3 Küçük Sorum Var

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
Yeni olduğum için aklımda bazı sorular var.

1) Dış lastiğin ebatını değiştirdiğimizde, iç lastiği de mi değiştirmek gerekiyor?

2) Dış lastik ebatlarını belirtirken, mesela, 26x1.90 diyoruz. Burada 26 jantın boyutunu, 1.90 ise dış lastiğin ebatını belirtiyor. Peki bu 700x25c gibi ölçüler ne anlam ifade ediyor?

3) Bu sayıların birimi nedir?
26x1.90 dediğimizde 26" (inch) jant oluyor. Bunu biliyorum ama 1.90 ölçüsünün birimi nedir? 700x25c falan derken bunların birimini hep merak etmişimdir.

Yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim.

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Onur Onat

İç lastiğin dış lastiğin ölçüsüne uyumlu olup olmadığı üzerindeki yazan aralıktan belli olur.

@Onur Onat

2. ve 3. soru birbiri ile alakalı; Lastik boyları ya inch ya da cm olarak belirtilir. Çapa lastik kalınlığı da dahil olur. Lastik çapı inch ile belirtilirse genişliği de aynı birimle bildirilir.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Sorularınızın cevabı ölçü sistemleriyle ilgili.
Biz metrik sistem kullanıyoruz. Metre, santimetre, gram gibi.
Bazı milletlerse İngiliz ölçüm sistemini kullanıyor. İnch, mil gibi.
Bisikletlet lastikleri üzerinde farklı ülkelere satış yapıldığı için farklı ölçüm sayıları yazar.
Örneğin benim 28 jantlı bisikletimin tekeri 700c'dir. Jant çemberi 622 ölçüsünde olmakla beraber tekerle beraber 700'lük olur.
Buna göre benim 28, 622 veya 700 ibaresi yazan bir lastik almam gerekir.
Peki lastik genişliği nasıl belirlenir?
Lastik genişliğini belirleyen şey jant çemberimin iç ölçüsüdür. Ertro da denir.
622x17 Ertro ölçülü çembere uygun lastik genişliği 17'lik çember müsaadesine göre 28,30,32,35 ve 38 lastik takmaya izin verir. Bu ölçünün dışında bir lastik takarsam sorun yaşarım.
Siz 1.90 ölçüsünü 2.54 ile çarparsanız lastik genişliğini santimetre cinsinden bulursunuz.
1 inch 2.54 cm.

• Beğen
Tepkiler: D.Mustafa

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@MEHMETALİ
Yeterince basit soramadım sanırım. Ben sadece birimleri soruyorum. Sormamış ve biliyor olsam da genel kültür bilgileri için teşekkür ederim.

26" jant dediğimizde bunun 'inch' olduğunu biliyoruz. Peki 700 dediğimizde bunun birimi ne oluyor?

700 ne? inch mi, santimetre mi, mil mi? Tabii ki bunlar değil. Ama 700 ne?

700x32c diyoruz. 32c ne demek?
"c" nin açılımı nedir? Bana bu lazım.

Avrupa ve Amerika ülkelerinin hangi ölçü birimlerini kullandıklarını zaten biliyorum. Ayrıca birimler arasında dönüşüm sağlamayı da sormadım. inch/santimetre ilişkisini biliyorum. Bilmediğim dönüşümleri de telefon uygulamaları ile halledebiliyorum.

Bana tekrarladığım bu soruların yanıtları lazım.

Teşekkürler...

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Mustafa demirbacak
Evet Mustafa Bey. Aradığım buydu. Çok teşekkür ederim.

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
Doğru mu anladım?

26x1,75 bir dış lastik istiyorum. Bu sayıların birimi inch.

Peki aynı lastiği milimetre cinsinden ifade etmek için 660x45c demem gerekiyor.

Doğru mudur?

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Abdullah.R
650x42c = 26"x1.75 oluyor o zaman.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@Onur Onat

Doğru; ama gereksiz. 26" bisikler için bu jant ve teker ölçüsü pek kullanılmaz. Nasıl her mesleğin kendine has teknik terimleri olur bu da böyle birşey. Halk kan kanseri der, tıp anemi; halk verem der, tıp tüberküloz gibi. Biz de 26" jant için 1.75" kalınlığında lastik deriz; lastiğin teknik detaylarına girersen 650x42c görebilirsin...

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Halil EROĞLU
Önümüzdeki ayın 12'sinde Almanya'dan bir akrabamız Türkiye'ye gelecek. İnterbet üzerinden siparişlerde bazen gümrük/vergi gibi sıkıntıların yaşandığını okudum. Bu sebeple direkt elden getirteceğim. Yanlış ölçü vermek istemiyorum. Israrım bu yüzden :)

Shwelbe Marathon tur lastikleri varmış. 2 adet o lastiklerden, 2 adet de onlara uygun iç lastik getirteceğim.

Bu marka ve model hakkında güzel şeyler okudum. Doğru bir tercih olacağını düşünüyorum.

Hem Schwelbe Alman malı olduğu için, Almanya'dan alınıp getirtilmesi daha ucuza mal olacaktır diye, tercih sebebim oldu.

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
İç lastiği yük etmenize gerek yok. 26'' e uygun olan iç lastikler genellikle 1,75 - 2,20 aralığındaki tüm dış lastiklere olur. Hatta ben bu ölçülerdeki iç lastiği 26x1,50 dış lastikte kullanıyorum, bir problemle karşılaşmadım.

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Ali Kerimoğlu
Yedek olarak kullanacağım. Daha doğrusu gelenleri bisiklete takıp, şu an kullandıklarımı da yedeğe alacağım.