Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

28" dış lastik seçimi konusunda yardım

Konu, 'Tekerlekler' kısmında kaanduro tarafından paylaşıldı.

1. kaanduro

kaanduro Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

İki ay kadar önce ikinci el satın aldığım Cannondale Quick 5 bisikletimin eski sahibi 28 mm lik orjinalinden daha ince dış lastik takmış.
    Bisikletin gidişinde bir sorun yok, yolda yağ gibi akıyor.

Yakın zamanda iki kere jant tellerimi kırınca ve birkaç kere lastiğim patlayınca bir beden büyük yani 32 mm lik lastik satın almaya karar verdim.
    Şu anki lastikler ince olduğu için 100 psi civarında hava basmam gerekiyor ki bu da malum baya sert lastik demek. İki ay içince 3-4 kere lastiğim patladı ki bu da lastik havası biraz inik olduğunda başıma geldi. Jant tellerimin kırılmasını da buna bağlıyorum.

Bir beden büyük dış lastik takınca performansta bir miktar azalma olacak farkındayım. Buna karşın toprak yollara daha rahat gireceğimi, yollardaki bozukluklardan daha az etkileneceğimi ve azalan titreşimden dolayı daha az yorulacağımı umut ediyorum.

Birazcık araştırma yaptım ve maxxis overdrive ı istediğim ölçülerde bulabileceğim sanırım. Aşağı yukarı bu fiyat aralığında ve ihtiyaçlarım doğrultusunda dış lastik tavsiyesi olanlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

2. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Hutchinson Acrobat protect'Air kullanıyorum. Şehir / Tur bisikletleri bölümünde lastik hakkında inceleme yazısı yazmışıtım. Umarım faydası olur.

3. Mete Can Karahasan

Mete Can Karahasan Üye

Seviye:
    Bence kalın lastiğin hızını düşüreceği fikrini değiştir. Lastik genişledikçe temas yüzeyi yuvarlaklaşıyor, direnç düşüyor okuduğuma göre.
    Jantlar ne kadar gergin veya olması gerekenden gevşek mi kurulmuş hep tesir eder tellerin ömrüne. Gerginliğin homojen dağılması için jantı elinle esnetmen gerektiğini okudum. Tabii kaç senedir kullanıldığı da önemli.
    Quick 5 hangi senenin kadrosuymuş?

4. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    maxxis overdrive güzel, schwalbe marathon da olabilir... 700c 35 tavsiye ederim ben. zaten orjinal quick5 te de 37-42 gibi geniş bir lastik var sanıyorum...

35 kalınlığında lastik alırsan 50-60 basınçlar yeterli olacaktır, bu da jantlarına daha az darbe, yolda konfor demek aynı zamanda da ağırlık biraz daha az hız demek. ancak bozuk pütürlü yollarda ince lastiklerin yuvarlanma dirençleri daha fazla oluyor. tr şartlarında en iyisi 700c 35 derim...

asfaltı iyi bir yerde kullanıyorsan 32 de çok makul olur... bence kararın yerinde

5. kaanduro

kaanduro Üye

Seviye:
    Arkadaşlar hepinize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Lastiğin deseninin ölçüsünden daha belirleyici kriter olduğunu öğrenmiş oldum.
    Bu durumda 35mm lik lastikleri de değerlendirebilirim. Standart rotam sahil yolundan bostancı-tuzla-bostancı ve malum bu yol da öyle pek te düzgün sayılmaz.

Dün Deltaya uğradım. Ellerinde sadece continental varmış. İnternetten sipariş vermek istemiyorum pek. Desenini gözle görmeden internetteki fotograflarla değerlendirme yapmak pek doğru değil. Bu lastikleri nereden bulabilirim fikriniz var mı?

Bu arada Mete bisiklet 2010 model.

6. Emre Aslan 1981

Emre Aslan 1981 Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhabalar,
    Hazır böyle bir konu bulmuşken aklımdaki bir soruyu sorayım. Bu yaz yaklaşık 1000 km.lik bir tura çıkmayı düşünüyoruz, böyle bir turda yanımıza yedek dış lastik almak gerekir mi?
    Gerekirse heybede vs taşınabilmesi açısından katlanabilir olması gerekir heralde (ya da katlanamayan bir lastik heybeye sığdırılabilir mi?), Kısa araştırmam sonucu göremedim ama, 700x35 ebadında katlanabilir lastikler var mıdır?

7. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Emre abi selamlar :) Katlanabilir dış lastik var mı bilmiyorum, ama eğer katlanabilir yoksa taşıma olayı şu şekilde olucak;

Emre Aslan 1981 bunu beğendi.
  8. Emre Aslan 1981

Emre Aslan 1981 Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Selam Tamer :)
    Daha önce böyle bir fotoğraf görmemiştim, ya da dikkatimi çekmemiş, katlanamayan lastiği böyle taşıyorlar demek ki, sağol.

9. kaanduro

kaanduro Üye

Seviye:
    Şşşt dükkanın önünü kapatmayın bakayım.
    Lastik beğenmeye çalışyoruz burda ;)

10. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Continental Touring Plus da düşünebilirsiniz. 700x35c gayet yeterli olur diye düşünüyorum.

11. kaanduro

kaanduro Üye

Seviye:
    Ağırlık takıntısı olan birisi değilim ama ağırlığı neredeyse 1 kg :rolleyes:

Bilemedim şimdi..

12. dodeve

dodeve Aktif Üye

Seviye:
    benimde kafamda 35 lik conti cyclocross speed var, bir ara alip denemeyi dusunuyorum.
    Su linkte kisa bir yazi var hakkinda.
    Sanirim wiggle.com da 35 dolar fiyati tekinin.

13. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
  14. SALİH TUNÇKIRAN

SALİH TUNÇKIRAN Kıdemli Üye

Seviye:
  15. kaanduro

kaanduro Üye

Seviye:
    Nuh teşekkür ederim, ikinci el lastik almayı düşünmüyorum.

Salih daha dün Deltadaydım, servisteki arkadaş ta bu lastiği önerdi.
    Ama maalesef benim istediğim ölçüde yoktu. Bana 32 mm lik lastik lazım, ellerinde 28 inch lastik için sadece 37 mm kalınlığında touring plus var.

Her ne kadar böyle şeyleri internetten almayı sevmesem de, istediğim ölçüde lastik bulamadığım için maxxis overdrive almayı düşünüyorum. Erdoğanlar bisikletten daha önce birkaç alışveriş yapmıştım, esnaflığına güvendiğim için sanırım oradan sipariş vereceğim.

16. kaanduro

kaanduro Üye

Seviye:
    Arkadaşlar son mesajın üzerinden baya zaman geçmiş ama ben yine de sonuçları paylaşayım.

Schwalbe land cruiser lastik aldım. Eski lastiğim 28 mm kalınlığındaydı ve düzdü. Bu lastik te 35 mm kalınlığında.
    Eski lastikle 100 hava basarken, yeni lastikte max değeri 65 olduğu için önce bir müddet 60 hava ile kullandım. Ama esas farklılığı havayı 50 ye düşürdüğümde yaşadım.

Bisiklet hala sert, yerdeki kasisleri yine hissediyorum, ama artık çimende sürebiliyorum :) Kumlu yerlerde güvenle gidebilliyorum hatta çamura bile girebiliyorum. Bisikletin gidişinde önemsenmeyecek kadar az bir fark oldu ama sürüş kalitem ve bisikletten aldığım zevk ciddi şekilde arttı, çünkü eskiden yavaşlayarak, tedirgin şekilde geçtiğim çukur, kasis vb leri artık pedal atıp üzerinden zıplayarak geçebiliyorum.

Türkiyede maalelesef düzgün asfalt bulmak çok zor. Sonbaharda yol bisikleti almayı düşünüyordum ama artık anladım ki o kadar ince lastikli bisikletle güvenli şekilde yol almak çok zor...

17. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    ben de schwalbe road cruiser kullanıyorum aşağı yukarı aynı lastik dişleri farklı sadece... 35mm ile heryere gidilebiliyor hafif arazi toprak yolda rahat, 1000km oldu hiç patlamadı... kaymak asfaltta kullanmıyorsanız bence 35, max 32 den aşağısını almayın... kaymak asfalt heryer otoban gibiyse de zaten yol bisikleti daha iyi :)

schwalbe maraton 700c x 35 (plus değil düz, plus daha ağır) hakkında iyi şeyler okudum. ağırlığı da 730 gram olması lazım...