3.500 - 5.000 Dağ Bisikleti Tavsiyesi

Hangi Bisiklet Malzeme Kalitesi Ve Doanım Olarak Öne Çıkamkta Anketteki Markalar İçerisinde

• Scott

• Trek

• Mosso

• Salcano

• sedona

• Cube

• Toplam katılım
    49
Tepki
1.681
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@SunTzu

Vaayy.. Cube sl ltd 27.5 benim bisikletin modeli..:):).
.
Kesinlikle tavsiye ederim.

Ama şehir içinde kullanım için üzerine 27.5x2.0 vb şehir/tur lastiği takmanız gerek.
Çünkü üzerindeki lastikler asfalt ve parkede akıcı değil.:)
Mesela 27.5x2.0 schwalbe marathon mondial veya marathon almotion.:)

Scudo

SunTzu

Üye
Tepki
6
İsim
Muhammet
Bisiklet
Bianchi
@anti panik
anladım dikkate alacağım önerinizi şimdi para denkleştirmeye çalışıyorum daha uygun bir pc ve bi kaç erteleyemeyeceğim eğitim masrafları var onların ödemesinden sonra 2016 modelline yetişebilirsem alacağım yetişemezsem 2017 modeline yöneleceğiz biraz bahsedebilir misiniz bisikletinizden genel olarak neler söylemek istersiniz bisiklet hakkında.

@darkdream
48 - 53 cm kadro boyu yeterli olacak sanırım rehberden anladığım kadarı ile (link)

Tepki
1.681
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@SunTzu
Hafif.. rahat..lastikler 27.5x2.25 olduğu için çamur toprak..dağdan iniş olur.
2x11 dişli sayesinde saatte 5 km hızla fik rampayı yavaş tırmanırsınız.
Önde fox 32 amortisör çok konforlu.
Ancak kadro boyuna dikkat etmelisiniz.
16 inch ve 18 inch var.
1.80 cm civarı için 18 inch düşünmelisiniz.
Bir de bu bisikletlerde gidon boyu ayarlamıyor. Yani tam 90 derece dik oturuş yok. Anca 80 derece gibi.
Ama o da dinlendiriyor.
Selesi oturmak için değil.
Ara ara yorulunca kıçı koymak için yapılmış.
Bu nedenle popoya uyumlu başka sele düşünebilirsiniz.

Eğer şehir içinde çoğunlukla kullanacaksanız..bunun yerine tur modellerini düşünün derim.
Yok ben dağ ve macera istiyorum derseniz . Buna tur lastiği takıp her ikisini de yapabilirsiniz.:)

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet mtb için 19"-21" iyi gelebilir. 19" yaklaşık 48 cm denk geliyor fakat tavsiyem 52 ve hatta biraz üstünü denemeniz olur. Yol kadrosunda 2" daha büyük alabilirsiniz.

SunTzu

Üye
Tepki
6
İsim
Muhammet
Bisiklet
Bianchi
@anti panik
macera peşinde koşmak isterim o sele meselesine zaten takıntılıyım :D ben onu değiştirirdim büyük ihtimalle sürekli ayakta sürmek istemem dediğin gibi çok zorluk çıkartırsa yada şehir içindeki sürüşümde artarsa dediğin gibi bir lastik kombinasyonu yaparak kullanırım ama ben macera arıyorum yol bisikleti seçmememin sebebi bu 27.5 çok ergonomik ve kontrolu kolay olduğu söyleniyor 29" a göre ama bana küçük gelme durumu olablir ben 1.88 im zaten denemeden almam küçük gelecekse sorun olacaksa mağazada anlaşılır diye düşünüyorum yorumun içinde teşekkür ederim

@darkdream
bu 27.5 bana küçük gelecek gibi geldi bi an ön yargı oluştu ama denemeden kesin bir karar vermek istemem ama dediklerinizi de aklımın bir köşesine yazdım

Tepki
1.681
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@SunTzu

18 inch olmazsa aynı modelin 29 inc ve daha büyüğü var. İncelemenizi öneririm.
Ama 1.88 boy 18 inch olması lazım.:)

SunTzu

Üye
Tepki
6
İsim
Muhammet
Bisiklet
Bianchi
@anti panik
olursa ne aala olmazsada altarnatifim varmış söylediğinize göre olmasa bile aliminyum kadroda tepe model olan başı çeken markalar arasından en çok uyum sağladığım ve gözüme hitap eden ama önce konforlu bir bisiklette tercih etme durumu olabilir ama o cubeyi beğendim bir aksilik çıkmaz umarım

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kadro boyunu büyük seçtiğimiz sürece jant boyunun pek bir önemi yok. 26"e de binersiniz. XL kadroda bir problem olmaz.

Tam tersi kısa boyluyken 29"e binmek zor olabilir çünkü 29" için XS, S gibi seçenekler çok olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: Atıl Güven

SunTzu

Üye
Tepki
6
İsim
Muhammet
Bisiklet
Bianchi
jant boyuyla kadro boyu bayağ farklılık gösteriyor görünüşe göre. Galiba birde iç bacak boyu da önemliymiş model seçerken.

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
Bu kadar yüksek paralara bisiklet alırken iyi bir araştırmayla alınmalı. Almışken en kalitelisini alayım kafasındasınız sanırım ama bisiklette maalesef en iyi diye bir şey söz konusu değil. Scott,Trek,Cube,Giant gibi markalar kesinlikle çok iyi markalar ama kendinize uymayan bir bisikleti alırsanız marka sizi kurtaramaz. Boy meselesine gelelim. Jant boyuna çok takılmışsınız, Bundan 6-7 sene önce dağ bisikletlerinin %70'den fazlası 26 inçti. Boyu 1,65 olan adamdan 1,95 e kadar herkes 26 inç kullanıyordu. Boyu 1,65 olan Small kadro (16inç) boyu 1,95 olan da XLarge kadro (20-21inç) kullanıyordu ve herkes inanılmaz mutluydu . Sonra bir gün 29inçler yaygınlaştı. Boyu uzun kalıplı abilerimiz 29'a binmeye başladılar. 29 inç teker boyu daha rahat engelleri aşıyordu ve boyu uzun kalıplı biri için kontrol sıkıntısı olmuyordu. Boyu uzun kalıplı abiler 29 inç teker boyunu çok sevdiler ama bu sevdaları 26 tekerin rahatsızlığından değil 29 un daha rahat ve güven veren yapısından kaynaklanıyordu. Sonradan 27,5 teker boyuyla 26'ın çevikliği 29'un engel tanımazlığını birleştirdiler.27,5 inç inanılmaz derecede yaygınlaştı ve şu anda nerdeyse 26 inç teker boyunu piyasadan silecek duruma geldi.Buraya kadar beyniniz sulanmadıysa devam ediyorum. 29 inç alırsanız engelleri daha rahat aşarsınız ama kıvrak olmanız zorlaşır. Maceraya girerim atlarım zıplarım tozu dumana katarım diyorsanız 29 inçte bunları yapabilmeniz 27,5 inçe göre çok daha zor. 27,5 inç teker boyu ve kendinize büyük gelen bir bisiklet alırsanız yine kontrol sorunları yaşarsınız.Bu sorunlar kafanızda ''bu bisiklet niye istediğim yere kıvrılmıyor'' sorusunu patlatır durur.Kadro boyu ne küçük olsun ne büyük olsun tam otursun size . Kendinize o kadar uyan bir bisiklet alın ki . Kadro boyundan gidon genişliğine teker çapından sele açısına kadar her şeyiyle sizin bir uzvunuz haline gelsin aksi taktirde bisikletle sadece A noktasından B noktasına yol alırsınız. Keyif almanız zorlaşır. Bisiklette en iyi diye bir şey söz konusu değil demiştim, düzeltiyorum en iyi bisiklet sizin mutlu olduğunuz bisiklettir. Markasıymış,donanımıymış,Maşasıymış... bunların hepsi sadece kağıt üzerinde teorik şeyler. Alacağınız bisiklete aşık olun sonrası ter,rüzgar,yorgunlukla gelen mutluluk...

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Javerno

xc dediğiniz cross country, şehir bisikletinin mtb'e yakın olanından başka bir şey değil. Hepsi aynı nane. Amacı downhill değildir ve genelde de sadece ön süspansiyonları vardır, arka yoktur.

Ful süspansiyon XC ise bir elin parmağını geçmez, uç bir üründür. Yani hem downhill değil, hem arka süspansiyon var. Tam bir soru işareti. Ful süspansiyon alacak kişi ful dağ/çamur, engebe, iniş için alır. Bunun harici gereksizdir, nasıl isimlendirildiği önemli değil. İsterse yol bisikleti densin, bunları hepsi etiket.

8 kg ful süspansiyon bisiklet hiç görmedim. Hele ki ekonomik olmaları imkansız. Bana link verirseniz sevinirim. 10-11 kglukları bile 5000 dolardan açılıyor, üstünde 2 amortisör sistemi ve dağ donanımı varken, anca karbondan yaparak hafifletiyorlar, fiyat haliyle tavan yapıyor.

Ful süspansiyon oldukları için yine downhill yapılabilir, kategori olarak sözde cross country olarak firmanın adlandırması farketmez. Ful süspansiyon bir bisikletin amacı kesinlikle yol değil, engebeli sürüş ve iniştir.

Tabii şöyle bir fark var, onu da ekleyelim. Ful süspansiyon bisiklette "hardcore downhill" gibi ekstrem olaylara girebilmek için süspansiyonun 150 mm ve üstünde olması ve gidonun buna uygun eğimde olması gerek, üretilen xc adında ful süspansiyon bisiklet bunları karşılamıyorsa daha hafif inişlere ve düz yolda yoğun engebeye uygundur. Hoş böyle bir bisiklette kime hitap eder bilmem. Yolda gidiyorsun ama yaylanıyorsun, downhill yapamıyorsun. Eee ne anladım ben bundan?

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@darkdream
Bu yorum gercekten bilgisiz yanlis bilgilerle dolu bilgi fiskiran bir yorum, MASALLAH. :koptum::koptum::koptum::koptum:

• Beğen
Tepkiler: Javerno

trkc

Üye
Tepki
40
İsim
Mücahit
Bisiklet
Scott
Cube Ltd Sl 2016 modelini kısa bir inceleyeyim dedim. Herhalde parçalar komple xt. Kadrodaki kaynak yeri bu fiyatlardaki bisikletlerin çoğunda böyle. Donanım keyfi olarak yükseltilebilir olduğu için seçilen markanın size verdiği asıl şey kadro oluyor. Bunu trek vs. diğer markalarla da karşılaştırdım ve scott gerçekten tasarıma ve detaylara önem veriyor. Belki zor bir işlem değil ama diğer markaların çoğu bu detayı umursamazken scott kadro kaynak yerlerini gayet güzel bir şekilde kamufle ediyor.

image.jpeg image.jpeg image.jpeg

• Beğen
Tepkiler: Javerno

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat Cömez Yaş 43, mesaj sayısı 5757 fakat seviye yerlerde. Tebrikler ve bu yakışıksız yorumunuz için teşekkürler.

Bir mesajda bilgi hatası olduğunu düşünüyorsanız, hatayı düzeltmeye yönelik bir girişim yaparsınız. Ukala bir tavırla "haha o kadar yanlış ki" üslubunda mesaj atmazsınız. Kaldı ki mesajımın her cümlesinin de arkasındayım, yanlış bir bilgi verdiğimi düşünmüyorum. Yazdıklarımı tekrardan okumanızı tavsiye ederim. Roket bilimi de değil bu, belli kurallar dahilinde etiketlenmiş bisiklet çeşitleri. Ayrıca bir kullanıcı "cross country çift süspansiyon olur, hem de 8 kg diyor" ve bunu yolda kullanmak için öneriyor ve bu bilgi doğru oluyor?

Tamam olay buysa ben de öneriyorum. Alın yeni bisiklet ürettik, 10bin dölaros, böyle 3 süspansiyon, karbon kadro fakat onlara biz "cross-city special cosmic (xcsc)" ismini verdik, yolda acayip konforlu, bir de slick lastk taktık. Yol da yeni anlayışınız olacak.

En basitinden öncelikle bu forum içinde yazılmış bilgileri takip edin:
(link)

trkc

Üye
Tepki
40
İsim
Mücahit
Bisiklet
Scott
@darkdream

Doğrusuna yanlışına yorum yapmıyorum ama şöyle de bir hikaye var.:)

Hindistan da çok ünlü bir ressam varmış. Herkes bu ressamın yaptıklarını kusursuz kabul edecek kadar beğenirmiş.
Ve onu “Renklerin Ustası” anlamına gelen Ranga Çeleri olarak tanısa da;kısaca Ranga Guru derlermiş.
Onun yetiştirdiği bir ressam olan Raciçi ise artık eğitimini tamamlamış ve son resmini yaparak Ranga Guru’ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş.
Ranga Guru ise;
– Sen artık ressam sayılırsın Racaçi. Artık senin resmini halk değerlendirecek diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve en görünen yerine koymasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Raciçi denileni yapmış Ve birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki, tüm resim çarpılar içinde ve neredeyse görünmüyor.
Çok üzülmüş tabii. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki. Alıp resmi götürmüş Ranga Guru’ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş. Raciçi yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru’ya götürmüş. Tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş Ranga Guru.
Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya, birkaç fırça ile birlikte. Ve yanına insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı ile birlikte bırakmasını istemiş.
Raciçi denileni yapmış. Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da, boyalar da kullanılmamış..
Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru’ya gitmiş ve resme dokunulmadığını anlatmış.
Ranga Guru ise;
Sevgili Raciçi, sen birinci konumda insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün.
Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı.. Oysa ikinci konumda onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi.
Sevgili Raciçi Mesleğinde usta olman yetmez, bilge de olmalısın.
Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın.
Onlara göre senin emeğinin hiç bir değeri yoktur.
Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma.

SunTzu

Üye
Tepki
6
İsim
Muhammet
Bisiklet
Bianchi
@Atıl Güven
evet haklısınız akiros bey bu konuda cilt cilt dil döktü :D yanlış düşüncelerim varmış ve dediğiniz gibi yokuş tırmanış performansı ve çevikliği açısından 27.5" jant ve kadroyuda 48-53 cm arasında bir kadro olarak seçeceğim rakamsal olarak bu değerler var kafamda fakat kesin kararı denediğimde vereceğim hangisinde daha uyumlu olursam ve gözüme hitap ederse o modele yönelirim tabikide ama gitmeden hiç bir bilgim olmadan bir bisiklet almak istemedim piyasadan az buçuk haberim var şuan ve ben jant boyunda bitiyor sanıyordum bisiklet ile ilgili her şeyi öyle olmadığını ve 27.5 jant en ideal boy olup kadro da oynamalar uygun olan kadroyu seçmenin önemli olduğunu öğrendim yanlış biliyormuş bu sebeble 29" dedim kadroyla beraber jantta büyüyor sandığımdan yoksa dediğiniz gibi bir düşünce oluştu şuan yapıcı ve mantıklı tavsiyeler doğrultusunda

@trkc
incelemeniz için teşekkür ederim ve estetiklik açısından beni gerçekten rahatsız etti resimlerden gördüğüm kadarı ile bunuda dikkate alarak model seçeceğim bilgilendirmeniz için çok teşekür ederim zira dıştan kalıplı duruşuna ve estetik görünümüne kısaca tasarımına önem veriyorum bu demek değildirki donanım 2. planda kesinlikle oda önemli fakat tasarım açısındanda beni memnun edecek bir model olursa hiç fena olmaz

Alacağım bilgiyi aldım arkadaşlarım abilerim doğru kararı verebilecek ve doğru bisikleti alabilecek bir bilgi seviyesine geldiğimi düşünüyorum yönetici arkadaşlar konuyu kilitleyebilir gerekiyorsa

• Beğen
Tepkiler: trkc