3 saat 100 km civarı antrenmanlarda bitkinlik

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
arkadaşlar daha öncede beslenme konusunda sizlere fikir danışmıştım
-24 yaşında 52 kiloyum 168 boyum var
-yol yarış bisikleti kullanıyorum
-aynı zamanda vardiya isteminde bir iş yerinde çalışıyorum

günlük 20-40 km civarı yol yapıyorum işe gidiş geliş ve ekstra kısa bir tur
hafta sonları ise 100 km civarı yol yapma fırsatım oluyor
ama spor öncesi (yumurta makarna gibi yiyeceklerle neredeyse doyacak durumda yola çıkıyorum) iyice beslenmeme rağmen bu yolculukta sadece su bana yeterli gelmiyor
turumun son 30 km sinden sonrasında ve turdan sonra adeta kolum bacağım kalkmaz oluyor
yolda enerjiyi tamamlayan bir besine ihtiyacım var yada karbonhidrat gibi toz veya enerji bar ne kullanmalıyım

Scudo

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
bu ürünün hakkında şöyle söyleniyor Antrenman sırasında kaybettiğiniz sıvıları geri kazandırır, içerisindeki L-carnitine enerji kaybetmez ve güçten düşmezsiniz, dayanıklılık artar ve son olarak L-Glutam. sayesinde antrenman sonrası için daha hızlı bir onarım sağlanır.
yani tam olarak ihtiyacım olan şey bumudur bu beni tatmin edecek maddemidir
alternatiflerimiz neler olabilir

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Patates :)

Yapımı çok basit.
*Önce küçük, yuvarlak, şirin patatesleri alacaksınız marketten.
*Bulaşık süngerinin sert kısmı ile bir güzel temizleyeceksiniz dışını.
*Kaynayan tuzlu suya atıp yüksek ateşte 15 dakika haşlayacaksınız. Genelde yeterli oluyor bu süre o boydaki patetesler için. 1-2 denemeden sonra çözersiniz kıvamını.
*Sudan aldıktan sonra çok az peynir rendeleyip üstüne az biraz bahratlandırın. Ne kadar sporcu da olsak saman yememize gerek yok.
*Patatesleri aluminyum folyoya saracaksınız. Ama kolay açılacak şekilde, çanta gibi yapın. Yolda onu açmakla uğraşmayın.

Ben saatte 1 tane patates bir tane tahıl bar yiyorum. Aynı zamanda saat başı bir matara sıvı, genelde izotonik sıvı tüketiyorum.

Cemre Can Süral

Daimi Üye
Tepki
241
Bisiklet
Corratec
Kilonuz düşük olduğununda nedeni olabilir,İzotonik içecek kullanırsanız antrenman sonrası kaslardaki yorgunluğu biraz hafifletir,antrenman sırasında kuru incir vb. tarzda yemişler tüketirsenizde iyi olur diye umuyorum.

• Beğen
Tepkiler: burhanozer

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
patates olayı kafama yattı yanıma 3 patates alırım muhtemelen:D
bal şerbetinide beslenme hazineme kaydediyorum güzel olucak:D
peki izotonik içecek olarak nasıl bişey öneriyosunuz??

Kerem Kekeç

Aktif Üye
Tepki
28
Bisiklet
Whistle
tadım firmasının bu çıkardıkları barlar dediklerinize dahil mi yoksa bu gnc gibi yerlerde satılan barlar mı ?

• Beğen

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
o konuda benim bi bilgim yok ama deneyebiliriz onuda fayda göreceksek

Kerem Kekeç

Aktif Üye
Tepki
28
Bisiklet
Whistle
Mtbtr'de okumuştum sanırım. Bu izotonik içecek için en verimlisi Soda+tuz+elma suyu karışımı söylenmişti. Verim olarak.

Düzeltme: Yazıyı buldum buyurun;

(link)

(link)

Bu arada enerji içecekleri ile bir bilgi aktarmak isterim. Direk sıkarak için, ağzınıda fazla çalkalamayın, yapılan en son araştırmalarda dişlerde yüksek korozyona sebebiyet veriyor.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@burhanozer

Ayrıca size tavsiyem çok dolu mideyle yola çıkmamanız. Bütün kan akışı mideye gideceğinden başlarda zorlanırsınız. Onun yerine başladığınız gibi bir patates yerseniz daha iyi olur. O sizi zaten bir saate yakın tutar. Ayrıca acıkmadan yemeniz gerekiyor bunları.
Acıkırsanız zaten çoktan vücut besinsiz kalmış demektir.

Ayrıca küçük bir sandwich yapabilirsin kendine. İçine bir dilim salam ve peynir koyarak. 2 ince dilim ekmeğin arasında.
Sürerken yenilecek çok şey var. Öyle kendinizi sınırlandırmayın.

İzotonik içecek ise, doğrudan Powerade. En uygun şekli o.
Toptan olarak daha uygun fiyata alabilirsiniz ayrıca.

toprakakalin1

Daimi Üye
Tepki
48
Bisiklet
Carraro
Çok zayıfsın abim ya. :) Herhalde yakacak enerji kaynağı yok diyedir. Ben 1.75im 73 kiloyum (71-73 arada takılıyorum), göbek var, her yerde yarım santime kadar yağ tabakası var ve gram yorulma hissetmiyorum. Sadece deli gibi terleyip su kaybediyorum ve bir de spin atarken tıkanma oluyor. Bence gene günlük 25-30 km arası sürüşler yapın ama beslenmenizi de her açıdan arttırıp biraz kilo alın.

• Beğen

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
yakacak enerji acık bişi oluyo onuda yakıyoz yürüyecek enerji bulamıyoz:D

izotonik içecek powerade çok pahalı enerji desteği ile

haftanın 6 günü 50km
1 günü 100-100 km yol yapsam
haftanın 6 günü 1 er tane pazar günüde 2 tane powerade kullansam 8 tane oda 20 tl yapar:D oda senede 1100 tl yapar:D
şu iso pluslar daha mantıklı gibi???

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
Ben yolda kuru üzüm atıştırıyorum.Tavsiye ederim.
Bir de madem zayıfsınız, uzun tura çıkmadan önceki akşam makarna-pilav türü tam doyana kadar bir yemek yiyin. Vücut bunu yağa çevirir, bu da size ertesi gün depo enerji sağlar. Yeterli uyku da çok önemli.

• Beğen

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
bilal abi makarno olayını daha önce denedim akşam epey bi makarna yiyip yarım saat 45 dk sonra uyuduktan sonra sabah
enerji verecek yiyeceklerle bal kaymak pekmez vs kahvaltı yaptım doyma oranım %75 gibi yola cıktım yine bezginlik yine bezginlik yolu tamamlıyorum bacaklarım buna müsade ediyor ama vücudum ezgin ve bezgin bir hal alıyor

yani benim tahminimce 52 kilo yani oldukca zayıf olduğum için yediklerim yaptığım yolun bir kısmını karşılamaya yetiyor
kalan kısmı için yolda bişeyler yemek dediğiniz gibi şart
kuru üzüm bi nebze enerji sağlıyacak
patates leride yanıma alacağım
muhtemelen bi suluk bal şerbeti
bide powerade alıcam yanıma
100-120 km bir yoldan sonra bakalım bezginlik devam ediyormu

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Benim yaptığım;

Bisiklete binmeden 1.5-2 saat kadar evvel karbonhidratlı şeyler yemek.
Her 15-20 dakika da bir ağız dolusu su içmek.( Biraz daha fazla olabilir tabii duruma göre..)
1 saat olunca kesinlikle bir şeyler yemek. İşte burada alternatif çok. Ben arada meyveli kek yiyorum arada muz bazı arkadaşlar üzüm patates önermiş onlar da olur.
O gün 1 saatten fazla binmiş isem eve gelince ağırlıklı olarak karbonhidrat ve maden suyu - elma suyu(şeker ilavesiz) karışım tüketiyorum.( Maden suyu - elma suyu karışımının izotonik etkisi olduğu söyleniyor) Powerade kullanmadım,almadım hiç. Metro markette kolisi 30-40 lira arası değişiyordu ya 12 tane vardı ya 18 tane. Öğrenci cebime uygun gelmedi :)

Benim yaptıklarım bu şekildedir.

• Beğen

Cemre Can Süral

Daimi Üye
Tepki
241
Bisiklet
Corratec
@burhanozer

Mataranın içine yarısını su yarısını powerade ile doldurursanız daha düşük fiyata kullanırsınız

• Beğen
Tepki
19
İsim
Alptekin CANATAR
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Bendede aynı sıkıntı 150-160 km den sonra başlıyor , vücudumun direnci çok fazla düşüyor.1.78 boy 65 kiloyum ama sade soda ve çikolata bunu bir nebze düşürüyor bende seni bilemeyeceğim :)

• Beğen

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
100-120 km'de az değil.
Bisiklete kaç senedir biniyorsunuz. Yeni başladıysanız vücudunuz yeterli gelişim sağlamamış olabilir.
Hızınız da önemli, yüksek ortalamayla kullanıyorsanız vücut çok yoruluyor. Mesela 18 ortalamayla gayet rahat gittiğiniz yolu 20 ortalamayla gittiğiniz zaman tur bittikten sonra bezginlik olabiliyor.

Bir de zaman zaman (mesela saatte bir) 5-10 dk mola verdiğim zaman daha az yorulduğumu fark ettim.

• Beğen
Tepki
5
Bisiklet
GT
bisiklet sürmeden önce ağır beslenmeyi doğru bulmuyorum fitness sporu gibi düşünürsek önce spor sonra yemek yemek sıralaması bozulmamalıdır. Benim tavsiyem sürdükten sonra marketten alıp evde kolayca yapabileceğiniz tane mısır. Protein ve karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayacaktır. Sıvı tüketimi olarak su yeterlidir , şahsi görüşüm bu yönde umarım faydalı olur

• Beğen