Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

30-31 Mart 2013 Manavgat - Köprülükanyon Bisiklet ve Rafting İkisi Birarada

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Bülent ŞİMŞEK tarafından paylaşıldı.

1. Bülent ŞİMŞEK

Bülent ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tüm yol dostlarına selam olsun.Sizlerle en son Konya Sille turumuz fotoğrafları ile birlikte olmuştuk. Şimdi de Eskişehir’de planladığımız üzere hafta sonu Manavgat-Köprülü Kanyon turumuzu gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Turumuz planladığımız gibi Konya – Manavgat arası araba ile Manavgat-Köprülü Kanyon arasındaki yaklaşık 65 km lik yol bisiklet ile katedilecekti. Bu bağlamda yola Cuma akşamı çıktık ve gece Manavgat’ daydık. Gece biraz sohbet ardından arabalarımız içinde dinlenmeye çekildik. Sabah 5 civarında kalktık ve Manavgat otogara doğru hareket ettik.

Otogarda bisikletlerimizi ve ekipmanlarımızı hazırladık ve hemen karşıdaki çorbacıda çorba içtik..

Artık pedal basma zamanı gelmişti. Saat 06:15 itibari ile yollara düşmüştük. Yolun 23 km lik kısmı Manavgat-Antalya karayolu üzerindeydi. İşte bu yol üzerinden kareler…

Güvercinlik mevki civarında sağa doğru Taşağıl beldesine doğru ayrılıyor ve kayınpederinde akrabası olan bu marketde soluklanıyoruz..

Bu kısa molamızdan sonra Sağırin’e doğru inişli çıkışlı yollardan yol alıyoruz..

Sağırin’in çıkışından itibaren rampalar biraz daha sertleşiyor.Ama manzaralar işimizi kolaylaştırıyor..

Yol üzerinde birbirlerine eklenmiş halde yolu kateden bu hayvanlara yörede gembi deniyor. Sevimli görünmelerine rağmen dokunursanız yada bazen havada uçuşan tozları hastanede sonuçlanabilecek alerjik etkilere neden olabiliyor.

Buradan yol ikiye ayrılıyor ve ilerde birleşiyor. Biz soldan devam ediyor ve köprü üzerinde doyumsuz manzaralarda ardı ardına fotoğraflar alıyoruz..

Artık Köprüçay sağımızda kaldı ve eşsiz orman,dağ ve rengarenk çiçek manzaralarına eşlik etmekte..

İşte rengarenk kır çiçekleri..

Yolda tam da kartpostallık kareler yakalıyor ve eksiksiz kayıt altına almaya gayret ediyoruz…

Saat 11:00 de konaklayacağımız ve rafting organizasyonumuzu yapacak olan Selge Motel de olmamız gerekmese herhalde fotoğraf çekmek ve manzara seyretmekten akşama varamazdık..

10:45 de Selge motele varmıştık. Bizi Engin kardeşimiz karşıladı. Hemen odalarımızı gösterdi. Bizde hemen eşyalarımızı ve bisikletlerimizi bıraktıktan sonra raftinge hazır halde beklemeye başladık.

Engin kardeşimiz bizi rafting organizasyonunun yapıldığı yere götürdü ve orada gerekli olan teçhizatlarımızı giydik ve bir müddet bekledikten sonra rafting başlangıç noktasına götürüldük. Burada 50 kadar İran’lı turist kafilesi vardı ve onların arasından 4 kişi, 5 kişi biz, bir de kaptanımız toplamda 10 kişi ile asıldık küreklere.

Bu arada risk aldık ve ben fotoğraf makinamı streç filme sardım ve bu manzaraları çekmek adına yanıma aldım. İşte çok eğlendiğimiz o anlardan seçmeler..

Yaklaşık 6 km lik bir parkurun ardından rafting merkezine gelip yemek molası veriyoruz..
    Yemeğin ardında 6 km lik bir parkur daha bekliyor bizi.

Sonunda kazasız belasız raftingi bitiriyor ve İranlı bot arkadaşlarımızdan birinin ricası üzerine mail adreslerini fotoğraf göndermek üzere alıyor ve motelimize götürülüyoruz…

Duş alıp biraz soluklandıktan sonra Engin kardeşimize akşam yemeği için defne yapraklı alabalık siparişlerimizi verip biraz çevre turu yapıyoruz..

Kısa turumuzdan sonra akşam yemeği için meşe odunu ile aheste aheste yanan ocakbaşında toplanıyoruz..
    Yorucu bir günün ardından dinlenmeyi hak ettik. Saatlerin gece bir saat ileri alınacağını hatırlayarak gerekli ayarlamaları yaparak odalarımıza çekiliyor ve güzel bir uyku çekiyoruz..

Sabah olduğunda bol oksijen, kuş ve su sesi eşliğinde uyumanın zindeliği ile uyandık ve toplanmaya başladık. Ardından yine ateş başında sabah kahvaltısı için toplandık. Ateşte kızarmış ekmekler, bal, zeytin, peynir, kekikli zeytinyağı, domates, salatalık sahanda yumurta ne ararsanız var kahvaltıda. Sağlam bir kahvaltı yapıyor ve motel önünde bir fotoğraf alarak yola çıkıyoruz..

Pazar gecesi Taşağıl’dan Köprülü Kanyona pedal basan Fatih Abi ve arkadaşları ile sabah 10 civarı buluşuyor, köyden taze sağdırdıkları sütten içiyor, kısa bir sohbetden sonra nehrin diğer taraftaki yolundan, yine eşsiz manzaralar eşliğinde yol alıyoruz..

Bu köprü de tek aracın geçebileceği genişlikte ve mükemmel manzaralara eşlik ve şahitlik etmekte…

Dönüşte Sağırin’e varmadan yokuş aşağı inerken karşı yönden 30-40 kadar yarışcı bir gurup ile karşılaşıp selamlaşıyor ve yola devam ediyoruz. 10 dakika kadar sonra yol üzerinde bir kutu ve yanı başında ve içinde çoğu açılmamış su, sporcu içeceği, kek, muz ve elma buluyoruz. Belliki takım arabasından buraya ve özellikle görünecek şekilde asfalt üzerine bırakılmıştı. Ganimet bulmuş gibi nevaleyi paylaştık ve çöpleri Sağırin’e kadar taşıyıp çöpe attık.

Doğa tüm güzelliği ile bizi bırakmak istemiyordu.Bazende inişler çok hızlı olabiliyordu.

Taşağıl’da yine aynı markette soda molası verip az sonra ana yola bağlanıp hemen sağda bulunan meşhur Kara Ambar lokantasının önünde fotoğraf aldık birkaç tane.

Buradan sonra rüzgar genelde karşıdandı ve durmadan arabalarımızın bulunduğu Manavgat otogarına varıyoruz.

Bisiklet ve ekipmanlarımızı arabalara yükledikten sonra kayınpederlere uğrayıp kısa bir sohbetden sonra yola düşüyor ve yol üstünde Güçlüköy beldesinde bulunan Bayram amcanın mekanında bizim için hazırlanan ızgaralara gömülüyoruz..

Burdan sonra artık yola devam edip Konya ‘ya varıyor ve turu kazasız belasız sonlandırıyoruz. Toplamda bisikletle 135 km yol yaptık.Hava şartları sıcaklık olarak çok idealdi.Rüzgar genel itibari ile sakindi.Havayı açık bekliyorduk ancak kapalı ağırlıklıydı ama yağış olmadı.

Sonuç olarak bir hafta sonu için dolu dolu bir aktivite oldu.Ekipte olan arkadaşlarımın kafa dengi olması,hava şartları,konaklama şartları her şey denk oldu.Bu rotayı katedecek arkadaşlara Selge Moteli tavsiye ederiz.Görüşmek üzere….

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ayaklariniza saglik devrem.Ekibi arttirmissin hepsine selam Özkana aynen ilet okulda beyaz toren migferini giyince ona bir sey soylerdim japon askerleri ile ilgili :) rafting kaskini gorunce kafasinda ayni duygulari yasadim :)

Bülent ŞİMŞEK bunu beğendi.
  3. Bülent ŞİMŞEK

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hala bacaklarından cok çenen çalışıyor feratköse...(Bülent tarafından yazılmamıştır...)

Ferhat Köse bunu beğendi.
  4. Kadir Altuntaş

Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    :) Bülent Kardeşim ve Arkadaşları Tebrikler.Harika bir paylaşım,Teşekkürler,Emeğine sağlık.Tamamiyle inceledim okudum.Bu yaz İnşallah düşünüyorum.Alanya,Antalya Turum'da buraya uğrayacağım.Demekki 1 gün yetmeyecek gibi?.Harika yerler.:)

Nice Turlara..

5. burak koksal

burak koksal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    ayaklarınıza saglik iyi pedallamalar :)

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Özkan baskasinin hesabiyla konusma :) delikanli ol hesap ac :) o kafandaki kask ile bundan 18 yil onceki haline bire bir benzemissin :) japon askerisin sen anladinn onu...

7. Gökhan kocatepe

Gökhan kocatepe Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

Abi o yokuşları nasıl çıkacan :D

8. ahmet bagatur

ahmet bagatur Yeni Üye

Seviye:
    Cok guzel, paylasim icin tesekkurler..

9. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çok güzel bir yol manzarası eşliğinde harika bir tur gerçekleştirmişsiniz.
    bu tura katılan herkesin ayaklarına sağlık...

10. Kadir AYINTAP

Kadir AYINTAP Forum Bağımlısı

Adı:
    Kadir
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ooo Köprülükanyon en sevdiğim yer :)
    Fotograflara büyük bir merakla ve hayranlıkla baktım böyle bir yerde pedal çevirmek gerçekten büyük ayrıcalık sizi kutluyorum ve tebrik ediyorum...
    Harika bir gezi olmuş sizin rafting yaptığınız firmada bende rafting yapmıştım... su yaza göre oldukca fazla rafting yapmak daha heyecanlı ve zevklidir eminim:)
    ama suya girmediğinizi tahmin ediyorum zira oldukca soğuktur"ki yazın bile orda yüzerken insan suyun soğukluğundan titriyor...
    ilk asfalt köprüden bir fotograf çekmişsiniz

bu fotograf.... suyun beyaz köpürdüğü yerden suya atlayıp akıntıya kendimi bırakıp köprünün altından geçtikten sonra...

burasıda fotografı çektiğiniz köprünün diğer tarafı... buradan taşlara tırmanmazsanız 80 mt kadar ileride bir şelale var köprüden görünmüyor tehlikeli bir kısım...

iyi yüzme bilmek lazım... buraya hayranım :)

Köprülükanyon geziniz harika olmuş tüm katılımcıların emeğinize sağlık paylaşım için teşekkürler... kazasız belasız nice turlar...

11. Bülent ŞİMŞEK

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Su soğuk olmasına rağmen kısa sürelide olsa yüzdük.Daha kar suları inmemeiş aşağıya söylendiğine göre.Tabii yine soğuktu su..

12. Yılmaz Adıgüzel

Yılmaz Adıgüzel Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bülent abi hem siz hem fotoğraflar harika.Soluksuz okudum paylaşımı ve çokçada imrendim orda olmayı çok istedim:).Ellerinize ve ayaklarınıza sağlık abi rabbim zeval vermesin..:)

13. Bülent ŞİMŞEK

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kardeşim öncelikle güzel yorumun için teşekkürler.İnşallah sizlerede nasip olur.Oralara yolunuz düşerse güzergah ve konaklama ile ilgili yardımcı olmaya çalışırım...

14. M.Nuri TEKE

M.Nuri TEKE Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Allah cezanızı vermesin emi.! Bülo hem Köprülü kanyonda bisiklet hem de rafting..! Yuh artık oha diyom başkada bişey demiyom :)

15. haluk ergelen

haluk ergelen Üye

Seviye:
    Harikasınız. Bu etkinlik herkesin harcı değil. Tebrik ediyorum. Beraber pedallamak güzel olurdu. Ama iş bot üzerinde azgın sularla mücadeleye gelince ben yokum. Paylaşım için teşekkürler.

16. Jörg Huchler

Jörg Huchler Aktif Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Süpersiniz.:) Şu kurtlar çok tuhaf. Çam ağaçları saldırıyormuşlar.

17. Bülent ŞİMŞEK

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Abi ne yaparsın zaman kısa etkinlik çok olunca böyle oluyo.Sen Antalya'ya yerleşince devamınıda beraber yaparız inşallah...

18. Bülent ŞİMŞEK

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Abi ekip tam kafa dengiydi.Planımız gerçekciydi vede tıkır tıkır işledi zaten.Hava durumu bizden yanaydı.Yani anlıyacağınız bize helva yapmak kaldı...

19. Akday

Akday Yeni Üye

Seviye:
    Bülent gerçekten harika bir tur olmuş.Ben de aranızda olmak isterdim.Ama olsun bizde burda sizin turu aratmayacak bir tur yaptık.