var ondan çok geliyor bana :D

Bisiklet e birde KOŞU yu ekledim bakalım inşallah faydası olur performans artırabilirim :D

BİKE & RUN :D

• Beğen

dichter13

Üye
Tepki
9
46 nolacak ben de 42yim yaş sorun değil içinizdeki heves istek önemli

Elma suyu ve soda karışımı için binmeden

scitakoglu

Aktif Üye
Tepki
159
Bisiklet
Specialized
image.jpg @vetihsan

Doğrudur Km ler
Bende 48 yaşındayım 100 km yi geçtiğim turlar oluyor. 6 kasım çeşme gran fonda yarışlarına da katılıyorum.
Üstelik 2 sene öncesine kadar 2 kat merdiven çıkamıyordum.
Bu günkü turun verilerini de ekliyorum.

@vetihsan

Doğrudur Km ler
Bende 48 yaşındayım 100 km yi geçtiğim turlar oluyor. 6 kasım çeşme gran fonda yarışlarına da katılıyorum.
Üstelik 2 sene öncesine kadar 2 kat merdiven çıkamıyordum.
Bu günkü turun verilerini de ekliyorum.

Yüklenmiyor. Niyeyse

Oldu sonunda :)

A.l.t...

Daimi Üye
Tepki
367
İsim
BUHARİ A.
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
yaşın çok önemi olduğunu sanmıyorum bisiklet sürmek için. önemli olan yeterli beslenme ve vucudu tanımaktır diye düşünüyorum. geçen gün bi yerde okumuştum ıspartalı bir amca 70 yaşında bisikletiyle türkiyeyi geziyor.

mmehmedd

Aktif Üye
Tepki
211
İsim
mehmed çelebi
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tortuma gidiş geliş 110km yaptım. Hafif bir yük ile. Telefonum göçtüğü için seyahat bilgilerini yazamıyorum.

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
31 temmuz da kafayı kırıp yarış bisikletimle Trabzon- Rize yapmıştım. Benim ev köyde olduğundan gidiş dönüş 195,2 km yazdı gösterge. 7 saat 5' pedal çevirmiştim. Bu c.tesi mtb ile gezmeye diye çıktım, hava güzel olunca yine rize ye çevirdim rotayı.Bu kez 8 saat 47' sürdü gidiş dönüş ve biraz da yoruldum gibi. Bir de Araklı girişinde sağ elcik sağa çok yanaşmam sonucu yüksek olan bariyerin çıkıntısına takıldı ve yere yapıştım. Allah tan hafif yokuş yukarı idi ve hız 15-20 lerde idi. Yerde bir kaç dakika yatıp kendimi dinledim bir şey var mı diye, tam 147, 5 km de oldu kaza. Sol elimin bilek ve avuç içi biraz incindi. Ertesi gün çok ağrı yaptı ama bu gün iyi. Bu arada araçlar yanımdan vızır vızır geçiyor kimsenin umurunda değil, düşmüşsün, ölmüşsün....en sonunda bir araç durdu içinden bir kaç kişi yanıma gelip iyi miyim diye kontrol ettiler sağ olsunlar. Sonrasında kalkıp devam ettim. Evet altmış yaşına merdiven dayadığım şu günlerde hep macera hep macera...:p:);) Bu arada ; 53.5 km de su molası 2', 97,6 km de muz ve su molası 10', 147,5 km de yere yapışma molası 6-7' gibi, 165. km de hafif dinlenme molası 5-6' ve bitiriş...

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
@Mümtaz Öztürk aradaki yaklaşık 2 saatlik farkı neye yoruyorsunuz, mtb ile yol arasındaki fark mı sadece yoksa başka sebepler de var mı?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@emir yakup bulut yarış bisikleti 9 kg civarında ve yolda akışı çok güzel, ayrıca sürüş pozisyonu nedeniyle daha hızlı. Mtb konforlu ama performans düşük. Ayrıca kilo farkı var. Mtb düz maşa olmasına rağmen 13-14 kg civarlarında. Mtb ile çok yorulup yolda kalmaktan çekindiğim için fazlaca performans ağırlıklı çevirmedim. Çevirseydim de en fazla toplamda 15-20' fark ederdi. Sonuçta mtb arazi için tasarlanmış bir araç, hız düşünüldüğünde yol bisikleti çok avantajlı. Biraz da antrenmanınız varsa sorun olmuyor. Şimdilerde bir günde toplam kaç km yapabilirim sorusu kafama takılıyor ancak bunun için yanımda bir araç gelmesi daha uygun olur diye düşünüyorum. Bakalım ne olur şimdilik bir proje ve hayal diyelim....

mmehmedd

Aktif Üye
Tepki
211
İsim
mehmed çelebi
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mümtaz Öztürk bu yaşta müthiş bir performans.

Selamlar sn ihtiyarlar klübü!

En nihayetinde mosso 24 V tur bisikleti aldım. Dünyanın en mükemmel bisikleti bence benim bisiklet.
Bu ne zamana kadar sürer?, pek tabiki ben onu kullanmayı bırakana kadar o_O
Gerçektende abilerim ve (ablalarımın, forumda ablamız varmı) sözünü dinledim ve tur bisikleti aldım. Hakikaten gezmek ve bir yerlere gitmenin zevkini tur bisikleti ile yaşamak çok başka imiş. Fotoları bir ara atmayı düşünüyorum.
Kesinlikle çok rahat bir sürüş keyfi tattırıyor. Bu hafta sone inşallah bir 100 km test sürüşü beni beklemekte. Şimdiye kadar iki gün oldu alalı, 40 km yaptım.
İlk defa 28 jant sürüyorum, ama 26 jant olsa daha mı iyi olurdu diye de düşünüyorum. Acaba tur bisikletinde 28 jant daha mı uygun, teknik olarak izah yapacak varsa, hoşgeldiniz safa getirdiniz.

Yanlışlıkla şahsa gönderdim özür.

Selamlar sn ihtiyarlar klübü!

En nihayetinde mosso 24 V tur bisikleti aldım. Dünyanın en mükemmel bisikleti bence benim bisiklet.
Bu ne zamana kadar sürer?, pek tabiki ben onu kullanmayı bırakana kadar o_O
Gerçektende abilerim ve (ablalarımın, forumda ablamız varmı) sözünü dinledim ve tur bisikleti aldım. Hakikaten gezmek ve bir yerlere gitmenin zevkini tur bisikleti ile yaşamak çok başka imiş. Fotoları bir ara atmayı düşünüyorum.
Kesinlikle çok rahat bir sürüş keyfi tattırıyor. Bu hafta sone inşallah bir 100 km test sürüşü beni beklemekte. Şimdiye kadar iki gün oldu alalı, 40 km yaptım.
İlk defa 28 jant sürüyorum, ama 26 jant olsa daha mı iyi olurdu diye de düşünüyorum. Acaba tur bisikletinde 28 jant daha mı uygun, teknik olarak izah yapacak varsa, hoşgeldiniz safa getirdiniz.