Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

27 Vites mi yoksa 30 Vites mi?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Tuncay Sakın tarafından paylaşıldı.

1. Tuncay Sakın

Tuncay Sakın Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhabalar kaç gündür düşündüğüm 27 vitesemi geçsem yoksa 30 vitesemi geçsem bana fikir verirseniz çok sevinirim

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba, uzun süre 27 vites kullanmış ve artık 30 vites kullanan biri olarak arada küçük bir fark olduğunu düşünüyorum. Uzun sürüşlerde ise bu farkın büyüdüğünü ve performans olarak geri döndüğünü söyleyebilirim.

3. KS
    Tuncay Sakın

Tuncay Sakın Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    teşekkürler tavsiyenizi dikkate alıcam

4. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ben 27 vites kullaniyorum ve acikcasi 30 yerine 21 veya 24'e gecmek daha mantikli geliyor. Su ana kadar tirmandigim hicbir yerde (cross yamaç tirmanirken dahi) 1 - 2 - 3 - 4 kullanmaya gerek bile duymadim. Acikcasi rubleyi hafifletmek ve gereksiz vites kombinasyonlari ile ugrasmaktansa daha sade ve hafif bir vites araligi avantajli gorunuyor. Sonucta on buyuk - arka kucuk hiz icin kullaniyorsunuz. 27 li veya 30 lu viteste hiz icin kullandiginiz disli caplari sectiginiz modele gore belli standartlarda. Vites sayisini arttirmak, tirmanista cekis avantajini saglamak icin faydali olur. Bu durumda arka rubleyi buyutmek kondisyonunuz ve kas gucunuz iyi ise gereksiz geliyor bana. Tabiki tercihler degisir...

5. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tabii bu 30 ve 27 vitsin en küçük-büyük dişli sayılarına bağlı...

6. sonerveozer

sonerveozer Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    10 lu sistemlerde iyi bir vites sistemi pahalı, düşük sistem 10 lu alacağına iyi bir 9 lu sitem al aynı performansı alırsın...

7. KS
    Tuncay Sakın

Tuncay Sakın Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Benim bildiğim 10lu ve 9lu ruble arasında büyük dişli farkı değilmiydi

8. KS
    Tuncay Sakın

Tuncay Sakın Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bende öyle düşünüyorum

9. sonerveozer

sonerveozer Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    büyük dişli modele göre değişir çıkabileceğin 36 dır, onuda 9 lu da bulabilirsin , 11-34 9 lu sistem işini görecektir...

10. T.T

T.T Aktif Üye

Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    Ben 10lu kullanıyorum şu anda, 9lu ile ciddi bir fark yok. Sadece aynakol 42li diye sorun yaşıyorum. 10luda 48 dişli aynakolu bırak, 44lü bile bulması çok zor. Yani tırmanış için 10lu daha çok vites seçeneği sunduğu için daha iyi. Ama 9luda 48li aynakol bulup kullanabildiğin için çok daha süretli olabiliyorsun düz yolda. Şahsen 29 jant kullandığım için 42 dişli aynakollu 10lu sistem bana düz yolda hiç yetmiyor.

11. SEFA YALÇIN

SEFA YALÇIN Aktif Üye

Seviye:
    Bende 2013 Sedona 751 vardı 30 vites full sram x5'ti bisiklet gayette iyi akıyodu eğer acemiysen 30 vitese gerek yok çünkü çapraz kullanım çok oluyor, bazen unutuyorsun ama önerirmiyim evet. Tolga Tezcan 10'luda 48 dişli aynakolu bırak, 44'lü bile bulması çok zor demiş bendeki 751'in ön aynakol 44'lüydü. Kesin yargılar kullanıp yanlış bilgilere sebep olmamak gerekir diye düşünüyorum. :)

12. T.T

T.T Aktif Üye

Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    Shimano için söylemiştim, Sram kulllanmıyorum. Araştırırsan görürsün, gerçekten bulması zor. Ucu açık bir açıklama yapmışım haklısın, özür dilerim. Ama böyle saçma şekilde "yanlış bilgilere sebep olmamak" gibi cümlelere gerek yok bence...
    Ayrıca 29 jant için söyledim, 44 diş bile yetmiyor 29 için. Sana 26'da yetiyorsa 44 diş, ne mutlu sana...

alperen_69 bunu beğendi.
  13. Salih Eroğlu

Salih Eroğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben 24 vites carraro 419 kullanıyordum genelde rahvan sürüşlerde 14 ile giderdim fakat şimdi 27 vitesli bir şehir bisikleti aldım vitesi 21den aşağı düz yolda hiç sürmüyorum vites düşürünce boşa çeviriyorum yokuşta elbette iyi oluyor fakat düz yolda dediğim gibi.. son viteste fark ediyor.. ama şöyle zaten 27 kullanıyorsan ve 30 vites olsun diye bisikleti satarsan yada 30 vitese upgrade yapmaya kalkarsan boşuna para harcamış olursun.. ama 21 yada 24 kullanan için 30 vitesli bir bisiklet fark yapacaktır.

14. KS
    Tuncay Sakın

Tuncay Sakın Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Şuanda kullandığım 21 vites uzun yollarda yetmemeye başladı bende bütün sistemi değiştirmeye karar verdim çoğu parçayı tamamladım ama en sona bu vites işini bıraktım cidden çok kararsızım yine yardımlarınız için herkee teşekkür ederim.Bu arada aynakolum 44lü

15. tamer gunay

tamer gunay Yeni Üye

Seviye:
    Çok büyük bir fark olmaz

16. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Uzun yolda yetmiyorsa 10'lu sistem hic dusunme. 10 lu sistem tirmanislarda cekisini rahatlatir. Arka ruble en kucuk disli 7, 8, 9, 10 lu sistemde degismiyor genelde 11 li. Sana buyuk aynakol lazim bu durumda. 48'lik buyuk disli capi olan aynakol al vites sistemini oldugu gibi birak veya disli sayisini artirmak icin komple set almak yerine ust model attiricilar al...