Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

29er bisiklet seçimi Yardım...!

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında fatih soyer tarafından paylaşıldı.

1. fatih soyer

fatih soyer Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, forumunuza yeni üye oldum. Şu an bir 29er mtb bisiklet almaya çalışıyorum ama çok kararsızım. şu an kafamda 2 ürün var birincisi;

Specialized Rockhopper Comp 29 er 2012 model

ikincisi;

KTM Ultra Fire 29 er mtb

bu ikisi arasında gidip geliyorum. aslında spcial.. daha iyi gibi geliyor bana ama arasındaki fiyat farkı benim şuan ki kotamı bir hayli aşıyor. Size sorum, bu ikisi arasında fazla bir fark var mı? ktm de işimi görür mü? aslında special.. hardrock 29 alıcaktım ama 2013 modelleri 24 vitese düşürülmüş. onun için kotayı yükselttim. bana lütfen fikir verin profesyonel arkadaşların fikirlerine muhtacım. mesajlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum..

2. fatih soyer

fatih soyer Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    beyler şimdi forumu gezerken merida BIG.NINE TFS 300 e denk geldim. merida markasını pek bilmediğim için bunun içinde yorumlarınızı bekliyorum yada daha başka mtb kullanıcı yorumlarına da açığım. üye olduğumdan beri forumdayım lütfen mesajlarınızı bekliyorum...

3. cenktamay

cenktamay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Trek in wahoo veya mamba modellerinede bakabilirsiniz. Ktm ben de trek almadan evvel baktim..ortakoy de acilan magazalarina guttim. Ordaki satis temsilcisinin konudan, modellerden bihaber olusu, baktigim modelle alakasi bile olmayan baska bir modeli bana onun muadili diye satmaya calismasi ve tavirlari beni öldurdü. Magazadan attim kendimi disariya. Butceyi zorlayip Rockhopper alin derim. Specialuzed kullandim uzun sure.. Farklidir hissiyati.

4. fatih soyer

fatih soyer Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bende ilk başlarda trek düşünmüştüm ama çok pahalı geldi special.. gibi euro hesabı çalıştığı için fiyat bakımından soğuk kaldım. trekin kadrosuna verdiği önemdenmidir bilmem, fren ve vites sistemleri diğerlerine göre daha düşük gibi geldi bana hep. Şimdi almak istediğim bisikletinde en azından maşası,freni-hidrolic yağlı, maşası kilitlemeli, vitesin deore,xt,slx gibi birşeyler olması için kasıyorum. onun için çok kararsızım. 29er de de fazla seçenek olmayınca cem yılmazın dediği gibi içten sı..maya başladım. (bende specialized almak için uğraşıyorum ama euronun 1 günde 2,320 den 2,360 yükselmesi sayesinde hevesim kursağımda kaldı)

5. cenktamay

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Aceleniz yoksa Mart ayinda fuar olacak Istanbul'da. Kampanyalar olacaktir.

6. Tolga Ertekin

Tolga Ertekin Yeni Üye

Fatih Bey Merhaba
    Ben de KTM Ultra 2.29 kullanmış bir kullanıcı olarak size bisikletin artı ve eksilerini belirtmek isterim.
    İlk öncelikle kadro olarak sağlamlığı konusunda en ufak bir tereddütünüz olmaması gerektiğini belirtirim, çünkü bizim İzmir de Behzattepe ve Çatalkaya dan single trail inişler var ve oldukça teknik inişlerde atlayarak ve düşerek oldukça fazla tecrübem oldu ve kadro rüştünü ispat etti. Specialized hiç kullanmadım ancak kadro terddütünüzden dolayı specialized ya da ktm arasında tereddüt etmenize gerek yok. Üzerindeki komponente göre hangisinin fiyat performans oranı daha iyiyse onu tercih ediniz.

29 er alacaksanız bisikletin cantları ve tekerleklerinden ileri gelen yaklaşık 1 kg bir ağırlık handikapı bulunmakta. Yokuş yukarı çıkışlarda bisiklet lastik çapından dolayı tork üretirken 29 er ların çok az handikapı da var. Sürekli çok dik yokuş çıkıp sonunda da dik inişler yapacaksanız zaten 29 er tercih etmeyin. Ancak 250 mt rakıma kadar tırmanışlar ve normal inişler artı devamında arazide ya da asfaltta düz yolda 29 er lar avantajlı.
    Ben 5 ay önce KTM Ultra 2.29 ı satıp KTM Myroon 3.29 karbon aldım. 29 er alacaksanız biraz daha fazla para harcayıp hafifini alınca tırmanışra da ağırlık ve tork handikapından kurtulup çukur ve engelleri geçerken avantaj sağlıyorsunuz ve bu da çok avantaj sağladığı gibi keyif te veriyor.
    Marka ya endekslenmeyip komponente ve fizik kurallarına bakarak bisiklet alırsanız çok daha verimli olacaktır.

Keyifli pedallar

Tolga

fatih soyer bunu beğendi.
  7. fatih soyer

fatih soyer Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  8. cenktamay

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Kağıt üzerinde KTM daha iyi duruyor. yani bileşenler yönünden. KTM kadro olarak ta çok iyi. Yabancı sitesini inceledim Specten aşağı kalır yanı yok. beni tek düşündüren servis/garanti hizmeti. Daha evvel satış mağazası ile yaşadığım sıkıntı benim midemi bulandırdı. Ayrıca Türkiye web sitesine de ne zamandır girilmiyor, kötü amaçlı yazılım uyarısı veriyor. bir allahın kulu el atmamış. tabi bunların ürün kalitesi ile bir bağı olmaz pratikte ama, tüm bu bileşenler toplam kaliteyi ortaya çıkartıyor. 2 tane Specialized bisiklet kullandım, servis yönünden çok çok memnun kaldım. Zaten bisikleetin kalitesine bişey diyemem.
    Bana sorsaydınız hangisini alırdın diye, zor soru ama şansıma güvenip risk alabilirsem KTM derdim. Kafam rahat olsun derseniz de Spec. Ama sadece ve sadece ürüne odaklanıp karar vermek gerekirse, KTM

9. fatih soyer

fatih soyer Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bende o yonden kararsız kaldım. ktmnin sistemi daha iyi geldi ama servis ağı yok yada ilgilenen. Ben bursada oturuyorum orada sadece (ay..n) bisiklet satıyormuş. onuda methedenden çok ilgisizliğinden yakınan çok insan var. tam tersi spec.. ta aktif pedalda ''yeşil pedal''ın dernek başkanı yalçın abi var çok iyi biri ve her soruma cevap vermeye çalışıyor. bende senin gibi düşünüyorum artık öyle yapıcam galiba spec alıcam..

10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    ben olsam KTM'yi seçerdim.
    Fiyat olarak aralarında ne kadar fark var bilmiyorum, fakat yaklaşık olarak aynı paraya maşa dahil komple daha üst seviye bir bisiklet alacaksınız.
    Specialized kadro kalitesi olarak kesinlikle tartışılamaz. Ama onun dışında, yani sizin kadro güvenceniz dışında diğer parçaların garantisi yine aynı şekilde işleyecek.
    Ki ben sanmıyorum sıfır aldığınız bisikletin herhangi bir kompanentinde sorun çıksın. Bundan sonra da yapacağınız bakımlar yine aynı şekilde olacak. Vites ayarı, maşa bakımı vs. Bunu KTM servisi de, Delta bisiklet de, Specialized da yapsa aynı parayı alacak zaten. O nedenle istediğiniz yere gidip yaptırabilirsiniz.
    Ben sanmıyorum ki Specialized'ın ben bu maşaya bakmam diyeceğini.

(Saat geç oldu, finaller falan. Cümlelerimde herhangi bir çarpıklık, saçmalık falan varsa görmezden gelin lütfen.)

fatih soyer bunu beğendi.
  11. fatih soyer

fatih soyer Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    BEYLER DÜN KTM'NİN GENEL SİTESİNE TÜRKÇE BİR MAİL ATTIM. MAİLDE TÜRKİYE SİTESİNDEKİ SIKINTIYI YAZDIM VE BUGÜN SİTEYİ DÜZELTMİŞLER.. :)

MAİLİM;

Ben Ktm bisikletlerinden almak istiyorum ancak Türkiye için yaptığınız web sitesi "Kötü Amaçlı Yazılım Uyarısı" veriyor. Bu durum uzun zamandır devam ediyor. Türkiye ye verdiğiniz önemsizlikten midir bilmem düzeltmek için bir çalışmada yok sanırım. En azından Türkiye çapında "Satış ve teknik destek" veren şubelerinize ulaşabileceğimiz bir çalışma yaparsanız sizinde Türkiye içerisinde bulunan saygı ve değeriniz sarsılmaz. Web sitenizin uyarısını resim olarak göndermek istiyorum. İnşallah Ktm'ye verdiğimiz değeri karşılıksız bırakmaz ve sizinde bize değer vermenizi temenni ederim.

Saygılarımla..

"Yıldırım hızıyla yapmışlar helal olsun"

12. fatih soyer

fatih soyer Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    sayfa kilitlenebilir. amacına ulaşmıştır :)

13. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ktm donanımları daha iyi geldi.Trek wahoo 29'' kullandım. 29'' mtb zaten Garry Fisher'e ait.Kendisi Trek firmasının sahibi olduğunu Trek bayisinden öğrendim.Speciliazed Amerikan menşei bisikletlerin 29'' mtb modellerine yeni başladıklarını söyledi.Trek markada Amerikan menşei.Ktm sanırım Avusturya menşeili marka.Ktm'nin motorsikletlerinin iyi olduğunu biliyorum.Zengin firma.Bisikletlerininde iyi olacağını umuyorum.Kadro olarak Trek,speciliazed,ktm bisikletlerin kalitede eşdeğer görüyorum.Trek yalnız performans için daha iyi arazi-asfalt tarzı akıcı lastik kullanıyor.Asfalt ve arazide test ettim.İstanbul'un sarıyer-zekeriyaköy yokuşlarını çok rahat çıkıyor,kaldıki bunun gibi daha dik yokuş olsun farketmez.2.00 veya üstü kalın etli lastikler 28'' jant ve etli yanak 1' fazla toplamda 29'' mtblerde bana göre çok hantal geliyor.Trek 29'' mtblerde yokuşlar rahat çıkılıyor.Bunun en önemli etkisi bence lastik seçimindeki hassasiyeti.Speciliazed veya ktm alsaydım ilk başta arazi-asfalt tarzı lastikten başlardım, Trek'lerin 29'' kullandıkları lastikleri beğeniyorum.Bunun yanında sadece asfaltda performansa yönelik slim asfalt yol lastiğide alırdım.Değişmeli lastik kullanmak tur seçiminde iyi seçenek oluyor.29'' mtb aslında güzel seçim.28'' jant olması şehir-tour bisikleti ihtiyacını karşılıyor ve heybe çanta takmaya 26'' mtbye göre daha avantajlı görüyorum.

14. fatih soyer

fatih soyer Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    beyler bisikletimi aldım. Merida Big Nine Tfs 300 29er'de karar kıldım. bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Saygılar..