Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

3 ülke TEK araç(Türkiye-Yunanistan-Bulgaristan)

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehiriçi turlar' kısmında Coskun Kahraman tarafından paylaşıldı.

1. Coskun Kahraman

Coskun Kahraman Yeni Üye

Seviye:
    Olay kahramanları:
    Coşkun Kahraman
    Bayram Dinçer
    Nuri Vatansever(Dershaneye giden arkadaş)
    Rota: Türkiye(Edirne)-yunanistan(Kastanies)(Pazarkule Sınır Kapısı)-->Yunanistan(Ormenio)-Bulgaristan(Svilengrad)(Ormenio Sınır Kapısı)-->Bulgaristan(Kpt.Andrevo)-Türkiye(Edirne)(Kapıkule Sınır Kapısı)
    Mesafe: Evden çıkıp eve gelene kadar 96 Km

Sabah kendimizi hiç zorlamadan (1 arkadaşımız hariç) herkes istediği saatte uyandı.Günlük bir turmuş edasıyla arkadaşın(sabahın 8.30 unda dersi olup rahat rahat uyuyamayan arkadaş) dershanesinin bitmesini bekledik.Dershane bitiminde aldığımız bir telefonla seyehatimiz başlamış kabul ettik.Nuri eve gelene kadar bayram ile takım taklavatı hazırladık. Artık sadece Nuri'yi bekliyorduk. ve sonunda Nuri'nin de gelmesi ile takım tamamlanmış yola çıkmaya hazırdık.

Son kontroller pasaportlar tamam.Yiyecekler tamam.İçecekler tamam.Biz Çoktan hazırız.
    Saat 13:14 itibari ile ilk sınır kapısı olan Pazarkule'ye doğru pedal çavirmeye başladık.Edirne içinde her nekadar trafik yok olmasına karşın, sık sık park eden araçlar yüzünden daralan yollar nedeni ile şehir içinden güç bela şehir dışına; o sakin yollara attık kendimizi.

20 Km sonra sınır kapısına varmıştık. Gümrük memurlarının şaşkın bakışları arasında Yunan tarafına doğru geçmeyi başardık.Şaşkın bakışlar yunan memurlarında da vardı.Hergün gördükleri birşey yapmadığımız kesin.Sonuçta yunan tarafına Kastanies e varmayı başardık.Oturup birer -tabiri caiz ise-gavur kahvesi içtik.Yola devam etmeden önce ısınma turumuzu ve molamızı yapmış olduk.Ardından Ormenio sınır kapısına doğru hareketlendik.Yol kenarında açan çiçekler-bazen bir tarlayı komple yutmuş gibilerdi-öylesine hoş görünüyorduki... Sanki edirne'den binlerce kilometre öteye gitmiştik, halbuki sadece 20 kilometre belkide daha azdı.Saat 14:30

Ormenio'ya 6 km Yunanistan-Bulgaristan sınır kapısına 11 km tabelasını gördüğümüzde biraz üzüldük(galiba sadece ben CoşK) Ormenio'yu gezme fırsatımız olmadı.Arkadaşların kondisyonu okadar iyi olmadığı için yolu uzakmak istemediler.-Arkama baka baka -Ormenio dan sınır kapısına doğru gidiyorduk.Önümüze hafif eğimli uzuuun bir rampa çıktı.Tabi bunun en güzel yeri neresi tabiki iniş-Her çıkışın bir inişi vardır.- kısmı.%10 luk bir eğim ile indik.Kilometre saatimde iniş hızımız 65km ye kadar vardı.Sonunda Sınır kapısına geldik.Saat 15:15

Yunan memur ''nerden geliyorsunuz?'' diye sordu.Tabi yunanca, ama bizde yunanca ne gezer.İyi kötü Bulgarca ve türkçe anlaştık ve memurun ''Manyak mısınız siz'' anlamındaki gülüşü ile bulgaristan tarafına geçtik.Orda da durum pek farklı değildi.Bulgarcamız daha kuvvetli olduğu için turumuzu anlatabildik.Bulgar memurdan bir ''Kolay Gele'' deyimini duymak bizi biraz daha cesaretlendirdi.
    Saat 15:20(şimdiye kadar bu kadar hızlı sınır geçmemiştim)
    Nuri ve Bayrak seleden şikayet etmeye başlamıştı.Bende onlara hep çoğu gitti azı kaldı vb. gibi deyimleri kullanarak teşvik etmeye(deyim yerindeyse gaz vermeye) çalışıyordum.Nihayet Toprağımıza ayak basmıştık.Bulgaristan topraklarına...
    Svilengrad'a gidip yemek yemeğe karar vermiştik.Saat 17:26 civarında idi.Şehre vardığımızda şehir merkezinde yemek yemeğe bir yer bulamadık.
    -Dedik bu insanlar aç geziyo burda -
    Neyseki Prencesia diye bir atıştırmalık bulduk.-bildiğimiz ekmek üstü salam sucuk kaşar vs-Birer tane bu atıştırmalıktan yedikten sonra Kpt.Andrevo'ya doğru yola çıktık.Saat 17:50 civarı.

Bu yolda anlatılacak pek birşey yaşanmadı açıkçası. Bozuk bir yol, yavaş bir seyir, sele şikayetlerinden sonra ''Ben bittim'' konuşmaları falan.

Kpt.Andrevo'da bir Edirne'li dayının kurduğu yerde Kebabçi,Küfteta ve Shumensko yiyip içip karnımızı doyurduk.Bunları böyle yazmak benim için çok önemli çünkü orda da aynen böyle yazıyordu.Birtek Shumensko (Шуменско) düzgün yazılmıştı.

Artık Kapılar Kapısı Kapıkule ye girme vakti gelmişti.Saat:19:30
    Kapıkule'yide sorunsuzca geçtikten sonra asıl sorunun Kapıkulenin uzunluğu olduğu konusunda kendi aramızda hemhikir olduk 5.6 km lik bir sınır kapısı idi bu.

En sonunda ''Doğduğun yer değil doyduğun yerdir Memleket'' sözünün doğruluğu düşünerek ülkem ülkem güzel ülkem diyerekten Edirneye doğru son 16 km yi pedal çaviriyorduk.

Çok uzattıysam kusura bakmayın.Yazıya başlarken ''neresini anlatacağım, gittik gezdik işte'' diyerek başlamıştım ama sadece öyle değilmiş.

Edirne'den Herkese Selamlar...

Fotorafları en kısa sürede koyacağım.

2. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    cok guzel bir tur oldu.
    Fotograflari sabirsizlikla bekliyorum;
    Tebrikler.

3. Coskun Kahraman

Coskun Kahraman Yeni Üye

Seviye:

4. ali alper uyar

ali alper uyar Forum Demirbaşı

Seviye:
    fotoğraflarda sorun var...

5. KIVANÇ ATILGAN

KIVANÇ ATILGAN Üye

Seviye:
    :) :p :in:
    walla ne diyim hem helal hem pes
    :rolleyes:

6. Arda Barış Gözcü

Arda Barış Gözcü Üye

Seviye:
    Tebrik ediyorum gerçekten güzel bir tur düzenlemişsiniz fakat resimleri görmek istiyoruz :)

7. SONER DEMİRAL

SONER DEMİRAL Yeni Üye

bulgaristan ve yunanistan böyle bisikletli geçişlerde vize istiyorlarmı ben bunu çok merak ediyorum bilgilendirirseniz sevinirim çünkü bende yunanistanda ve bulgaristanda tur yapmak istiyorum teşekkürler.

8. Miraç AKSEL

Miraç AKSEL Forum Demirbaşı

Seviye:
    tura katılan herkesin bileklerine sağlık :)

9. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Tebrik ediyorum gerçekten güzel bir tur düzenlemişsiniz fakat resimleri görmek istiyoruz

10. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    100 km'nin altında git-gel üç ülke gerçekten çok ilgi çekici. Bir gün Edirne'ye gelip bu güzergahı denemek isterdim. Paylaşım için özel olarak teşekkür ederim.

Bu arada fotoğrafların doğrudan adreslerini (direct kink) vermelisiniz. Gördüğüm kadarıyla bu adresler görüntüleme bağlantısı. Aslında her birine tıklayıp büyük fotoğraf geldikten sonra bunu sağ tıklayarak adresini öğrenebilirsiniz. Ben bunlardan bir tanesini ve belki de en anlamlısını yapayım: