Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

28" Scott bisikletin amortisörünü Sabit maşa ile değiştirmek?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında iCg tarafından paylaşıldı.

1. iCg

iCg Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Scott Sportster 28" bisikletim var. Üzerinde bulunan amortisörü, benim beklentilerime ve sürüş tarzıma uygun olmadığı için, söküp yerine sabit bir maşa takmak istiyorum.
    Bu değişikliği yaparken dikkat edilmesi gereken bazı herkesin bildiği önemli noktaları biliyor olmam yanında bilmediğim ve gözden kaçırdığım daha çok ayrıntı için size danışmak istedim.

Bildiklerim:

Kullandığım bisiklet 28" olduğu için 28" bir maşa gerekiyor.
    Kullandığım bisiklet disk fren ve V fren desteği olduğu için yeni maşanında disk fren desteğinin mutlaka olması gerekiyor.
    Ön bagaj ve çamurluk kullandığımdan bu donanımları monte edebilecek gerekli vida deliklerinin olması gerekiyor.

Bu özelliklere sahip bir maşayı aşağıdaki linke ekliyorum.
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/v2...asa-siyah.html

Merek ettiğim ve cevabını sizlerden beklediğim soru ise bu maşayı bisikletime monte etmek için başka herhangi bir değişime ihtiyaç var mıdır (furş takımı vs) ve montajdan sonra bisikletimin açılarında hissedilir bir farklılık meydana gelmesi muhtemel midir? Sürüş zevkimde, amortisörün faydaları dışında, herhangi bir değişime sebep olur mu?

İlgilenlere teşekkür ederim. Kolay gelsin...

2. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sanırım linki eksik yapıştırmışsınız. Kontrol eder misiniz...

3. iCg

iCg Aktif Üye

Seviye:
  4. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Monte etmek için ilave birşeye ihtiyacınız yok sadece aynı çapta olsunlar yeter.
    Şaft borusu uzunluğunun bisikletinize uygun olduğunu kontrol edin fazla ise keseceksiniz kısa geleceğini zannetmiyorum
    En önemli kısıma gelince evet açılarınızda değişme olacaktır. Bisikletiniz yaklaşık 7 - 10 cm önden alçalacak, daha yatık kullanacaksınız bu size hız olarak döner, virajlarda denge sorunu olabilir.
    Çözüm için önce amortisör takılı iken yerden yüksekliği ölçün, sonra yeni maşanın monte edildikten sonra olacak yüksekliği ölçün. orta boru aşağıya açı yapacaksa tavsiye edilmez bu değişim.
    Yakın zamanda ben de bu değişimi yaptım benim kadrom düz maşa içindi aldığımda amortisör takılıydı değiştirdim şimdi çok memnunum.

5. iCg

iCg Aktif Üye

Seviye:
    Tolga,

Yorumun için çok teşekkürler, epeydir bekliyordum bir yorum gelmesini,
    Bir foto ekledim, bahsettiğin yükseklik fotoda belirttiğim (100 cm) ölçü müdür?

Önde meydana gelecek alçamanın çözümünü tam anlayamadım. Biraz daha ayrıntı verirsen çok sevinirim.
    Bu bisiklet zaten bana biraz küçük (S), Ben normalde bu bisikletin M ölçüsünü kullanmam gerekiyordu. (175 cm boy) Sürerken kendimi biraz önde; bisikletten öne doğru düşecekmiş gibi hissettiğim için gidonu en üste seviyeye yükselttim.

bir de

"orta boru aşağıya açı yapacaksa tavsiye edilmez bu değişim."

bunuda tam anlayamadım :(

6. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Madem yeni maşa alacaksın karbon maşa al.

7. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sayin iCg,

Sakincasi yoksa neden amortisorlu bir bisiklet aldiginizi sorabilir miyim?

Yani ihtiyaclariniz mi degisti yoksa yanlis tercih mi yaptiniz?

Son gunlerde bayagi amortisor sokup duz masa takan var bu sebeple merak ediyorum mazur gorun.:)

8. iCg

iCg Aktif Üye

Seviye:
    muratcolakoglu,

28" karbon ve disk fren uyumlu maşa için bir link verebilir misiniz?
    Ya da scott un sub serisinde kullandığı maşadan bulabilme şansım var mıdır? :p

Tuncay,

Hergün işe gidip geliyorum, gidiş-geliş toplamda 22 km ve düz asfalt yol.Kullanırken amortisörün varlığını hiç hissetmiyorum, amortisörü kilitlediğimde aynı yolları kilitli değilkenki durumuyla kıyasladığımda hiç bir fark yok. Çukur yok, tümsek yok, amortisör boşa ağırlık olmaktan ileri gitmiyor diye düşündüm. Yaşam tarzım nedeniyle hafta sonları düz toprak yollara da giriyorum ancak yine amortisörü hissetmiyorum. Bu yüzden sabit bir maşa almaya karar verdim. Bütün bunları düşündüğünüzde evt sanırım amortisörlü bir bisiklet almakla hata yaptım, keşke Sub serisi alsaymışım. Umarım sonu uğurlu biter.

SEL PER bunu beğendi.
  9. iCg

iCg Aktif Üye

Seviye:
    bu gün maşanın uzunluğunu ölçme fırsatım oldu.,

elimde bulunan amortisör 46 cm (boru hariç), maşa bundan 5 cm daha kısa. Toplam uzunluğu aynı 67 cm

10. Tolga Günsezer

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    5 cm çok büyük fark oluşturacak bir uzunluk değil. Fotoğraftan anladığım kadarıyla değişim sıkıntı yaratmayacaktır. Sadece bisiklet biraz daha alçalacak ve öne doğru kapanacaksınız. Bu pozisyon hız için avantajlıdır. Kısa sürede yeni açılara alışırsınız diye düşünüyorum.
    Değişimi iyi bir bisikletçiye yaptırmanızı tavsiye ederim.

11. iCg

iCg Aktif Üye

Seviye:
    "Değişimi iyi bir bisikletçiye yaptırmanızı tavsiye ederim. "

maşa borusunun maşa ile birleştiği nokta ile 2 parmak üstü arası, borunun diğer kısımlarına göre biraz daha kalın, bu bölümün kadro borusuna girebilmesi için sanırım törpülenmesi lazım, bunu antalyada yapabilecek bir yer var mıdır?..aynı zamanda maşaya çakılı bir yıldız somun yok (çiçek). ne yapmamı önerirsiniz?

12. Tolga Günsezer

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Daha kalın olduğunu düşünmüyorum çiçek paket içeriğinde yoksa bisikletçide vardır. Montaj konusunda deneyimli değilseniz kendiniz yapmayın

13. iCg

iCg Aktif Üye

Seviye:
    değişiklikler yapıldı, açılarda biraz değişme olduysada giden yüksekliği aynı kaldığı için hissedilir bir fark yok; fazla ağırlıklarımdan beni kurtardıkları için antalya delta bisiklet çalışanlarına teşekkürler...

Genç89 ve Gökhan BİROL bunu beğendi.
  14. Ferhat Yemenici

Ferhat Yemenici Yeni Üye

Seviye:
    Keşke bu konuyu önce görme fırsatım olsaydı. Bende Scott SUB 30 var. M kadro... Değişelim mi diye sorardım...

15. Genç89

Genç89 Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @iCg Merhaba aradan baya bir zaman geçmiş lakin bu aralar aynı şeyi merida crossway'im için düşünüyorum lakin siz memnun kalmışmıydınız birde pedallarınız fotoğrafta yere çok yaklaşmış gibi görünüyor acaba yolda pedalın yere sürtmesi gibi bir durumla karşılaştınız mı hiç. Deneyimlerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim teşekkürler.

Ahmet Faruk Eğit ve yusufgs3625 bunu beğendi.