Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

28" tur bisikletine mtb lastiği takma?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında chtaktag tarafından paylaşıldı.

1. chtaktag

chtaktag Aktif Üye

Seviye:
    Tur bisikleti almayi dusunuyorum ancak arazide de bisiklet surmek istiyorum. Yeni bir mtb bisiklet almak yerine amortisorlu tur bisikletime mtb lastigi takarsam arazide alacagim performans bir mtbye gore ne kadar iyi olur?
    boyle yerlerde surecegim

2. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tur bisikletinin ön amortisörü olacaksa pek sorun olmaz diye düşünüyorum.performansı sizi tatmin eder.

3. Emre Kalyoncuoğlu

Emre Kalyoncuoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu yol için gayet uygun bence. Yalnız amortisör kilitli değilse bu yolda çıkışlarda çok uğraştırır buna dikkat et.

4. chtaktag

chtaktag Aktif Üye

Seviye:
    alacagim bisiklet sedona 301 ve bu bisikletteki amortisor kilitli degil. daha ogrenemedim ama eger amortisorun sertlik ayari yapilabiliyorsa yokuslarda idare eder mi kilitli masa alana kadar?

bir de ileride marathon plus almayi dusunuyorum. bu durumda bu bisikletle arazide surulebilirse marathon plusla daha rahat surulebilir degil mi?

5. Emre Kalyoncuoğlu

Emre Kalyoncuoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben de continental tour aldım yurt dışından,marathon plusla hemen hemen aynı, 2-3 gün içerisinde gelir, buna benzer bir yola sokmayı düşünüyorum, bakalım çok fark edecek mi? Gerçi bu yol bu lastiklere çok zararlı ama uygun fiyata aldığım için fırsat bu fırsat denemekte fayda var. Tam araziye girmediğim günler onu kullanmayı düşünüyorum.
    Amortisör sertleştikçe çıkışın rahat olur tabi ama kilitlemenin yerini asla tutmaz. Çok rahatlık oluyor, yokuşa vururken bazı zaman kilitlemeyi unutuyorum, kilitleyince farkı anlıyorum. Süspansiyonsuz bir maşa alacaksan bilemem ama süspansüyonlu alacaksan en azından üzerinden kilitlenenlere bak derim.

6. onur özlem

onur özlem Kıdemli Üye

Seviye:
    sürekli böyle yollarda kullanacaksan mtb al daha çok keyif alırsan :in:

7. Taner Erinmez

Taner Erinmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Lastik değiştirmeyle bir mtb kadar performans alabilsen mtb diye birşey olmazdı..Dişli bir lastiği olan tur bisikleti olurdu..Ama biliyoruz ki mtb diye birşey var..Demekki o performansı yakayamazsın..

Ha gel gelelim, onu yakalayamazsında en azından yaklaşır mı? dersek, yaklaşabilir tabiki ancak mtblerin kendine has yani arazi şartlarına göre kadro açıları, kadro et kalınlıkları, jant seçimleri, maşa seçimleri, göbek seçimleri, fren seçimleri vardır.

Sen kısa zamanda herhangi biriyle sıkıntı yaşamaya başlarsan bilki bu arazi denemelerinden olacak. Kadron kırılır, çatlar, belki jant balansın sık bozulmaya başlar, frenler yeterli gelmez, maşa seni yorar veya bıleklerını agrıtır..Göbekler çabuk boşlar kendini vs.

Arada bir kasmadan kendini kaptırmadan gidersen araziye bisikletede zarar vermezsin, ancak bir mtb kullanıyor gibi davranırsan beklemediğin şeyler olabilir..

Bu yüzden her orta düzey kullanıcı gibi bir mtb bir yol bisikleti bulundur..Tur bile değil, Yol..:)

Murat Yüksel bunu beğendi.
  8. chtaktag

chtaktag Aktif Üye

Seviye:
    Zaten tur bisikletinin mtbnin yerini alamaz. dediginiz gibi alsaydi mtb diye bir grup olmazdi.

Arazi konusuna gelince bir tur bisikletiyle tabiki arazide yaris yapmayacagim, cilginliklar hic degil :). yeri gelir asfalttan cikmam gerekir toprakli yollardan giderim ya da ormanda kamp kuracagim gidecegim yere kadar mecbur tur bisikleti ile gidecegim. yani demek istedigim bu sekilde yollardan gidersem bisikletimin janti olusn, vites sostemi olsun, balansi olsun bunlar zarar gorur mu?

9. A.Tahsin

A.Tahsin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    gidondan kilitli ön maşa, rubena 1.75 lastik al
    dene,pişman olmazsın.