3G Hizmetleri başlıyor!!!

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) 30 Temmuz'dan itibaren ülkemizde kullanıma sunuluyor.
http://cnetturkiye.com/images/00_09/07_09/08/3g_haberici.jpg

Geçen yıl Aralık ayında ihalesi yapılan ve teknik adı “IMT-2000/UMTS” olan 3G hizmet ve alt yapılarına ilişkin A tipi lisansı alan Turkcell, B tipi lisansı alan Vodafone ve C tipi lisansı alan Avea, teknik hazırlıklarını tamamladı.

“İmtiyaz sözleşmelerinin imzalanmasından en az 3 ay sonra 3G hizmeti sunulabileceği” şeklindeki yasal düzenleme gereği, 30 Nisanda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile sözleşme imzalayan operatörler, bu sürenin dolacağı 30 Temmuzda 3G hizmeti sunmaya başlayacak.

Teknik hazırlıklarını tamamlayan operatörler, bu süreden önce teknik hazırlıklarını tamamlamış olsalar dahi hizmet veremeyecekleri için bu tarihte 3G'yi hizmete geçirecek.

Bu arada, Türkiye'deki GSM operatörleri, 3G test çalışmalarında, dünya çapında erişilen hızlara ulaşmayı başardı.

3G ile şu anki internet bağlantı hızının 10 katı hızda erişim mümkün olacak. Bilgisayardan bir film EDGE hızında 7,5 saatte indirilebilirken, 3G'de bu işlem, 7.2 Megabyte hızla 6,5 dakikada mümkün olabilecek.

(link)

Scudo

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Samet Şenel

Kesinlikle..Bu konuda operatörlerimize çooooook güveniyorum..:):):)

diciotto

Üye
Tepki
26
Fiyatları uygun tutar iseler Türk Telekom tekelini tariha gömerler.İnşallah fiyatlar uygun olur bizde Telekomdan kurtuluruz.

Ogez

Daimi Üye
Tepki
190
Demek insanları ÜÜÜÜÜÇÇ Diye meraka sokan 3 antenli Selocanlar bunu anlatmaya çalışıyordu:)

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
arkadaşlar ben turkcellde çalışıyorum fiyatlar değişmeyecek aynı kalacak, hayırlı olsun:D

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mehmetbaris87

Evet arkadaşlar mehmet arkadaşımızında dediği gibi fiyatlarda geçici olarak oynama yoq işte haber...
Turkcell 3G fiyatlarını açıkladı

Çarşamba, 15 Temmuz 2009 10:22

Yeni nesil cep telefonu teknolojisi 3G ay sonunda kullanılmaya başlanıyor. Cep telefonu operatörü Turkcell, hayata geçmesine 15 gün kala 3G fiyatlarını açıkladı.

Turkcell’in mevcut tarifeleri göz önünde bulundurulduğunda görüntülü konuşma beklenenden daha da ucuz olacak. Örneğin halen Turkcell’in Limon adı verilen konuşma paketini kullanan bir abone, 3G’ye geçiş yaptığında ayda 79 lira ödeyerek her yöne 1000 dakika ya da şebeke içi aramalarda 5 bin dakika görüntülü konuşma imkanına kavuşacak.

Turkcell’in en çok kullanılan Alo 120 paketiyle 3G’ye yatay geçiş yapan bir kullanıcı ise görüntülü konuşmayı dakikası 10.6 kuruştan yapacak.

Aboneler isterlerse aynı tarife üzerinden hiç görüntülü konuşma yapmaksızın günlük iletişimlerini sağlayabilecek.

Ek ücret alınmayacak
Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, Turkcell’in 3G’de görüntülü görüşmeyi sesli görüşme ile aynı fiyattan sunacağını, böylelikle Turkcell müşterilerinin en ileri mobil iletişim teknolojisinden aynı fiyatla yararlanacağını açıkladı. Sadece SMS mesajı atarak 3G’ye ücretsiz ve kolayca geçecek olan Turkcell müşterileri, şu an kullandıkları uygun fiyatlı tarifeleriyle hiçbir ek ücret ödemeden görüntülü görüşme de yapacak.

Turkcell’in hazır kartta en çok ilgi gören Süper Tarife’de 5 dakika sadece 1 kontör. 250 kontör yükleyen 5 dakikası 1 kontöre konuşurken, 150 kontör yükleyen 5 dakikası 2 kontöre konuşuyor. ‘Süper Tarife’ 3G döneminde hiçbir ek ücret ödemeden kullanıcısını görüntülü konuşturacak.

Turkcell’in tüm öğrenciler ve 25 yaş altı gençler için olan BizBize Kampus tarifesindeki tüm öğrenciler kendi aralarında 15 dakikası sadece 2 kontöre konuşurken, görüntüye ek ücret ödemeyecek.

Turkcell’in faturalı hatlarındaki tarifelerinden Alo 120 paketi alanlara, 120 dakika daha Turkcell’den hediye. Böylece tüm vergiler dahil 25.5 TL karşılığında 240 dakika tüm Turkcell ve sabit hatlarla görüşebiliyorsunuz. Paketin tamamını kullanıp dakikası 10.6 kuruşa konuşabiliyorsunuz. Bu pakette olanlar hiçbir ek ücret ödemeden dakikası 10.6 kuruşa görüntülü konuşabilecek.

Limon kampanyasıyla sınırsız
Turkcell’in en fazla ilgi gören kampanyalarından Limon ile tüm vergiler dahil ayda 79 liraya Turkcell’lilerle dilediğiniz kadar, diğer yönlerle de şimdi 1000 dakika konuşuluyor. 26 Haziran’da başlayıp 1 Ocak 2010’a kadar devam edecek kampanyaya kayıt olan faturalı aboneler, ay boyunca tüm Turkcell’lilerle 5 bin dakika ayrıca yurt içi her yöne kullanabilecekleri bin dakika ile dilediklerince görüşme yapabileceklerdir.

Alıntı: (link)

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
şöyle bir durum var 3G = 'Görüntülü Konuşma' gibi algılanıyor, görüntülü konuşma 3G kullanılarak geliştirilmiş bir uygulama sadece.. ondan çok daha önemli ve günlük hayatı kolaylaştıracak birçok uygulaması olacak, ayrıca çok hızlı internet bağlantısına da imkan tanıyacak..

Tepki
22
Bisiklet
Sedona
Ben şu anda Vodafone EDGE ile bağlantı sağlıyorum. Aslında kolaylık olarak çok güzel bir sistem. Neredeyse her yerde internete bağlanma şansınız oluyor. Yalnız ne yazık ki Vodafone bu konuda gerçekten çok beceriksizce çalışıyor. Defalarca bağlantı sorunu yaşadım, faturamı hatalı hesapladılar. Müşteri hizmetleri ile konuşmaktan derdimi anlatmaktan bıktım. İnşallah 3G ye geçince bu problemleri ortadan kaldırırılar. Ama yine de ben özellikle ilk bir iki senede bu problemlerin devam edeceğini düşünüyorum(bütün operatörler için). O yüzden bence yine daha uzun süre Telekom'a mahkumuz.

Mahir Erdogan

Aktif Üye
Tepki
92
Telekomun tekelini nasıl kıracaksın Türkcell internete telekom üzerinden çıkmıyormu? ben çıkıyor biliyorum... Henüz firmlar kendi altyapılarını döşenemiyor diye biliyorum bilginize..

Tepki
22
Bisiklet
Sedona
Bildiğim kadarıyla yurt dışı çıkışı yine Türk Telekom'a bağlı. Fakat dağıtım işini yapan iki şirket var, Türk Telekom ve Tellcom. Tellcom Turkcell'e bağlı bir kuruluş ve galiba yakın zamanda Superonline ile de birleşti. Tellcom da aynı TTNet gibi QuickNet adı altında dağıtım yapıyor. Ama pek yaygın değil şu anda. Hatta yakın zamanda bizim ev civarına da fiber optik kablolar döşediler ve 100 Mbps hızında internet imkanı oluştu. Sonuçta 3G meselesi bu firmalara elbet bağlı olacak fakat 3G hız olarak mevcut ADSL den daha iyi olduğu için TTNet de ya fiyatları indirecek ya da hız yükseltecek. Aslında asıl rekabet buradan doğacak bence. Yine de bu sürenin de en azından 2-3 yıl, belki de daha fazla alacağını düşünüyorum.

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
@Ahmet Kapusuz

bütün operatörlerde böyle bir problem olacağını düşünmüyorum, vodafone ne yazık ki türkiyeye yatırım yapmıyor.. çok büyük bir operatör fakat sadece ismini kullanarak türkiyede iş yapabileceğini sanıyor.. turkcell müşteri memnuniyetine çok önem verir bunun için yaptıklarını saysam reklam olur gerek yok.. turkcell de böyle problemlerle karşılaşacağınızı hiç sanmıyorum, şayet turkcell kıbrısta kaç yıl önceden beri 3G hizmeti vermeye başladı, bu konuda oldukça tecrübeli ve turkcell grup şirketleri bir operatör olma yolunda değil bir teknoloji grubu olma yolunda ki dünyada en iyi teknoloji şirketleri arasında 20 küsuruncu sırada ki bu listede google, microsoft, yahoo, apple gibi şirketler var

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
@Mahir Erdogan

haklısınız telekom üzerinden çıkıyor fakat yurtdışına bağlantı çok geniş bantlı.. ahmet beyin de dediği gibi tellcom superonline yi satın aldı fakat onun adını kullanarak karadenizden istanbula kadar birçok yere fiber optik hat döşedi hala da döşüyor, döşediği yerlerde yıllardır geniş bant internet hizmeti veriyor zaten.. tellcom %100 bir turkcell iştirakidir bu arada.. hala sabit hat işine giremeyişinin, insanları telekomun tekelinden kurtaramayışının nedeni yasal engeller.. bunun dışında 3G nin adsl ye benzer paket fiyatları olacak ve usb modem ile her yerden çok daha hızlı internet sunacak, hatta bu paket fiyatları sanırım şuanki adsl fiyatı kadar olacak, yani daha hızlı mobil fakat adsl fiyatına.. olacakları siz düşünün artık...

Tepki
22
Bisiklet
Sedona
Mehmet bey size Turkcell konusunda kesinlikle katılıyorum. Dediğim gibi şu anda Vodafone mobil internet kullanıyorum. Daha birkaç dakika önce yine müşteri hizmetleri ile görüştüm. O kadar saçma bir durum var ki anlatamam. 4 aydır yüksek fatura geliyor. İtiraz ediyorum ve fatura indirimi gerçekleşiyor. Bu ay özellikle kullanım miktarımı kontrol ettim ve şu anda Vodafone'un sistemine göre 1 gb sınırımı geçmiş olmama rağmen kendi kontrollerime göre(ekran görüntüleri bile aldım) 700 mb civarındayım. İşin ilginç yanı müşteri hizmetleri de güncel bilgiyi göremediğini söylüyor. Gerçekten gülünesi bir durum, sınırlı internet kullanıyorum ama ne kadar kotam kaldığını bilmiyorum. İnşallah Turkcell 3G işini başlatır da ben de bu eziyetten kurtulurum. Neyse kusura bakmayın biraz içimi döküyormuşum gibi oldu :D.

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
@Ahmet Kapusuz

:D 3G 30 temmuzda başlıyor aslında daha önce de kullanıma alınabilirdi sistemler fakat ihale şartlarında ne 30 temmuzdan önce ne de 30 temmuzdan daha geç başlayabiliyorsunuz yani 3 şebeke de tam 30 temmuzda başlamak zorunda.. söyledikleriniz gerçekten vodafone un türkiyedeki alt yapısının ne kadar zayıf olduğunun göstergesi, öyle görünüyor ki 3G yi de eline yüzüne bulaştıracak.. bence turkcell yine en kaliteli hizmeti verecek bu konuda.. ama turkcell e geçmiyorsanız bile bu tarz sorunlar yaşıyorsanız bunun düzeltileceğini ummak size baya vakit ve para kaybettirir çünkü böyle bir hata varsa sadece size özel değil tüm veri tabanı yönetimiyle ilgili ciddi sorunları var demektir vodafone un, tüm kullanıcılara yansır bu ve düzeltilmesi ciddi bir operasyon gerektirir.. o yüzden tavsiyem turkcell e geçmiyorsanız bile avea ya yani farklı bir şebekeye geçmeniz.. artık numara taşınabilirliği de var umarım sorununuz çözülür

Tepki
22
Bisiklet
Sedona
Zaten cep telefonu ile konuşmak için Turkcell kullanıyorum. Fakat bu mobil interneti bir kampanya ile almıştım. Kampanya da 12 ay beni bağlıyor. Bu nedenle bu 12 ayın bitmesini bekliyorum aslında(4 ayım falan kaldı). Ondan sonra duruma göre değiştireceğim büyük ihtimalle. Ya da yine ADSL'e geri dönüş olacak.

Mahir Erdogan

Aktif Üye
Tepki
92
@mehmetbaris87

Ben telekomun çeşmenin başında oturduğunu düşünüyorum tellcom' un kendi yurt dışı çıkışı yok ama ben evimde 20 mbps internet kullanıyorum ;) bu telekomdan bıkmamdan kaynaklanıyor aslında yani anlayacağın telekoma bağlı olmamasını umuyorum içten içe...

Edit: Bide bu firmalara farklı sertifikalar verildi A B C gibi fark nedir?

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
A lisansı en çok aboneye hizmet veren lisans olma özelliğini taşıyor.

Bant genişliği ne kadar fazla olursa abone ve veri taşıma sayısı o kadar fazla oluyor.

@Mahir Erdogan

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
@Mahir Erdogan

evt aynen düşündüğünüz gibi telekom çeşmenin başında.. yurtdışı bağlantısının belli bir kısmını tellcom a kiralıyor..
A B C vanderbike ın da dediği gibi kullanıcı sayısına bağlı birşey.. hepsinin bağlantı hızı aynı.. A-turkcell B-vodafone C-avea.. frekans bandının genişliğiyle ilgili, frekans bölmeli çoğullama dediğimiz bir haberleşme teknolojisi kullanılıyor, ne kadar geniş frekans bandı o kadar fazla aboneye hizmet verme şansı yani... fakat hizmet kalitesi şebekenin kendi kalitesine bağlı, bir de reklamlarda farklı hızlar veriyorlar 3G nin ismini 3G+, mega 3G, 3Gs falan gibi değiştirenler var bunlara itibar etmeyin 3G teknolojisi avrupa standartlarına göre belli bir haberleşme protokolüdür hatta şuan kullanılan ve türkiyede de kullanılacak olan teknoloji 3G nin geliştirilmişi olan ve 3.5G diye anılan teknolojidir.. (örn GPRS-2G, EDGE-2.5G gibi..) yani adı ya da reklamı ne olursa olsun 3G nin bağlantı hızı aynı olacak tüm şebekelerde, bunların tamamı pazarlama stratejisi.. ama tabi şebekelerin kendi uygulamaları ve alt yapıları bağlantının performansını ve sürekliliğini etkileyecektir

ufuk güneş

Forum Demirbaşı
Tepki
317
Kotasız seçenek yok; aynı dalga geçer gibi...
Y.dışında böyle bi seçenek yok, dünya kadar reklamı yapılan bu servisin kotasız olması kadar feci ve hezimet verici bir özelliği olamazdı..

Operatörler yaldızlı reklamlarla miletin gözünü boyayarak bu açığı kapatmaya çalışıyorlar; zaten bizim milet unutkan, kotayı unutur ve aşımdan itibaren 1GB kota aşımına 50 tl yi basar böylelikle opeartörler kısa yoldan ve çabucak servisi bu yoldan amorti ederler diye düşünmeden kendimi alamıyorum.
Sırf bu nedenden dolayı bile 3G kullanılmaz,kullanmam...