Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

31 MAYIS ANADOLU KAVAĞI Rampa,ekşın 32 kısım tekmili birden

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında çirkin tarafından paylaşıldı.

1. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Belgrat ormanı mangal sefasından sonra kadim dost pedaldaşım Toygar’la bütün bir hafta ne yapsak nerelere gitsek diye düşünüp konuştuk. Yalova Hayrettin KARACA Arboretumu planımız turun rehber eşliğinde yarım saat sürmesi nedeniyle iptal olunca Cuma günü rotayı bu sefer de Anadolu kavağına kırmaya karar verdik. Cumartesi günü yeni forma ve tayt almıştım ve onları denemek için de harika olacaktı.
    Pazar sabahı 8:30 – 09:00 arası Bostancı deniz otobüsü iskelesinde buluşmaya karar verdik. Sabah 06:45 te kalkıp 07:15 te evden kendimi dışarı attım. Hava kapalı ama açılır diye umuyorum. Hemen Kurtköy Sabiha Gökçen havaalanı arkasındaki yoldan Kaynarca tren istasyonuna indim. 08:00 trenine binerek Bostancı istasyonda inip randevu yerine gittim. Pedaldaşım beni orada bekliyordu. Beltur tesislerinde hafif bir kahvaltı yapıp yola çıktık.
    Bostancı’dan 09:00 gibi yola çıkıp Kadıköy-Harem-Üsküdar yaptık. Oradan ver elini sahil boyu.Cumartesi güneşine inat Pazar hava oldukça kapalı. Keşke hava durumuna baksaymışım. Rüzgar karşıdan zorladıkça şaka yollu başka bir güzergah seçse miydik geyikleri dönmeye başladı.
    Üsküdar’dan Çengelköy’e kadar olan kısımda emniyet şeridinde ilerlemek büyük bir dert.Yolda kayma ve çökmeler var ama asıl tehlike yola dik şekilde döşenmiş “mühendislik harikası” mazgallar. Bırakın tekerleği içine kadro bile girebilecek ölçüde geniş mazgallar tam bir ölüm tuzağı dikkatli olmakta fayda var.
    Beykoz’a gelirken bir fotoğraf molası veriyoruz.
    Beykoz paşa çayırından itibaren yol ikiye ayrılıyor. Sahilden maalesef yol yok. Beykoz Anadolu Kavağı arası komple askeri bölge. Bir yol Kavağa bir yol Tokatköy tarafına gidiyor. Biz Kavak yoluna saptık. Oldukça dik bir rampadan tırmanmaya başladık. Bu seferde havanın kapalı olmasına dua etmeye başladık. Rampayı serin serin çıkmak iyi oluyor. Ama mübareğin biteceği yok gibi.
    Ayazma’da bir mola daha.Hem sulanalım hem de manzaranın tadını çıkarıp fotoğraf çekelim diye.
    Ayazma’dan sonra ekşına devam yine rampa. Tokatköy’ü tepeden gören bir yerde ben fotoğraf molası veriyorum. Toygar tırmanmaya devam.
    Bu arada yol üstünde gözlemecilerden gelen mis gibi kokuları içimize çeke çeke tırmanıyoruz. Nihayet rampa bitti. Artık iniş zamanı. Kıvrıla kıvrıla yeşilin her tonu arasından inerken durup bu anı belgeliyoruz.
    Saat 12:15 gibi Anadolu Kavağına varıyoruz. Üsküdar’dan itibaren yaklaşık 30 km kadar bir yol. Hemen mis gibi balık kokuları arasında bir mekana çöküp aç karnımı doyuruyoruz.
    Balıkçıda çalışan arkadaşta sıkı bir bisikletçi çıkıyor. Frenler amortisörler bayağı muhabbet ediyoruz.
    Saat 15:00 e kadar oralarda yemek çay takılıp dönüş için güzergah arıyoruz. Açıkçası gelirken indiğimiz rampanın uzunluğu ve dikliği bizi ürkütüyor. Çünkü çıkıştan daha dik ve daha uzun bir rampa. Oradaki zabıtalar bize Yaros kalesi tarafına çıkıp Poyrazköy sapağından inmemizi söylüyorlar. Yaros kalesi yolu 2 km kadar çok dik bir Arnavut kaldırımlı yol. Kah iterek kah bisikletle tırmanıyoruz. Tepede bizi muhteşem bir manzara bekliyor. Boşa dememişler “Acı yoksa,zafer de yok” diye. Arkamızda Karadeniz manzarası fotoğraf alıp manzarayı seyrediyoruz.
    Yaros kalesinden sonra yolda ufak tefek rampalar var ama bunlar indiğimizle kıyaslanmaz bile. Rahatça çıkıyoruz.
    Bir manzara daha…
    Poyrazköy sapağında pedaldaşım Toygar’ı Poyrazköye inmeye kandırmaya çalışıyorum ama nafile. Mecburen Beykoz istikametine sapıp yokuş aşağı Akbaba köyüne kadar pedal basmadan iniyoruz. Yoldaki virajlara ve stabilize bölümlere dikkat!!!
    Akbaba köyü sessiz sakin huzurlu bir yer. Caminin yanında bir kır kahvesinde soğuk sodalarımızı yuvarlayıp yeniden yola çıkıyoruz.
    Üsküdar’a kadar duran araçların arasından süzülüp geçmek ayrı bir keyif. Hep söylüyoruz. “BİSİKLET ÖZGÜRLÜKTÜR” . Kadıköy’ e gelince Moda Bomontinin orada bir çay molası veriyoruz.Bundan sonraki molalar yorgunluktan ziyade selenin verdiği sıkıntı nedeniyle. Pedli taytlarla bile 90. Km den sonra her 15-20 km bir birkaç dakikalık molalar istiyor insan.
    Artık sahilden eve devam. İdealtepe’de pedaldaşımı bırakıp Kaynarca’ya oradan da evime ulaştığımda saat 20:40’ı gösteriyor.
    Toplam süre : 13 saat 40 dk.
    Pedal çevrilen süre : 08 saat 53 dk
    Toplam mesafe : 146,2 km
    Ortalama hız : 18,4 km

2. Onur Berberci

Onur Berberci Bisikletkolik

Seviye:
    Belli ki çok güzel bir tur olmuş pedallanıza sağlık :)

3. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık güzel bir paylaşım olmuş. gezilerinizin devaölı olması dilegiyle bol pedallı günler diliyorum...

4. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Teşekkürler ederim dostlar. Eylemlerimiz kararlılıkla devam edecek:))))

5. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler.

6. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    sizin keyif almanız ve bizimle keyfinizi paylaşmanız bizi daha çok mutlu eder teşekkürler
    pedalınıza zeval gelmesin!

7. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bence gezi tadında gezi olmuş. Paylaşım için teşekkürler

8. Furkan DURU

Furkan DURU Forum Bağımlısı

Seviye:
    Paylasım için teşekkürler , ayaklarınıza sağlık..

9. CEM ATEŞ

CEM ATEŞ Forum Demirbaşı

Seviye:
    Güzel bir tur olmuş. Paylaşım için teşekkürler.

10. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:
    çok güzel gezi olmuş.Paylaşım için teşekürler