Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

28 Haz-02 Tem 2013.Silifke,Mut,Ermenek,Kazancı,Anamur'un yaylaları,gülnar,silifke tur

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Murat PAR tarafından paylaşıldı.

1. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar uzun süren hazırlıklardan sonra 28 Haziranda Silifke'nin sıcaklarından başlayan tur programı şu şekilde:Sırasıyla Silifkeden Mut Yoluna doğru tırmanmaya başladım.İlerde Fotoğraflarını ekleyeceğim.Turun büyük bölümünde göksu ırmağı bir sağımda bir solumda bazan derin bir vadinin içinde bazan büyük bir baraj olarak hep bana eşlik etti.Daha sonra yolu 20 km kısaltmak ve Mut'un o bölge insanı için meşhur olan sıcaklarından kurtulmak için Mut ilçe merkezine 10 km kala köy yollarını takiben Ermenek'e doğru devam ettim.Sonunda Emenek ' ulaştım.Silifke Ermenek arası yaklaşık 155 km geldi.Ermenekten sonra Ermenek barajı daha sonra kazancı beldesi,sonrasında Anamurun 1700 rakımdaki yaylarına tırmandım.Oradan 1700 rakımdan köy yollarını takiben gülnar a indim.Ve en sonunda gülnar dan Silifkeye ulaştım.
    [​IMG][/url][/IMG]
    Orman yangınına müdahale eden bir helikopter.Burası silifkenin hemen üst tarafları
    Göksu ırmağına doğru güzel bir iniş fazla hız yapamıyorum çünkü yüküm çok ağır ve yol mucurlu.
    Bu aralar bayrak birilerini rahatsız etmeye başladı.Ama bizim atalarımız bunun için canını vermiş.Bende atalarımın kim olduğu belli olsun diye bisikletime şanlı bayrağımızı astım.Rahatsız olanların inadına.Şuan torosları özgürce dolaşıyorsam bu al bayrak uğruna canını verenlerin sayesinde bunu herkesin bilmesinde fayda var.
    Devam edecek.

2. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    [​IMG][/url][/IMG]

3. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    [​IMG][/url][/IMG]
    Burası silifkeye 31 km uzaklıkta orta ören köyü.Dağınık bir yapısı var.Silifkeden 16:45 de başladığım yolculuğun ilk konaklama yeri.Silifkeden itibaren her metrede tırmanma devam ediyor.Aralarda küçük inişler bana biraz nefes alma şansı veriyor.Hava kararmaya başladı.Burada 30 çeşit bu köylerdin doğal ürünlerinden oluşan kahvaltılık var.Her bir çeşit 2 tl.Yanında bulunan mescit buraya ait.Sahibinden izin alarak birazdan fotosunu ekleyeceğim.Mescitin damında çadırımı kurdum.Göksu Vadisini kuş bakışı görüyor.Tur boyunca en güzel uyku uyuduğum yer burası.Sabahında 04:45 de güneş doğmadan tırmanya devam edeceğim.
    buda çadır kurduğum mescitin damından gördüğüm manzara.Güneş doğmadığı için biraz karanlık görünüyor ama kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel.Yükseklik korkusu olanlar için bire bir.
    Danyel dayının yerinden ayrılıyorum.Güneş doğmadan ne kadar tırmansam kardır.Yeni güne başladık.Bu arada belirtmekte fayda var.Bölge insanı inanılmaz derecede misafir sever ve bir o kadar sıcak kanlı.Hiç bir güvenlik tehlikesi yok.Bu daracık yollarda sürücüler çok saygılı davrandılar en ufak bir sıkıştırma yada beni zora sokacak haraket görmedim.Hatta yüküm ağır olduğu için inişlerde ortalardan gitmeye çalıştım.Çünkü virajlara doğru açıyla girmek daha güvenli oluyor.Sürücüler sadece bir korna çalıyor ben geldim diye.bende kenara çekiliyorum.Zaten tırmanışlada sorun yok kenadan yavaş yavaş gidiyorum.

4. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:

5. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:

6. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    Burası köselerli köyü.Burada mut a uğramadan yola devam etmen için hem mut a göre daha serin miş.Burdakilerin söyleyişine göre konuşuyorum.Hemde rampa az ve yol biraz kısalıyormuş.Ben köy yollarından muta uğramadan gitmeyi tercih ettim.Yalnız gps olmadan kesinikle ana caddeden ayrılmamak lazım.Köy yolları çok karışık çünkü.

7. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    Bahsettiğim köy yollarından kesitler.Şuan köselerli köyünden sola dönerek ana yoldan ayrıldım.Mut a girmeden köy yollarından tekrar ana caddeye bağlanacağım.
    Birazdan ekleyeceğim kilit taşı yol tur boyunca bisikleti elde taşıdığım tek yer.Yaklaşık 250-300 metre var ama durduktan sonra tekrar kalkamadım.Aslında zincirden korktum.Daha sonra tabana kuvvet.

arkadaşlar resimdeki boz mucurlu bel var yol ordan geçiyor.Bu dağın diğer yamacına geçeceğim.Bu resime dikkat çünkü bu zirveyi aştıktan sonra ilerde fotolarını ekleyeceğim.Gezende barajı var.Turun en zorlayıcı yıkıcı günü burada geçti.179m rakımdan başladım o görünen belin arka tarafında zirve 1090m.Tur boyunca iki kaza atlattım birisi bu 1090m zirveden inerken oldu.Görünen birazdan fotolarda görünerceği üzere yaklaşık 20 km hiç bir düzlük olmadan tırmanış var.Hatta tırmanışta bir kaç araba su kaynatarak kenara çekmiş bekliyorlardı.İşin kötü olan suyum bitti.Biraz gittim belki tırmanış biter diye ama inananın o tırmanışın öyle dik ve uzun olduğunu bilsem kesinlikle sabaha karşı 04:00 da çıkardım.İnişteki bir tır a şişemi gösterdim allahtan adam bana bir küçük şişe fırlattı tabi küçük su ancak 5 km bile dayanmadı.Ardından bir çobana denk geldim bir şişe de ondan aldım ve zirvedeyim.Ben zirveye çıktım diye sevinirken hava karardı.Tam zirvede bir kaç fotograj çektim.Sadece.Çükü geceyi geçirmeyi planladığım köy 13 km uzaklıkta ve 1090m zirveden 600m ye inen virajlarla dolu nefes almadan ineceğim bir iniş.Hava biraz karmaya başlamasa belki bana çok ürkütücü gelmez ve belki çadırı kurar kalırdım.Ayrıca suyum da tükenmiş tek çare dikkatli bir şekilde inmek oldu.Zaten frenler ve lastikler yeni olmassa bisikleti yolda tutmak imkansızdı.Her virajda kalbim yerinden fırlayacak gibi oldu.Km saatine arada bir gözüm takıldığında 60 ı gördüm.Güneş gözlüğünü takamadığım için rüzgar gözlerimden yaşlar boşaltıyordu.Köyün ışıklarını gördüğümde allah şükürler olsun dedim.Köy girişinde durduğumda turu yarıda kesmeye karar verdim.En kısa yoldan araca ulaşıp bu kadar yeter dedim.Geceyi bu köyde geçirdikten sonra sabah uyandığımda inanılmaz derecede dinç ve bir o kadar güçlü hissetim kendimi.Bırakma fikri ile devam etme arasında gelip gittim.Sonunda devam etmeye karar verdim.Ancak tek şart vardı yükümü azaltmam lazımdı.Çünkü tırmanış bir şekilde yavaş ta olda gidiyor ancak inişte arkadaki ağırlık hem frenleri hemde kontrolu güçlerştiryor.Tüm yiyecek malzemelerini yedek şortları,büyük paket ıslak mendil varı onu,evden havlu almıştım onu su ve enerji verecek cevizli sucuk ve teknik malzemeler hariç herşeyi attım.Çünkü iniş beni çok korkuttu.Fotoğraflar geldiğinde bana hak vereceksiniz.Yalnız zirveden bir kaç fotoğraf koydum.Haliyle inişte sadede gözüm virajlarda ve kollarım direksiyoruna sıkıca tutulmuş bir şekilde inişe konsantre olmuştum.

8. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:

9. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    Bahsettiğim zirveye çarpı işareti koydum.

10. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:

11. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    Devam edecek.

12. ERTAN27

ERTAN27 Yeni Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş Murat aynı zamanda fotolar da çok güzel eline sağlık ve tebrikler.

13. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    efsanebiyolog arkadaşım en son scott ile çektirdiğin fotoğrafta mortingen durumuna geçmişsin. Bir aydır kapızlıdayım. Burada denize girmekten kapız olacaktımki daha fazla dayanamadım memleketten bisikleti(seninkinin kardeşi scott sub) getirme kararı verdim. Şimdi bu Silifke denilen memlektetin nadide köşesi meğer pek çok güzelliğide içinde barındırıyormuş. Ben ilk tur olarak dalyan tarafındaki uzun kumsalı keşfe çıkacağım. Daha öncesinde doktorun yerine bir uğradık bakımsız olsada gerçekten görülmeye değer. Bu ortaören köyünü de sayende duymuş olduk. Mut tarafında kahvaltısıyla meşhur yerler var diyorlardı. Bu danyalın yeride onlardan biri herhalde. Şimdi buraya cümbür cemaat gidelim diyorum. Şimdiden bir fiyat yoklaması yapalım. İki kişi mükellef bir sofra orda kaça kuruluyor. Birde danyalın yeri diye çökertmeye gelmeyelim.

14. Kursat akin

Kursat akin Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    geçen ay karamandan iki kere silifkede yazlığıma gittim. özellikle toroslardan gittiğimiz dağ yolundan gittiğimiz gezi çok güzeldi. danyalın yeri ramazan da kapalı olur bu arada hatırlatayım :)

15. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    Mehmet kardeş her bir çeşit 2 tl.zaten 10 çeşit ürün alsan 20 tl tutar.Büyük şehirlerdeki açık büfe kahvaltıyı sollar oda.Bende buraları ilk defa görüyorum.Belki yolu buralara düşen arkadaşlar olur diye ayrıntılı yazmaya çalıştım.Asık güzellikler Ermenekten Anamur yaylalarına giderken.Daha güzel yerler var.Vaktim oldukça fotoları yükleyeceğim

16. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:

Bahsettiğim uzun tırmanış başladı.
    Çıktığım rampayı çekyim dedim.Burayı benmi çıktım oldum.Asfalt erimiş olduğu için adeta lastikleri bırakmıyor.Hem rampa hemde katran lastikleri tutunca bu rampalar beni bitirdi.

Döndüğüm her viraj sonrası daha uzun ve daha dik bir rampa ile karşılaşıyorum.

Haluk U. ve Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  17. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    Bu rampaları çıkmamı kolaylaştıran tek etken geçtiğim her virajdan sonra bir öncekinden daha güzel bir manzara ve artan serinlik hissi oluyor.
    Arkama bakınca ne rampa çıktığımı daha iyi anlıyorum.Ne zaman bitecek bu rampalar diye her virajı geçtiğim de yenisi artık suyum bitmek üzere.

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  18. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    Önceki sayfalarda bahsettiğim zirveye yakın görünen tepeye yaklaştıkça sevincim artıyor ama güneşte iyiden iyiye batmaya başladı.Asıl film birazdan kopacak.Tam zirvede 1100m de gezende barajının ucundan küçük bir resim ve güneşin batışını resme alıp kaskımı takıp yaklaşık 13 km lik tehlikeli iniş başlıyor.Allah yardımcım olsun.Zatan kamp yerine ulaşınca yemek yiyip hemen uykuya dalıyorum.

Artık güneşin son çırpınışları.Az daha bekle kardeş çok az bir vaktim kaldı diyorum ama nafile.

Ve zirve.Kaskımı takarken güneşe son kez bakıp dua ediyorum.Çünkü kararmaya başlayan havada ineceğim 13km var.Sabahında vazgeçmek üzere olduğum günün son fotoğrafı.Ama bu kadar yolu gelmişken vaz geçmek olmaz diyerek devam edeceğim sabah.Yeni günde görüşmek dileğiyle.

Haluk U., Cüneyt HOCAOĞLU ve erdemis bunu beğendi.
  19. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    Yeni gün ve yeni rampalar.Artık ermeneğe 20-25 km kaldı.Bu gün biraz daha kolay düne göre.Çünkü sabahın ilk ışıklarıyla yola çıktım.Daha asfalt erimemiş.Lastikleri fazla tutmuyor.Ayrıca rakımdan dolayı dünkü gibi bir sıcaklık ta yok.

20. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    Karşı tepelerin öbür yamacından geliyorum.