Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

31 Eylül-1-2 Ekim Tarihlerinde Van Gölü Turu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında hakanyuc tarafından paylaşıldı.

1. hakanyuc

hakanyuc Yeni Üye

Adı:
    Hakan
    Bisiklet:
    Carraro
    Merhaba Arkadaşlar,

Başlıkta belirttiğim tarihlerde, Bitlis-Merkez'den çıkarak Van Gölü'nü çepeçevre turlayacağım. 360km olan turu 3 Günde yapmayı düşünüyorum. İlk durağım Erciş olacak geceyi orada geçirdikten sonra 2.gün sabahı Van'a gitmek üzere pedal çevireceğim. 3. günde Van-Bitlis arası 160km olduğundan benim için en önemli bölüm burası olacak :) o yüzden sabah gün ağarınca yola düşeceğim.

İlk kez bir uzun tur yapacağım. Tek başımayım şuanda. Tura katılmak isteyenler olursa buradan haberleşelim.

Bir isteğimde forumdaşlardan olacak. Bu tur için dikkat etmem gerekenler nelerdir? Önerilerinizi alabilir miyim bu konuda?

Şimdiden herkese teşekkürler.

2. morishej

morishej Üye

Seviye:
    Van'dayım hocam her türlü yardım benden sorulur :)

#Tapatalk

3. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba
    Tur yazınızı ve detayları merakla bekliyorum. İleride planlayacagim tur için önemli bilgiler almayı umuyorum.

Kazasız ve keyifli turlar
    five

4. hakanyuc

hakanyuc Yeni Üye

Adı:
    Hakan
    Bisiklet:
    Carraro
    Her sene yapılan ancak 2 yıldır yapılamayan Pedal Pedal Van Gölü turunu bekliyordum. Olacaktı aslında ancak malum olaylar yine iptal edilmesine sebep oldu. Tur gerçekleşince detayları mutlaka paylaşacağım buradan. @morisej destek için teşekkürler. Çayını içeriz inşallah :)

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu turu daha önce Tatvan'da düzenlenen Van golünü pedalla etkinliği içerisinde gerceklestirdim. Tatvan daki bisikletçi arkadaslarda size yardımcı olurlar. Son gün biraz uzun ama tamamlarsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar.

6. hakanyuc

hakanyuc Yeni Üye

Adı:
    Hakan
    Bisiklet:
    Carraro
    Herkese Merhabalar, Van Gölü Turum yaklaşık 1.5 ay önce gerçekleştirildi. Amacıma ulaştığımı düşünüyorum. Halk Kütüphanelerine ve değişen hizmetlerine dikkat çekmek için başladığım turumu planladığım gibi 3 günde tamamladım. Tek başıma olmam sebebiyle biraz müzik kutumla idare ettim. Keyifli ve Unutulmayacak bir tur oldu. Bu Turdan sonra Bitlis Nemrut Krater Gölüne ve Muş'a turlar yaptım. Bir nevi Van Gölü turu önümü açmış oldu :) Artık mesafelerden korkmuyorum. Herkese Saygılar ve Sevgiler..

five, Özcan., ekren gökhan ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  7. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Çok güzel bir doğa üzerinde pedal çevirmişsin ama anlattığın şey topu topu 3 cümle. Bence bisikletseverler için kaçırılmayacak bir rota. Yeterki biraz tanıtılsın. Bu görevde sanırım sana düşüyor. Sorularımı yöneltiyorum.
    -Van gölü çevresi toplam kaç km.
    -Konaklama konusunda bilgi.
    -görülecek yerler (süphan dağı, selçuklu mezar taşları, nemrut gölü vs)
    -yenilecek şeyler (van kahvaltısı vs)
    -bölgede hayvancılık yaygın olduğundan köpek tehlikesi varmı
    -yol şartları nasıl

five ve Birhan K. bunu beğendi.
  8. hakanyuc

hakanyuc Yeni Üye

Adı:
    Hakan
    Bisiklet:
    Carraro
    Merhabalar Tekrardan,

Mesafelerden Yol durumundan başlayacak olursam;
    İlk gün Bitlis - Erciş yaptım. 151km'lik bir mesafeydi pedalladığım. Bu yol gayet güzel bizler için. Emniyet şeridi geniş. Huzurla ve göle sıfır , mükemmel bir manzarada bisiklet sürüyorsunuz. Sizi yoracak zorlayacak yokuş yok. Hele Adilcevaz - Erciş arası dümdüz diyebilirim. 13 saatte tamamladım.

İkinci Gün Erciş - Van arasında 100 km yaptım. Bu yolda mecburen arabaların yolunu işgal ediyorsunuz. Tek avantajımız Vangölü turunda hep çift şeritli yol. Yani aracın sizi sıkıştırması imkansız diğer şeride geçip rahatça geçiyor araçlar. Erciş-Van arasında en sağ kısım hep mıcırlı. Buna dikkat edin. Canik tepesi ve Tasmalı geçitleri felaket yokuşlar. Hele de Tasmalı geçidi çok zorluydu. İkisi tırmanış arasında da en fazla 3-4 kilometre var. Bu açıdan yorucu oluyor ama bu yolu 9 saatte tamamladım. Beklediğimden daha hızlı geçti.

Üçüncü Gün tam 163km. Bu yolda diğer yollar gibi rahat. Dağlar arasında yeşillikler arasında gidiyorsunuz. Tek olsanız dahi canınız sıkılmaz. Dikkat edilmesi gereken nokta Kuskunkıran tüneli var. Tek şeritliydi o zaman ve orayı arabaya atlayıp geçtim. Ayrıca tünele gelişte de yokuş var. Birde yokuş olarak çok dik ve uzun Reşadiye Rampası var. Bitlise 40 km kala tüm enerjinizi bitiren türden.

Kısacası toplamda Vangölü Turumu 414 km. ile bitirdim.

Köpekler;
    Erciş'e yaklaşırken yani Bitlis'ten 100. kmden sonra artık tarlalar ve evler başlıyor. Burada köpekler sorun çıkarabilir dikkat etmenizi tavsiye ederim. Erciş'ten sonraki 30 km'de de sürüler oluyor oralarda da köpekler 3lü veya 4lü gruplar halinde saldırıyorlar :) Çobana yalvarmanız yada gerekli köpek kovucu ekipmanınız olması şart. 3.gün ise köpek saldırısı olmadı çok şükür. Rahat bir şekilde turumu tamamladım.

Kalacak yer;

Erciş'te Öğretmenevinde kaldım. İlçenin çıkışında olması sebebiyle. 2. Gün yola çıkışım çok rahat olmuştu. Gecelik 30TL idi. Sivile ise 35TL. Kalmak için ideal.
    2. Gün Vanda Şişli Öğretmenevinde kaldım. Orası Ercişten daha güzeldi. Bu kez rahatım için double yataklı oda istedim. 80TL idi fiyat. Şehir merkezinde olması sebebiyle Akşam çıkıp turlama gezme fırsatınız oluyor.

Yemek ve Sıvı İhtiyacı;
    Ahlatta kavurma yemenizi tavsiye ederim. En meşhuru budur çünkü. Onun dışında pek yemek yerleri hakkında da bilgim yok zaten :) Petroller sık sık olduğundan sıvı ihtiyacınız içinde sorun yaşamayacaksınız. Tur bu açıdan çok olumlu. Göle paralel yolda sürmekte ayrı bir keyif. Van'da Van Kahvaltısı Meşhurdur gün probleminiz yoksa, kesinlikle tavsiye ederim. Cumhuriyet caddesinin arka sokaklarında yan yana salonlar var. Kime sorsanız kapısına kadar götürürler :) Benim vaktim olmadığı ve her zaman tattığım için yapmamıştım bu kez. Birde Reşadiye yokuşunda Mehmet Amca ile Sevin Teyzeyi görürseniz salata ve domatesinden satın alın. Şifa niyetine resmen.

BEN GEZİ MAHİYETİNDE ÇIKMADIĞINDAN DOLAYI, ROTAMDAN HİÇ ÇIKMADIM. EĞER SADECE GEZMEK İÇİN GELECEK OLANLAR VAR İSE; NEMRUT KRATER GÖLÜ, AHLAT SELÇUKLU MEZARLIĞI VE HEMEN ARKASINDA YER ALAN HARABELER DİYE ADLANDIRILAN TARİHİ YER VAR. ADİLCEVAZDA KAMP YAPABİLECEĞİNİZ ANCAK İLÇE MERKEZİNE UZAK(20km civarı) OLAN AYGIR GÖLÜ VAR. SÜPHAN DAĞININ HEMEN DİBİNDE DİYEBİLİRİZ. GÖRÜLMEYE DEĞER. MURADİYE ŞELALESİNİ GÖRMEDEN GEÇMEYİN(ESKİ GÜZELLİĞİNİ YİTİRMİŞ AMA GÖRÜN YİNEDE). VAN'DA EN ÇOK GÖRÜLMESİNİ TAVSİYE EDECEĞİM YENİLENMİŞ HALİYLE AKDAMAR ADASI. ONUN DIŞINDA KAHVALTISI DA MEŞHURDUR MALUMUNUZ.

Umarım yeterli ve detaylı olmuştur. Benden bu kadar. Sorularınız olursa özelden de yazabilirsiniz. 2017 Baharda Vangölü Turu yapmak isterseniz, planlayabiliriz. Bir daha bu kez grup ile yapmak isterim.

five, Özcan., ekren gökhan ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  9. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @hakanyuc verdiğin bilgiler için teşekkürler. Sayende gidip gezmiş kadar olduk.

hakanyuc bunu beğendi.