3. Gün (Şarköy - Gelibolu - Çardak - Lapseki)

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
Marmara turumuz devam ediyor…

Gezimizin 3. gününde Şarköy'den Gelibolu'ya gideceğiz… Haritaya bakarak, anayoldan değil de sahilden gitmeyi kararlaştırıyoruz… Kahvaltımızı Öğretmenevi'nde yaptıktan sonra, kapının önünde resim çektirmeyi de ihmal etmiyoruz…

Şarköy'den sat 09:30'da ayrılıyoruz. Bir gün öncesinin yorgunluğunun hala geçmemiş olduğunu hissediyorum… Şarköy'ün hemen çıkışındaki kavşaktan Şenköy yönüne dönüyoruz. Yolun kenarındaki tabelada Şenköy'e 7, Kocaali'ye 11, Kızılcaterzi'ye 14 km olduğu yazıyor… Kavşaktaki birisi arkamızdan 'nereye gidiyorsunuz, oralar hep bayır' diye bağırıyor ama, biz aldırmıyoruz…

Bozuk satıhlı asfalt yolda, inişler ve çıkışlarla yola devam ediyoruz… Düz yollarda 20-25 km hızla giderken, uzun çıkışlarda hızımız 7-8 km'ye kadar düşüyor… Hava zaman zaman açıyor, zaman zaman da kapatıyor… Hiç mola vermeden Kızılcaterzi'ye ulaşıyoruz… Saat 10:30, buraya kadar 15 km gelmişiz…

Köyün bakkalında maden suyu içtikten sonra, tekrar yollara düşüyoruz… Çok geçmeden beğenmediğimiz asfalt yol da bitiyor… Artık toprak yolda ilerliyoruz… Uçsuz bucaksız yolda bizden başka kimse yok… Denize paralel gidiyoruz ama, deniz hayli uzakta… Bir süre sonra da denizden iyice uzaklaşıyoruz…

Kızılcaterzi köyünden sonra 1 saat kadar yol aldık… Yanımızdan sadece bir araba geçti… Bu arada bir kaplumbağa görünce duruyorum. Fotoğrafını çekmek istiyorum. Ancak kaplumbağanın fotoğraf çektirmeğe pek niyeti yok. Fotoğraf makinamı hazırlayıncaya kadar beklemiyor, ancak kaçarken görüntü alabiliyorum…

Toprak yol bir gün önce geldiğimiz Kumbağ - Yeniköy arasındaki toprak yol kadar bozuk değil… Hafif iniş ve çıkışlarla devam ediyoruz… Bir tepeyi aştıktan sonra uzaktan denizi ve anayolu görüyoruz… Bu yol Tekirdağ - Keşan yönünden gelen ve Çanakkale'ye giden anayol…

Durup haritayı tekrar inceliyoruz. Saros Körfezi'ne gelmişiz… Kızılcaterzi köyünden sonra yol bizi Ortaköy ve Kavak köylerine getirmiş… Kızılcaterzi köyünden sonra bir yol ayırımı görmüştüm ama, bu daha dar yolun sahildeki sitelere giden bir yol olduğunu düşünmüştüm…

Neyse artık buraya kadar gelmiştik… Tepeden aşağıya kadar hızla indik, Kavak köyünü geçtikten sonra anayola ulaştık… Saat 12:15, 35. km'deyiz… Burada şoför olduğunu söyleyen birisi, sahilden Gelibolu'ya giden bir yolun olmadığını söyledi… Haritada gösteriyor ama, yol yok diyor… Aynı şeyi İstanbul'da Duygun da söylemişti…

Anayoldan Gelibolu yönüne döndük. 42. km'de Bolayır'dan geçtik. Gelibolu'ya doğru iki ciddi tırmanış ve iniş yaptık. Yolun kenarındaki beyaz çizginin üzerinden gidiyoruz. Emniyet şeridi yok denecek kadar dar… Trafik çok yoğun… Arabalar yanımızdan çok yakın geçiyorlar…

Saat 13:40'da Gelibolu'ya ulaştık… Km saatime bakıyorum, Gelibolu'ya kadar 61 km yol gelmişiz… Necati Bey camiye gidince, Cahit'le birlikte bir yerde Gelibolu'nun meşhur peynir tatlısından yiyoruz… Cahit, Gelibolu doğumlu olduğu için akrabaları ile görüşmeye gidiyor… Ben de Necati Bey'le buluşmak için camiye doğru yöneliyorum…

Saat 14:30 oldu bile… Yemek yerken, Gelibolu'da kalmaya karar veriyoruz… Çünkü feribotla Lapseki'ye geçtikten sonra Biga'ya kadar 70 km daha yol var… Arada kalabileceğimiz bir yerleşim yeri yok… Dünkü yorgunluk da hala üstümüzden gitmiş değil…

Yemekten sonra, Cahit'in dayısı ile görüştük. Bize çay ısmarladı, evine davet etti. Ancak rahat edemeyeceğimizi söyleyip, Öğretmenevi'ne gittik. Ama yer yoktu. 19 Mayıs tatili dolayısıyla öğrenciler Öğretmenevi'ni doldurmuş…

Çarşı içindeki Yılmaz Otel, yatak ücretinin 20 YTL olduğunu söyleyince, ben başka yerlere de bakalım dedim… Bulduğumuz ikinci otelin fiyatı çok uygun… 7,5 YTL… Ama, çarşafları ve yatakları pek temiz görmeyince, buradan da ayrıldık…

Diğer tüm otellerin hepsi dolu… Gelibolu dışına çıktık, Hamzakoy'a gittik, yer yok… Otobüslerle gelen öğrenciler tüm otelleri doldurmuş. Artık Yılmaz Otel'in 20 YTL'lik yerine çoktan razı olmuştuk… Bu arada otel ararken, tüm Gelibolu'yu da gezmiş olduk…

Birden aklımıza Lapseki'ye geçmek geldi… Hemen feribota gittik. Lapseki feribotu 1 saat sonraymış… 17:30 feribotuyla Çardak'a geçtik. 5 km pedal çevirerek Lapseki'ye ulaştık…

Öğretmenevi'ne yöneldik… Ama burada da yer yoktu. Ben Cahit'le Necatibey'e akrabalarında kalmalarını söyledim ve otelleri dolaşmaya başladım… Lapseki dışındaki otellerden birinde yer buldum ama, tek kişi olduğum için oda ücretinin 45 YTL olduğunu söylediler… Oradan da ayrıldım…

Lapseki'ye dönerken de arka lastiğim patladı… O kadar toprak yolda bisiklet sürdük, bir şey olmadı. Lastik tamir setim vardı ama, uğraşmadım, 3 km kadar yürüdükten sonra bir yerde lastiği yaptırdım… Artık hava kararmağa başladı ve kalacak yerim yok…

Şehirde bir otelin daha olduğunu öğrendim. Otelci 23:30'a kadar beklememi devamlı müşterilerinin olduğunu, gelmezlerse odayı verebileceğini söyledi. Bir kahvede beklemeye başladım… Bu arada Cahit aradı… Kalacakları ev müsait değilmiş… Onlar da geldi… Hep birlikte kahvede umutsuzca otelciyi beklemeye başladık…

Bu arada televizyondan hava raporunu izliyoruz. Yarından itibaren tüm Marmara Bölgesi sağnak yağmurlu…

Artık, büyük ihtimalle sabaha kadar çalışan feribotun, bekleme salonunda geceleyeceğiz… Gelibolu'daki Yılmaz Otel'e itiraz ettiğim için hem pişmanlık, hem de suçluluk duyuyorum… Necati Bey, Öğretmenevi'ne gidip, lobide yatabileceğimizi söyleyelim deyince, bisikletlere atlayıp gittik. Ama lobi bile doluymuş…

Bu arada ben de otobüs yazıhanesinden 01:00'de İstanbul'a, 02:00'de Lüleburgaz'a otobüs olduğunu öğrendim… Tam bu sırada Cahit bir tabela gördü… Linda Apart Otel - 800 metre ileride… Karanlıkta Çardak'a doğru 2 kilometre gittikten sonra Linda Oteli bulduk. Necati Bey, mutlu haberi verdi. Son odayı biz almıştık. Kişi başı 20 YTL.

Saat 23:30'da hiç ummadığımız kadar güzel bir apart daireye yerleştik. Duşumuzu alıp, yataklarımıza yattığımızda saat 01:00'i çoktan geçmişti… Sabah erkenden Biga'ya doğru yola çıkacağız…

3. gün (Şarköy - Gelibolu - Lapseki)
Yapılan km : 77,24 km
Şarköy - Gelibolu : 60,86 km
Çardak - Lapseki : 5 km
Otel aramak için yapılan yol : 11,38 km
Bisiklet üstünde geçen zaman : 4:51:07 saat
Maksimum hız : 57,2 km/saat
Ortalama hız : 15,9 km/saat

Scudo

duyguny

Forum Demirbaşı
Tepki
120
süleyman abi gerçekten bu kısmıda oldukça güsel gözüküo gezinin kızılcaterziye geçtikten sonra nerden gelibolu yoluna çıktığınızı anlamadım ama şarköyün ordaki kawşaktan köylere gidilirken geliboluya ulaşılmıyor sanırım... ben şarköyden çanakkaleye giderken karıştıranı otobüsle geçip malkara üzerinden tekirdağ- çanakkale yolunu kullanmıştım fakat bu güzergahın yolumu uzattığını farkedip dönüşte gelibolu-şarköy yolunu kullandım o 3 ve 4. fotoda görülen kawşaktan sola şarköy içine düz köylere sağ çaprazdan geliboluya sağdan ise karıştıran yoluyla tekirdağ a çıkılıyor... neyse keyifli 1 gezi olmuş dewamını bekliyorum..
aahhh şarköyümüde çok özlemişim be süleyman abi...

Tepki
0
keşke yola devam ederek eceabata ulaşsaydınız. en azından konaklama konusunda sıkıntı çekmezdiniz. gelibolu eceabat yolunun 11. km sinde burhanlı da solda bungolavlardan kurulu hoş pansiyonlar var burada sorunsuzca konaklayabiliridniz.