Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Hasan Kuru tarafından paylaşıldı.

1. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:

GÜNÜN ANLAMI VE ÖNEMİ
    Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla yurdumuz tamamen elimizden alınıyor, vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza son veriliyordu. Yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar düşmanlara veriliyor, bizim de bunu kabul etmemiz isteniyordu. Türk milletinin bu durumu kabul etmesi elbette mümkün değildi. 19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkmasıyla, lideriyle kucaklaşan Anadolu, Atatürk'ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Amasya Genelgesi'nin yayınlanmasının ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri yapıldı. Daha sonra 27 Aralık 1919'da Ankara'ya gelen Atatürk, 23 Nisan 1920'de TBMM'yi kurdu. Böy-lece hem memleketin yönetimi halkın iradesine verilmiş oluyordu. Hem de Kurtuluş Savaşı'nın merkezi Ankara oluyordu.

TBMM meclisi yaptığı görüşmelerde yurdun durumunu ve kurtuluş çarelerini aradı. "Misak-ı Millî sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşü"nden hareketle, düşmanla mücadele kararı alındı. Oluşturulan düzenli ordularla savaşa girildi. İlk başarı, Doğu'da Ermeni çetelerine karşı kazanıldı. Daha sonra, Batı cephesinde, Yunanlılarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaşları yapıldı. Bu savaşların kazanılmasıyla Yunanlılar'a büyük bir darbe indirilmiş oldu. Bunun üzerine Yunan ordusu yeniden saldırıya geçti. Saldırı üzerine Mustafa Kemal, or-dularına: "Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz." emrini verdi.

Türk askeri, büyük bir azim ve fedakârlıkla bu karara uydu. 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle, Türk milleti 1699 Karlofça Antlaşmasından beri ilk defa toprak kazanmaya başlıyordu. Sakarya Savaşı, Türk milletinin savunma durumundan taarruz durumuna geçtiği önemli bir savaş olarak da tarihe geçti. Bu zafer sonunda, TBMM tarafından, Mustafa Kemal'e "gazi" unvanı ve "Mareşal" rütbesi verildi. Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı'ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı.

1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlandı. Güneydeki Türk birlikle-ri, büyük bir gizlilik içinde Batı cephesine kaydmld". İstanbul'daki cephane depolarından silah ve cephane kaçırıldı. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silâhlar satın alındı. Ordumuza taarruz eğitimi yaptırıldı. Bu hazırlıklardan sonra, Gazi Mustafa Kemal'in başkomutan-lığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı. Bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos'ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis'te vardı.Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

Büyük Tarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan temizlenmiş oldu. Hain düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline "dur" diyen ve kanımızın son damlasını akıtmadan yurdumuzu bırakmayacağımızı dünyaya ispatlayan bu büyük zaferi her yıl, 30 Ağustos günü, bayram yaparak kutluyoruz

Denizli Bisiklet Grubu olarak tüm bisiklet camiasının 30 Ağustos Zafer bayramını kutlarız.

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bilgi ve hatırlatma ,en önemlisi de emeğin için çoook teşekkürler kardeş..

Canım Türkiyemsin kıymetini bilelim.Umarım en güzel Günler vatanımızı bekliyor..
    Sevgiler Hasan Kardeşim...
    Bu gün benim babamın ölüm yılı..30.08.1986
    Benim doğum yılım da 10.08.1979 :) kusura bakmayın..

Ali Menemen ve Hasan Kuru bunu beğendi.
  3. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Allah gani gani rahmet eylesin abi. :(

Ali Menemen ve Volkan Bilirli bunu beğendi.
  4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Sizlerden de kardeş..Kusura bakma knuyu dağıttım.

Ali Menemen bunu beğendi.
  5. ermanatasoy

ermanatasoy Forum Bağımlısı

Seviye:
    Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmayi Gurur Türk Olmayı Onur
    Sayanlarin Bol Yıldızlı Değil Ay Yıldızlı Bayrak Altında
    Selam Duranların Çoğalması Dileğiyle 30 Ağustos Zafer Bayramınızı Kutlarım...

6. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bize bu güzel günü armağan eden;En başta ATATÜRK olmak üzere silah arkadaşlarını ve bu güzelim VATAN için canını seve seve vermiş tüm şehitleri saygı,sevgi,minnet ve rahmetle anıyorum.

7. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Benim bir sözüm vardır,
    Strong Army, Strong Turkey :D

Hepimizin 30 ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.

8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bu mutlu günde, bize bağımsızlığımızı kazandıran Atatürk ve silah arkadaşları ile kahraman Türk Ordusu'na şükran ve minnetlerimi sunuyor, ebediyete intikal edenleri rahmetle anıyor ve tüm üyelerimizin Zafer Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

Hepimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun.

9. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bir şeyler yazmak isteyen yok mu?

10. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Zafer bu topraklar için kanını döken, Ezanlar dinmeyecek, namuslar ezilmeyecek, bu topraklar bölünmeyecek diye mermilerin önüne kendini siper eden aziz şehitlerimizin zaferidir.

Ruhları şad olsun. Mekanları cennet olsun. Zafer bayramımız kutlu olsun.

11. Levent34

Levent34 Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Açtığın yolda gösterdiğin hedefe!

30 ağustos zafer bayramımız kutlu olsun..

12. mehmet.ali

mehmet.ali Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
    Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.

Bize bu toprakları varan etmek uğruna şehit olan bütün askerlerin ruhları şâd, makamları cennet olsun.

Zafer bayramımız kutlu olsun.

13. Lykiafogu

Lykiafogu 92.Nesil Üye

Adı:
    Berkay
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Ay yıldızlı bayrağımızı özgürce dalgalandıran, bu bayrağın altında özgürce yaşamamıza olanak sağlayan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizden. Allah razı olsun, mekanları cennet, ruhları şâd olsun.

30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun.

14. Kazuya

Kazuya Omnia Causa Fiunt

Adı:
    Emrah
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu en buyuk zafer hepimize kutlu olsun, sehitlerimize ve elbette Mustafa Kemal Ataturke selam olsun. Yasasin tam bagimsiz TÜRKIYE.

image.jpg

15. ercst0rm

ercst0rm Forum Bağımlısı

Adı:
    Ercüment
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu güzel günde 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun!
    Vatan, bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hakim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği topraktır..

16. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Bu vatanın kolay kazanılmadığını hiç unutmamak için anlamının iyi anlaşılması gereken gün herkese kutlu olsun...

osiosborn ve Anıl Küçükgöksel bunu beğendi.
  17. osiosborn

osiosborn Sen nasıl bakarsan, o da sana öyle bakar.

Adı:
    Onur Ö.
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    "Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir." 25 Nisan 1915

Askerlerine ölüm emri verebilecek bir komutan, bu emre itaat edecek asker başka milletlerde yoktur herhalde.

30 Ağustos zafer bayramımız kutlu olsun.

Kazuya ve Anıl Küçükgöksel bunu beğendi.
  18. Anıl Küçükgöksel

Anıl Küçükgöksel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    "İki Mustafa Kemal vardır. Biri ben et ve kemik, geçici Mustafa Kemal.
    İkinci Mustafa Kemal, onu 'ben' kelimesiyle ifade edemem; o ben değil, bizdir!
    O, memleketin her köşesinde yeni bir fikir, yeni bir hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve mücadeleci bir topluluktur. Ben onların rüyasını temsil ediyorum.
    Benim girişimlerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir.
    O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz.
    Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal O'dur."
    30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun, olmasaydın olmazdık Ata'm. Mekanın cennet, ruhun şaad olsun.
    11907185_1672156699686633_2285844401420613163_n.jpg

Kazuya ve osiosborn bunu beğendi.
  19. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:

20. berkay onaylıı

berkay onaylıı Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Milli bayramlarımızın, milli duyguların yok edilmeye çalışıldığı bu yıllar da utanmasalar kutlamaları bile yasaklayacaklar, sadece göstermelik kutlama. Öyle kutlanmalı ki bu bayram tüm Dünya bilmeli bu milletin yokluktan çıkıp var olduğunu ve merak etmeli; ne oldu Türk milleti ne yaptı demeli, kaldı ki yeni neslimizin kafası cemaatler tarafından boş boş dolduruluyor. Turgut Özakman'ın Şu çılgın Türkler (Cumhuriyet tarihimizin en çok satan kitabı) kitabından "Emperyalistlerin donattığı, emperyalizmin yönlendirdiği Yunan ordusu ezilmişti. Türkiye için yepyeni bir dönem başlıyordu. Falih Rıfkı Atay 30 Ağustos için şöyle yazacaktı

" Nemiz varsa, eğer bağımsız bir devlet kurmuşsak, hür vatandaşlar olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu batının pençesinden, vicdanlarımızı ve düşüncemizi Doğunun pençesinden kurtarmışsak, şu denizlere bizim diye bakıyor, bu topraklarda ana bağrının sıcaklığını duyuyorsak, belki nefes alıyorsak, hepsini,her şeyi 30 ağustos zaferine borçluyuz"
    bilgi yayın evi sayfa 645

Evet Yunanlıların bizden isteği batıda merkezi Bursa olan bir özerk bölge kurmak istemesiydi ve polisiyle meclisiyle ayrı bir yer yani sevr denilen paçavra kağıdını bize uygulamak. Evet tarihden yoksunuz, aslında günümüzden pek farklı değil sadece 93 yıl önce yaşananları bilmek bu güne çok büyük ışık tutacaktır.
    30 ağustos zafer bayramımızı en içten dileklerle kutlarım dilerim o savaşları yaşatacak olaylar yinelenmez. Geç yazdım Turdan yeni geldim kusuruma bakmayın. İyi bayramlarrrr