39 MegaPiksel Fotoğraf Makinesi

ugurcani

Daimi Üye
Tepki
74
Hasselblad isimli firmanın yeni ürünü olan H2D-39 modeli dünyanın en yüksek çözünürlüğüne sahip dijital fotoğraf makinesi olma özelliğini taşıyor. Özellikle büyük boyutlarda ve yüksek çözünürlükte fotoğraflara ihtiyaç duyan büyük kuruluşlara ve profesyonellere yönelik olan bu cihazın yaklaşık değeri 18000 pound (41000 TL - 41 Milyar - )

(link)

Scudo

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Fotoğraf çekebilen kibar bir teleskop olmuş.İhtiyacım yok.

• Beğen
Tepkiler: ugurcani

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
@matrixod

yanılıyorsun.teleskop olması objektif özellikleri ile ilgilidir.
bu makinanın özelliği büyük çok büyük ebatlı fotoğraflar çekebilmesi. reklam çekimleri ile ilgilenenler hasselblad'ı bilir.poster, billboard gibi büyük ebatlı fotoğrafların yüksek kalitede olabilmesi için büyük ebat çekimler tercih edilir.

SNkaraoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
233
Bir de bu makineden cıkan fotografların işlendiği bilgisayarları düşünüyorum da... Bana asıl onlardan lazım..

• Beğen

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@Murat CER

Demek istediğim şey fotoğraf derinliğiyle ilgiliydi.Hasselblad kötü bir marka değilki 39 MP özellliğini sadece yazılımla versin makineye.Firma köklü bir firma olduğu için lens gerçekten destekliyor olmalıki bu özelliği versinler.
(Amaa düşündüm yinede; ilk cevabımda kullandığım sözler anlatmak istediğimi karşılamıyor.)

• Beğen

SNkaraoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
233
@matrixod

MegaPixel kavramı cihazın görüntü sensörüyle alakalı bir durum. Yani 39 mp sensör ürettiyseniz, 35 mm lens üretmek pek de zor değildir.
Kısaca lensin rolu 39 mpde pek büyük değil bence.

(öyle yazasım geldi, biliyorsundur zaten)

• Beğen

SNkaraoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
233
@FAİK

Bir de buna icat diyemeyiz ki. Firma ccd sensörü bulmuş olsaydı icat diyebilirdik...

• Beğen

Blick

Daimi Üye
Tepki
116
biraz geç olmuş haber geçenlerde daha iyisini duyurmuşlardı ;)
(link)
yorumlarda murat abiye katılıyorum son kullanıcı ürünü değildir zaten alamayız, haa ama yine de param olsa o kadar almayı düşünürüm :p
düzeltme:
yanlış hatırlamıyorsam ccd nin sahibi kodaktı....

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@bsr387

yıl 2008 ismini hatırlayamadığım bi ccd üreticisi..özel tasarım olarak ABD askeri amaçlar uğruna uzaya yollayacağı uydu için bir ccd sensör ürettirdi.Rekor boyutta../111 mp\ şimdilik rekor bu gibi gözüküyor kaynak bi pc dergisinden alınmıştır..:D

Tepki
43
bende bol 9 lu megapikselliğini biliydum ama aynı marka değildi bayaa boldu hemde en az 5-6 var o derece bilmme ne kadarı doğru ???

HarryBlade

Daimi Üye
Tepki
46
1000 megapiksel olsa ne yazar gözünüz 50 megapiksellik çekim yaptıktan sonra..

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
bir fotoğraf çekmek kaç saniye sürüyor acaba :? çekilen fotoğrafın piksel sayısı arttıkça objektifin açık kaldığı süre de artması lazım

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@mehmetbaris87

niye :eek: o enstantane ile ilgili bir olay değil mi.

Blick

Daimi Üye
Tepki
116
@HarryBlade o asılsız şşeyleri kim uyduruyorsa inanmayın 50mp miş nasıl bir sınırlamayla dijital olarak ölçebilirsin ki?
@mehmetbaris87 kardeşim alakasız şeyler bi iki google araması yap makinelerlen ilgil bi kaç şey öğrenirsin bari bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma bak sinto arkadaşımız demiş, fotoğrafların piksel cinsinden boyutları sensörlerlen alakalıdır, pozlama süresini ister 1/4000s yap istersen 10s yap farketmez o çözünürlük kaç mp ise o kadar çekersin ;)

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
@Blick

ben fotoğrafçılıkla özel olarak ilgilenen birisi değilim fakat enstantane teriminin ne anlama geldiğini bilirim, zaten söylediğim şeyin fotoğrafçılıkla da bir ilgisi yok, fotoğraf makineleri genelde enstantane ayarı yapma imkanını kullanıcıya sunar bu dijital fotoğraf makinelerinde de mümkündür, fakat dijital fotoğraf makinelerinin kullandıkları CMOS adı verilen yarı iletken teknolojisiyle üretilen sensörlerin belli çalışma hızları olur ve piksel sayısı arttıkça sensörün algılayacağı ayrıntı sayısı arttığı için çekilen karenin CMOS tarafından algılanması için daha fazla süre geçmesi gerekir, bu da fotoğraf çekilirken daha fazla süre gereksinimi doğurur, mutlaka makinenin belli bir esnekliği vardır enstantane ayarı konusunda fakat teknoloji şuan minimum 1/10 000 saniye düzeyinde bir çekim yapma imkanı sunuyor, ki piksel sayısı artınca bu sürenin artması kaçınılmaz olur bilmem anlatabildim mi.. umarım bundan sonra bilgi sahibi olmadığınız konularda yorum yapmazsınız

krushmut

Üye
Tepki
5
Ben hele 50MP'lik çekilmeye değer birşey buliyim sonra parasını da bulurum. Kişisel işlevlerin ötesinde bir durum bu, ancak casusluk yapıyorsan ya da denildiği gibi billboard için resim çekiyorsan alınır. O işi yapınca da zaten 40000YTL çok koymaz diye düşünüyorum.