Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

3. gün: Eflani-Safranbolu-Konarı-Karabük (Orta Karadeniz’den Batı Karadeniz’e)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:
    Orta Karadeniz’den Batı Karadeniz’e…
    3. gün (9 Ağustos 2009, Pazar): Eflani-Safranbolu-Konarı-Karabük

Rotamız: Eflani, Safranbolu, Konarı Gölü, Konarı Köyü, Karabük...

7 Ağustos 2009’da Kastamonu'dan başlayan ve Orta Karadeniz’den Batı Karadeniz’e kadar süren turumuzun üçüncü gününde Eflani-Safranbolu-Konarı-Karabük izlenimlerimizi anlatıyoruz… İlk iki bölümünde Daday-Azdavay-Pınarbaşı-Eflani bölümünü anlatmış, Ramazan Kuruçay ile birlikte Eflani’ye kadar olan izlenimlerimizi aktarmıştık…

Geceyi Eflani’de kısa süre önce restore edilen Taşhan’daki Saray Otel’de geçirmiştik… Sabah kapının önünde yola çıkmak için, son hazırlıklarımızı tamamlıyoruz…

Eflani hindisi ve mermeri ile meşhur… Şehir merkezindeki hindi heykeli, Eflani hindilerini sembolize ediyor… Bize de bu heykel önünde fotoğraf çektirmek düşüyor…

Saat tam 09:00’da Safranbolu’ya doğru yola çıkıyoruz…

Eflani-Safranbolu arası 35 km… Biz bu tabelaya kadar 2 km yol yaptık… 35+2= 37 km... Safranbolu tabelasından sonra şehir merkezine 2-3 km daha mesafe olması olabileceğine göre Safranbolu’ya kadar toplam en az 40-45 km yol gideceğiz demektir…

Yol eğimi çok fazla olmayan kısa iniş ve çıkışlarla dolu… Sabah dinçliğiyle ve sabah serinliğiyle yola devam ediyoruz…

Saat 09:26, 8. Km’de Çalıkahvesi köyünden geçiyoruz… Rüzgar sol tarafımızdan zaman zaman kuvvetlice esiyor…

Yol boyunca köylerden ilginç görüntüler…

Ne var ki, heryerde olduğu gibi, bu köylerde de halkın çoğu büyük şehirlere göç etmiş… Pek çok ev kapalı ve terk edilmiş…

Yol gerçekten çok güzel… Kendimizi zorlamadan, bir yere yetişme telaşı olmadan keyifli yolculuğumuzu sürdürüyoruz…

Tüm fotoğrafları yine Ramazan çekiyor…

Trafik yok denecek kadar az…

Haritada düz bir çizgi görünen yol orman içinden geçiyor...Keyifli yolculuğumuz sürüyor…

Arada sırada bizi çok fazla yormayan 1-2 km’lik tırmanışlar yapıyoruz…

Bisikletin arkasında, otelde yıkadığımız ama Ağustos ayının ortasında, gece boyunca kurumayan giysilerimiz asılı…

Bir gece önce otelde, Karabük’ten Tuncer Bayık’la telefonda görüşmüştük… Tuncer bizi arkadaşlarıyla Safranbolu’da karşılayacak…

Bu arada Ramazan yolun kenarındaki fındıkları görüyor ve bir süre fındık toplama molası veriyoruz…

Yolculuğumuz sürüyor…

18. Km’de Ağaçkese Köyü’nden geçiyoruz…

Sabah Eflani’den çıkarken su almamışız… Yol boyunca da çeşme göremiyoruz… Ağaçkese Köyü'nün çeşmesine demir atıyoruz…

Tekrar yollara düşüyoruz… Bu arada Tuncer, telefonla arıyor ve nerede olduğumuzu soruyor… Safranbolu’ya yaklaşmış olmamız lazım… İleride bir rampa gördüğümüzü söylüyorum… Evet, Safranbolu yakınlarındayız… Tuncer, önümüzdeki rampanın çok uzun olmadığını ve bu rampadan sonra Safranbolu’ya kadar uzun bir iniş yapacağımızı söylüyor…

Gerçekten de 1 km kadar sonra yol sağa doğru içeriye dönüyor ve Karabük-Bartın-Ulus yol kavşağını görüyoruz… Saat 11:15… Pek çok yerde olduğu gibi bu yolda da duble yol inşaatı var ve trafik de çok yoğun… Tuncer, bizi yolun çok dar olduğu ve tehlikeli olduğu konusunda uyarmıştı… Şimdi, bu yolda 1-1,5 km kadar tırmanış yapıyoruz…

Ardından da Tuncer’in söylediği gibi Safranbolu'ya doğru uzun bir inişe geçiyoruz…

Üstelik rüzgar da artık arkamızdan esiyor…

5 km kadar hızlı bir iniş yaptıktan sonra bu tabela ile karşılaşıyoruz… İnsan, böyle inişlerde gerçekten yol bitecek diye üzülüyor…

Bisikletler yokuş aşağı km’leri adeta yutuyor ve 7 km’yi de çabucak bitiriyoruz… Saat 11:43’te Safranbolu’ya ulaşıyoruz…

Tabeladan sonra Safranbolu şehir merkezine gidebilmek için 3-4 km daha pedal basmamız gerekecek…

Yola devam ediyoruz…

2. Süleyman Şatır

Seviye:

Şehir merkezine doğru bu fotoğrafları çekiyoruz…

Aynı yerlerden geçtiğimiz günlerde tek başına 2000 km'ye yakın pedal basan İbrahim Bey de (İbrahim Yurtseven) geçmişti… Yolda kulaklarını çınlatıyoruz...

Safranbolu şehir merkezinde km değerlerimize bakıyorum… Sabah 08:30’da yola çıkmıştık… Şu anda saat 12:00… Toplam 44,04 km yol yapmışız…

Ve Safranbolu şehir merkezinde Tuncer Bayık ve Kemal Faruk Doğan bizleri karşılıyor… Tuncer ve Faruk’la daha önce Amasra turumuzda karşılaşmıştık… Ayak üstü sıcak bir sohbet başlıyor...

Bir süre sonra da Emrah Güllü bize katılıyor… Hemen yakınlarda bir yere yemek yemek için gidiyoruz… Yemek esnasında da programımızı yapıyoruz… Önce eski Safranbolu’yu gezeceğiz, ardından Safranbolu yakınlarındaki Konarı Köyü’nü ve Konarı Gölü’nü görmeye gideceğiz…

Tuncer, bizi bu gece evinde konuk etmek istiyor… Zamanımız kısıtlı olduğu için, saat 16:00’da Safranbolu’dan Yenice’ye doğru yola çıkarak, bu gece Yenice’de olmak istediğimizi söylüyorum… Tuncer’e teşekkür ediyoruz… Tarif edilen Konar Gölü yolunu bildiğim için aslında saat 16:00’da Yenice’ye doğru yola çıkabileceğimize ben de pek inanmıyorum…

Ve Tuncer Bayık ve arkadaşlarının rehberliğinde eski Safranbolu’yu gezmeye koyuluyoruz…

İşte Safranbolu sokakları…

Yüklü bisikletlerimizle kalabalığın arasına dalıyoruz… Safranbolu, gerçekten çok güzel ve sihirli bir havası var…

Köprülü Mehmet Paşa Camii ve Arasta Çarşısı girişi… Arasta Çarşısı’na girerken bisikletlerimizi Köprülü Mehmet Paşa Camii avlusuna bırakıyoruz…

Köprülü Mehmet Paşa Camii avlusundaki güneş saati… İnternette yaptığım kısa bir araştırmadan sonra Köprülü Mehmet Paşa Camii avlusundaki bu saatin Osmanlı dönemine ait 95 güneş saatinden biri olduğunu öğreniyorum…

Ortada bulunan üçgen metal parçasının gölgesi, sabah 06:40 ile akşam 17:20 arasındaki zamanı gösteriyormuş… Mermer üzerindeki her çizgi arası ise 10’ar dakikalık saat dilimlerini gösteriyor… İnebolu’da bulunan Yeni Cami’nin avlusunda da böyle bir saat var… O saatte üçgen metalin tepesinden bir misina, gergin bir şekilde metalin tam karşısında mermer üzerindeki küçük bir kancaya bağlıydı…

Arasta Çarşısı… Ramazan'ın uzun telefon konuşmalarından biri... Çok mutlu görünüyor...

Arasta Çarşısı’ndan tezgah görüntüleri…

Her türlü hediyelik eşya çarşının duvarlarını ve tezgahlarını süslüyor…

Bu bastonlardan Cide'ye giderken Devrek’te de görmüştük… Soruyoruz, bu bastonlar da Devrek’ten satılmak üzere getirilmiş…

Ramazan, yollardaki alışkanlığını burada da sürdürüyor… Bir yandan telefonla konuşurken, üzümleri çöplenmeye başlıyor…

Arasta Çarşısı’ndan çıkıyoruz… Eski Safranbolu sokaklarındayız…

Çarşıda Safranbolu lokumu ikram ediliyor…

Biz de bu lokumlardan memnuniyetle alıyoruz…

Safranbolu’da hediyelik eşya satan bir başka dükkanın tezgahı…

Safran… Biz önce bunları kurutulmuş bamya sanmıştık ama sonradan safran olduğunu öğrendik. Safran, sonbaharda çiçek açan soğanlı bir bitkiymiş ve bu bitkiden boya ve baharat elde ediliyor, ayrıca tıpta kullanılıyormuş… Biz de bamya olduğunu iddia ettik ama, bu kesinlikle safran… Zaten yakından bakıldığında bamya olmadığı anlaşılıyor… Tüm bilgileri dükkan sahibi verdi…

Safranbolu, o gün çok kalabalıktı… Ben buraya daha önce de gelmiştim ve yine bu şekilde kalabalıktı… Bu da Safranbolu’nun turizmden oldukça büyük bir pay aldığını gösteriyor…

Ramazan Kuruçay ve Tuncer Bayık…

Emrah Güllü, Ramazan Kuruçay…

Eski Safranbolu’dan son görüntüler…

Ardından Musalla Tepesi’ne çıkıyoruz ve şehre hakim bu tepeden Safranbolu’yu seyrediyoruz…

Evler sanki kibrit kutusundan yapılmış gibi…

Zafranbolu Uçağı… Kurtuluş Savaşı sonrası 1930’lu yıllarda Türk Tayyare Cemiyeti (THK) ve Hilal Ahmer (Kızılay) tarafından Ülke genelinde yardım kampanyaları başlatılmış ve bu kampanyalarda 350 civarında tayyare satın alınarak Hava Kuvvetleri’ne hediye edilmiş. Bu kampanya kapsamında Safranbolu halkı tarafından alınan Breguet 19 modeli Zafranbolu adı verilen keşif Uçağı 30 Ağustos 1931 tarihinde Hava Kuvvetlerine teslim edilmiş. Aynı uçak 75 yıl Hava Kuvvetleri'ne hizmet ettikten tekrar Safranbolu’ya getirilmiş ve yukarıda görülen müze haline getirilen parka koyulmuş…

Safranbolu’daki gezimizi bitirdikten sonra Konarı Gölü’ne doğru yola çıkıyoruz… Konarı Gölü aslında bizim gideceğimiz yönün tam aksi istikametinde ve Kastamonu ve Araç istikametine doğru… Yolun bu kesiminde duble yol çalışmaları sürüyor… Bu yoldan birkaç gün önce gezinin başlangıç noktası olan Kastamonu’ya doğru otobüsle geçmiştik… İstanbul ve Ankara'ya yakın olan bu bölgede pekçok tanınmış firmanın tekstil fabrikaları ve fabrika satış mağazaları var...

Konarı Köyü'ne giderken Kastamonu yolunu kullanıyoruz... Duble yol çalışmasının olduğu yolda Tuncer, Emrah, Faruk ve ben...

Sonunda 12 km pedal basarak Konarı Gölü’ne ulaşıyoruz… Göl bir Restaurant işletmesinin bahçesi içinde… Sanki havuz gibi… İlk görünüşte yeryüzüne düşen bir meteor tarafından açılan bir çukurun kaynak sularıyla dolarak oluşmuş, küçük bir göl görüntüsü veriyor. Ama internette böyle bir bilgiye rastlamadım…

Ayrıca, çevrede bu gölden dipsiz olarak bahsediliyor. Ancak gölün derinliğinin 6,20 metre olduğunu öğreniyoruz… Dipten, bir kaynak suyu ile beslenen bu gölden Konarı Köyü’ne yıllarca içme suyu, ayrıca bağ, bahçe sulamak için su basılmış… Şimdi ise, gölde tatlısu balıkları yüzüyor… Gölün sıcaklığı yaz ve kış 23 derece imiş… Bu gölden yakınlarda bir tane daha olduğunu öğreniyoruz…

Birbirlerine kavuşamayan iki aşığın bu gölde intihar ettiği konusunda gölün bir de efsanesi var… Son dönemlerde gölün çevresine turistik tesisler yapılmış… İnsanlar gölün çevresinde yemeklerini yiyorlar…

Konarı Gölü’nden sonra 1-2 km uzaklıktaki Konarı Köyü’ne gidiyoruz… Faruk, kendi bahçelerinden topladığı domates, salatalık, biber ve taze cevizlerle dönüyor… Ayrıca, köydeki bakkaldan alışveriş yapıyoruz. Bu arada köy kahvesindeki sohbet koyulaşıyor… Saat 16:00’da Yenice’ye doğru yola çıkma ihtimalimiz de yavaş yavaş yok oluyor…

Ardından piknik yapmak için köyden 1-1,5 km uzaklıktaki Eflani Çayı’na doğru gidiyoruz… Eflani Çayı’nın üzerinde olan ve günümüzde kullanılmayan ama hala sağlam olan kemerli, iki gözlü bu köprünün adı Taş Köprü… Köprünün bir adı da Çevrik Köprüsü…

Çocuklar bu köprüden kendilerini suya atıyorlar…

Bu arada Tuncer’in bizi Karabük’te evinde konuk etme konusu tekrar gündeme geliyor… Bu sefer kabul etmek durumunda kalıyoruz… Zaten saat dörde geliyor… Faruk, Tuncer, Emrah ve Ramazan...

Piknik yerimizden görüntüler...

Ramazan, küçük bir ateş yakıyor…

Bu ateşte, biberleri kızartıyor… Hep birlikte güzel bir yaz yemeği yiyoruz…

Dönüşte Taş Köprü üzerinde bu fotoğrafı çektiriyoruz…

Ardından Karabük’e doğru yol alıyoruz… Ancak Karabüklü şoförlerin bisikletlilere karşı pek de iyi tavırlı olmadığına şahit oluyoruz… Korna basarak bizi taciz edenlerden şikayet ederken, yolun en sağından gittiğimiz halde, Emrah ters yönden üstümüze doğru gelerek ilerideki bir sokağa girmeye çalışan bir araçtan kendini zor kurtarıyor…

Akşam Tuncer’in evine konuk oluyoruz… Bize gerçekten büyük misafirperverlik gösteriyor… Ramazan, mutfakta tüm maharetini gösteriyor. Yemekte, ise koyu bir muhabbete dalıyoruz… Gece fotoğraf çekmemişiz… Tuncer Karabük Demir Çelik Fabrikaları'nda çalışıyor... İşe gideceği için evden erken çıkıyor… Tuncer'e buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz ve hemen ilave ediyoruz, İstanbul'a yolu düştüğü zaman muhakkak bekliyoruz...

Faruk bizle kalıyor… Kahvaltıdan sonra Yenice’ye gitmek üzere hazırlanıyoruz… Faruk, bizimle birlikte bir süre Yenice’ye doğru gelmek istiyor…

Turun 3. günündeki izlenimlerimiz bu kadar…

Yükseltiler... Yükselti grafiğinde yapılan km'nin 67,2 km olduğu görülüyor... Bizim km saatimiz ise Safranbolu ve Karabük şehir merkezinde dolaştığımız mesafeleri de ekleyerek toplam 78,74 km yol yaptığımızı gösteriyor...

3. gün (9 Ağustos 2009, Pazar): Eflani-Safranbolu-Konarı-Karabük
    Yapılan km: 78,74 km.
    Bisiklet üzerinde geçen süre: 5:01:38 saat
    Ortalama Hızımız: 15,66 km
    En yüksek Hız: 54,69 km/saat

Gelecek yazı:
    4. gün (10 Ağustos 2009, Pazartesi): Karabük-Yenice-Devrek-Çaylıoğlu Köyü

3. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Suleyman Abi.

Bu sefer ilk defa sizleri kutlamakta Ibrahim'den once davraniyorum:) Tabiki saat farki avantajim var.:)
    Cok guzel yollar seciyorsunuz ve super uyumlu iki gencsiniz.
    Sizlere ne kadar tesekkur etsek azdir.
    Aman ikinizde forumdan eksik olmayin.

Selamlar

4. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Süleyman Abi'nin enerjisine hayran genç yaşlı bendeniz de :) teşekkür ediyorum. Şimdilik ağzım açık fotoğraflara baktım dar vakitte. Bilahare yazılara da dalacağım.

Saygılar, sevgiler.

5. Necati Bilgen

Necati Bilgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Değerli pedalşörler gene bensiz geziyorsunuz. İnsan haber verir bende gelirdim!
    Şaka yaptım İnşallah iyileşince buda olur. Sevgiler ve nice tur lar.

6. Ziya Yurdakul

Ziya Yurdakul Kıdemli Üye

Seviye:
    Umarım beğenmişsinizdir buraları...Sizi yeniden bekliyoruz,umarım bu sefer tanışabiliriz Saygı sevgilerimle,Ziya Yurdakul

7. Kemal Faruk Doğan

Kemal Faruk Doğan Kıdemli Üye

Seviye:
    ahh ahh ne güzel gündü :) Bir daha bir daha :)

8. Kemal Faruk Doğan

Seviye:

El titremiş ama yinede soframız anlaışıyor :) Tavukları süper hazırlamıştın. Ramazan abi :)

9. gokhan erdogan

gokhan erdogan Bisikletkolik

Seviye:
    necati abicim çok geçmiş olsun inşallah önemli birşeyin yoktur

süleyman abinin eşsiz anlatımıyla birkez daha büyük keyifle hem fotograflara baktım hem de okudum her ikinizinde ayaklarına sağlık sanki evler oyuncak gibi çok güzel duruyor pedallamak istediğim yerlerden biri çok şirin bir yer bizede boş bir zamn nasip olursa gidicez o taraflara he birde eflani un fabrikası var burada tanırım sahipleirni gerçekten iyi insanlar onlarda oralı yemkleride süperdir maharetli insanlardır

10. Kemal Faruk Doğan

Seviye:
    Buralar gerçekten güzel yerlerdir :rolleyes: Sizleride bekleriz buralara

11. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba Süleyman Abi merhaba Ramazan
    Sizleri yollarda görmek ne güzel. Bu arada Ramazan'nın telefon görüşmeleri hiç bitmez ki. Yolda olmak gibisi yok umarım GPA'da tekrar buluşuruz. Güzel resimler ve anlatım için teşekkürler.

12. ramazankurucay

ramazankurucay Forum Bağımlısı

Seviye:
    Teşekkürler abicim merhabalar.....
    Telefon görüşmeleri birgün biterse işte o zaman kendimi yollara vururum :)
    Kayhan abi bi gün balıkesirden geçicez ve 112 nin bahçesine çadırı kurucaz inşallah :)

ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
  13. Kemal Faruk Doğan

Seviye:
    Ramazan abi :) Belki görmemişssindir. Konuya yazdığım mesajın tekinde sofradan bir foto koydum. her ne kadar iyi çekilmesede :)

Süleyman Şatır bunu beğendi.
  14. ramazankurucay

Seviye:
    Evet gördüm faruk çok iyi akıl etmişsin...ellerine sağlık :)
    Çok keyifli bir masaydı..

15. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Süleyman Abi ve Ramazan,
    Siz gerçekten muhteşem bir ikili oluşturuyorsunuz. Zaten Süleyman Abi ile pedallamak bence bir ayrıcalık. Gezilerinizi büyük mutlulukla okuyor ve izliyoruz.

Gezilerinizin devamını bekliyoruz...

Sevgiler...

16. ibrahim Kızılkaya

ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

Seviye:
    Süleyman abi ve Ramazan kardeşim.
    Sözün bittiği yerdeyim artık. Harika işler yapıyorsunuz. Gıpteyle izliyorum turlarınızı..
    Necati abi sitem ediyor kenardan. Acil şifalar diliyorum Necati abiye de.Umarım çarçabuk iyileşir de tekrar katılır aranıza.
    Fotolar ve paylaşım için teşekkürler.
    Gpa'da görüşmek üzere

17. ramazankurucay

Seviye:
    Teşekür ederiz ibrahim abi...Vakit bulabilsek neler yapacağız ama vakit bulamıyoruz bi türlü...O gezinin ardından haftalar geçti örneğin,ancak bugun görüşebileceğiz.Vakit oldukça bu sayfalar dolacak :)

Serkancım benle pedalladığın günleri de unuttun gittin :)
    Şaka bir yana Süleyman abiye diyecek hiçbir şey yok..
    Şuan yeterince tıklanmasa da ileride değerini bulacağını düşünüyorum gezilerimizin..
    selamlar sevgiler...

Ahmet Mumcu ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  18. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Ramazancım,
    O ne demek... Ben senin şanslı olmandan bahsettim. Süleyman Abinin şanslı olmasından bahsedecek olursak, seninle pedallamakta çok eğlenceli kardeşim. Gökova, İstanbul ve Isparta'nın yollarında pedallamışlığımız var yani...

Sevgilerimle kardeşim...

Süleyman Şatır ve ramazankurucay bunu beğendi.
  19. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık harika bir güzergah ve güzel bir tur..

20. Süleyman Şatır

Seviye:
    Ahmet merhaba…
    Güzel yorumun için çok teşekkür ederim… Ne yazık ki, zaman yokluğundan ancak cevap yazabiliyorum… Gerçekten Ramazan iyi bir yol arkadaşı… Burada henüz yazılamayan, Ramazan’la birlikte bu kez Kemal Tecimen’in de katıldığı günübirlik bir İstanbul-Gölcük-Maşukiye-Arifiye-Adapazarı turu daha var… Zaman buldukça yazmaya çalışacağım…
    Çalışma günlerime denk geldiği için GPA’da olamayacağım ama, yeni bir rotada hep birlikte olursak, gerçekten sevinirim… Sevgiler, saygılar… Görüşebilmek dileğiyle…