Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

40 Yıllık bisikleti şehir içi kullanım için restore etmek

Konu, 'Klasik Bisikletler' kısmında barkamon tarafından paylaşıldı.

1. barkamon

barkamon Yeni Üye

Adı:
    Barkın Dincer
    Seviye:
    Herkese merhabalar kısaca retro bisiklet görünümünü sevdiğim için ayrıca restorasyona da biraz merak saldığım için dedemin 40 yıllık bisikletini kaptım getirdim.
    Bisikletin markasını google amcada bulamadım pek okunmuyor zaten bisikletten beklentim beni şehirde istediğim yere götürebilsin ve istediğim renk olursa ne âlâ.
    İlk işim bisikleti parçalayıp güzelce temizlemek gerisi gelir yavaş yavaş.

Ekli Dosyalar:

SerhatAtan bunu beğendi.
  2. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    once parcalari tamamen sokmek gerekiyor, daha sonra ise kadro ve parcalari zimpara- polisaj yapmak gerekiyor. dinamo ve camurluk kapagi gibi fazla agirliktan kurtulursun. ayrica kisa bogazli bir gidon alip o yuksekligi esitlersin, zaten tek disli fixie tarzi bir eski bisiklet ve cok guzel restorasyon olur bundan. googleda bisiklet zimparalama diye aratirsan bulabilirsin ve ya boyama. 700c iki jant ve uygun fiyatli gidon bogazi - yol gidonu- fren bularak dusuk butce ile kendine getirebilirsin bu bisikleti.

3. gokalp74

gokalp74 Yeni Üye

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Amsterdam yazıyor yanlış okumadıysam

4. SerhatAtan

SerhatAtan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Benim tercihim ve tavsiyem bisikleti orijinaline sadık kalarak toplamanız yönünde olacaktır.

Rengi ve etiketleri dahil olmak üzere hem de. Örneğin etiketleri reklamcıda/matbaada hazırlattırırdım ki orijinal bir bisiklet olduğu ortada. Etiketsiz olması bu güzelliğe gölge düşürür bence.

Keza elcik ve sele olarak da Brooks klasik modelleri tercih ederdim bütçe elverdiği sürece.

Klasik far ve stop ile de nokta koyardım kendimce.

Bu yazdıklarım hep görsel anlamda, küçük sayılabilecek ama bisikletin de albenisini artıracak detaylar.

Bisikletiniz gerçekten güzel bir bisiklet ve umarım en klasik, en orijinal görünüm ile restorasyon sürecini tamamlar.

Kolay gelsin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hasan Akkız ve Üye Adı bunu beğendi.
  5. barkamon

barkamon Yeni Üye

Adı:
    Barkın Dincer
    Seviye:
    Dediğiniz gibi bisikleti sökmeye başladım yavaştan çamurluktan vs. bende kurtulmayı düşünüyorum ama öndeki dinamo fena gözükmüyor açıkçası gece döndüğüm için okuldan onu sökmeyi düşünmüyorum güzel retro bir far ile tamamlarım o kısmı. Kısa boğazlı gidon ve yol gidonu derken tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım eğerli ters L şeklindeki boğazlardan bahsediyorsak 50-100 lira arasında değişiyor fiyatları ve beni aşıyor açıkçası biraz o yüzden bullhorn tarzı bi gidon takarak yine aynı rahatlığı sağlarım sanırım.Yol gidonu (dropbar dedikleri sanırım) daha önce hiç kullanmadığım için ve sadece ön fren koluna sahip bisiklet tek fren kolunu nasıl takarım bilmiyorum görmedim daha önce :)

Evet amsterdam yazıyor fakat ben bulamadım bisikleti ve markasını

Açıkçası orjinaline birebir şekilde yakın toplamak çoğu zaman en güzel fikir fakat ilk denemem ve bisikleti veya markasını bulamadığım için biraz kendime göre istediğim şekilde toplamak istiyorum.
    Etiketlerini matbaada yaptırma fikri süper bende etiketsiz kalmasını istemem yıpranmasa gayet güzelmiş etiketleri.
    Boya konusunda kendi boyası da güzelmiş eskiden lacivert bir tonu var belki tekrardan bu renge boyatırım eğer ki istediğim rengi bulabilirsem bakır tonlarında sanırım forumda Murat Çömez beyin 1976 gazelle de kullandığı rengi bulursam düşünmeden onu uygularım diye düşünüyorum.
    Klasik far ve stop almayı bende düşünüyorum en son maddelerden biri onlar brooks sele ve elciğe gelirsek bütçemin yetmeyeceği noktalardan biridir kendileri iki aylık bursuma bedel :(

Teşekkür ediyorum ilginiz için forumda ilk konum ve yardımcı olanları görmek sevindirici iyi günler...

6. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    fotograflari merak ile bekliyoruz kolay gelsin ,

7. Aazam

Aazam Aazam

Adı:
    Aazam
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kolay gelsin şimdiden. Umarım güzel bir şey çıkar ortaya! :)

8. barkamon

barkamon Yeni Üye

Adı:
    Barkın Dincer
    Seviye:
    Uzun uğraşlar sonucunda 2 günde bisikleti tamamen söktük. Açıkçası oldukça zordu bir ara yapamayacağım diyerek kadroyu çöpe atma isteği bile oluştu bir yandan sıcak bir yandan paslanan küflenen parçaların inatla çıkmayışı fakat sonunda maşayı ve sele borusunu da sökerek kadroyu yalnız bırakabildik. Şimdiki adım zımpara ve temizlik. Aşağıya attığım fotolarda göründüğü kadarıyla matbaa ya gitsem bu çıkartmaları yapabilirler mi ve ne kadar tutar daha önce yaptıran arkadaşlar var mıdır forumda acep ? Çıkartmalarda özellikle kadronun üst tarafındaki oldukça eskiyip erimiş gözükmüyor neredeyse hiç. P_20160926_221317_1_p.jpg P_20160926_221126_1_p.jpg P_20160926_221205_1_p.jpg P_20160926_221228_1_p.jpg P_20160926_221142_1_p.jpg P_20160926_221110_1_p.jpg P_20160926_221245_p.jpg