3 haftalık Mosso bisikletimin tamir serüveni

emre64

Aktif Üye
Tepki
98
İsim
Emre
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar merhaba. Daha önce tanındığım bir sitede bu konuyu açtım. Ama sitenin konuyla alakası olmadığı için ve burdan daha iyi yardım alabileceğimi düşündüğüm için burda da paylaşmak istedim. Yaklaşık 3 hafta önce bir Mosso Wildfire Hyd (26 inch teker, 18 inch kadro) aldım. Ve bu bisikletle başıma gelmeyen kalmadı. Geçenlerde ön janttan ses geldiğini ve büyük ihtimalle rotorun (fren diski) yamulduğunu ve kalipere sürterek bu sese yol açtığını söylemiştim. Disk bariz yamuk dönüyordu, gösterdiğim bisikletçiler de 8 çizdiğini ve ön tekerden ses geldiğini söylüyorlardı. Bunun üzerine bisikleti aldığım mağazaya gittim (Uşak Peloton Bisiklet, mağazada servis hizmeti de veriliyor.) ve durumu anlattım. Servise bakan tek bir kişi var ve adam resmen başından savmaya çalışarak iş yapıyor. Yaptığı işi de tam yapmıyor, çok iyi bildiğini düşünerek üste çıkıyor. Neyse derdimi anlattım, baktı ordan olmaz o dedi ama yine de bisikleti kaldırıp bisikleti havada tutan aparata bağladı. Tekeri çevirdi baktı önce duyamadı, sonra bir daha yaptı bu sefer duydu. Kaliperi söktü, Würth'ün bir şeylerinden diske, kalipere sıktı. Uğraştı uğraştı, hala ses gelmeye başlayınca bu sefer disk düzeltme aparatıyla girişti. Bir iki saat uğraştık. Adam oldu diyor, ben götürüp bakıyorum hiçbir düzelme yok. Tekrar uğraşmaya başladı yine aynılarını yaptı. Bu sefer ses kesildi. Ben yola çıktım bisiklet resmen bağırmaya başladı.

Geri getirdim ve yine kısık sesle bir şeyler diyerek başına geçti, aynı işlemleri yaptı. Ben bu sefer aldım bisikleti gittim. Diskin hafif düzelmesi ve ses azalması dışında değişen hiçbir şey olmadı. Sonraki gün bisikletçi abilerle görüştüm. Ön tekerin akord ayarının bozuk olabileceğini söylediler. Benim de aklıma yattı çünkü artık ses sadece bisikletin üstündeyken gelmeye başlamıştı. Mecbur tekrar götürdüm. Abiye inatla akord ayarını yap desem de, "Ordan olmaz o, onunla alakası yok." dedi. Bu sefer fren ayarını iyice bozdu. Normalde hafif bir tıslamayla çok iyi tutan fren o iğrenç tiz sesle bir tutmaz oldu.

Kafam attı, aldım bisikleti çarşıda bizim kulübün turlarına gelen bir abiye götürdüm. Orda farkettim ki bariz bir şekilde ön tekerin akordu bozuk ve teller çatır çatır oynuyor. Bu arada ben ses geliyor desem de, kulüpteki bir sürü arkadaşa dinletip onay alsam da abi inatla "Ben bir şey duymuyorum." diyor. Tekrar mağazaya gittim bu sefer çok büyük bir ısrarla tellerin oynadığını ve akord ayarı yapması gerektiğini söyledim. Mecbur jantı çıkardı ve tablaya bağladı.

Jantın akord ayarının çok iyi olduğunu ve yeni bisiklette bile bu kadar iyi olamayacağını söyledi. Yanımdaki bisikletçi arkadaşım da adama hafif ayar vererek "Akord en sevmediğim iş, teker tam dönse de aradaki tellerden biri gevşek olduğunda sıkıntı çıkıyor." dedi. Adam hiçbir şey anlamadı. Bir gün daha bisikleti oraya bırakmak zorunda kaldım.

Bisikleti ertesi gün aldığımda düz giderken bir sıkıntı olmadığını ama sola dönerken aynı sesin gelmeye devam ettiğini farkettim. Dükkana dönüp her şeyin çok iyi olduğunu söyleyip çekip gittim. Bir daha tamirlik işim olursa da adımımı atmam.

Bunun üstüne yaklaşık 40 km'lik bir tura gittik o gece. Uzun bir rampanın dönüşünde en önden gidiyordum. (Benden daha eski ve çok iyi bisikletçiler var ama onlar sohbet ettiği için yavaş yavaş gelmeyi tercih ettiler.) Şuan kullandığım ışık hafif sönük. Etrafta arabalar dışında en ufak bir ışık kaynağı yok. Ama yol çok iyi ve rampa inişi olduğu için yaklaşık 50-60 km/s hızla ilerliyordum. Normalde 70 km/s hızda bile rahat giderken (rampa inişi elbette) bu hızda gidonu kontrol etmekte çok zorlandım. İlk başta lastiğin çok şişik olduğu için öyle olduğunu sanmıştım ama bugünkü ufak turumuzda bisikletin sola çektiğini farkettim. Böyle bir şey olabilir mi ya? Yokuş çıkarken, düz yolda vs vs her yerde gidonu bıraktığım an bisiklet sola dönüyor.

Daha üç haftalık bisiklette bunları yaşamam benim garibime gitti. En büyük sıkıntım da Uşak'ta adam gibi bir bisikletçi bulamamam. Bu gidişle bisikleti alıp Denizli'ye falan gideceğim. Şuan için neler yapabilirim? Sadece akord ayarı sorunumu düzeltir mi? Yoksa parça değişimi gerekebilir mi? (En az 10 defa söktü taktı çünkü.)

• Beğen
Tepkiler: Selçuk Karaca
Scudo

-OnuR-

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
Onur
Bisiklet
Carraro
Öncelikle geçmiş olsun gerçekten işten anlayan bi bisikletçiye götürün gidon ve tekerlek millerinede baktırın.

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
Ucuza rotor alıp takın, bu adamlarla uğraşırsanız sabır falan kalmaz sizde.

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
Ben henüz hiç diskli fren kullanmadım. Sanırım hiç de kullanmayacağım. Disk fren gözümü korkutuyor. V fren basit bir fren olduğu için herhangi bir sorunda kendim halledebiliyorum.
Bazen çocuklar görüyorum, abi senin frenler kötüymüş diyorlar. Niye lan, diyorum. Disk olsa daha iyi olur abi diyorlar :kptmya:
Çocuk işte... :p

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş