Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

29er veya 26'' MTB arasında seçim YARDIM

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Fatih T. tarafından paylaşıldı.

1. Fatih T.

Fatih T. Deli Hinar

Seviye:
    Yol bisikleti kullanıyorum ve şu sıralar bir MTB almak için kararımı vermiş bulunuyorum. Lâkin tekerlek ölçüsü konusunda kararsız kaldım. 29er ve 26'' kullanıcıları kullandıkları ürünlerin + ve -'lerinden bahseder ve yardımcı olursa sevinirim. Marka konusunda Bianchi diyorum. ilgilenen ilgilenmeyen herkese saygılar...

2. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bana göre 26" lerin devri geçmek üzere, bundan sonra piyasada 29" ve 27,5" ler daha yaygın olacak diye düşünüyorum. Bu yüzden bence 29 veya 27,5 üzerinde düşünmeniz daha iyi olur.
    26 ile 29 arasında ben 29 tercih edin derim.

3. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Her iki bisikleti de kullandım. Kendimce farklarını sayayım:
    29er daha hızlıdır, daha stabildir, engellerin üzerinden daha rahat ve konforlu geçiş yaparsınız. Manevra kabiliyetiniz düşer ama 26erla manevra yapmanız gereken birçok yerde artık manevra yapmanıza gerek kalmıyor. Direk üzerinden geçip gidiyorsunuz birçok şeyin.
    26er daha çeviktir, kalkış yapması daha kolaydır, ayrıca tırmanışlarda da bana daha rahat geliyordu.
    26er kullanmaya alışmışsanız 29" görüntü olarak biraz garip gelebilir. 29er kullanmaya alıştıktan sonra da 26er bisikletler gözünüze çok ufak gelecek.
    Genel olarak aşağı yukarı böyle...

4. alierkanimrek

alierkanimrek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    29 Cantlara 700x lastikler takılabiliyor mu?

5. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Takılabilir, jantlar 28".

6. Doruk.

Doruk. Kıdemli Üye

Seviye:
    İkisinin arasinda kaldiysaniz 27,5 alin:)

7. eyupozturk

eyupozturk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bence 26" kolay kolay bitmez. Hala birçok üreticinin en geniş uretimi bulunan bu boy yakın gelecekte liderliğini koruyacaktır. Ama mtb kullanım alanınız arazi, dağ, Xc dışında sahil yolu, yazlık olcaksa vücut ilginize uygun, gözünüze hos gelen bir 26, 27.5, 29 alabilirsiniz. Fakat dağ ve arazide, iniş ve engebeli arazide jant büyüdükçe kadro da uzuyor, dolayısıyla manevra, tepki süresi, ceviklik azalıyor.. bunlar arazide önemli olan konular..

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    ilk aklıma gelenler Trek, Scott, Cube, Focus, Ghost, Giant. Çoğu markanın 2014 kataloglarına bakacak olursanız 26" modellerin giriş seviyesinde olduğunu, üst seviye bisikletlerin 27,5 ve 29" modelleri olduğunu görebilirsiniz. Bisiklet üreticilerinin 26" den 27,5 e geçiş aşamasında olduklarını düşünüyorum.

9. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    26" Jant bisikletler tabi ki kolay kolay ölmeyecektir ancak köklü markaların bu seneki modellerinde 26" lar genelde giriş seviyesi-amatör kullanıcılara hitap ediyor.
    Ben 29" almanızı tavsiye ederim baktınız kalın lastikler sıktı, ince lastik takarsınız 28" şehir bisikleti olarak da kullanabilirsiniz.

10. Fatih T.

Fatih T. Deli Hinar

Seviye:
    Komponentlere bakılırsa haklısınız. http://www.bianchi.com.tr/urunler.aspx?kat=2&akat=2&urunid=366 Bu ürün biraz dikkatimi çekti gibi şuan için..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Şubat 2014
  11. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
  12. Fatih T.

Fatih T. Deli Hinar

Seviye:
    Piyasasından ziyade benim kullanım amacıma ne kadar uyacağı öncelikli kkazim abi. Ama aklımda olsun sonuçta bazı alım satımlar başlayacak bundan sonra hayırlısıyla.. Teşekkür ederim.

Ben MTB'i daha ağır arazide, yol bisikletini ise ulaşımda kullanmak istiyorum kısmetse..Arazide çeviklik açısından çok sıkıntı çekmezsem 29 u tercih etmek isterim. Bir de boyum 1.93-94 cm civarı. Yani bu söylediğiniz 29ların daha hantallığını iyi bi kondüsyonla ortadan kaldırabilir miyim acaba?

Bisikleti şehir içinde de kullanacağım ancak belirttiğim gibi çoğunlukla haftasonları tabiri caizse dağda taşta kullanacağım. Ama dediğim gibi bacak boyu, kas gücü gibi etkenler bu hantallığı ortadan kaldıracağına inanıyorum..

Bütçe konusu biraz karışık. Bi tanıdığım aracılığıyla iyi bi fiyat alacağım Bianchi modellerinde. Hangi modeli beğenir karar kılarsam izmirde bana yakın olan bi bayii e yollayacaklar fabrikadan.. max 1.300tl bütçe ayırabileceğim taksitle. Ancak dediğim gibi yanlızca Bianchi olabilir...

13. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    193 boyla 26" bisiklet üzerinde kendinizi BMX bisiklet kullanıyor gibi hissedebilirsiniz.
    .
    ağır arazi derken yüksek manevra gerektirecek bir kullanım planlıyorsanız 26" sizin için uygun olur.
    yüksek manevra gerektirmeyen engel ve bozuk yol aşma ağırlıklı kullanım planlıyorsanız sizin için 29er uygun olacaktır.
    .
    sürekli kullanırsanız rahatlıkla herikisinede yetecek kondüsyona kavuşursunuz.

14. ahmet can sahin

ahmet can sahin Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Aynı tereddütü uzunca bi süre yaşayıp araştırıp 27,5er almaya karar verdim.İki ebatın da eksi ve artıları var.Tam arada bir seçim yaparak sürüş esnasında hem keyfimden hem keyifsizliğimden istifade ederek bu eksi ve artıları paylaştırdım :) boyum 185 27.5er 20'' cube acid modelini malatya mukomotordan sipariş ettim.

15. Fatih T.

Fatih T. Deli Hinar

Seviye:
    29er daha uygun olacaktır diye düşünüyorum bende artık. Zaten gönlümden de 29 geçiyodu çünkü ilk söylediğiniz '..BMX bisiklet...' konusundaki görüşlerimiz aynı...

Bende artık 29 da kararımı verip kendimi strese sokmak istemiyorum. :) Bozuk yollarda kullanacağımı biliyorum ama duruma göre değişir dağdan inerim, balkondan atlarım. Umarım ihtiyaçlarımı karşılayacak bişey bulabilirim..

Hayırlı olsun. Güle güle kullanın :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Şubat 2014
  16. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Zaten kararinizi vermissiniz ama kisitli deneyimim cercevesinde cevaplayayim. 26er bir dag bisikletinin cevikligini aradigim iki cesit yol oldu. Biri su sekildeki bir yol: (Fotograflar biraz abarti olacak)
    Agaclar arasinda cabuk manevralar yapmaniz gereken bir yol yani. 29er bisikletler bu tip manevralar icin biraz fazla uzun kaliyor. Yalniz sunu da belirteyim ki, bisikleti tur icin de kullanmayi planladigim icin kadroyu büyük almistim. Onun da hissettigim hantallikta etkisi yadsinamaz. Digeri ise su tür bir yol:
    Hareket alanizin dar oldugu bir alanda bisikletin ve lastiklerin büyük olmasinin az da olsa zahmetini cekersiniz.

Bunlar haricindeki her türlü arazi sürüsünde, stabilizeden dag yollarina kadar, 29er hem konfor hem de hiz acisindan avantajlidir. Kalkistaki hantallik önemsenecek düzeyde degil.

17. Fatih T.

Fatih T. Deli Hinar

Seviye:
    Çok çok teşekkür ederim girdiğiniz zahmet için. Kararımda etkisi olacaktır bu önerinizin. İnşaallah bisikletimi aldığım zaman da forumumuz yoluyla sizlerinde yorumuna açacağım...

18. Muhittin Cihan

Muhittin Cihan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    29 aldım bisiklet hız kaybetmiyor düz yolda ..

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. Kaan Karabal

Kaan Karabal Yeni Üye

Seviye:
    175cm boyu olan biri olarak bisikletçilerde denediğim 29'larda rahat hissedemedim kendimi fazla büyük geldi ama diğer yandan görüntü olarakta 26'lar çok ufak geliyordu gözüme. Bu ikilemin arasında bende doğal olarak 27,5'a yöneldim merida big 7 300 aldım şu ana kadar çok olmasada 200km yol yaptım ve şimdilik oldukça memnunum kendisinden. Şahsi fikrim boyunuz 180cm'in üzerinde değilse 29u yolda iyice denemeden almayın.

20. Fatih T.

Fatih T. Deli Hinar

Seviye:

Bisikleti uzun bir aradan sonra alabildim. Seçimimi 27,5 dan yana yaptım. Biraz önce satın aldım ve eve getirene kadar gayet olumlu bi izlenim uyandırdı. Fiyatına göre de yeterli bi bisiklet olduğunu düşünüyorum. Amacı beni sadece işe getirip götürmesi ve yol bisikletimi ıvır zıvır şeyler için rahatsız edilmemesini sağlaması olacak . Inşallah başarılı olacağını umuyorum. Tavsiyelerini ve tecrübelerini eairgemeyenlere vakit ayırdıkları için teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım. Allah a emanet olun.