Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

28.04.14 MTB Turu Bodrum - Torba - Pedasa 30 Km

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında suat akman tarafından paylaşıldı.

1. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Kafama tukureyim :p Gezi tarihi 24.08.2014 ama ben konu basligina 28.04.14 yazmisim. Kusura bakmayin artik. Konu basligini duzeltemiyorum anladigim kadari ile buraya not duseyim dedim :rolleyes:

Bisikletli arkadaslarla ortak paylasimda bulundugumuz facebook sayfasina yazdim kim aksam saat 17:00 - 19:30 arasi bir kacamak yapmak ister diye.
    Hava meteoroloji sitelerinde 34 derece ama termometre 37-38 derecede! Sicakta kimseye cazip gelmedi herhalde :)
    Bende bol yokuslu ve kros dag yollu Pedasa'ya karar verdim. Uzun zaman oldu gitmeyeli o tarafa. Borum Gumbet Oasis Kavsagindan ciktim yola, Konacik'tan Pedasa'ya tirmandim. İlk basta hafif olan egimler gittikce diklesiyor. Yaklasik 4 km boyunca ufak ufak hep tirmanis gibi bir durum soz konusu.

Yukaridaki Pedasa Antik harabelerinde ufak bir mola ve eskiye - tarihe soyle bir goz atis!

Sonrasi dag yollari zaten.

Tepedeki yollarda gezerek Bodrum'un Gokceler mevkiindeki çöplüğüne kadar ilerledim. Orada yaklasik 1,5 km bir inis yolu var. Inmesi keyiflide donusu pek degil :p

Sevimsiz copluk manzarasina arkami donup tekrar yukari tepelere dondum. Bodrum'a cok yukarilardan bina kirliligi olmadan bakmak harika!

Biraz oraya biraz buraya patikalari yokladiktan sonra Demir'deki Orman yangin istasyonuna kadar inen yolu kullandim. Yaklasik 4 km sert toprak kayalik zeminli inis yolu. Bisikleti saldiginizda rahatca 40 km hiza ulasiveriyor ancak virajlarda, tozlu yolda tekerler kayabilir! Sarsintida seleye oturmak mumkun degil ve denge kontrol ve vucudunuzu amortisor gibi kullanabilmek acisindan oturmamak lazim zaten. Yol 10 dakikada bitiyor ama gidona hakim olmak icin kenetlenen parmaklarin kasilma ve agrisi icin bitis noktasinda bir 3 dakika daha lazim :p

Istasyonu katedip ciktiginizda asfalta baglaniyorsunuz. Pedal basmasi kolaylasiyor birden. Unutmusum asfaltin sefasini :)
    Torba uzerinden gecerken arkadasimin sahildeki mekaninda bir kahve molasi icin duracagim :cool:

Orada bisikletle turlayan cocuklar hemen soruyor "abi sen yariscimisin" bizde cevap belli "yok canim nerede! boyle giyinip guvenli binmek icin yarisci olmaya gerek yok. Kucukken bende sizin gibi bisiklete biniyordum, buyudum, eglenip spor yapmak icin biniyorum. Sizde buyuyunce kaskinizi bisikletinizi alir turlarsiniz belki ;)"
    Kahve sonrasi benzincide lastiklerin basincini 60 psi'ye vurup Bodrum'a devam. Sehir binalari, kalesi ve guzelim denizi ile yinede cekici hala!

Yola devam ve Gumbet Oasis Kavsagi. Tepede saptigim patikalar ve gezdiklerimle beraber 30 km bir tur oluvermis :D
    Bunun 15 km'si arazi-dag yolu.
    Ilk basta Pedasa'ya 275 metreye kadar tirmanis yorucu. Sonrasi inisli cikisli kroscular icin eglenceli yollar. Yaz sicaginda gectigim bu rotalardaki yollarda hic cali, ot, diken olmamasi patlak sendromu yasatmadigi icin ayrica keyifliydi ;)
    Maximum 305 metreye kadar tirmaniliyor. Fotograf cekmek icin durulan ve Torba'da verilen kahve molasini saymazsak pedallama/tekerin donmesi 2 saat 5 dakika surdu. Evden cikip geri donmem ise 3 saat 10 dakika!
    Bu da tepedeki gezilen yollarin tamamini kapsamasa da yapilan turun dairesel rotasi:

Umarim bu hafta gezemeyen varsa bir nebze keyfini yerine getirmisimdir. Herkese keyifli pedallar :D

2. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Güzel bir tur olmus, ayaklariniza saglik.

3. Burak Özaydıner

Burak Özaydıner Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Çok keyifli bir tur olmuş, pedallarınıza sağlık inşallah darısı başıma ben de güzel turlara çıkabilirim umarım :)

4. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Yılda bir hafta gidebilmek için debelendiğimiz bir yerde 365 gün yaşamak nasıl ayrıcalıklı bir haksızlıktır Suat bey... Unuttuk tadısını denisin günesin kıymetlimissss...

5. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Valla Rasit Bey, kusaklar oncesi buraya yerlesmis olan atalarim sagolsun diyecegim :)
    Ama sizin gelmek istediginiz yaz doneminde bizde pek cok seye firsat bulamiyoruz. Hatta pek cok turizm bolgesi yerlisi gibi kış aylarını daha çok seviyorum. Sıcak bir yana, bir yerlere ulaşmak için kullanılan ana arterledeki trafik karmaşası, kural tanimaz tatil suruculeri ile pekte guvenli bisiklet kullanilamiyor cogu yerde. Kısa yaz doneminde fahis hale gelen fiyatlar ve igne atsan yere dusmeyecek kalabalık ayri bir sorun. Ama sikayet etmemek lazim :)

Gunes ve deniz olmasa turist olmaz, turist olmazsa kazanc olmaz, iyi kazanc icin kalabalık lazim...

Ama Bodrum icin en cok uzuldugum seylerin basinda carpik yapilasma, son kalan doga kirintilarinin yeni imar planlari ile talana acilmakta olmasi, "deniz kum gunes alkol ve sex" anlayisli turizm ile kisa yaz donemine sıkışıp kalması... Halbuki binlerce yildir önemli bir yerleşim merkezidir Bodrum ve cevresi:

Magara yasamindan izler vardir Gol Turbuku tarafındaki halen kazisi yapılamayan Peynir Magarasinda. Lelegler doneminden kalintilar vardir Pedasa Harabeleri ve cevresinde. Dunyanın yedi harikasindan biri olan Karia Kralı Mozole'nin anıt mezarının altın arabalı heykeli çalınmış kalıntıları halen ziyarete açıktır. Karia kralicesi Ada'nın yeni bulunan mezarından mucevherleri ve iskeleti dunyanın ilk sualtı buluntuları muzesi olan ve oldukca iyi korunmus durumdaki Bodrum Kalesi'nde sergilenmektedir.

Buyuk Iskender'in kuşatma sonucu o zamanki adıyla ele gecirdigi sehre giriş yaptığı Myndos Kapısı ve hendek kalıntıları, civarındaki soylu Roma mezarları ve bazılarında korumasiz olmasına ragmen halen gorulebilen mozaikler, Bodrumun mukemmel panaromik manzarasına sahip Antik Tiyatrosu ucretsiz ziyarete aciktir. Ama sorsanız Bodruma gelen ozellikle yerli turistlerin kaci bunlardan haberdar ve ziyaret eder bilinmez... Ancak acinasi bir sonuc cikacagi kesin!

Brutus, Sezar cinayeti sonrası Antonius'a maglup olunca kacip Gumusluk'te saklanmıştır aylarca! Tarihin babası Heredot Bodrum'da dogmustur. Hemen 9 mil otedeki Yunanistan'in Kos Adasındandır tıbbın babası Hipokrat. Surgun gelen Halikarnas Balıkçısı lakaplı yazar ve filozof Cevat Şakir Kabaağaçlı Bodrum sevdalısı olup yerleşmiş ve en önemli eserlerini burada yazmasının yanısıra "Mavi Yolculuk" olgusu ile deniz turizmini başlatmıştır. Zeki Muren başka bir Bodrum aşığıdır ve evi müze olmuş ziyarete açılmıştır.

Mitolojideki Hermafrodit hikayesinin geçtiği Salmakis Çeşmesi Bodrum'dadır. Çocuklugumda harap halde olmasına ragmen en cok tercih edilen tatli su kaynagiydi ve yuzyillardir oldugu gibi akardi surekli. Sonra Salmakis Otel diktiler uzerine ve yokolup gitti tarihi kalintilari ile... Sadece mitolojik hikayesi kaldi dillerde...

Yuruyus yollari, dogasi, kamp alanlari, tarihi degerleri tek tek yokedilip degerlendirilemeden, kimsenin farketmesine izin verilmeden kayboluyor Bodrum'da...

Bir Bodrum'lu olarak bizi kıskanmaniz hosgorulur ama birde bizim olup bitene dur diyemeden yasadigimiz yikim ile cektigimiz izdirabi dusunun...
    Huzunlendim :confused:

pureblue420 bunu beğendi.