Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

451 janttan 406 janta geçersem arka vites aksamı yere çok yakın kalır mı?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında salvodaze tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. salvodaze

salvodaze Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba, Dahon mu d8 sahibiyim. Daha önce şurada konuştuğumuz gibi bu bisiklet katalogdaki gibi 406 jantla değil, tahminen 451 jantla geldi. Tahminen diyorum çünkü hem bisiklet bilgim çok kısıtlı hem de Dahon TR'nin bana önerdiği lastik bu jantlara uygun boyutta.

Gelelim soruma: İstediğim lastikler 451 için üretilmediğinden mutlaka 406 janta geçmek istiyorum. Ama bisikleti incelerken arka vites aksamının yere çok çok yakın durduğunu fark ettim. Hatta Dahon belki bu nedenle gizlice 406'dan 451'e değiştirdi jantları diye düşünmeye başladım.
    Aşağıda bisikletimin 3. vitesteki resimlerini ekledim. Sizde bu janttan 406 janta geçiş yapsam vites aksamı yere değmeye daha da yaklaşıp veya değip tehlike oluşturur mu? Bu konuda yapılabilecek bir şey var mı? Yoksa bisikleti satıp bir bardak soğuk mu içeyim Dahon'un şerefine :) Teşekkürler.

Fotoğraflar:

Üye Adı bunu beğendi.
  2. Üye Adı

Üye Adı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Dahon nasıl böyle bir hata yapar anlamıyorum ama benim Dahona güvenim tamamen sarsıldı. İkinci kez Dahon tercih etmeyeceğim. Sizin adınızada gerçekten çok üzgünüm. Bütçem elvermiş olsaydı şimdi sizinle aynı sorunları yaşıyor olacaktım :(

salvodaze bunu beğendi.
  3. Kartal Mirliva

Kartal Mirliva ATAM İZİNDEYİZ!!

Adı:
    M.Kartal P.
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @salvodaze Büyük bir talihsizlik üzüldüm adınıza..Ama bu hatayı siz değil onların telafi etmesi lazım..Bisikleti yeni aldınız umuyorum,direk geri gönderip katalog siparişinizi karşılayamazlar ise paranızı geri iade istemenizi tavsiye ederim..Diğer türlü jantı siz değiştirseniz eğer illa ki sorunlar çıkacaktır karşınıza..

Üye Adı bunu beğendi.
  4. salvodaze

salvodaze Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Ben de aynı şaşkınlık içindeyim Cüneyt Bey. Daha bisikleti toplasanız 40 km sürmemişimdir ve yağmurlu bir coğrafyada kullanacağım için mecbur bırakıldığım lastikleri kullanmam kendimi tehlikeye atmam demek. Büyük ihtimalle bu yepyeni bisikleti büyük zararla satmam gerekecek. Bazı Dahon modellerini uzaktan hala çok beğeniyorum ama bu sorun Dahon tarafından en mantıklı şekilde giderilmezse ne olursa olsun bir daha tercih edeceğimi sanmıyorum.

@Kartal Mirliva Yorumunuz için teşekkür ederim. Bisikletimi 2015 Temmuz ayında aldım, aldığım Bike & Outdoor ile de görüştüm ve jant değişimi istedim. Pek ilgilenmediler ama döneceklerini söylediler. Bisikletimin hala 1 yıl garantisi var, iade için çok mu geç bu durumda? İade veya sorunsuz bir modelle değişim benim için kabul edilebilir bir çözüm olacaktır.

Üye Adı bunu beğendi.
  5. Kartal Mirliva

Adı:
    M.Kartal P.
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @salvodaze Tabi ki..Garantisi halen daha devam eden bir ürün hakkında her türlü desteği sağlamak zorundalar size..Ayrıca sizin sipariş ettiğiniz gibi de gelmemiş üstelik,bunun içinde ekstra sorumlular..Fakat bir açıdan sadece handikap var o da keşke en başta bisiklet size geldiği gibi geri gönderip bu isteklerinizi dile getirseydiniz,onların tek tutar yanı bu şuan ki şartlar göz önüne alındığında..O da sadece para iadesi yapmamaları için geçerli bir sebep ve ayrıca birebir eski bisikleti alıp yerine yenisini vermemek için ki sebep olarak gösterebilirler,başka kurtuluşları olamaz..Kanuni hakkınız var..

salvodaze bunu beğendi.
  6. salvodaze

salvodaze Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @Kartal Mirliva Daha önce üzerinde gelen lastik biraz eskisin, sonra schwalbe'ye geçerim diye düşünmüştüm. Şimdi lastik değiştirmeye karar verince ortaya çıktı durum. Benim gibi 5 mu d8 sahibiyle daha iletişim halindeyim, bazıları yeni öğrendi, bazıları lastik alarak kendisi keşfetmiş durumu maalesef.
    Yalnız tam anlayamadığım nokta, Bike & Outdoor'un sorumluluğu tam olarak nedir bu durumda? Başka bir ürünle değişim vs. talep edebilir miyim?

7. Kartal Mirliva

Adı:
    M.Kartal P.
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Anlıyorum..Yinede durum değişmez daha önce söylediğim şeyler garanti süreniz boyunca geçerli olacak,size o desteği sağlamak zorundalar..Satıcı kim olursa olsun aracı bir site,yetkili bayii gibi hepsi bu orijinal ürünleri satmak için belli yasal sorumlulukları yerine getirmeleri gerekiyor..Onlarda bu bahsi geçen sorumluluklar..Yalnız sizi oyalamalarına izin vermeyin peşini bırakmayın bu işin ki hak süreniz dolmasın..

salvodaze bunu beğendi.
  8. salvodaze

salvodaze Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @Kartal Mirliva Teşekkür ederim, peşini bırakmaya niyetim yok benim de. Bakalım sonumuz ne olacak :) Buradan yine bildireceğim sonucu.

9. Kartal Mirliva

Adı:
    M.Kartal P.
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @salvodaze İnş.en kısa sürede çözüme kavuşur durum ve hakkınızı alırsınız,sonucu bekliyoruz.. :)

salvodaze ve Üye Adı bunu beğendi.
  10. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    406 ve 451 ölçüleri milimetre, saçma bir şekilde ikisi de 20 inç olarak geçiyorlar. 406 milimetre olan 20 x 1.50" gibi ondalıklı sayı, sizdeki 451 ise 20 x 1 1/2" gibi kesirli oluyor.

Jant değiştirecek olursanız, jantın çapı 45mm azalacak, yani yarı çap için 22,5 milimetre bir küçülme söz konusu. Bunun iki yönden sakıncası var, biri sizin dediğiniz gibi aynı genişlikte lastik kullanırsanız bisiklet yere 22,5 mm yaklaşmış olacak, asıl önemlisi ise jantların fren yüzeyleri içeri gelecek. Resimden anladığım kadarıyla fren pabuçlarını bu ölçüde ayarlama imkanınız yok, ve en aşağı konuma alsanız bile lastiğin yanağına temas edecek.

salvodaze ve Üye Adı bunu beğendi.
  11. salvodaze

salvodaze Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @Murat B. Ayrıntılı bilgi için teşekkür ederim :) Frenleri değiştirmek bu ikinci soruna çözüm olabilir ama değil mi? Gerçi sanıyorum 225 mm vites aksamının yere değmesine yetecektir ve zaten bir lastik uğruna bisikleti baştan aşağı yenilemektense satıp başka bir model almak daha mantıklı olacaktır.

Üye Adı bunu beğendi.
  12. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @salvodaze
    Frenleri değiştirmenin çözüm olacağını sanmıyorum, başka bir fren de aynı yere takıldığında gerektiği kadar aşağı indirilemecektir. 451mm hiç kullanılmayan bir jant ölçüsü değil, Schwalbe Marathon olmasa da ona benzer başka lastikler bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

13. salvodaze

salvodaze Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @Murat B. Durano ve Shredda var Schwalbe'de sadece sanırım. Ben bisikleti Hollanda'da kullanmayı planlıyorum ve yağmur nedeniyle ve üzerindeki lastiklerle bir kez düştüğüm için 1.50 veya 1.75'lik bir lastik istiyordum. Yağmurda kullanım için önerebileceğiniz bir lastik var mı 451 boyutunda?