3x9 mu 3x10 mu?

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Trek FX 7.2 tur bisikleti kullanıyorum.
Şimdiye kadar çekiş sisteminde hiçbir sorun yaşamadığımdan herhangi bir güncelleme yapmadım.
Sadece orta göbeği hollowtech II ile değiştirdim ve buna uygun şekilde 9 lu sistem için uygun bir Deore aynakol aldım.

Bisiklette şu an 8 li sistem var, alivio kollar, alivio-altus aktarıcılar var. Aslında ruble, zinciri daha yeni satın aldım. 150-200 km bile olmamıştır daha. Ama bisikleti sürerken devamlı bir zincir sesi geliyor. Herhangi bir sürtme yok fakat zincirin dönme sesi geliyor ve beni rahatsız etmeye başladı. Eskiden böyle bir ses yoktu.

Ve arka vites de 1 de iken (en büyük dişli) devamlı bir tıkır tıkır sesi geliyor. Uzun süre uğraşmama rağmen yapamadım.

Aslında bu ruble-zincir bitene kadar kullanıp daha sonra sistemi yenileyecektim ama şu an çıkan sesler beni rahatsız ediyor, bu sebeple şimdi yenilemeye karar verdim.

Sorum ise şu, bisiklete Deore 9 lu aynakolu daha yeni almıştım. Buna uyumlu olarak deore 9 lu kol, xt 3x9 ön-arka aktarıcılar, xt ruble ve kmc zincir alabilirim.

Yada aynakolu satabilirim, daha 150 km kullandım. Ve komple 10 lu sisteme geçebilirim. Bu haliyle daha pahalıya mal olacak ve belki xt yerine deore aktarıcı almak zorunda kalabilirim.

Hangisi daha mantıklı ?
İstediğim sessiz sakin - sorunsuz vites geçişleri. Vites aralığı aslında çok da fark etmez.
Ama hazır geçiş yapıyorken 10 lu sisteme geçmek daha mantıklı derseniz öyle de yapabilirim, fazla bilgim yok bu aktarıcı konularında.

Scudo

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
2.10 deneyin bence 3.10 gereksiz gibi oluyo boşa ağırlık

• Beğen
Tepkiler: harun t

BF Okuru

Üye
Tepki
1
2x10 düşünmüyorum.

Bu arada 10 lu sistem fiyatını biraz araştırdım, aktarıcılarda-rublede 9 lu dan hiçbir farkı yok.
Sadece kollar da xt olsun dersem fiyat 2 katına çıkacak.

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@Özgür K. Ama daha hoş olur 3.10 da çok boş oluyor çok boş yer kalıyor boşa ağırlık denebilir yani.

• Beğen
Tepkiler: Berke

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sen tura çıkacağın için hertürlü ön taraf 3lü olmak zorunda. Şimdi 3x9 ve 3x10 u kullanmış biri olarak vites aralıkları ve düzgün kadans için 3x10 daha sağlıklı ama maliyet açısından bakarsak arka aktarıcılar üst seviye olduğu sürece seni üzmez 3x9 devam edebilrisin. aralarındaki tek fark bu. kadans...

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
maliyeti/fayda hesabını göz önüne alıyorsak, aynakolun hazır 9 lu deore bu durumda geri kalanını da 3x9 deore grupset alırsın olur biter. fx 7.2 ile asfaltta tur yapmak için deore fazlasıyla yeterli bir sistem. Hatta aynakol hollowtech olduktan sonrası önemsiz gibi geliyor.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Faruk Eğit

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
Mtb de biz hep dağda değiliz. Çoğunluğumuz dağda belki ama yine de şehirde 3x10 olayının artılarını görüyoruz. Ağırlık dert değil. Bir yaprağın ağırlığı ne olabilir ki ? Ormanda 2x10 kullanıyorum çoğunlukla. 3 e atmıyorum bile. Dyna Sys sistemler birinci yaprakta destek (zorlu tırmanış, zorlu kalkış) anlamını taşıyor. İkinci yaprak yüksek kadans yüksek hız. Üçüncü yaprak o hızı korumak ve bacaklarınız güçlüyse hızınıza 15-20 kilometre arası bir hız kazanmanızı sağlıyor. Yani faydasız kısmı sadece ağırlık olarak görülebilir. Şunu da belirtmeliyim, bazen bacaklarınızda derman kalmaz ya hani uzun turdan sonra, o zaman birinci yaprak size çölde su gibi geliyor. O yüzden büyük berekettir gözümde. Biz turdayken genel kullanım sağlamaya gayret ediyoruz. Örneğin standart düz gidişte 2x6 gidiyoruz. Kimisi 2x10 a kadar yerine göre. Fakat standartta 2x6 dan sonra 3x6 (büyük fark yok, 2x8 tadında bir şey oluyor) ve ondan sonra 3x10 a kadar çıkıyoruz. @mehmet ulaş Bu şekilde düşünürsek, her koşulda faydalıdır benim nazarımda. Bu bahsettiklerim de Dyna Sys sistemini göz önünde bulundurunuz. Çapraz kullanımı en iyi o engelliyor ve üçüncü yaprakta daha uzun kalmanızı sağlıyor. . . Sevgiler.

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
10 lu sistemi geçince arka jant buna uygun mu bide jant masrafı cıkmasın

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@harun tınas

Bu konuyu hic hesaba katmamistim. Shimano rm30 arka gobek var. Internette arastirinca fark ettim galiba sadece 8 li sistem destekliyor.

(link)

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kıbrıs'ta arkadaşımın trek fx 7.4 ünde 3x7 sistem vardı 3x9 kaset sığmamış ve yeni jant almak zorunda kalmıştı 2011 modeldi sanırım o tam araştırmak lazım.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Yavuz SOYLU Evet bu konu sıkıntı. Eğer jantı değiştirirsem de iyi bir şey alırım. İyi bir jant aldığımda da, o kadar para vermişken 26" olsa içim rahat olsa diye düşünüyorum. Aynı bisiklette yüklü iken tel kırılması yaşayanlar var.

En rahatı ben bu sistem ile birkaç yıl daha kullanayım, daha sonra tur işi hoşuma giderse komple bir değişiklik yaparım.

Zincir sesi konusunda da bir ara bisikletçiye uğrayıp kontrol ettireceğim, belki ben yanlış ayarlamışımdır. Yeni vites telleri de almıştım, düzgün bir ayar + yeni teller ile umarım düzelir. Bunun dışında bir sıkıntım yok zaten çekiş sisteminde, ara vites eksikliği falan hissetmiyorum.

Ahmet Faruk Eğit

Daimi Üye
Tepki
578
Bisiklet
Scott
@UtkuSener

Utku'ya katilmakla beraber, 3x9 alivio m4000 serisi grupseti tavsiye ederim. Hollowtech aynakolu almissiniz zaten. Geri kalan ekipmanlari da alip keyifle kullanabilirsiniz

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
3x8 Kullanan Bir Dinazor Olarak:D Yenilikten Yanayım Yeni Bisikletime de 10'lu Sistem Topluyorum o Yüzden 3x10...Ha 3x9 Dersen Yeni Alıvıo derim..

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
@Özgür K.
sizin kadro hariç herşey değişecek gibi
bir kaç yıl idare edin yeni bisiklet alın
genelde yeni bisiklet üzerindeki kompanetleri ayrı ayrı toplayıp fiyat araştırması yaptım
elde ettiğim sonuç kadro ve maşa bedava ya geliyor neredeyse.
örneğin rr 8.3 fiyatı 2400 lira idi ama şimdi stokta yok
bu bisikletin tüm parçalarını intertten yurtdışı sitelerinde en ucuz fiyatıları bularak toplamıştım
ve sonuçta kadro hariç 3000 lira lık bir fiyat elde ettim