Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

4000 civarı Gümrük Müşavirliği yapan kişi İŞSİZ kalıyor. (imza kampanyası)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Hamit E. tarafından paylaşıldı.

1. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhabalar,
    lafı fazla uzatmadan sizleri imza kampanyamıza davet ediyorum.
    öncelikle Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği nedir onu açıklayayım.
    Gümrüklü depoları devlet adına denetleyen, sayım yapan, giriş ve çıkış işlemlerini anlık takip eden ve bunları her günün sonunda gümrük idarelerine beyan eden iş koludur ve 2009 da beri yürülüktedir.

destek isteme nedenim.

malum son zamanlardaki kaçak et ve diğer eşyalar bizim meslek grubumuza mal edildi ve benim gibi YGM yanında çalışan Türkiye genelindeki 4000den fazla olduğu söylenen personel İŞSİZ kalacaktır. 02.12.2014 te yayınlanan tebliğ ile 31.12.2014 tarihi ile işimizin elimizden alındığı tebliğ ile resmi gazetede yayınlandı.

imza kampanyası linki

https://www.change.org/p/gümrük-ve-...avirliği-kaldırılmasın/share?just_signed=true

diğer detaylar (sıkılmayacaklar okuyabilir)

malum çalıştığınız yerde iş kanununa aykırı bir davranış yada durum oluşturmazsanız işinize son verilmez ve sizde bu güvence altında borç altına girer sosyal ve aile yaşantınızı yürütecek harcamalar ve borç altına girersiniz. ancak şu anki durumda işimiz komik bir şekilde elimizden alınacak. memleketimizde her iş kolunda iyi insanlar ve kötü insanlar var. örneğin sokakta adam bir başkasını bıçakladı ve polis koruyamadı. ne yapalım polislik kurumunu ortadanmı kaldıralım???

ayrıca tebliğin yayınlanma tarihinden itibaren işten çıkışımız ihbar edildi ve kanunlara göre 56 gün ihbar süremiz var. yani patronum/müşavirim beni ocak sonuna kadar çalıştıracak ve maaşımı ödemek zorunda. ama adamın işi 31.12.2014 te son buluyor.
    ayrıca 4000den fazla insanın, zaten normal bir istihdam kapasitesinde olan bir sektörde bir anda iş aramaya başladığını düşününce şu anki kaos ortamını daha iyi anlatabilmiş olurum sanırım.

kafa şişirdiysem özür dilerim. destekleriniz bizim için önemli

Haluk Eke, halil halil ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  2. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    İşveren ne olursa olsun ihbar süresine uymak zorunda ve o iş kaldırıldı diye senin işine son vermek olur mu bu kısmı avukata sormalısınız. Şirkette yapabileceğin başka iş yok mu?

Ayrıca tazminatınızı da ödemeli.

3. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    haklarımızı alacağız zaten dikkat çekmek istediğim nokta, devletin bu hesabı yapmamış olması.

YGM şirketleri genelde butik ofis tarzı kuruluşlardır. yani her gümrüklü depoda 1 personel bulur. gümrüklü depo olmazsa iş yok yani :)
    ayrıca YGM şirketleri, gümrükte beyanname açıp iş takibi yapamazlar. bundan dolayı aynı işyerinde yapabileceğim bir iş yok. başka bir gümrük müşavirlik firmasında iş bulmalıyım.

4. r.ezk

r.ezk Erdem YILMAZ

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    ygm nasıl olunur ve ne iş yapar?

5. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ygm yi ilk mesajda acikladim, telden yaziyorum suan fazla detaylandiramayacagim.
    Ygm nasil olunur
    1. Gumruk ve tic bakanliginda yuksek kademe memur olarak (sef amir uzman vb) 10 yil calisip devletten ayrilarak gumruk musaviri olunur.

2. Gumruk mus. Firmasina girip 1 sigortali calismak ve bakanligin actigi sinavda basarili olup gumruk musavir yardimcisi olursun (B karne)
    Karneyi aldiktan sonra 2yil sigortali calisip yine sinava girersiniz. Kazanirsaniz gumruk musaviri olursunuz (A karne)
    7 yil temiz sicille calisirsaniz isterseniz ygm olursunuz

LG-P500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

6. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    arkadaşlar imzalarınıza ve çoğunluk oluşturmaya ihtiyacımız var

7. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İmzaladım,çünkü kayıtsız şartsız herkes için iş güvencesi olmalıdır.Detaylara girmek istemiyorum,arkadaşımız durumu gayet iyi açıklamış.İş hayatımız ve iş güvencemiz kimsenin iki dudağı arasında olmamalıdır.İmzalayın,çünkü sıra bir gün size de gelebilir.

8. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Derya bey/abi, çok teşekkürler. maalesef ülkemizde yarınımız garanti değil.
    oh işim var deyip gidip birşeyler almaya kalkışsaymışım yanmıştım. ama bir çok insan işine güvenerek kredi çekti ve çoğu insan kirada oturuyor. eşleri çalışmayanların durumu iyice vahim

9. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Kesinlikle imzalanmalı. İş kaybetmek bu kadar kolay olamaz.

10. Onur Kuzik

Onur Kuzik Forum Demirbaşı

Seviye:
    Verdiginiz linki acamadim. Acaba bende mi sorun var?

11. halil halil

halil halil Kıdemli Üye

Seviye:
    açılıyor sıkıntı yok

12. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    imzaladim umarım faydamiz olur. borclandirilmis insanin imali diye bir kitap var. Bugünler 1950lerde tasarlanmis. sürekli borçlu bir toplum yaratilirsa cok ucuza is gücü yaratılmış ve calisana her şart kabul ettirilmis olur diyordu.