Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

27 Temmuz Umuttepe, Kent Orman, Toylar Köyü, Derince Turu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında jamesjoice tarafından paylaşıldı.

1. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Gezi yazımız ve fotoğraflar biraz geciktiği için kusura bakmayın. İki gün internet bağlantım yoktu ve olduğu zamanlar da iki haylaz ve sevimli oğlumla bilgisayarı paylaşmak zorunda olduğum için istediğim zaman vakit bulup ilgilenemiyorum. Tabii resim eklemek kadar tur yazısını yazmak da ayrı bir mesai istiyor. Bu gezi de güme gitmesin, bir güzergah incelemesi daha yapalım dedik.
    Bizim için yolun büyük bölümü daha önce gitmediğimiz bir güzergahtı. Ve öğleyin ulaşmak zorunda olduğum bahçemize giden bir rota belirlemem gerekiyordu.
    Yahyakaptan’dan Tamer’le tura başladık. Tamer aç olduğunu söylediği için Yahyakaptan’la Yuvam konutları arasındaki alt geçidin oradaki pastaneye uğradık. Fiyatları uygun ve ürünlerinin de kaliteli olduğunu söyleyeyim. Kandıra yolundan Umuttepe’ye ayrılan yoldan döndük.

Bazı yolları bisikletle keşfetmesi diğer taşıtlara göre daha yakın bir temas sağlıyor bize, hepimiz hissediyoruz zaten bunu, bisiklet yolu hissettiriyor bize. Tamer de bu yokuşu daha önce arabayla hastaneye giderken çıktığını, ama ne kadar dik olduğunu bilmediğini söylemişti. Hatırlatalım istedik.
    Bu yoldan daha önce de çıktığım için yokuşun zorlayıcılığını anlatabilirim. Hatırı sayılır iki rampayı peşpeşe çıkıyorsunuz. İkincisi ben bayırım diyen cinsten. Bayırı çıktıktan sonraki Tamer’in yorgun halini kaçırmadım bu arada. Kendisi gülümseyip poz vermeye çalışıyor ama hali bambaşka. : )

Biraz da manzara

Aşağıdaki kemer Osmanlı öncesi dönemlerden kalma yanına gidip de ziyaret edemedik. Bir ara kısmetse onu da yaparız. Kentimizin sağda solda kalan tarihi yapıları da işte böyle gözlerden uzak yaşamaya çalışıyor.

Umuttepe’yi geçip Eski İstanbul Yoluna devam ediyoruz. Yolculuğumuzun en keyifli kısımlarından biri de bu yolda pedallayabilmekti. Şehir trafiğinden uzak bomboş yollarda kah inip çıkarak kah birbiri ardına sıralanmış virajlı inişlerin keyfini çıkararak yola devam ettik. Asfalt yolun da yamasız ve dümdüz oluşu gözümüzden kaçmadı.

Karşıda yakınından geçmeyi planladığımız Çenedağı dağdan çok bir tepeyi andırıyor ama öyle demişler ne yapalım.

Umuttepe ve karşıda Kartepe

Yolun sakinliğine bakıp İstanbul’da trafik çilesiyle boğuşan arkadaşları hatırlamadan edemedim.

Rahatsızlığı sebebiyle turlarımıza katılamayan arkadaşımız Takaya’yı da bu tepeyle analım istedim. Turlarda Ethem bize yolu anlatırken hep “bu tepeyi aşınca, bu tepeyi aşınca” deyip durur ama gideceğimiz yer o tepeyi geçince karşımıza bir türlü çıkmaz. Tamer’e “işte tepe” görünüyor dedim.

Aslında Çenedağı’nın sırtından geçen yolla Derince’ye inmeyi hedeflememiştik. O tepenin bizden yana olan vadisinde bulunan şelaleyi Tamer’e göstermek istiyordum. Daha önce Çenesuyu’ndan Çınarlı dereyi takip ederek şelaleye çok defa çıkmıştım. Bu kez yukarıdan ineceğimiz için google map’te de görünmeyen yolu göz kararı tutturmaya çalışacaktık.
    Tamer arazi incelememiz sırasında karşıdaki toprak yolları gözüne kestiriyor ama orman işletmesinin açtığı bu yollara dalmayı göze alamıyoruz. Çünkü öğle vakti Kuruçeşme’ye ulaşmam gerekiyor. Macera hevesimizi başka bir tura saklıyoruz.

Asfalt yoldan devam ederken aniden yol arkadaşımı durdurdum. : ) Karşımıza çıkan fırsatları değerlendirmek gerekiyordu. Hemen yol kenarında gördüğüm lezzetli böğürtlenleri mideye indirmeden orada bırakamazdık. Yenmeden önceki son halleri gayet iştah açıcıydı. Bizde avuç avuç indirdik mideye.

Rakım tahminen 550 metre civarında. (Azına çoğuna bakmayın gayri)

Tamer’i bir kez daha çeviriyorum. Bu defa mor ve mayhoş erikler bizi bekliyor.

Bir yol ayrımından sola devam ediyoruz. İleride orman işletmesine ait bir binadaki görevliden şelaleye inen yolu soruyoruz. Bize Derince’ye inen yolu tarif ediyor.

Derince’ye inen geniş stabilize yoldan devam. Suyumuz azalma eğiliminde. Tamer’de hiç kalmadı bende yarım matara ve bir şişe dolusu ayran var. Suyu Tamer’e veriyorum. Tepelerde gezerken tek sıkıntımız su dolduracak çeşme bulamamaktı. Dere yataklarında kaynak bulmak mümkünken, tepelerde bu kolay olmuyor.

Şelaleye inişi bulmak için araştırmalarımız sürüyor. Yol üstündeki Toylar köyünden bir amcaya soruyoruz. Birkaç km ileriden bir ayrım olduğunu söylüyor. Amcanın köpekleri Tamer’i pek sevmedi. İlerlemeye devam ediyoruz.

Şelaleye inişi ormanda kesim yapan işçilere de soruyoruz yeterli cevaplar alamadığımız için cesaret edip orman yoluna dalamıyoruz. Yeni açılan bir inişe saptığımızda karşımıza çıkan çocuk yolun dereye inmediğini, ormana indiğini söylüyor. Vazgeçip Derince’ye inen yoldan devam ediyoruz. Çünkü bu sıcakta susuz macera olası değil.
    Tepeden körfez ve Derince görünüyor.

Çınarlı köyüne indikten sonra otobandan hemen önce sola sapıp dereye indik. Atış poligonunun hemen üstüne kalan bizim bahçeye ulaşmak ve 45 km’ye yaklaşan gezimizin dinlenme bölümüne geçmek istiyoruz. Yanımızda taşıdığımız poğaça ve börekler bahçedeki meyve suyuyla iyi gitti. Gürül gürül akan kaynak suyuyla da serinlemeyi susuzluğumuzu gidermeyi ihmal etmedik.

Tamer dinlenmenin keyfinde

Benim öğleden sonra fındık toplamam gerekiyordu. Tamer de bana biraz yardım etti. Ona ikram ettiğim fındıkların yenmeden önceki son haliyle tur resimlerimizi tamamlıyorum.

Çay demleyip içtikten sonra Tamer ayrıldı. Ben dönüşü akşama doğru yaptım. 50-60 km civarında bir yol yapmış olduk. Keyifli bir keşif turunu daha sizlerle paylaşmak istedim.

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Çok keyifli bir tur olmuş. İmrenerek okudum. Yazın bu güzel günlerinde, bu güzel turlara katılamamak insanı üzüyor. Kısmet değilmiş, deyip avunuyorum. Ayaklarınıza sağlık hocam. Tek tesellim, en azından objektifinin gazabından kurtulmuş oluyorum: )

Bu arada, tur boyunca hiç hiç lokal yağış oldu mu? : )

Ahmet Durusoz bunu beğendi.
  3. bicycle16

bicycle16 Forum Demirbaşı

Seviye:
    bravo süper bir gezi olmuş :in: saygılar

4. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    lezzetli bir gezi olmus.paylaşım için tsk.

5. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Takaya
    Valla öğle sıcağında susuz kalınca senin lokal yağışları aradık.
    Konu mankeni olarak Tamer'i kullanıyorum. : )
    Sağ olasın.

6. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    bicycle16
    Teşekkürler. Bir ay içinde Bursa'ya yerleşme durumundayım. Orada görüşelim.

nihilist_deniz
    "Lezzet" kısmı yorgunluğa değdi gerçekten. Yolun üstüne içinde bir demlik çayın da bulunduğu keyifli bir dinlenmeyi hak etmiştik. Tabii her turda bu kadar kısmetli olmayabiliyor. Teşekkürler.

7. beyzade1978

beyzade1978 Aktif Üye

Seviye:
    Ayağınıza sağlık bisiklet dostları

Ahmet Durusoz ve jamesjoice bunu beğendi.
  8. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık abiler. " vay be yollara bak kaymak gibi, şu güzelliklere bak hele ya " diye kendi kendime söylenerek okudum ve seyrettim fotoğraflarınızı.

Tekrardan ayaklarınıza sağlık, ayağınızdan pedal eksik olmasın..

9. keremkeke

keremkeke Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel yollar ve süper fındıklar :)
    paylaşım için teşekkürler

10. Ahmet Durusoz

Ahmet Durusoz Aktif Üye

Seviye:
    Coşkun hocam, Ballıkayalar'ı iptal edip bu rotayı izlememiz iyi oldu.Bir dahaki sefere şelaleye inelim.Ballıkayalar'ı da Ethem iyileşince yaparız.Bahçeniz harikaydı.Bisiklet omzumda iken çektiğin fotoğrafta suratımdaki ifade biraz da arkamdan havlayarak gelen köpekten dolayı olsa gerek :)

Bu pazar İzmit'te olamayabilirim, hafta içi görüşürüz belki.

11. barhan

barhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bozkırda bu manzaralara hasret kalmıştık,ayağınıza sağlık.

12. Ahmet Durusoz

Ahmet Durusoz Aktif Üye

Seviye:
    Bu fotoğrafı eklemeye fırsat bulamamıştım.Coşkun hocam ile ayrıldıktan sonra Kuruçeşme civarında rastladım delikanlılara.Biraz sohbet ettikten sonra arabaların geçtiği yollarda bisiklete yolcu almamaları konusunda uyardım :) Yakın çevremde oturan 5-10 yaşlarında iki kardeşin bu şekilde bisiklete binerken ölümle sonuçlanan kazalarından bahsettim.Yüzlerindeki ifadeden yaptıkları şeyin tehlikeli olduğunu anladıkları açıktı.Dördü de farklı yöne dağılarak uzaklaştılar.

13. sukubi

sukubi Aktif Üye

Seviye:
    tebrikler güzel bir gezi olmuş paykaşım için sağol

Ahmet Durusoz ve gokhancan bunu beğendi.
  14. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Öylede cocukların mutluluğu ve heyecanı hakatten yuzlerinden okunuyor.

15. Ahmet Durusoz

Ahmet Durusoz Aktif Üye

Seviye:
    Evet, oldukça zevk alıyorlardı 4 kişi bir bisiklete binerken.Çektiğim fotoğrafları internette forumlara koyacağımdan bahsettim, daha da sevindiler tek kişilik pozlar vermek istediler :)
    Pinokyo tarzı bir bisikletim vardı eskiden.Beyaz renk, "roddy" miydi neydi markası ya da modeli.Ön tarafında sepeti,üzerine oturmaya müsait, arkada geniş 2 kişinin rahatça oturacağı yeri vardı.Ön sepete, gidona, kadro alt borusuna, arka tarafa da 2 kişi sallana sallana gitmiştik 6 kişi.Hey gidi günler :)

gokhancan bunu beğendi.
  16. sermat61

sermat61 Yeni Üye

Seviye:
    güzel bir gezi olmuş yaa ayaklarınıza sağlık... süper...!

17. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Geziniz çok güzel, çektiğiniz fotoğraflar da :) Paylaştığınız için teşekkürler...

18. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    sermat61, zincir1 teşekkürler.
    Tamer bu resimden haberim yoktu.

19. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ustad hakatten duygulandım. Orada o çocukların yaşadığı tarifi yapılamaz bir his. Milyon dolarlarla bu hissi elde edemessiniz o derece :)

Bu arada pinokyo ROCKY olabilirmiydi :)) katlanan bisiklet. Ah bende bmx vardı. Ne hareketler çizerdim be.

binbir zorluklarla aldırmıştım. Kafa göz yarmıştım. En son geçen gün düşünce DEJAVU(aynı anı yenden yaşamak) oldum :)) o zevkle yaklaşık 20 km pedalı 30 km suratle bastım.

saygılar.

20. Ahmet Durusoz

Ahmet Durusoz Aktif Üye

Seviye:
    Evet gokhancan, Rocky idi, iyi hatırlattın sağolasın.Arada sırada gelir aklıma, tam adını hatırlayamamıştım yıllardır :) Bmx'lere de hep hayran kalmışımdır.Amörtisörlü Bmx'ler çıkmıştı bir ara,arkada yay vardı şimdiki bianchilerdekine benzer, kardeşime almıştık.Onu da hatırlarsın belki.Yay o kadar yumşaktı ki kaldırımdan inince kadro yere çarpardı. :)

Coşkun hocam, valla geziden sonra konuşamadık, bahsedemedim.Hafta sonu serindere gidelim diyorum.Kocaeli kısmına yazdım mesajı cevabını bekliyorum.