Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

+35km.de orta göbek sorunsalı

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Ahmet.Çetinkaya tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet.Çetinkaya

Ahmet.Çetinkaya Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

3 hafta önce 5 aylık ikinci el 2013 model cannondale trail sl2 satın aldım. önceki sahibi 300 km kadar gitmiş. Aldım alalı ben de bir 500 km kadar kullandım. Bir kaç gündür 35 km ve üstü hızlara çıktığım zaman resmen orta göbekteki bilyeleri hissediyorum. gerçi orta göbeğin türü nedir bilmiyorum, bilyeli ve kasetli olarak ayrılıyormuş galiba. acaba göbekte mi sorun vardır yoksa normal bir durum mudur bu, sizlere danışayım dedim. yardımcı olursanız sevinirim.

2. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    35 km hıza cıktıgınızda ayagınızda titreşim hissediosanız bu her zaman aynakoldan gelio demek deildir. Zincir arka dişliye baglı oldugundan arka tekerdeki ve rubledeki titreşimleri direk ayagınıza verir. Sizde arka tekerdeki sallanmayı aynakolda sorun varmı gibi yorumlayabilrsiniz.

Zinciri aynakoldan kurtararak eger varsa stand üzerinde pedal cevirerek yada bisikleti ters cevirip elle cevierek rahat dönüp dönmedigini titreşim olup olmadıgını sesi falan kontrol edin. Aynı sekilde zincir takılıykende hızla elle cevirerekte kontrol edin ve arka tekeri de gözlemleyin.

Teker akortu fazla kacmıssa yalpalama yapar rubleyide oynatarak size bu hissi verebilir.

Fakat sorun aynakoldaysa yaglanması gerekio olabilr yada bilyelerde sorun olabilir. Fakat aynakolda sorun olunc a genelde sesli calısma yaparlar.

3. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Orta göbeği söktürün,yağlayın ve tekrardan yerine takın.
    Büyük ihtimalle bahsettiğiniz sorun orta göbekteki bilyaların yağsız kalmasından kaynaklanıyordur.

4. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    aynakolun bilyesi değişmesi gerekebilir. yağlama vs. ile geçiceğini pek sanmıyorum. eski bisikletimde aynı sorun vardı sürekli ayna kol gevşiyor yada ses çıkarıyordu. yağlıyorduk vidaları sıkıyorduk bir süre sonra aynı ses gelmeye başlıyordu. en sonunda bilyeyi değiştirdik aynakolunun bilyasını...

5. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sıfır Gıant,Scott,Salcano vs... bisikletler kullandım hepsinin akordu,zincir yağı vites ayarları vs tamdı.En büyük dişliye geçtiğimde hepsinde böyle bir titreme oluyordu göbekte.

6. Oğuzhan Y.

Oğuzhan Y. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Zincir ön aktarıcıya sürtüyor olmasın? :p