29er MTB önerisi

Rasim Y.

Üye
Tepki
0
Herkese merhabalar, ilk kez bisiklet alacağım tür olarak sonunda 29er da karar verdim. 2000 liraya kadar olan (100-200 üste çıkması sorun olmaz) bir dağ Bisikleti almak için önerilerinize ihtiyacım var. Marka olarak en bilinen Trek modellerine baktım ama genel olarak parçalarının kalitesiz oluşu yorumlarda hakim, bu işlere acemi olduğum için pek anlamıyorum. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Scudo

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
bulabilirsen Ghost SE 2920 hiç fena olmaz : (link)
Carraro big 1029 olabilir : (link)
Şöyle indirimli bir Cube bulabilirsen 2000-2200 aralığında o da çok iyi olur.

• Beğen
Tepkiler: Emre Asilar

Rasim Y.

Üye
Tepki
0
Bu önerdiğiniz bisikletlerin diğerlerine göre ne gibi iyi tarafları vardır?

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Üzerindeki donanımlar, kadro kalitesi ve geometrisi, ve renklerine göre bu yorumu yaptım. Sadece donanıma bakarsanız bana göre birşeyler eksik kalır , o da estetik, ben bisikletde estetiğin önemli bir unsur olduğunu düşünüyorum.
Hee tabii ki bu yazdıklarıma ek alternatifler de çıkarabilirsiniz. Benim ilk aklıma gelenler bunlardı.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Rasim Y.

Yanlış anlamışsınız. O tip yorumlar "kalitesiz parçalar" demek istemez, bisikletin fiyatı üstündeki parçalara göre yüksek demek istenir. Yani aynı donanıma sahip diğer markalarda fiyat daha düşüktür. Yoksa Trek gibi bir marka kalitesiz parça kullanmaz. Trek, kadrolarının daha özel olduğunu söyleyerek fiyatını diğerlerine göre daha yüksek tutar.

Rasim Y.

Üye
Tepki
0
@Ali Uzel

Trek kullananların genel olarak çoğunlukla bisikletin tekerlek, pedal, sele gibi default olarak gelen parçalarının pek iyi olmadığı aldıktan sonra çoğu insanın değiştirdiğini okudum. Tabi bunlar benim baktığım 29er lar içindi. Kadroları konusunda zaten en iyisi olduğu söyleniyor ona birşey demiyorum ama ilk kez bir bisiklet alırken içindeki donanımlarını sonradan değiştirmek hatta aldığım anda yeni parçalar taktırmak istemem. Onun için içe sinen en iyi ve en çok kabul gören bisiklet marka-modellerini seçmek için yardıma ihtiyacım var.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Rasim Y.

Default parçaları kötü olduğu için değiştirmiyor. Parça yükseltmek genelde her markada yapılan bir işlemdir. Kişiler bütelerine göre yükseltme yapar. Bu default parçaların kötü olduğu anlamına gelmez. Birde okudum dediklerinizi nerede okudunuz?

Rasim Y.

Üye
Tepki
0
Yabancı kaynaklardan bilgi almaya çalışıyorum çünkü türkçe kaynaklı pek bir düzenli görüş barındıran bi site bulamadım mtbr sitesinden okudum daha çok. Aslında bu iş anladığım kadarıyla mp3 player alırken yanında gelen pek iyi ses vermeyen kulaklığı kullanmaktansa önceden yada sonradan aldığımız daha iyi ses veren kulaklıkla beraber kullanmaya benziyor.

Fatih 1903

Üye
Tepki
25
İsim
Fatih Akgül
Bisiklet
Bianchi
Konu hala güncelse bianchi afx 9029 tavsiye edebilirim

Ben de kullanıyorum performansından gayet memnunum

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merida big serisine de bakmanı öneririm ayrıca
Donanım olarak yüksek ama kadro görseli olarak negatif yorumları bol olan salcanoyuda araştıranilirsin

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Bende 29 un ağırlık eksisini en aza indiren, epeyce hafif kadrolara sahip merida big serisini öneririm..

Kürşatt

Daimi Üye
Tepki
156
İsim
Kürşat
Bisiklet
Cube
Kardeşim halen bisiklet almadıysan bende bu konuda yeni sayılırım 1 ay takıntılı bir şekilde araştırdım gerek forumda olsun gerek milli sporculara kadar bir çok kişiyi rahatsız ettim sonunda hayalimdeki bisikleti 3 ay önce buldum. bende senin gibi ilk beğendiğim trek oldu serdar kılıç'ın programında görmüştüm donanım olarak adam akıllı bir trek cep yakıyor.. herneyse uzatmayım. Tek kelimeyle mutlaka Cube 2014 Attention SL 29 almalısın..

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Can Emre AKAY
Tepki
22
Bisiklet
Specialized
Genelde trek gibi kaliteli markaya sahip bisiklet kullanılıcılarının üstündeki donanımı değiştirmesini bisiklet kadrosunun yüksek kalitede olması sebebiyle modifikasyonlara daha açık olması olarak yorumlayabiliriz yani kadro kaliteliyse uğraşmaya değiyor üzerinde... ki bence bu durum bisiklete istediğimiz parçaları takmamız sebebiyle büyük bir avantaj:harika: zaten kadro geometrisi çok üzerinde düşünülmüş ve kadroya harcanan arge fazla olunca bu durum lehimize oluyor... bisikleti tümden değiştirmek yerine üzerinde oynayarak hem bisikletle aranızda bir bağ kuruluyor hem de bisikleti kendinize ve ihtiyaçlarınıza özel dizayn ediyorsunuz bundan güzeli var mıdır ;) kendimden örnek verecek olursam superfly 5imin üzerinde orjinal parça kalmadı neredeyse :D crosscountry olan bisikletimi kullanım şeklime göre sürekli modifiye ediyorum ve artık front suspension trail bike oldu çıktı (gidon, gidon boğazı xcydi endurolarda kullanılan rizer geniş gidon ve kısa boğaz seti var şuan amoeba borla serisi; süspansiyon xc 32 rldi 100mm recon silver 120mm ile değişiyor; fren rotorları mmsini şimdilik arttırdım elime para geçince üzerine güzel bi set takıcam inşallah ve jant seti crankbrothers iodine ile değişecek hala üzerinde çalışıyorum toplanamadı henüz fuarı bekliyoruz:D) single track yollarda kullanıp hızlı inişler yaptığım için böyle bi yöne kaydı bisiklet ve de şuan baktığımda üzülerek alamadığım birçok bisiklete tercih ediyorum bisikletimi:harika: kısacası eğer böyle uğraşmayı seviyorsan ayrıca durumun da el veriyorsa en mantıklı seçeneklerden biridir fikrimce tavsiye ederim

m.ugur89

Üye
Tepki
0
29 " carraro big 929 lari araştırıyorum 1 90 boyun 100 kg nasıl bir bisiklet tercih edilebilir mi?

Tepki
2
Bisiklet
Sedona
Eger yeni basliyorsan 29 lar seni oldukca yorabilir ve birkac dusmeden sonra soguyabilirsin butcende iyi bence 27.5lar a(650b) bak

Emre Asilar

Aktif Üye
Tepki
74
İsim
EmreAŞLR
Bisiklet
Sedona
Bnim aklimda olanlar Merida big nine serisi ve Sedona 920veya 940 29" olarak
Bnde haziranin basinda allahin izniyle Sedona 940 almayi dusunuyorum :D

Tepki
8
Bisiklet
Sedona
Bende sedona 950 serisi var çok memnunum ancak yol bisikleti almak istediğimden satmayı düşünüyorum,

Emre Asilar

Aktif Üye
Tepki
74
İsim
EmreAŞLR
Bisiklet
Sedona
Atilla bey size birsey sormak istiyorum bn mtb leri cok severim ama butun mtbciler yol bisikletlerine donuyor sizdedemi bu durum var??
Bnde mtb almayi dusunuyorumda ama fikrim yavastan yol bisikletlerine dogru donuyor sizinde bir fikrinizi alabilirmiyim??

Tepki
8
Bisiklet
Sedona
@Emre Asilar Şöylensöyliyim ben Bursada yaşıyorum dağ bisikleti parkurları yeterince var ancak bisikletimi aldığımdan beri yalnızca 2 kez arazi ye girdim ve bana göre olmadığını farkettim yol yapmayıda sevdiğim için yol bisikleti almaya karar verdim yani kısacası bu kullanım yeri ve tarzınıza bağlı