Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

40 TL'ye bisiklet arka bagaj çanta/heybe yapımı - uzun hikaye -

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında lermis tarafından paylaşıldı.

1. lermis

lermis Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba bu yazıda 40 TL maliyet ile 2 adet bisiklet arka taşıyıcı çanta yapmamın hikayesini ve nasıl yaptığımı anlatıcam. Umarım bisiklet arka bagaj çantası yapımına alternatif olan bu yazı birilerinin işine yarar.
    6 gün sürecek bir tur planım var ve bu turda kullanmak için bisikletin arkasında taşıyabileceğim çantalara ihtiyacım var.
    Herkesin önerdiği uzun turlar için yapılan çantalara bir göz gezdirdim ( her ne kadar benim turum çok uzun olmayacaksa da çeşitli hava şartlarına maruz kalabilirim diye düşünüp iyilerine baktım (su geçirmez, kolay takılıp çıkartılan, sağlam duran)). Ortlieb’ler, Voude’ler, amazon.com’da “waterproof rear pannier ” diye aratıp neler neler gördüm, ama hepsinin fiyatları yüksek geldi ilk turum için. Decathlon mağazasında da bisiklet için arka bagaj çantalarına baktım 150 TL’ye bir çanta var (kanca sistemini pek sevemedim laf aramızda) hoşuma giden ama 150 veren 250′de verir mantığıyla vazgeçtim. Aliexpress.com’da ise güvenemediğim kötü çantalar gördüm, fiyatları hesaplı lakin al-gelmesini bekle-pişman ol durumunu yaşamak istemedim. (Aslında iyi görünümlü çantalarda vardı ama onlarda bilenen markalar kadar pahalı (aşağıdaki resim(roswheel marka, su geçirmez, 20L, tanesi 47 dolar)) ).
    Aliexpress.com’da hesaplı ve sağlam gibi duran bir çanta vardı ama onunda bisikletin bagajına takılan sistemiyle ilgili bir bilgi bulamadım ve güvenemedim, oda şu (roswheel marka, 30Lü çifti 57 dolar)
    DIY Pannier diye aratınca insanların kendi yaptıkları çantaları kullandıklaklarını gördüm. ‘Bende yapabilirmiyim?’ acaba (‘bedavaya kotarılabilir mi?’) diye bir soru işareti oluştu hemen kafamda -ki bu benim ilk planlanmış kamplı turum olucak- hoşuma giderse daha iyi çantalar alırım diye kendimi kandırdım ve nasıl kendim yaparım diye yavaş yavaş araştırmalara başladııııım (Masal gibi anlatıyorum baymıyorumdur umarım).
    Daha önce amazon.com’da yaptığım arka bagaj çantası aramalırımda ilk gözüme çarpanlardan ve hesaplı olan bir model vardı ucuz, iyi gibi duran.
    Axiom Seymour DLX 30 Pannier
    Ve bunun çengel sistemine benzer sistemleri el yapım çantalarda da görmüştüm.
    örnekler
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Hatta amazon.com’da Axiom marka çantaların kanca sistemleri satılıyordu. Çantayı aldınız ve kancaları kırıldı diyelim, aldığınız yedek kancaları takıp yolunuza devam ediyorsunuz.
    Bu sistem hoşuma gitti. Youtube’ta da videolar gördüm bu tip kancalı sistemlerin nasıl takılıp çıkartıldığını, sağlamlığına bakmaya çalıştım -ki ne yalan söyliyim baktım da doğrusu (bu nasıl, ne saçma ara cümle)-.
    Sistem şu; kancalar bagaja takılır, kancaların altından gelen lastik ve kanca ile de bagajın alt kısmana takılır, bu aşağı doğru bir çekim kuvveti oluşturur ve siz bisiklet ile giderken çukura girdiğinizde çantanızın takılı olduğu üst kancalar bisiklet bagajından ayrılmaz ve sabit bir şekilde yerinde durur.
    Yapım için kafamda planlar kurmaya başladım
    - Neler gerekli?
    –Çanta
    –Kanca
    –Çanta içine plastik plaka
    –Somun
    –Vida
    –Bagaj organize lastikleri
    – reflektör bant
    Ben yaparım bu işi gazıyla doludolu verdi içim bir anda.
    İlk iş çanta bulmak. Ucuza mal etmek istiyorsam en önemli faktör çanta olucak, su geçirmez çantalara fiyatından dolayı yaklaşılmıyor ‘onları alacağıma giderim ortlieb alırım’ diyorum veee cebimdeki akrebe bir kara sinek veriyorum ama elimi cebime sokmadan! misket fiskelercesine :p
    Kendimi İstanbul’da Vezneciler’den Sirkeciye doğru gezerken buluyorum, buralarda baya çantacı var. Envai çeşit çanta inceliyorum ve beğendiğim çantalar 35 lira ya buluyorum ama almıyorum 35 x 2 = 70 lira ama aklımda tutuyorum kalitesini.
    Decathlon.com sitesine girip birde ordaki çantalara bakıyorum ve şu çantayı buluyorum. 18 Litre x 2 36 Litre yeter bana, fiyatıda iyi 21.90 TL -Bp Arpenaz 18 Sırt Çantası-
    İncelemek için Decathlon İstanbul Bayrampaşa şubesine gittim çantayı buldum 2 tane sepete ekledim, du bide kamp malzemelerine bakayım derken orda şu çantayı gördüm.
    Abeona Sırt Çantası 17L – 12.90 TL beni etkiledi diğer çantayla kalitelerinde fark yok ama fiyat ucuz -
    İlk aldığım 2 çantayı yerlerine bıraktım ve tabiki bu çantadan 2 tane aldım (Belki yapamam bisiklet çantası! olmaz ise bununla olmasın dedim ve bir kara sinek daha attım cebimdeki akrebe ama dokunmadan uzaktan fiskelercesine)
    Çanta Maliyeti 12.90 x 2 = 25.80 TL
    Sıra geldi kancaya lakin bakabileceğim sadece bir yer var o da Karaköy. Civata, somun, kanca varsa burda vardır. Burası neresi
    “Kürekçiler Kapısı Sokak“
    Sokağın başından sormaya başladım.
    -Usta Slmn alykm burda kanca, kancalar nerde bulurum.
    –Nasıl kanca?
    -Ters kanca böyle takıyorsun da şöyle duruyor (diye elimle anlatıyorum).
    –He bizde yok şu ilerde bir yer var oraya bir sor.
    Gittim sordum oraya, anlattım diğeri gibi, o da başkasına gönderdi, ama ona sor buna sor yok!
    Aradığım tipte kancayı bırak, ters kanca yok! Bir ara mutfağa, banyoya havlu asmak için duvara monte edilen aparatları bile düşündüm (yahuu ters taksam onu felan diye), o kadar yokluk var, piyasa pitmiş! Ters kanca hiç yok, bulsam depolıycam gelecek için,böyle yokluk zamanlarında da çıkartıcam ve satıcamve paraya para demiycem diye düşündüm. Karansineğe gitti elim ama vermedim akrebime -fikir çok parlak değil karlı değil gibi bir dürtü vardı içimde- .
    Lakin şöyle bir ürün gördüm sanırım 2 ahşap bloğu 90 derece birbirine monte etmek için kullanılıyor.
    [​IMG][​IMG][​IMG]
    Her iki tarafında da iki adet vidanın girebiliyor olması bana yukardaki kancayı andırdı. ‘Ben bunu eğerim bükerim bir şekle sokarım, boş dönmiyeyim alayım’ dedim ayrıca sağlam bir üründü, üstüne 245.25 newton kuvvet uyguladım elimle bükülmedi (böyle de bilgiliyim işte yazının bundan sonrası fizik kimya matematik ağırlıklı sonra da test var)
    2 çanta için toplam 4 tane, 4 tane de yedek aldım tanesi 0,30 TL (0.3 x 8 = 2.40 TL).
    Bunları aldığım yerde, ayrıca 1 TL’ye de bagaj organize lastikleri (3 tane = 3 TL ) ve reflektör bant (5 TL) vardı onları da aldım.
    Sokağın başında bir vidacı var oraya girdim elimdeki bu 90 derece monte aparatlarını gösterdim bunlar için alyan vida, somun, pul istiyorum dedim ve 20 alyan vida, 40 somun, 40 pul, 20 tanede vidanın sonuna son somun aldım (son somunu şimdi uydurdum)
    Hepsine toplam 5TL gibi bir fiyat verdim.
    Aşağıdaki resimde bir tanesinin takılı hali görünüyor.
    İlk işim kanca yapmaya çalışmak olucak, evimin bodrumunda mengene ve örsüm var, orda bir şeyler deniycem diye indim.
    ilk denememde 90 derece eğimli olan bir bölümü yukarı doğru kavis vererek bükmeye çalıştım ama yapamadım.
    ve sonra ilk önce düzleyip sonra kıvırdım.
    Mengeneye sıkıştırdım,
    parmağımla düz olcağı yöne doğru ittirdim biraz,
    daha sonra mengene ile düzleştirmeye çalıştım.
    [​IMG][​IMG]
    Düzeleşmiş hali.
    Yeni büklümün başlayacağı yeri belirledim (bükülecek bölüm düz hattaki 2 vida deliğinin üstteki kısını engellememeli).
    Belirlediğim kısmı sıkıştırdım,
    ve bükmeye başladım elimle,
    keser ile düzelttim ve tam 90 derece açı verdim.
    [​IMG][​IMG]
    Bundan sonra örs kısmına geçtim, biraz üzerine vurucam şekil vermek için
    kenarına ufak bir ovallik vermek için vuruyorum
    Aşağıdaki gibi şekil alıyor kenarını bükmeye çalışınca
    Bu şekilde tutup büklümün olduğu kısma biraz vurucam tabi uzun kısmını kaldırıp az önce büktüğüm kısım örs’e gelicek ve bir bükülme yapılacak.
    Bu kısma vuruyorum sadece kısa kısımdaki bölüme kavis vermek için
    sonunda bu şekle geliyor
    [​IMG][​IMG]
    Aşağıda görebilirsiniz benim yaptığımın plastiği yok denicek kadar benzettim. amazon.com’da 7 dolar olan ürünü, 0.30 TL maliyet ile yandan yemiş olarak ürettim (hakkaten bazen yandan da vurdum örsün üstünde) şu anda tek kanca için net kar 7 x 2.2 (dolar kuru) = 15.4 | 15.4 – 0.3 = 15.10 TL net kar (kargoyu hesaplasam ve eklesem bu gazla ev taksidine girerim o kadar çok)
    [​IMG][​IMG]
    Bu sayede ilk kancamı tamamlamış oluyorum, çok kısa sürüyor 1-2 dk, tabi o aldığım 8 tane 90 derece monte aparatının 3 tanesini baya bir eğdim, büktüm bu yöntemi bulmak için.
    Aynısından birtane daha yapıyoruz, aynı yerden bükülmeli ve birbirine benzer olmalı.
    [​IMG] [​IMG]
    Yukarda satın aldığım dediğim alyan vida ve somunlar ve bunların uygulama sıraları şu şekilde
    En sondaki somun çantanın içinde kalan vida ucu eşyalara zarar vermesin diye takılıyor oval bir sonu var
    [​IMG] [​IMG]
    Kancayı çantaya uygularken şu şekilde sıralama uygulanıcak
    1-kanca
    2-kanca altında çanta askı kumaşı (bagaj lastiği ile sabitlemek için kullanılacak)
    3-çanta yüzeyi
    4-plastik plaka
    Çanta askı kumaşını resimdeki gibi kancanın arkasına koyucaz ve bagaj organize lastiği için nekadar yer ayrılması gerektiğini hesaplıycaz.
    [​IMG] [​IMG]
    Resimdeki gibi boşluktan bagaj organize lastiği geçicek.
    [​IMG] [​IMG]
    Çanta askı kumaşında planlanan yerlere delik açılacak alınan alyan vida genişliği kadar yer kumaşta açılır. Aynı işlem çantanın arka dış yüzeyine ve plastik plakayada yapılacak.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Ben tüm delme işlemleri için aşağıdaki aleti kullandım ucu burgulu sanırım ahşabı delmek için yapılmış bir alet bodrumda buldum adınıda bilmiyorum ama eminim yerine başka bir şey bulunabilinir.
    [​IMG] [​IMG]
    Çantamın içini dışına çıkardım, arka kısmını (plastik plakanın geleceği kısmı) tüm çevresinde 1 cm yer kalıcak şekilde iç yüzeyinde yer belirledim ve bu ölçülere göre bir plastik levha ayarladım. Pastik levha yine bodrumda bulduğu 3-4 mm kalınlığında kenarları olan bir plastik, köşeli kovaydı bunun yerine büyük boya kutularındaki kapaklarda kesilerek kullanılabilinir .
    Aşağıdaki resimin altındaki beyaz plastik alan bir boya kutusunun kapağı.
    Aşağıda temsili olarak plastik plakanın nasıl planlanacağını gösterdim
    Şimdi önemli bir kısım kancaları öyle bir kısma takmalısınız ki. Bagajınızın sonuna yakın olmalı, pedalı çevirirken çantalara ayaklarınızın sürtmemesi için
    Ben aşağıdaki şekilde bir yer belirledim yine temsili resimde bu yaparkende
    1- Çantanın nasıl durması gerektiğini kancasız olarak belirledim
    2- Çantanın içindeki plastik plakayı daha delik açmadan çantanın içinde duracağı şekilde kancaların nere asılacağını bir kalem ile işaretledim
    3 – bu işaretlediğim yerin düzlem içinde olup olmadığına baktım takmadan sadece hazırladığım kancalarını yerleştirerek üste kısma olan uzaklıklarından yararlandım çünkü sol ve sağ kısma olan uzaklıklar benim bagajımın tipine ve çantamın durması gereken yere göre değişiyor
    Şu tipte bir hizalama çıktı
    tam bu şekilde astığımda pedalı çevirince ayağımın sürtmediğini hesaplamak içinde çantayı kancalar takıldığında duracağı konumda bagaja astım tel ile ve bisikletin üzerine çıkarak geri geri pedalı çevirerek denemeler yaptım
    Bundan sonra yapılacak işlem ise vida için delikleri açmak ve aşağıdaki plana uygun şekilde yerleşimi yapmak olucak
    Bu yerleşim planı ile monte ettiğimde yeşil olan bisiklet bagajı organize lastiği gerilip bağlanır. Resme göre sağ alt köşeye doğru gerilir halde oluyor.
    Bagajımın takıldığı nokta merkez (ruble merkezine yakın bir nokta) orası ve o kısımda bagaja ait kanca takma yeri bulunuyor. Bagajım ise tranzx aluminyum bagaj 45 TL ye sirkeciden almıştım.
    Normalde bu şekilde takıldığında çantanın altından dışarı doğru çektiğinizde bir esme yapıyor buda sağ ve sola yatışlarda bir tehlike olabilir diye yukardaki örnek resimlerde de görebileceğiniz gibi lastikli kancayı nin içinden geçtiği bir sıkı dikilmiş kumaş alnı oluyor ve bu şekilde çantanın dışa doğru gelmeside engelleniyor.
    Aşağıda olması gereken sisteme bir örnek var
    Lakin ben bu kısmı takmıycam çünkü aldığım çantanın omuzluklarının alt kısmı kullanarak bagaj alt kısmı sabitliycem onuda ilede resimlerde gösteririm.
    Benim çantama plastik plakalara takarken bir resmim yok ne yazıkki bu ders gibi olan yazıyı yapmak ilk etapta aklımda yoktu bu Cem Yılmaz’ın burda yapılmışı var esprisine benzedi ama yine elimde baya resim var.
    Plakanın içerden görünümü
    Kancaların ve diğer aparatların takılmış hali ( kancalı lastik olarak bagaj organize lastiğini gerdirip ölçerek kestim ve bir ucundaki çengeli kullandım, kancanın altındaki kumaşlardan geçirdikten sonra uçlarına düğüm attım)
    ilk önce alt kısımdaki çengeli takıyor daha sonra üst kısımdaki kancaları daha önceden belirlediğim yerlere yerleştiriyorum
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Bu arada çantanın omuz askılarını kesmedim çok sağlam bir düğüm attım ve üstte bağladım
    Aşağıdaki resimde görünen alt omuz askı bağlarınıda sağlam bir bağlantı için kullanıyorum
    Bir kısmını şu şekilde
    [​IMG] [​IMG]
    Diğer kısmınıda şu şekilde yapıp sağlam düğümler atıyorum
    düğümler sağlam ve çözilmiycek şekilde atıyorum ama yine yolda her molada kontrol etmem gerekli çözülüp lastiğe dolanmamalı
    Takıldığın aşağıdaki gibi duruyor
    ve bu arada unutmadan reflektör bantlarıda uygun bir şekilde kesip yerleştirdim ama bant çok iyi bir çözüm değil kumaş halinde alıp yapıştırmak ya da diktirmek daha mantıklı reflektör şerit alıp değiştiricem sanırım.
    [​IMG] [​IMG]
    Bu takılı ve iç tarafından bir görüntü uzun olan bir lastik düğümü var onu düzelticem
    Karaköyde vida ve kanca alırken bunlardan da bulmuştum işime yarar diye aldım şu an bir fonksiyonu yok ama takılı
    İçine eşyalar koyup test ediyorum ağılığa karşı direnç iyi sağ sola yatırıyorum iki çanta da kamp eşyalarımla doluyken gayet stabil duruyor, mıhlamışım çantaları sanki tek ses fermuar metalinin çıkarttığı ses
    Kancalar eğilir bükülür kırılırsa diye yedekelerinden hazırladım alyanla çıkartıp takabiliyorum. Plastiği kırılırsada yolda bir yerde bulurum ve yaparım bir köy gibi yerde diye düşünüyorum.
    Yağmur yağarsa diye birde beleşimden yağmurluk yaptım çantalara. 2 Çöp poşetini iç içe geçirdim çantanın altında bildiğimiz don lastiği ile :) uçlarını zımbaladım.
    Bunlarda yüklü halleri (ama çantalar az eşya var resim anında)
    [​IMG] [​IMG]

2. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    on numara. bir başkasıda yapmıştı forumdan sizinki gibi bir çalışma. gerçekten güzel ve kolay. elince alet olan herkesin yapabileceği bir çalışma.

lermis bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Kendinyapçılara bayılırım. Bu çalışmaya da bayıldım. Yarın bir gün bir zombi saldırısı olsa, uzaylılar mekanımızı bassa bunu yapan arkadaşla takım kurup dünyayı kurtarırım.

Hey yavrum hey! Getirin kaynak makinemi!

Kardeş o paint çizimlerin beni benden aldı :)

Engin Öz ve lermis bunu beğendi.
  4. lermis

lermis Yeni Üye

Seviye:
    :) Paint mi? Photoshop ile yaptım desem dalga geçilicem sanırım evet yahuu paint ile :)

5. onur güneş

onur güneş Forum Bağımlısı

Seviye:
    bana yol bisikleti için şöyle 10-15 kg lık bagaj taşıyıcı ve çanta lazım üniversite sınavına girmeden önce yazın haziran temmuz gibi birşeyler düşünüyorum

6. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Eline sağlık, bir benzerini ben yapmıştım.
    Uyarmak istediğim bir nokta var, çekicle eğilip bükülen metallerde yorgunluk oluyor, yoldaki titreşimler ve çantadaki yüklerden dolayı kırılma yapabilir. Bizzat başıma geldi :) yedeklerini almışsın ama sağlam olması açısından, çekiç kullanmadan kancayı bükmenin yolunu bulman lazım.
    Plastik plakaların içindeki somunlar mümkün olduğunca geniş olsun, bir de çantanın ıvırı zıvırı sallanmasın, işe yaramıyorsa kesmek en mantıklısı, olmadık kazalara sebep olabilir.
    Güle güle kullanın.

7. lermis

lermis Yeni Üye

Seviye:
    Eser Bey teşekkürler yorumlarınız için.
    Sizin yaptığınız çantayı okudum nasıl yaptığınıza bakmıştım bu çantayı yapmayı ilk aklıma koyduğum zamanlar.
    Dediğiniz gibi çekiçsiz bükme konusunda bir yöntem bulup yanıma çekiçsiz bükülmüşleride alıcam.

8. Candeniz ÖZCAN

Candeniz ÖZCAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    pek faydali oldu benim icin simdi bitirdim bende heybelerimi tesekkurler

lermis bunu beğendi.
  9. lermis

lermis Yeni Üye

Seviye:
    Çantaları test etme fırsatım oldu.
    Pazar günü istanbul Gaziosmnapaşa'dan Kastro'ya doğru yola çıktım.
    İlk gün tekirdağ il sınırına kadar gelebildim ve orda bir kamp yaptım.
    Ertesi gün sabah 17 km sonra Saray'a 28 km sonrada Kastroya vardım ve orda bir gün kamp yaptım.
    Rampa aşağı, rampa yukarı, irili ufaklı çukurlar, hızlı, yavaş, ani durma bıdı bıdı bir sürü şey yaşadım yolda.
    Mıhlanmış gibi arka bagaja yapıştılar ve hiç kıpırdamadı yaptığım çantalar.
    Arka bagajımda toplam ağırlık 22-24 kg arasındaydı sol çantada 9 kg ve sağda çantada 8 kg kilo yükledim.
    En yüksek 60.5 km ye ulaştım.
    Benim tek başıma ilk kamplı deneyimim oldu ve gayet mutlu oldum bu durumdan. İlerde iyi bir çanta alana kadar bu çantalarla gayet huzurlu seyehat yapabileceğimi anladım.
    Dönüş yolunda 25.03.2014 günü saat 10:40 gibi Kastrodan yola çıktığıımda hava yağmurluydu bu da bir deneyim oldu. Çantalara çöp poşetinden hazırladığım beleş yağmurlukları giydirdim ve Saray'a kadar bu şekilde devam ettim, otobüs terminalinde metro turizmden biletimi alıp otobüs ile döndüm tekrardan İstanbul'a. (aslında metro turizm'e binmeye tövbe etmiştim kuşadasında bisikletle alıcaz sizi deyip beklettiler ve almamışlardı arkadaşımla lakin burda başka İstanbula giden büyük otobüs göremedim.)

Otogar'a geldim tekrar yükledim eşyaları ve eve doğru yola çıktım.