29 er dağ bisikletleri tuttu mu?

lewent201986

Aktif Üye
Tepki
83
29 er lerde hız olarak mutlaka bi fark var arazi ve normal yolda kullanma oranınıza göre tercihte yapılabilir... Bazen yeniliklere olumlu yönde bakamıyoruz nedense 26 nında 29 unda kendine göre avantajları var bisikleti alacak kişi bunları göz önünde tutarak hangisi kendisine daha çok hitap ediyorsa onu tercih etmeli bence hatta deneme imkanı varsa deneyip o şekilde karar vermelidir... mesela ben 10 sürüşümün 8 ini araziye girmeden yapan biriyim ayrıca yol bisikletlerini yada hybrid kadrolarıda sevmeyen birisi olarak ben 29 er tercihinde bulunacağım ... Özellikle normal yollarda denedim arkadaşımın bisikletini merida big nine 300d var arkadaşımda bariz bir hız farkı var mesela 18. viteste ki kendi standart tempomla 25-26 km lerde giderken 29 er de 29-30 km lerde geziyorsunuz buda yatsınamayacak bir fark ...

Scudo

Gökhan S.

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Cannondale
redbull tv'den UCI Mountain Bike World Cup yarışlarını zaman buldukça takip ederim. Bu yarışlarda artık 26" neredeyse hiç kullanılmıyor. Hız farkı, virajlarda yol tutuş ve kayaların arasından geçerken daha az sarsması vs. benim bildiğim başlıca özellikleri. Bende bir sonra ki bisikletimi kesinlikle 29er düşünüyorum.

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
nino schurter'in yarışlarda tercihi olan 3 bisikleti ve özellikleri (link)

26 - 27.5 - 29 inç konusuna farklı bir bakış açısı (link)

şahsi görüşüm 26 inç'in yeterli olduğundan yana 29 inç'i arazide test etme imkanı buldum teknik sayılabilecek kısımlarda manevra yapmakta biraz zorlandım ancak 26 inç bisikletimde oldukça rahattım belki de kendi bisikletime olan alışkanlığımdan da kaynaklanıyor olabilir ancak tırmanış ve dik inişlerde lafım yok kısa sürede etkisini görüyorsunuz yalnız önemli bir ayrıntı daha ilave etmek istiyorum benim şahsi tecrübemdir doğruluğu hakkında net bir iddada bulunamam
dik inişlerde 26 inç'lere oranla daha hızlı ivme kazandığınız için kesinlikle fren setinizin iyi olması gerekiyor çünkü kendi bisikletimdeki standart fren setimle dik inişlerde güç bela durabiliyorken biraz daha üst bir fren grubuna sahip olan arkadaşımın 29 inç bisikletiyle test ettiğim bölgeden inerken biraz daha hızlı bir iniş gerçekleştirdim o an kendi bisikletim üzerinde olsaydım sanırım istediğim noktada duramazdım kısacası bu ve bunun gibi ufak tefek ayrıntıları tecrübe edebildim herşeye rağmen 26 inç'ten memnunum sanırım alışkanlıktan kaynaklı :D

• Beğen
Tepkiler: Gökhan S.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Avrupa Amerika gibi yerlerde son dönemlerde yarışlara katılan bisikletlerin 29er olması adamların boyuyla doğrudan alakalı. bizden 5-10 cm gibi daha uzunlar.
öte yandan şimdi 27.5 furyası çıktı. manevra kabiliyeti dağ bisikletlerinde çok önemli. bu yüzden küçük inç tekerler daha iyi sonuç verdiği için bir geriye dönüş söz konusu.
bana göre:confused: 29er bisikletler çok sevimsiz gözüküyor.

Tepki
2
merhabalar simdiye kadar merida tfs300 e binen bi insandim kendisi 26" bu arada ve 29" aldim kendime rotwild c1. bostanci-anadolu kavagi turuna ciktim ilk aldigim gun ve ilk dedigim sey biz bosuna 26" e biniyomusuz cunku kendimizi harap ediyomusuz cok cok rahat kesinlikle ben bayildim

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
29 inch'ler tutmadı,yakın zamanda bisiklet firmaları 27,5 inch'leri deneyecekler..tutarsa devam,tutmaz ise 26 inch'lere devam edecekler..

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
@Kadiri Yağız

Hayırlısı olsun,umarım bu sefer tutar..

Tepki
1
Bisiklet
Ümit
29Er MTB Kullanıyorum gayet memnunum 26 ve 24 ' e göre çok çok iyi diyebilirim . Downhill / Freeride yapıyorum gayet güzel . Tuttumu bilemem ama yavaş yavaş artıyor gibi :)

• Beğen

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
29" mtb lerde 26" mtblerin donanımı takılabilirmi vites sistemi gibi

Barış Onur

Aktif Üye
Tepki
65
Tuttu mu, tutmadı mı bilmiyorum(bana tutmuş gibi geliyor) ama ben 29erlardan gözümü alamıyorum. Çok heybetli duruyorlar, yorumlar da hep bana uygun olduğu yönünde.
Deneyebileceğimiz bir yer bilen var mı? Şöyle bir tur binsek, uygun mu anlasak.

• Beğen

Emin Töre

Üye
Tepki
15
Bisiklet
Scott
26 ve 29 er hakkında bilgilerini paylaşanlara çok teşekkür ederim. Ben 45 yaşındayım ve sadece hobi olarak bisiklete biniyorum. 29 er bisiklet alacağım ama deneyecek hiç fırsat bulmamadım.Benim sadece öğrenmek istediğim 29 er bisikletle dik yokuşlarda 26' ya göre dizlerimi daha az zorlayarak ve yormadan çıkabilir miyim? . Ankara da Çankaya malum her yer dik yokuş ODTÜ Eymir etrafında ormandan inip sonra TRT' nin oraya dik yokuşdan ya da Gölbaşı tarafından OR-AN Şehrine çıkıyorum. Deneyimlerini ve bilgilerini paylaşan herkese şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
@EMİN TÖRE

Şu, 26" Merida bir bisikletin kadro geometrisi:
http://images.fatbirds.co.uk/images/Merida_Matts_10-V_Hardtail_Mountain_Bike_2013_geometry.jpg

Şu da 29" bir Merida bisikletin kadro geometrisi:
http://images.fatbirds.co.uk/images/Merida_Big_Nine_TFS_300_29er_Hardtail_Mountain_Bike_2013_geometry.jpg

Bundan önce 26" kullanıyordum, şimdi de 29" kullanıyorum. İşin ehli değilim; fakat bildiğim kadarıyla yokuşlarda performansınıza etki eden etmenler şunlar:
Sele pozisyonu.
Sele üzerindeki pozisyonunuz.
Teker sürtünmesi.

Dönüş direnci konusunda büyük tekerlek avantajlıdır. Ayrıca hızınızı daha rahat koruyarak yokuşa başlayacağınız için 29" lastik, 26" e oranla daha iyi bir tercih olabilir.

Sele pozisyonu, daha çok bisikletin genel geometri ayarları (fitting?) ile alakalı olduğu için bu her iki bisiklet için de değişmeyecektir. Bu arada, dizlerinizin zorlanması selenizi yanlış pozisyonda kullanıyor olmanızdan da kaynaklanıyor olabilir. Sele ayarlaması için şuraya bakabilirsiniz: (link)

Sele üzerindeki pozisyon ise doğru kadro boyu seçimi ile bağlantılı. Bunu deneyimleyerek öğrendim ne yazık ki. Tablolara bakarsanız, 19" bir 29er kadronun Reach uzunluğu, 20" bir 26er kadronunkinden daha uzun. 431 mm'ye 425 mm. Eğer, benim gibi bu değerleri önceden dikkate almadan "18 inch 26er çok rahat oluyordu, 19" bir 29er da olur" derseniz, bir anda 3 santim daha uzun bir üst boru (top tube) ile başbaşa kalırsınız. Tırmanışlarda, sele üzerinde herkesin daha rahat hissettiği bir pozisyon olur. Kendini olabildiğince geri yahut ileri konumlandırmak gibi. Ben olabildiğince geri oturduğumda daha fazla güç uygulayabildiğimi hissediyorum. (Genelde tam tersine öne doğru kaymak tavsiye ediliyor) Eğer kendinize uygun olmayan boyutlarda bir kadro alırsanız, -ağrı, sızı olması vb haricinde- sele üzerinde pozisyon değiştirme limitlerinizi de kısıtlamış oluyorsunuz.

Ayakta çıkarken 26" bisiklet üzerinde daha rahat hissediyordum. 29" ise oturarak çıkarken daha rahat geliyor. Yine de fikrimi soracak olursanız denemeden ve diz zorlanmanızın asıl nedenini (kondisyon eksikliği, yanlış sele pozisyonu, ekstra ağırlık, vs) saptamadan kesin bir tercih yapmamanız yerinde olur.

Bu kadar lagaluga yapmışken konunun geneli için de bir kelam edeyim. 29er, candır. :)

Emin Töre

Üye
Tepki
15
Bisiklet
Scott
Muray Bey'e detaylı cevabı için çok teşekkür ederim. Aslında ben gruptakilerin fazla vaktini almayım diye kısaca tepe tırmanma ve yokuş çıkma diye yazdım. Dizlerimi daha doğrusu diz kapaklarımı korumam gerekiyor. Diz eklemimde doğumsal bazı problemler olduğu için benim aslında düz yolda, yol bisikleti kullanmam gerekiyor. Ama bu benim bisiklete binme ve eğlence anlayışıma uymuyor. Ben dağ tepe ot çöp dolaşmayı seviyorum. Ama fiziksel olarakta dizlerimi korumam gerekiyor. Bu konuda bisiklet antrenörü, spor hekimliği, ortopedi, fiziktedavi uzmanı arkadaşlarımla görüştüm.( ben de zaten doktorum). Tabi olarak her uzman kendince bazı önerilerde buluyor. Ama ben yine de eski yöntemle, "Eşekten düşenin halinden, yine eşekten düşer anlar" mantığıyla. 29 er kullananların deneyimlerini öğrenmek istedim. Ben amatör kullanıcı olduğum için bazı ileri binicilik ve yarış özellikleri açısından 29 er dezavantajları benim için pek önemli değil.(teknik yarış parkurları, çabuk hızlanma vs.) Ama benim dizlerim için önerilmeyen dik yokuş tırmanları için Murat Beyinde bazı satırlarında değindiği, sele pozisyonu, bisiklet kadro seçimi, alacağım bisikletin vites özellikleri vs. konularını optimuma getirebilirsem belki dağ tepe fazla kendime zarar vermeden giderim diye ümit ediyorum. Peki niye grupte sizlerin görüşünü istedim; hiç sevmediğim satış yöntem olan bisikletçiler yüzünden. Bisiklet, bayi ismi ve bisiklet markası vermeden sadece bana bisikleti anlatan genç arkadaşın ısrarla" Sizin boyunuz 172cm, size 29 er olmaz, tepe ve dik yokuşlarda 26" göre daha fazla sizi zorlar, zaten daha da ağırdır." Ne diyim teşekkür ettim çıktım. Ama sanmayın ki o mağaza böyle. Yine Ankara'da ünlü markaları satan başka mağaza yetkilisi de bana ısrarla yol bisikleti satmaya çalıştı. Onun içindir ki gruba ilk yazdığımda " tepe ve yokuş tırmanma" diye sordum. Zaten iki tane amatör 26" bisikletim var. Bir tane de 4-5000 tl lik bir 29 er alıp şansımı deneyim. Baktım dizlerimde ki problem ilerliyor o zaman yapacak bir şey yok, spor salonuna gidip kondüsyon bisikletine binerken, karşımada sizin kayıt ettiğiniz dağ bisikleti videolarını koyar seyrederim. Saygılarımla.

• Beğen
Tepkiler: eyupozturk

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
@EMİN TÖRE

Ne hikmetse 1.70 boya 29er olmaz takintisi oldukca yaygin. Hem saticilarda hem de kullanicilarda. Benim boyum 1.77 ve 19" 29er kullaniyorum. Önceki mesajimda belirttigim hesap hatasindan dolayi kadro boyuyla alakali ufak bir problemim oldu ama gidon bogazini degistirerek hallettim. Su an gayet memnunum bisikletten. Kimseye büyük boy kadroyu tavsiye etmem tabi orasi ayri. Almadan önce ince eleyip sik dokumak lazim.
Mesleginizden ötürü isin erbabi bittabi sizsiniz fakat nacizane bir hususu daha belirtmek istedim. Eger tirmanislarda dizlerinize binen yük sikinti olusturuyorsa, bisikleti almadan önce disli oranlarina da dikkat etmeniz iyi olur. Ayni oranda pedal cevirerek 29er bisikletle daha fazla yol gidiyoruz. Yoldan kazanc bize ekstra güc harcama olarak dönüyor haliyle. Örnegin bundan önceki 26" bisikletimde aynakol ortada ve kaset 5'te gittigim yolu 29er ile kaset 4'teyken asagi yukari ayni hizla gidiyorum. Dedigim gibi eger dizlerinizdeki problem hareketle alakali degil yük ile alakali ise -yani fazladan pedal cevirmek bir problem olusturmuyorsa- kücük disli oranlarini gözetmeniz gerekebilir. Kisitli bisiklet bilgim beni yaniltmiyorsa kasetin büyük dislisi 36'ya kadar cikabiliyor 10'lu sistemlerde. Aynakolun kücük dislisi ise 20'ye kadar inebiliyor. Ama her ikisi birbirine uyumlu mudur bilemiyorum. Genelde aynakol en ufak 24 disli oluyor 10'lu sistemlerde. Umarim kendiniz icin en uygun cözümü bulursunuz ve hobinizden mahrum kalmazsiniz. Selamlar...

Emin Töre

Üye
Tepki
15
Bisiklet
Scott
Murat Bey iyi dilekleriniz için Teşekkür ederim.
Marka saplantım olduğu için belirlediğim fiyat aralığında bisiklet bakıyorum. Bende hiç bilgim olmayan bu konuda biraz internetten okuyorum ve sizin gibi bisiklet severlerin tecrübelerini değerlendiriyorum. Bisiklet antrenörlüğü yapan eski milli bisikletçi bir abimizde değerlendireceğim
Ama daha yeni modelleri canlı görme şansım olmadı internetten teorik çalışma yapıyorum.

Trek X-Caliber 9
Crank Shimano M622, 40/30/22
Cassette Shimano HG62 11-36, 10 speed

Merida BIG NINE 900
AYNAKOLShimano M612 40-32-22
KASETShimano CS-HG-10 11-36

Scott 2014 Scale 970 29 Bisiklet
Crankset Shimano FC-M522 Octalink 44x32x22 T
Cassette Shimano CS-HG62-10 11-36 T

Cannondale ve Giant modelleri de var.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Canyon bakın,fiyatlar güzel donanım güzel (Y)

Emin Töre

Üye
Tepki
15
Bisiklet
Scott
Onur Ali Bey, öneriniz için teşekkür ederim. Vaktim olup bakamadım tam olarak fakat Canyon satışı direk fabrikadan halka gibi anladım. Yani Ankara'da gidip bir bayide görme şansım yok??

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
@EMİN TÖRE

Hayır yok,dediğiniz gibi fabrikadan halka. Fiyatlar bu sebep ile daha ucuz.

(link)

Bir çok markaya baktım bu fiyata bunu vereni görmedim. Ki canyon fason üretim yapan bir marka değil. Bu sene 2 takıma bisiklet veriyorlar.